Niemedyczne forum zdrowia
19-09-2019, 10:53 *
Witamy, Go嗆. Zaloguj si lub zarejestruj.
Czy dotar do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj si podaj帷 nazw u篡tkownika, has這 i d逝go嗆 sesji
Aktualno軼i: Wesprzyj Fundacj Bios這ne --> kliknij

Strona g堯wna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj si Rejestracja  
Strony: [1]   Do do逝
  Drukuj  
Autor W徠ek: Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne a idea Bios這ne  (Przeczytany 10862 razy)
Okruszek

P貫: Kobieta
MO: 20.05.2012
Wiadomo軼i: 11

« : 13-07-2012, 20:48 »

Od ponad dwudziestu lat zmagam si z nerwica natr璚tw (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne). Prawd m闚i帷 od niedawna wiem, 瞠 moje zaburzenia to akurat to i dowiedzia豉m si o tym "przypadkiem" na studiach. Moja mama zawsze mnie upomina豉 i karci豉 za "tiki nerwowe", ale nigdy nic z tym nie zrobi豉. Jaki czas temu by豉m u psychiatry, kt鏎y przepisa mi paroksetyn. Nic nie pomog這, dosta豉m najwi瘯sz mo磧iw ko雟k dawk i nadal nic.

Bios這ne czytam od dawna i jest dla mnie bardzo pomocne w codziennym 篡ciu, ale nie znalaz豉m (mo瞠 幢e szukam) informacji na temat takich zaburze jak moje.

Zapytam prosto z mostu: co ja mam zrobi? Moje mi窷nie i kark s w strasznym stanie ze wzgl璠u na "przymus" napinania mi窷ni. Jestem zm璚zona tymi "tikami" i natr皻nymi my郵ami. M璚z si od 6 roku 篡cia. Nie mam zamiaru faszerowa si prochami...
« Ostatnia zmiana: 13-07-2012, 21:59 wys豉ne przez Solan » Zapisane
Fabularasa
*

P貫: M篹czyzna
MO: Luty 2010
Wiedza:
Sk康: Bydgoszcz
Wiadomo軼i: 384

« Odpowiedz #1 : 13-07-2012, 21:42 »

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Trzeba uzbroi si w cierpliwo嗆, zastosowa si do porad Bioslone, i czeka na rezultaty.
Micha貪d

MO: nie stosuj
Sk康: Gda雟k
Wiadomo軼i: 17

« Odpowiedz #2 : 14-07-2012, 00:04 »

Na forum s opisane przypadki wyleczenia si z zaburze psycho-fizycznych, wi璚 je郵i innym si uda這, to Tobie tak瞠 si uda. Jeden z u篡tkownik闚 opisywa, 瞠 "zarzuca g這w jak ko", ale po oczyszczeniu - ust徙i這.
« Ostatnia zmiana: 14-07-2012, 17:26 wys豉ne przez Solan » Zapisane
Baird
*

MO: 15-03-2007
NIA: 18-06-2013
Wiedza:
Wiadomo軼i: 460

« Odpowiedz #3 : 14-07-2012, 08:17 »

Cytat
Bios這ne czytam od dawna i jest dla mnie bardzo pomocne w codziennym 篡ciu, ale nie znalaz豉m (mo瞠 幢e szukam) informacji na temat takich zaburze jak moje.
Ka盥y przypadek jest inny, cho niekt鏎e s podobne. Spos鏏 doj軼ia do zdrowia jest ten sam dla wszystkich, wi璚 po co szuka takiego samego przypadku? Tak jak napisali poprzednicy, trzeba uzbroi si w cierpliwo嗆, a efekt jest murowany.
« Ostatnia zmiana: 14-07-2012, 17:26 wys豉ne przez Solan » Zapisane

Prawda czyni wolnym
Tandasek
Cz瘰ty go嗆
**

MO: wkr鏒ce
Sk康: Kosmos
Wiadomo軼i: 86

« Odpowiedz #4 : 14-07-2012, 12:24 »

Hej, ja te na to choruj od dziecka i niestety by豉m przez wiele lat faszerowana chemi, kt鏎a nie do嗆, 瞠 nie st逝mi豉 objaw闚, to odcisn窸a si dotkliwie na stanie zdrowia. Nerwica natr璚tw jest dosy szczeg鏊nym typem zaburze nerwicowych, moim zdaniem znacz帷 rol pe軟i tu wydarzenia traumatyczne, chocia wyst徙ieniu takich zaburze sprzyja r闚nie nadmiar po陰cze synaptycznych w m霩gu. Du穎 na ten temat pisa w swoich pracach J霩ef K瘼i雟ki. Wg mnie chodzi o to, 瞠 dany organizm zareagowa na konkretn sytuacj 篡ciow tak silnym l瘯iem, 瞠 utrwalone zostaj pewne mechanizmy obronne (ujawniaj帷e si w postaci kompulsji) wyst瘼uj帷e p騧niej w zupe軟ie nieadekwatnym nat篹eniu i kontek軼ie. U mnie np. pod wp造wem ci篹kich prze篡 z dzieci雟twa utrwali si klasyczny typ takich rytualnych zachowa, jakim jest przymus mycia r彗 i innych cz窷ci cia豉. Pierwsze wyst徙ienie by這 reakcj na bardzo trudn sytuacj, natomiast kolejne dotyczy造 ju ka盥ego, mniej lub bardziej stresogennego zdarzenia. Kompulsje s niczym magiczne rytua造 - maj w mniemaniu chorego zapobiec trudnej, przykrej sytuacji. Najcz窷ciej ani nie pomagaj, ani nie s z t sytuacj nijak zwi您ane, st康 irracjonalno嗆 wpisana w nerwic. Ja nad tym zacz窸am pracowa sama, a uwierz mia豉m mn鏀two r騜nych tik闚, a mycie r彗 na okr庵這 doprowadzi這 do ran na d這niach. Nie bior ju od dawna 膨dnych lek闚, po prostu zacz窸am sobie t逝maczy, sk康 to si wzi窸o i na czym polega i stopniowo ust徙i造 te najgorsze natr璚twa. Oczywi軼ie odpowiednia dieta i troska o stan fizyczny uodparnia nasz psychik na tak nadwra磧iwo嗆, wi璚 to bardzo wa積y element, ale taki osobisty wgl康 w sedno na pewno nie zaszkodzi - mo積a spojrze na spraw z dystansem, a to bardzo istotne.

Et in Arcadia ego
Ania‬
*

MO: 18.08.2011
Wiedza:
Sk康: Mazowieckie
Wiadomo軼i: 165

« Odpowiedz #5 : 14-07-2012, 16:54 »

Jestem z Bios這ne od prawie roku i dopiero ostatnio zauwa篡豉m jak bardzo wp造wa na mnie magnez, kt鏎y stosowa豉m na pocz徠ku tak niby profilaktycznie.
Przed stosowaniem zasad Bios這ne mia豉m cz瘰to napady jedzeniowe, poch豉nia豉m kompulsywnie du瞠 ilo軼i jedzenia, kt鏎e cz瘰to mi nie smakowa這. Napycha豉m si po to, aby si napcha. Czasami p豉ka豉m z przejedzenia i jeszcze jad豉m. Wini豉m siebie niesamowicie. Oczywi軼ie w zwi您ku z tym towarzyszy造 mi stany depresyjne, l瘯owe itd. Szuka豉m przyczyn i rozwi您a w sferze psychologicznej.
Ostatnio wr鏂i造 te ataki (jedzeniowe). Przy okazji upa堯w zacz窸a mi drga powieka i postanowi豉m zrobi znowu kuracj Slow Magiem. Jakie by這 moje zdziwienie, kiedy odkry豉m, 瞠 nie chce mi si w闚czas je嗆 wszystkiego (a przede wszystkim czekolady), i 瞠 w og鏊e mog je嗆 ma這 i to mi w zupe軟o軼i wystarcza.
Chc doda, 瞠 zawsze wydawa這 mi si, 瞠 niedob鏎 magnezu to  objawy ze strony przede wszystkim uk豉du mi窷niowego, a ja nigdy u siebie takich nie zauwa瘸豉m.

Polecam do sprawdzenia na sobie http://bioslone.pl/porady-medycyny-ludowej/magnez oraz wi璚ej o objawach niedoboru: http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnez .

Odk康 czytuj p. S這neckiego postanowi豉m nie zajmowa si swoimi "problemami" od strony psychologicznej, nie analizuje, nie zajmuje si, nie wg喚biam w r騜ne zale積o軼i. Powt鏎z za Mistrzem: w zdrowym ciele zdrowy duch ;-).
Powodzenia
xxlilithxx
« Odpowiedz #6 : 15-07-2012, 16:54 »

Okruszku, zaburzenia obsesyjno - kompulsywne s czym innym, ni tiki. Obsesja oznacza wewn皻rzny przymus wykonywania jakich czynno軼i, mimo i zdajesz sobie spraw z ich bezsensowno軼i (np. liczenie obrot闚 造瞠czki podczas mieszania kawy - zobacz film "Dzie 安ira", ten facet ma w豉郾ie to zaburzenie). Kompulsje oznaczaj nawracaj帷e, natr皻ne my郵i, kt鏎ych nie mo積a si pozby (my郵isz o czym w k馧ko, mimo i nie chcesz). Tiki (mimowolne skurcze mi窷ni) s zatem zupe軟ie czym innym. Spr鏏uj kuracji Slow - Magiem, jedz potas (pomidory sezonowe, suszone, przecier pomidorowy). I pij MO nadal. By mo瞠, 瞠 to neurotoksyny zaburzaj przeka幡ictwo nerwowe.
xxlilithxx
« Odpowiedz #7 : 15-07-2012, 19:20 »

Cytat
Obsesja oznacza wewn皻rzny przymus wykonywania jakich czynno軼i, mimo i zdajesz sobie spraw z ich bezsensowno軼i. Kompulsje oznaczaj nawracaj帷e, natr皻ne my郵i, kt鏎ych nie mo積a si pozby.

Chodzi這 mi o kompulsje - czyli zachowania przymusowe i my郵i natr皻ne.
Agnieszka
*

MO: 01.11.2009, DP i KB 01.01.2010
Wiedza:
Sk康: Warszawa
Wiadomo軼i: 690

« Odpowiedz #8 : 15-07-2012, 22:18 »

Je郵i mog wtr帷i swoje 3 grosze - jak ju b璠ziesz mia豉 3-6 miesi璚zny sta w piciu MO, mo瞠 spr鏏uj zakraplania nosa alocitem albo przynajmniej ssania oleju. To pomaga w oczyszczaniu twarzoczaszki, m霩gu. Na pewno nie zaszkodzi.

Aga smile mama Mateuszka (11 l.), Jasia (8 l.) Mareczka (6 l.), Oli (4 l.) i ㄆkaszka (2 l.)
Okruszek

« Odpowiedz #9 : 16-07-2012, 10:51 »

Dzi瘯uj za wszystkie odpowiedzi, na pw odpisz wieczorem ( ci篹ko mi w ci庵u dnia co m康rego napisa, poniewa tr鎩ka dzieciaczk闚 zwisa mi przez rami;] ).

Mo瞠 rzeczywi軼ie potrzeba czasu na oczyszczenie. Ponad dwadzie軼ia lat m璚z mnie te zaburzenia i ci篹ko je b璠zie szybko usun望.

Pisa豉m o moich "nawykach" jako o tikach nerwowych bo tak potocznie na to m闚i豉m zawsze ja i moja mama.

Za jaki czas zaczn ssa olej lub zakrapia nos. O efektach napisze na forum.

M鎩 psychiatra ( jak na lekarza bardzo porz康ny go嗆) m闚i mi, 瞠 ta choroba nie jest dziedziczona, niestety zauwa篡豉m u swojej sze軼ioletniej c鏎ki takie same objawy... Jestem tym faktem za豉mana, poniewa wiem co j czeka w przysz這軼i. Objawy u c鏎ki s delikatne- mruganie oczami w specyficzny spos鏏 oraz trzepanie g這w na boki ale wyst徙i造 w tym samym wieku co moje.
By mo瞠 jest to reakcja na toksyny, c鏎ka ma grzybic uk豉du pokarmowego- rano po przebudzeniu z jej ust czu...ka貫m.... To moja wina, do czwartego roku 篡cia pi豉 mleko modyfikowane Bebilon, jad豉 kajzerki, makarony, kaszki w proszku, kanapki z d瞠mem i sporo s這dyczy. Nie jad豉 warzyw ani owoc闚. Nie potrafi豉m si postawi mojej mamie, kt鏎a stale m闚i豉: " dziecku mleka 瘸逝jesz jak lubi?" a jak stanowczo wymaga豉m zjedzenia przez ni marchewki to us造sza豉m, 瞠 terroryzuje dziecko.. Tym sposobem moja c鏎ka nie potrafi je嗆 niczego innego poza s這dkimi rzeczami ( dro盥鄴wki, makarony z serem itp.) Jaki czas temu si postawi豉m ( tak, tak wiem jestem s豉ba psychicznie) i zacz窸am w ko鎍u decydowa o 篡wieniu swojego dziecka. Powoli zaczyna je嗆 warzywa, s這dkich rzeczy unika a s這dyczy nie je wcale.
Dzi瘯i Bios這ne od篡豉m i otworzy豉m oczy. Ale nie o to chodzi w tym w徠ku aby wylewa 瘸le jaka by豉m g逝pia itp. bo troch zesz豉m z g堯wnego tematu.

Napisz co mnie dr璚zy od pocz徠k闚 choroby:

Pami皻am, 瞠 jak kuzynka czyta豉 mi ksi捫eczki- to ja ka盥ej kartki musia豉m dotkn望 tzn stuka kilkakrotnie palcem w ni. By to silny przymus, musia豉m to robi i od tego wszystko si zacz窸o.. Mia豉m pe軟o tych natr璚tw nawet ju po這wy nie pami皻am ale wi瘯szo嗆 by豉 zwi您ana z moim cia貫m- wszelakie fukania nosem, chrz彗anie, i inne d德i瘯i wytrzeszczanie  oczu- robi豉m co w stylu kogo przestraszonego wyba逝sza豉m strasznie oczy, by這 du穎 niemi造ch sytuacji zwi您anych z nimi. Otwieranie ust ( jak przy zdziwieniu), ruszanie nosem jak kr鏊ik, mrugania oczami. Teraz mi zosta這 dotykanie prawym palcem wskazuj帷ym k帷ika prawego oka jak jad autem;/ zamykanie oczu na par sekund mocno je zaciskaj帷, dziwnie oddycham fukaj帷 przy tym nosem, trzepi g這w wed逝g schematu pod ka盥ym ukosem g鏎a d馧 i nawet przestrzennie prz鏚 ty., pij帷 herbat licz 造ki : jeden 造k licz jeden dwa, drugi 造k- trzy, cztery itd. przymru瘸m oczy, w my郵ach powtarzam kilkakrotnie s這wo "Miniaciu" wed逝g melodii kt鏎 wymy郵i豉m;/

kiedy dotyka豉m mebli przed za郾i璚iem, sprawdza豉m w szafie czy nikt si na mnie nie czai 瞠by mnie na spaniu zabi, boj si panicznie 鈔ub okr皻owych, jak jestem sama w domu to sprawdzam wszystkie pomieszczenia, zawsze mi si wydaje, ze kto jest w domu. Id帷 po ulicy wydaje mi si, ze ka盥y na mnie patrzy, s逝chaj帷 muzyki wyobra瘸m sobie np 瞠 jestem w jakiej sytuacji np ratuje kogo z po瘸ru czy wygrywam zawody olimpijskie i takie tam smile

Jak si denerwuj, to wszystkie tiki w陰czaj si naraz i nie panuje nad tym,
jak by豉m ma豉 to rodzice na mnie za to krzyczeli i chowa豉m si w szafie aby pofuka nosem, nigdy tego nie leczy豉m, ukrywam to przed m篹em cho zauwa篡 i wszystko mu wyt逝maczy豉m.

Tak poza tym, jestem ca趾iem normalna i z g這w wszystko ok ( nie jestem wariatk).
Odkry豉m si przed Wami strasznie wi璚 prosz o wyrozumia這嗆.

Mistrz
*

MO: 05.03.2000 – 2070
Sk康: Hogwart
Wiadomo軼i: 10.557

« Odpowiedz #10 : 16-07-2012, 10:54 »

Tzw. choroby dziedziczne to skutek odziedziczonych tradycji kulinarnych oraz braku szacunku dla w豉snego zdrowia oraz zdrowia potomk闚, czyli zdawanie si na lekarzy.

Je郵i nie wiesz nic, dasz sobie wm闚i wszystko
Rif
*

MO: 1/12/2010
Wiedza:
Wiadomo軼i: 500

« Odpowiedz #11 : 16-07-2012, 12:13 »

Nie wiem czy widzia豉 film pt. "Dzie 鈍ira" z Markiem Kondratem. Je郵i nie, zerknij: http://www.youtube.com/watch?v=3vx6rWXQJI8
Okruszek

« Odpowiedz #12 : 16-07-2012, 12:18 »

Widzia豉m, by這 mi bardzo g逝pio jak ogl康a豉m go ze znajomymi, poniewa mam podobnie a 鈍irem nie jestem smile
xxlilithxx
« Odpowiedz #13 : 16-07-2012, 15:51 »

Okruszku, pr鏏owa豉 wizyty u psychologa? Chodzi mi o terapi (np. poznawczo - behawioraln).
Okruszek

« Odpowiedz #14 : 16-07-2012, 16:11 »

Nie pr鏏owa豉m, na czym to polega?
Lilly

MO: 01.07.2011+ DP+KB
NIA: 28.03.2013
Sk康: Pozna
Wiadomo軼i: 196

« Odpowiedz #15 : 16-07-2012, 16:18 »

Psycholog fajny cz貫k, poudaje, 瞠 nas rozumie, da dobre rady i pocieszy. Pogada z nim mo積a, ale liczy na uzdrowienie chyba nie bardzo. Mam za sob r騜ne terapie i po 10 latach mog powiedzie, 瞠 w豉軼iwie nic mi one nie da造. Dlatego da豉m sobie na wstrzymanie z psychologami.
xxlilithxx
« Odpowiedz #16 : 16-07-2012, 17:32 »

Cytat
Nie pr鏏owa豉m, na czym to polega?

Cytat
Terapia poznawcza - Aarona Becka - podstaw terapii jest identyfikacja automatycznych my郵i, budz帷ych l瘯 dozna somaty苞znych oraz na uczeniu klienta korygowania b喚d闚 logicznych w tych automa負ycznych my郵ach.

@Okruszek,
Trudno opowiedzie teraz o wszystkich metodach stosowanych w tego rodzaju terapii, dlatego cytuj kr鏒k definicj. Pochodzi z Wikipedii, ale mog poszuka g喚biej, je郵i Ci takowy opis interesuje. W ka盥ym razie dobrze spr鏏owa zamieni psychiatr na psychologa.
« Ostatnia zmiana: 16-07-2012, 17:38 wys豉ne przez Lilithxx » Zapisane
Marooned

MO: 15-03-2011
Wiedza:
Wiadomo軼i: 369

« Odpowiedz #17 : 17-07-2012, 09:56 »

Wracaj帷 do tematu dodam, 瞠 razem z 穎n zauwa篡li鄉y u mnie - zw豉szcza po p馧rocznej DP - spor popraw mojej "psychiki". Jestem teraz mniej nerwowy, bardziej otwarty do kontaktu z lud幟i itp.
A sam si dziwie, ale naprawd tak jest! Zreszt pan S這necki dok豉dnie opisa dzia豉nie candidy na nasze zachowania.
Dandi

NIA: 18-04-2013 - 18-04-2014
Wiadomo軼i: 333

« Odpowiedz #18 : 17-07-2012, 12:06 »

Pytanie do Okruszka. A co z innymi objawami? Ze strony uk豉du pokarmowego? Kostnego? Oddechowego? Piszesz tylko o psychice. Z moich obserwacji wynika, 瞠 wszystkie objawy powinny by niejako po陰czone.
Okruszek

« Odpowiedz #19 : 17-07-2012, 17:01 »

Uk豉d pokarmowy:

- refluks
- b鏊e 穎陰dka
- zaparcia ( wypr騜nianie raz na 4 dni)
- "jelito dra磧iwe"

U.kostny:

- zwyrodnienie kr璕os逝pa w cz窷ci szyjnej

u.Oddechowy:

Wszystko ok, kiedy duszno軼i i cz瘰te zw篹enie oskrzeli (ca趾owite)
Strony: [1]   Do g鏎y
  Drukuj  

Skocz do:  

Dzia豉 na MySQL Dzia豉 na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid這wy XHTML 1.0! Prawid這wy CSS!