GOTOWANIE1.
Gotowanie we wrzątku polega na umieszczeniu produktu we wrzącym płynie (wodzie, mleku lub wywarze), szybkim doprowadzeniu do ponownego wrzenia i kontynuowaniu obróbki do chwili ugotowania surowca.
Kapustę gotujemy bez przykrycia pokrywką aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy.
Produkty suszone: groch, fasolę, grzyby suszone należy przed gotowaniem namoczyć (najlepiej na całą noc).
2.
Blanszowanie to krótkie zanurzenie we wrzątku. Blanszujemy na trzy sposoby:
*produkty twarde umieszczamy w zimnej wodzie i doprowadzamy do wrzenia, po czym wyjmujemy zblanszowany produkt,
*produkty delikatne zanurzamy w e wrzątku i wyjmujemy po kilkunastu ? kilkudziesięciu sekundach,
*produkty pokrojone (na przykład cebulę) umieszczamy na sitku i przelewamy wrząca wodą (z czajnika).
3.
Kąpiel wodna polega na włożeniu produktu umieszczonego w garnku do większego naczynia z gotująca się wodą.
4.
Gotowanie na parze ? produkt układamy na perforowanej wkładce i umieszczamy nad wrząca wodą.
5.
Gotowanie pod ciśnieniem ? w specjalnym naczyniu zwanym szybkowarem. Skraca czas gotowania nawet o 70%.
PIECZENIEPieczenie w piekarniku (180-250°C). Mięso przed pieczeniem należy zrumienić na smalcu, na patelni aby miało ładną skórkę i zachowało w sobie soki. Zrumienione mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego bądź innego przeznaczonego do pieczenia, dodajemy, jeśli jest mało tłuszczu, przyprawy do mięs pieczonych, warzywa, solimy, pieczemy do miękkości. Czas pieczenia zależy od rodzaju mięsa i jego ilości.
SMAŻENIE1.
Smażenie na tłuszczu (smalec, masło sklarowane). Produkt układamy na patelni, na dobrze rozgrzanym tłuszczu, smażymy z obu stron. Produkty delikatne: filety rybne, wątróbki drobiowe, filety z drobiu smażymy krótko. Mięsa delikatne możemy smażyć na klarowanym maśle. Inne mięsa, na przykład schab, smażymy wyłącznie na smalcu. Produkt po usmażeniu do miękkości podajemy od razu.
2.
Smażenie na głębokim tłuszczu, rozgrzanym do minimum 200°C, odbywa się w dużym rondlu bądź specjalnym garnku do smażenia (frytkownicy) i polega na krótkim smażeniu drobnych produktów (ziemniaków, selera na frytki) w wysokiej temperaturze. W niższej temperaturze produkty będą niepotrzebnie nasiąkać tłuszczem . Do smażenia na głębokim tłuszczu nie dajemy zbyt dużej ilości produktu na raz bo to obniża temperaturę smażenia i produkt nie jest usmażony lecz ugotowany.
DUSZENIE1.
Duszenie na płycie kuchennej. Obsmażamy na patelni mięso aby zrumienić powierzchnię, i wzbogacić jego smak. Dolewamy do zrumienionej potrawy gorącej wody (niewielką ilość) i dusimy pod przykryciem aż do uzyskania wymaganej miękkości, uzupełniając w trakcie duszenia wodę (zawsze gorącą). Często do duszenia dodajemy zamiast wody: wino, bulion, wywar grzybowy.
2.
Duszenie w piekarniku - wstępna faza (zrumienianie na tłuszczu) przebiega podobnie jak na płycie kuchennej a drugi etap ? po dodaniu wody, wina, buliony w piekarniku , w temperaturze 150-180°C