Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 06:17 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Czy dotar³ do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Wesprzyj Fundacjê Bios³one --> kliknij
 
   Strona g³ówna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Zdrowy jak cz³owiek paleolitu  (Przeczytany 16005 razy)
Luki27
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: maj 2011
Sk±d: Warszawa
Wiadomo¶ci: 292

« : 25-05-2012, 08:26 »

Dzi¶ na onecie pojawi³ siê artyku³ jakich ma³o w mediach powszechnych:
http://ciekawe.onet.pl/spoleczenstwo/zdrowy-jak-czlowiek-paleolitu,1,5132456,artykul.html

Zastanawia mnie tylko jedno twierdzenie zawarte w tym artykule: ¿e cz³owiek paleolitu nie jada³ ¶niadañ. Poranny posi³ek pozbawia ponoæ nas energii, któr± mamy po przebudzeniu.
Jakie macie o tym zdanie?

Dodam jeszcze jedno pytanie od siebie: cz³owiek paleolitu nie jada³ zup, a w naszym spo³eczeñstwie zupy uznawane s± za bardzo zdrowe. Czy nasz organizm potrzebuje takiej formy po¿ywienia?
Zapisane
Marooned
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 43
MO: 15-03-2011
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 369

« Odpowiedz #1 : 25-05-2012, 08:35 »

Cytat
Zastanawia mnie tylko jedno twierdzenie zawarte w tym artykule: ¿e cz³owiek paleolitu nie jada³ ¶niadañ. Poranny posi³ek pozbawia ponoæ nas energii, któr± mamy po przebudzeniu.
Jakie macie o tym zdanie?
Cz³owiek paleolitu nie ¿y³ w sposób schematyczny, tak jak my - wstajemy o okre¶lonej godzinie (nawet jak chce nam siê jeszcze spaæ), jemy ¶niadanie o okre¶lonej godzinie, nawet jak nie jeste¶my g³odni, bo do pracy trzeba, itd.
My¶lê, ¿e z tym ¶niadaniem to nie jest takie g³upie - je¶æ kiedy zg³odniejemy. Ja czêsto zmuszam siê z rana do posi³ku, no ale dzisiejsza cywilizacja niestety wymusza na nas takie schematy niestety.

Cytat
Dodam jeszcze jedno pytanie od siebie: cz³owiek paleolitu nie jada³ zup, a w naszym spo³eczeñstwie zupy uznawane s± za bardzo zdrowe. Czy nasz organizm potrzebuje takiej formy po¿ywienia?
Nie wiem czy zupy s± takie zdrowe - przecie¿ to w zasadzie porz±dnie rozgotowane warzywa na ko¶ci, a wiêc poda¿ witamin i sk³adników nie jest zbyt du¿a. My¶lê, ¿e bardziej powinni¶my siê nastawiaæ na surowy pokarm.

Tylko mnie z kolei nurtuje w³asnie kwestia tej surowo¶ci pokarmu - wiêkszo¶æ warzyw na surowo jest niejadalna (np. ziemniaki, kalafior), wiêc pytanie co lepsze - nie je¶æ ich wcale czy je¶c gotowane?
« Ostatnia zmiana: 25-05-2012, 08:39 wys³ane przez Marooned » Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #2 : 25-05-2012, 08:40 »

By³o te¿ ciekawe zdanie na temat wysi³ku fizycznego. Ale jak naprawdê ¿y³ ten cz³owiek? Chcia³bym to zobaczyæ, a nawet przenie¶æ siê na chwilê w te czasy.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #3 : 25-05-2012, 08:44 »

To zdanie brzmi tak:
Cytat
trzeba chodziæ, biegaæ, skakaæ, pchaæ, ci±gn±æ, wspinaæ siê, czo³gaæ...
Wychodzi na to, ¿e cz³owiek paleolitu by³ jaki¶ przyg³upi, albo bawi³ siê w wojsko.
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
scorupion
« Odpowiedz #4 : 25-05-2012, 10:50 »

W³a¶nie, nie wiadomo jak by³o, po co siê podniecaæ.
Zapisane
Nieboraczek
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 45
MO: 07.07.2011- kwiecieñ 2012
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 716

« Odpowiedz #5 : 25-05-2012, 12:44 »

O niejedzeniu ¶niadañ s³ysza³am wielokrotnie. Ci, którzy tak robi±, mówi±, ¿e maj± wiêcej si³y z rana. S± to relacje chorych na SM, a w tym krêgu ka¿dy sposób na utrzymanie energii jest na wagê z³ota.

Od d³u¿szego czasu nurtuje mnie zagadnienie spo¿ywania w paleolicie wêglowodanów, szczególnie w zimie. S± przecie¿ potrzebne.
« Ostatnia zmiana: 25-05-2012, 16:47 wys³ane przez Nieboraczek » Zapisane

Andrzejkowy
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 84
MO: 01.03.2006
Wiedza:
Sk±d: Warszawa
Wiadomo¶ci: 257

« Odpowiedz #6 : 25-05-2012, 18:48 »

To zdanie brzmi tak:
Cytat
trzeba chodziæ, biegaæ, skakaæ, pchaæ, ci±gn±æ, wspinaæ siê, czo³gaæ...
Wychodzi na to, ¿e cz³owiek paleolitu by³ jaki¶ przyg³upi, albo bawi³ siê w wojsko.
To by³ pewnie sposób na ¿ycie i prze¿ycie.
Zapisane

pozdrowienia andrzejkowy
Opiotr
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 510

« Odpowiedz #7 : 25-05-2012, 22:59 »

Tylko mnie z kolei nurtuje w³asnie kwestia tej surowo¶ci pokarmu - wiêkszo¶æ warzyw na surowo jest niejadalna (np. ziemniaki, kalafior), wiêc pytanie co lepsze - nie je¶æ ich wcale czy je¶c gotowane?
Kalafior mo¿na spokojnie je¶æ na surowo - najlepiej w sa³atkach same 'bukiety' drobno pokrojone.

Ró¿yczki, czyli drobne cz±stki kalafiora. smile //Klara27
« Ostatnia zmiana: 26-05-2012, 08:21 wys³ane przez Klara27 » Zapisane

"Czerwone miêso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Travis
« Odpowiedz #8 : 26-05-2012, 10:32 »

Równie¿ zastanowi³o mnie to zrezygnowanie ze ¶niadañ, ale my¶lê, ¿e jest to nadinterpretacja.
Rzeczywi¶cie zdarza mi siê, ¿e nie mam ochoty na ¶niadanie (bardzo rzadko), i akurat nie wychodzê gdzie¶ na kilka godzin, wiêc po prostu nie jem. I tutaj znowu powinno siê chyba ignorowaæ tego typu dogmaty, bo wystarczy ws³uchanie w potrzeby w³asnego organizmu. Poza tym ja np robiê siê lekko senny po solidnej porcji bia³ek i t³uszczy na obiad, po ¶niadaniach nie zaobserwowa³em podobnego zjawiska.

Dziwi mnie g³upota niektórych komentarzy, ¿e niby cz³owiek paleolitu ¿y³ maksymalnie 30-40 lat z powodu tego typu od¿ywiania. A ja siê pytam co jest takiego w pieczywku czy makaronikach co rzekomo przed³u¿a nam ¿ycie?

Sprawd¼ tutaj prawid³owe u¿ycie zaznaczonego na czerwono wyrazu:

http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=22903.0
« Ostatnia zmiana: 26-05-2012, 11:07 wys³ane przez Nieboraczek » Zapisane
Opiotr
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 510

« Odpowiedz #9 : 26-05-2012, 11:20 »

Dziwi mnie g³upota niektórych komentarzy, ¿e niby cz³owiek paleolitu ¿y³ maksymalnie 30-40 lat z powodu tego typu od¿ywiania. A ja siê pytam co jest takiego w pieczywku czy makaronikach co rzekomo przed³u¿a nam ¿ycie?
Te 30-40 lat to prawdopodobnie k³amstwo statystyczne. Byæ mo¿e dawniej ludzi ¿yli nawet d³u¿ej albo podobnie. 30-40 lat wynika z du¿ej umieralno¶ci dzieci.
Zreszt± w±tpliwa jest wiedza 'naukowców' na temat ¿ycia 1000 lat temu i dawniej skoro czêsto nie mogê ustaliæ faktów sprzed 50 lat :-)
Zapisane

"Czerwone miêso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #10 : 26-05-2012, 14:41 »

Cytat
Poza tym ja np robiê siê lekko senny po solidnej porcji bia³ek i t³uszczy na obiad
Zjadanie t³uszczy to masowy kanibalizm.
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Travis
« Odpowiedz #11 : 26-05-2012, 15:03 »

Zjadanie t³uszczy to masowy kanibalizm.
Zgadza siê.
Pomy³ka pomy³k±, ale tak na dobr± sprawê bym siê brzydzi³. msn-wink

PS. Kto¶ mi posta ciachn±³, wiêc napisze jeszcze raz, w skrócie.
Z k³amstwem statystycznym i "wiedz± naukow±" o epoce paleolitu siê zgadzam i mia³em to w³a¶nie na my¶li w po¶cie wy¿ej.

T³uszczów - zapamiêtam.
« Ostatnia zmiana: 26-05-2012, 16:03 wys³ane przez Klara27 » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #12 : 26-05-2012, 15:36 »

O jakich statystykach mo¿na mówiæ wzglêdem ludzi paleolitu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Paleolit
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Sylwira
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 40
MO: 15.11.2014
Sk±d: Poznañ, obecnie Malinówka k. Haczowa
Wiadomo¶ci: 98

« Odpowiedz #13 : 08-12-2014, 20:46 »

Trafi³am ostatnio na tak± stronkê http://www.zyjwpaleolicie.pl/warto-przeczytac nieco chaotyczna i wybrakowana, ale parê ciekawostek do przemy¶lenia mo¿na znale¼æ. M.in. spodoba³y mi siê artyku³y na temat aktywno¶ci fizycznej - moim zdaniem s± ca³kiem sensowne.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Dzia³a na MySQL Dzia³a na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid³owy XHTML 1.0! Prawid³owy CSS!