Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 19:18 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 6   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Chleb Gryczany  (Przeczytany 119216 razy)
Peter
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 42
MO: 27-03-2009
Skąd: śląskie
Wiadomości: 85

« : 11-11-2011, 18:06 »

Zajrzyj również tutaj: Chleb bezglutenowy.

Czy mógłby ktoś napisać przepis na chleb gryczany, który leci w radiu. Nie zdążyłem sobie zapisać.

Dodano:
Zaopatrzyłam się w przystawkę do mielenia ziaren i problem mąki gryczanej przestał istnieć.

Na poczekaniu mam mąkę gryczaną, jaglaną, jestem bardzo zadowolona z tego zakupu.
Coś takiego: http://www.bazarek.pl/produkt/2736198/mlynek-zarnowy-przystawka-maszynek-do-miesa-firmy-zelmer.html
« Ostatnia zmiana: 28-06-2016, 08:32 wysłane przez Gloria » Zapisane
Ada
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 13.11.2010
Wiadomości: 20

« Odpowiedz #1 : 15-11-2011, 12:48 »

Słuchałam przed chwilą tego przepisu i też go nie spisałam. Piekłam kiedyś chleb z samej mąki gryczanej.
Na pół kg mąki z kaszy gryczanej niepalonej dałam dwie szklanki letniej wody, paczkę suchych drożdży, 250g ugotowanych ziemniaków, łyżeczkę soli, 0,5 łyżeczki cuku (niekoniecznie). Wszystko miksowałam na gładką masę i wkładałam do formy wyłożonej papierem, rosło w piekarniku przy minimalnej temperaturze, potem zwiększałam temperaturę do 180 st. na ok. 50 minut. To przepis na formę keksówkę. Smak jest mocno gryczany ale dobry o świetnej strukturze i się wcale nie kruszy, co trudne do uzyskania z maki bezglutenowej. Oczywiście dozwolone mąki można mieszać w różnych proporcjach. W przepisie radiowym mąka gryczana jest mieszana z ryżową.
Z doświadczenia proponuję dodać ugotowane i dobrze utłuczone ziemniaki w proporcji na 0,5 kg mąki 250g. ziemniaków. To mój (już nie mój) sekret do uzyskania chleba o cudownie "glutenowej" strukturze. Chleb wychodzi sprężysty, bardzo wilgotny i dłużej bo ok. 4-5dni zachowuje świeżość. POLECAM!
Zapisane
Machos
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01-04-2007
Skąd: Skierniewice
Wiadomości: 2.302

WWW
« Odpowiedz #2 : 15-11-2011, 20:03 »

Przepis po północy pojawi się tutaj http://www.radiobioslone.pl/archiwum.

Będzie można odsłuchiwać do woli.
Zapisane

Zamiast się badać, lepiej wypić miksturę oczyszczającą, najlepsze świadectwo badania organizmu, które w przypadku istniejących chorób widać po objawach. Machos.
Machos
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01-04-2007
Skąd: Skierniewice
Wiadomości: 2.302

WWW
« Odpowiedz #3 : 16-11-2011, 00:18 »

Przepis po północy pojawi się tutaj http://www.radiobioslone.pl/archiwum.

Będzie można odsłuchiwać do woli.

http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=20746.msg145122#msg145122
Zapisane

Zamiast się badać, lepiej wypić miksturę oczyszczającą, najlepsze świadectwo badania organizmu, które w przypadku istniejących chorób widać po objawach. Machos.
Margo
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15 czerwca 2009
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #4 : 17-11-2011, 17:50 »

Oto przepis na chleb gryczany Novalijki:

Składniki:

½ kg kaszy gryczanej
25 dag ryżu
7 łyżek oleju z pestek winogron
Łyżeczka soli
5 dag drożdży
2 szklanki ciepłej wody

Przygorowanie.
5 dag drożdży rozpuścić w szklance ciepłej wody i odstawić na godzinę. W tym czasie zemleć ½ kg kaszy oraz 25 dag ryżu na mąkę. Całość przesiać przez sito do miski. Do mąki dodać rozpuszczone drożdże oraz pozostałe składniki: drugą szklankę ciepłej wody, łyżeczkę soli i 7 łyżek oleju z pestek winogron. Całość wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji.



Miskę przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu przez około godzinę. Może to być oddzielony formą do pieczenia palnik kuchenki elektrycznej, ustawiony na najniższą temperaturę.
  


Wyrośnięte ciasto ponownie delikatnie wymieszać, wlać do wysmarowanej tłuszczem formy i ponownie odstawić na godzinę w ciepłe miejsce.
      


Piec około 50 minut w temperaturze 180° C.



Gotowy chleb ma ładną, brązową barwę i jest bardzo smaczny. Świeżość i miękkość utrzymuje jednak tylko przez jeden dzień. Część chleba, którą zamierzamy zjeść w ciągu kolejnych dni, najlepiej pokroić na kromki, przypiec na smalcu i przechowywać w formie tostów.

« Ostatnia zmiana: 15-02-2012, 15:32 wysłane przez Metaldaw » Zapisane

W jedną drogę szli razem i człowiek, i zdrowie
Dusiu70
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.09.2011 Niestety nieregularnie
Wiedza:
Skąd: Skątowni
Wiadomości: 937

« Odpowiedz #5 : 15-02-2012, 12:20 »

Zrobiłem ten chleb już drugi raz. Tym razem upiekłem go w foremce na keks. Z tej samej ilości składników wyszedł piękny chleb foremkowy.
Świeżość i miękkość utrzymuje jednak tylko przez jeden dzień.
Chleb wykonałem w niedzielę, dzisiaj jest środa, chleb jest nadal świeży i pięknie się kroi.
« Ostatnia zmiana: 15-02-2012, 12:26 wysłane przez Dusiu70 » Zapisane

(20)Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. (1Kor)
Gibbon
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Nie stosuję.
Wiedza:
Wiadomości: 1.370

« Odpowiedz #6 : 22-09-2012, 08:59 »

Mój własny, sprawdzony przepis na:
szybki do wykonania chleb ze świeżo zmielonej kaszy gryczanej niepalonej.

Składniki:
- świeżo zmielona kasza gryczana nieprażona (z kaszy prażonej wychodzi zupełnie inny smakowo chleb, według mnie znacznie gorszy), w zależności od pojemności posiadanej foremki 0,5-1 kg
- sól (1-2 łyżeczki)
- kilka łyżek oliwy (1-3)
- drożdże (około 1 cm sześciennego)
- woda (tyle ile potrzeba do uzyskania półpłynnej konsystencji masy)

Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie. Kaszę mielimy, dodajemy do niej sól. Następnie wlewamy połowę wody oraz rozpuszczone drożdże i oliwę. Mieszamy mikserem, dolewamy tyle wody ile potrzeba do uzyskania półpłynnej konsystencji, czyli takiej, która będzie na tyle rzadka aby sama w większości spłynęła do foremki. Ja swoją metalową foremkę wykładam papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia.

Nagrzewamy piekarnik do 230-240 stopni. Wkładamy foremkę. Pieczemy 15 minut w ustalonej początkowo temperaturze. Po upływie 15 minut temperaturze zmniejszamy do 200 stopni i pieczemy jeszcze około 45-60 minut (w zależności od tego czy chcemy otrzymać mniej lub bardziej chrupiącą skórkę). Chcąc uniknąć popękania górnej powierzchni chleba, po upływie 15 minut pieczenia, możemy włożyć do piekarnika niewielkie naczynie z woda.

Ostudzony chleb można przechowywać w kuchni, najlepiej na najniższych półkach, z dala od źródeł ciepła, owinięty lniana lub bawełnianą ściereczką, przez co najmniej tydzień a nawet dwa (w zależności od tego czy zrobimy bardziej wilgotny chleb - z większą ilością oliwy oraz krócej pieczony, czy też z niewielką ilością oliwy i pieczony dłużej).
« Ostatnia zmiana: 31-10-2012, 15:25 wysłane przez Agnieszka » Zapisane
Scarlet
« Odpowiedz #7 : 22-09-2012, 14:11 »

Z doświadczenia proponuję dodać ugotowane i dobrze utłuczone ziemniaki w proporcji na 0,5 kg mąki 250g. ziemniaków. To mój (już nie mój) sekret do uzyskania chleba o cudownie "glutenowej" strukturze. Chleb wychodzi sprężysty, bardzo wilgotny i dłużej bo ok. 4-5dni zachowuje świeżość.

Ada - tego szukałam, ale czy zamiast gotowanych ziemniaków nie można dodać mąki ziemniaczanej, a jeżeli tak to jak Ci się wydaje ile należałoby użyć aby był pyszny? Kiedyś gdy nie unikałam mąki "glutenowej" piekłam chleb sama dodając właśnie mąki ziemniaczanej (na wyczucie) i ugotowanej kaszy gryczanej - prażonej - nie palonej (też na wyczucie). Mam jeszcze pytanie - czy mąkę gryczaną można kupić, czy należy zmielić w domu kaszę gryczaną - nigdzie nie spotkałam mąki gryczanej - albo źle szukałam. Czekam na odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: 22-09-2012, 14:16 wysłane przez Klara27 » Zapisane
Loret
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosuję.
Wiadomości: 415

« Odpowiedz #8 : 22-09-2012, 14:23 »

Ja piekę taki chleb, ale nie dodaję ani oliwy, ani żadnych ziaren natomiast daję 2 łyżeczki kminku.
http://alergia-pokarmowa.bloog.pl/id,330854999,title,CHLEB-GRYCZANY,index.html?ticaid=6f36f
« Ostatnia zmiana: 22-09-2012, 16:14 wysłane przez Klara27 » Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko mądrość.
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #9 : 22-09-2012, 16:47 »

Cytat
Mam jeszcze pytanie - czy mąkę gryczaną można kupić, czy należy zmielić w domu kaszę gryczaną - nigdzie nie spotkałam mąki gryczanej - albo źle szukałam. Czekam na odpowiedź.
Mąkę uzyskujemy poprzez zmielenie kaszy gryczanej. W handlu mąki gryczanej nie znajdziesz. Nie rób zapasów, bo szybko się psuje.
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #10 : 22-09-2012, 16:57 »

W handlu mąki gryczanej nie znajdziesz. Nie rób zapasów, bo szybko się psuje.
Nie ma problemów z mąką gryczaną w sklepach. Ja kupuję w Tesco mąkę firmy Melvit.
« Ostatnia zmiana: 22-09-2012, 18:44 wysłane przez Klara27 » Zapisane

Scarlet
« Odpowiedz #11 : 23-09-2012, 09:29 »

Cytat
Mam jeszcze pytanie - czy mąkę gryczaną można kupić, czy należy zmielić w domu kaszę gryczaną - nigdzie nie spotkałam mąki gryczanej - albo źle szukałam. Czekam na odpowiedź.
Mąkę uzyskujemy poprzez zmielenie kaszy gryczanej. W handlu mąki gryczanej nie znajdziesz. Nie rób zapasów, bo szybko się psuje.
Dziękuję za odpowiedź, ale jak przed chwilą poczytałam przy innych przepisach, to piszą o "mące gryczanej BIO" - będę musiała "przekopać" sklepy i delikatesy internetowe. Mielenie kaszy gryczanej zajmuje trochę czasy no i zjada trochę prądu.
« Ostatnia zmiana: 23-09-2012, 10:01 wysłane przez Klara27 » Zapisane
Scarlet
« Odpowiedz #12 : 23-09-2012, 09:35 »

Cytat
Nie ma problemów z mąką gryczaną w sklepach. Ja kupuję w Tesco mąkę firmy Melvit.

Dziekuję Klara - to jest cenna informacja. Jutro pójdę do Tesco i kupię. Jestem za leniwa na mielenie.
Zapisane
Loret
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosuję.
Wiadomości: 415

« Odpowiedz #13 : 23-09-2012, 09:43 »

Cytat
Jutro pójdę do Tesco i kupię. Jestem za leniwa na mielenie.
Proszę zwrócić uwagę na termin ważności, bo jest napisany prawie "niewidocznymi literami" kilka razy widziałam już przeterminowaną.
« Ostatnia zmiana: 23-09-2012, 10:02 wysłane przez Klara27 » Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko mądrość.
Ernestem
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 46
MO: Nie stosuję.
Skąd: Świętokrzyskie
Wiadomości: 169

WWW
« Odpowiedz #14 : 23-09-2012, 11:03 »

Nie ma problemów z mąką gryczaną w sklepach. Ja kupuję w Tesco mąkę firmy Melvit.

Ta mąka jest też w Makro i E.Leclerc.
Zapisane
Gibbon
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Nie stosuję.
Wiedza:
Wiadomości: 1.370

« Odpowiedz #15 : 23-09-2012, 22:21 »

Cytat
Mielenie kaszy gryczanej zajmuje trochę czasy no i zjada trochę prądu.

Podobnie jak dochodzenie do zdrowia.

W czasie jednego galopu do sklepu, zdążyłabyś zmielić kaszy na kilkadziesiąt chlebów. Z tym prądem to żart, tak? 150-180 watt pobrane przez włączony na kilka minut młynek, budżetu nie zrujnuje. Kilogram mąki grzczanej kosztuje około 6 zł, kaszy około 9 zł. Dosyć ciekawe. Sklepówka jest niemal tak biała, jak pszenna. O "zbawiennym" dla niej leżakowaniu mam nadzieję nie trzeba wspominać? Kupiłem kiedyś, zrobiłem chleb, więcej błędu nie powtórzę. Nie ma porównania do świeżo zmielonej - niepalonej kaszy.
« Ostatnia zmiana: 23-09-2012, 22:33 wysłane przez Gibbon » Zapisane
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #16 : 24-09-2012, 05:56 »

Skoro do pszennej dodają 6 dodatków na samym starcie, przy mieleniu, to do gryczanej może być podobnie. Muszą przecież 'zadbać', żeby się za szybko nie popsuła.
 Dla mnie - przy mieleniu domowym - szkoda jedynie nożyka w młynku. A ponieważ mielę niewielkie ilości kaszy gryczanej, to nie muszę kupować mąki.
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Galapagos
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 39
MO: 11.08.2008; 15.01.2013
Skąd: okolice Łodzi
Wiadomości: 426

« Odpowiedz #17 : 29-09-2012, 18:42 »

Gibbon, czy długo Ci wyrasta taki chleb? Bo właśnie go zrobiłam i nie wiem ile mam mniej więcej czekać. confused
« Ostatnia zmiana: 30-10-2012, 21:31 wysłane przez Agnieszka » Zapisane
Art
Początkujący
*

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.10.2012
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 5

« Odpowiedz #18 : 11-10-2012, 06:20 »

Wczoraj upiekłem chleb według przepisu Gibbon'a. Wyszedł pyszny, brakowało mi chlebka na DPI.
« Ostatnia zmiana: 30-10-2012, 21:20 wysłane przez Agnieszka » Zapisane
Galapagos
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 39
MO: 11.08.2008; 15.01.2013
Skąd: okolice Łodzi
Wiadomości: 426

« Odpowiedz #19 : 11-10-2012, 13:55 »

Ja też piekłam już chleb wg Gibbona dwa razy i wychodzi baaardzo smaczny! I co najważniejsze, robi się go ekspresowo, tylko później czekam aż wyrośnie.

Robię z około 0,5 kg mąki gryczanej niepalonej, sama mielę, i zużywam na to jakieś 2 szklanki wody. Polecam.
« Ostatnia zmiana: 30-10-2012, 21:21 wysłane przez Agnieszka » Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 6   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!