Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 19:38 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Czy dotar³ do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Sklep Bios³one --> wejd¼
 
   Strona g³ówna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne a idea Bios³one  (Przeczytany 19565 razy)
Okruszek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 20.05.2012
Wiadomo¶ci: 10

« : 13-07-2012, 19:48 »

Od ponad dwudziestu lat zmagam siê z nerwica natrêctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne). Prawdê mówi±c od niedawna wiem, ¿e moje zaburzenia to akurat to i dowiedzia³am siê o tym "przypadkiem" na studiach. Moja mama zawsze mnie upomina³a i karci³a za "tiki nerwowe", ale nigdy nic z tym nie zrobi³a. Jaki¶ czas temu by³am u psychiatry, który przepisa³ mi paroksetynê. Nic nie pomog³o, dosta³am najwiêksz± mo¿liw± koñsk± dawkê i nadal nic.

Bios³one czytam od dawna i jest dla mnie bardzo pomocne w codziennym ¿yciu, ale nie znalaz³am (mo¿e ¼le szukam) informacji na temat takich zaburzeñ jak moje.

Zapytam prosto z mostu: co ja mam zrobiæ? Moje miê¶nie i kark s± w strasznym stanie ze wzglêdu na "przymus" napinania miê¶ni. Jestem zmêczona tymi "tikami" i natrêtnymi my¶lami. Mêczê siê od 6 roku ¿ycia. Nie mam zamiaru faszerowaæ siê prochami...
« Ostatnia zmiana: 13-07-2012, 20:59 wys³ane przez Solan » Zapisane
Fabularasa
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: Luty 2010
Wiedza:
Sk±d: Bydgoszcz
Wiadomo¶ci: 384

« Odpowiedz #1 : 13-07-2012, 20:42 »

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Trzeba uzbroiæ siê w cierpliwo¶æ, zastosowaæ siê do porad Bioslone, i czekaæ na rezultaty.
Zapisane
Micha³gd
***

Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 34
MO: nie stosujê
Sk±d: Gdañsk
Wiadomo¶ci: 17

« Odpowiedz #2 : 13-07-2012, 23:04 »

Na forum s± opisane przypadki wyleczenia siê z zaburzeñ psycho-fizycznych, wiêc je¶li innym siê uda³o, to Tobie tak¿e siê uda. Jeden z u¿ytkowników opisywa³, ¿e "zarzuca³ g³ow± jak koñ", ale po oczyszczeniu - ust±pi³o.
« Ostatnia zmiana: 14-07-2012, 16:26 wys³ane przez Solan » Zapisane
Baird
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 15-03-2007
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 459

« Odpowiedz #3 : 14-07-2012, 07:17 »

Cytat
Bios³one czytam od dawna i jest dla mnie bardzo pomocne w codziennym ¿yciu, ale nie znalaz³am (mo¿e ¼le szukam) informacji na temat takich zaburzeñ jak moje.
Ka¿dy przypadek jest inny, choæ niektóre s± podobne. Sposób doj¶cia do zdrowia jest ten sam dla wszystkich, wiêc po co szukaæ takiego samego przypadku? Tak jak napisali poprzednicy, trzeba uzbroiæ siê w cierpliwo¶æ, a efekt jest murowany.
« Ostatnia zmiana: 14-07-2012, 16:26 wys³ane przez Solan » Zapisane

Prawda czyni wolnym
Tandasek
Czêsty go¶æ
**


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 40
MO: wkrótce
Sk±d: Kosmos
Wiadomo¶ci: 86

« Odpowiedz #4 : 14-07-2012, 11:24 »

Hej, ja te¿ na to chorujê od dziecka i niestety by³am przez wiele lat faszerowana chemi±, która nie do¶æ, ¿e nie st³umi³a objawów, to odcisnê³a siê dotkliwie na stanie zdrowia. Nerwica natrêctw jest dosyæ szczególnym typem zaburzeñ nerwicowych, moim zdaniem znacz±c± rolê pe³ni± tu wydarzenia traumatyczne, chocia¿ wyst±pieniu takich zaburzeñ sprzyja równie¿ nadmiar po³±czeñ synaptycznych w mózgu. Du¿o na ten temat pisa³ w swoich pracach Józef Kêpiñski. Wg mnie chodzi o to, ¿e dany organizm zareagowa³ na konkretn± sytuacjê ¿yciow± tak silnym lêkiem, ¿e utrwalone zostaj± pewne mechanizmy obronne (ujawniaj±ce siê w postaci kompulsji) wystêpuj±ce pó¼niej w zupe³nie nieadekwatnym natê¿eniu i kontek¶cie. U mnie np. pod wp³ywem ciê¿kich prze¿yæ z dzieciñstwa utrwali³ siê klasyczny typ takich rytualnych zachowañ, jakim jest przymus mycia r±k i innych czê¶ci cia³a. Pierwsze wyst±pienie by³o reakcj± na bardzo trudn± sytuacjê, natomiast kolejne dotyczy³y ju¿ ka¿dego, mniej lub bardziej stresogennego zdarzenia. Kompulsje s± niczym magiczne rytua³y - maj± w mniemaniu chorego zapobiec trudnej, przykrej sytuacji. Najczê¶ciej ani nie pomagaj±, ani nie s± z t± sytuacj± nijak zwi±zane, st±d irracjonalno¶æ wpisana w nerwicê. Ja nad tym zaczê³am pracowaæ sama, a uwierz mia³am mnóstwo ró¿nych tików, a mycie r±k na okr±g³o doprowadzi³o do ran na d³oniach. Nie biorê ju¿ od dawna ¿±dnych leków, po prostu zaczê³am sobie t³umaczyæ, sk±d to siê wziê³o i na czym polega i stopniowo ust±pi³y te najgorsze natrêctwa. Oczywi¶cie odpowiednia dieta i troska o stan fizyczny uodparnia nasz± psychikê na tak± nadwra¿liwo¶æ, wiêc to bardzo wa¿ny element, ale taki osobisty wgl±d w sedno na pewno nie zaszkodzi - mo¿na spojrzeæ na sprawê z dystansem, a to bardzo istotne.
Zapisane

Et in Arcadia ego
Ania‬
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 18.08.2011
Wiedza:
Sk±d: Mazowieckie
Wiadomo¶ci: 165

« Odpowiedz #5 : 14-07-2012, 15:54 »

Jestem z Bios³one od prawie roku i dopiero ostatnio zauwa¿y³am jak bardzo wp³ywa na mnie magnez, który stosowa³am na pocz±tku tak niby profilaktycznie.
Przed stosowaniem zasad Bios³one mia³am czêsto napady jedzeniowe, poch³ania³am kompulsywnie du¿e ilo¶ci jedzenia, które czêsto mi nie smakowa³o. Napycha³am siê po to, aby siê napchaæ. Czasami p³aka³am z przejedzenia i jeszcze jad³am. Wini³am siebie niesamowicie. Oczywi¶cie w zwi±zku z tym towarzyszy³y mi stany depresyjne, lêkowe itd. Szuka³am przyczyn i rozwi±zañ w sferze psychologicznej.
Ostatnio wróci³y te ataki (jedzeniowe). Przy okazji upa³ów zaczê³a mi drgaæ powieka i postanowi³am zrobiæ znowu kuracjê Slow Magiem. Jakie¿ by³o moje zdziwienie, kiedy odkry³am, ¿e nie chce mi siê wówczas je¶æ wszystkiego (a przede wszystkim czekolady), i ¿e w ogóle mogê je¶æ ma³o i to mi w zupe³no¶ci wystarcza.
Chcê dodaæ, ¿e zawsze wydawa³o mi siê, ¿e niedobór magnezu to  objawy ze strony przede wszystkim uk³adu miê¶niowego, a ja nigdy u siebie takich nie zauwa¿a³am.

Polecam do sprawdzenia na sobie http://bioslone.pl/porady-medycyny-ludowej/magnez oraz wiêcej o objawach niedoboru: http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnez .

Odk±d czytujê p. S³oneckiego postanowi³am nie zajmowaæ siê swoimi "problemami" od strony psychologicznej, nie analizuje, nie zajmuje siê, nie wg³êbiam w ró¿ne zale¿no¶ci. Powtórzê za Mistrzem: w zdrowym ciele zdrowy duch ;-).
Powodzenia
Zapisane
xxlilithxx
« Odpowiedz #6 : 15-07-2012, 15:54 »

Okruszku, zaburzenia obsesyjno - kompulsywne s± czym¶ innym, ni¿ tiki. Obsesja oznacza wewnêtrzny przymus wykonywania jakich¶ czynno¶ci, mimo i¿ zdajesz sobie sprawê z ich bezsensowno¶ci (np. liczenie obrotów ³y¿eczki podczas mieszania kawy - zobacz film "Dzieñ ¦wira", ten facet ma w³a¶nie to zaburzenie). Kompulsje oznaczaj± nawracaj±ce, natrêtne my¶li, których nie mo¿na siê pozbyæ (my¶lisz o czym¶ w kó³ko, mimo i¿ nie chcesz). Tiki (mimowolne skurcze miê¶ni) s± zatem zupe³nie czym¶ innym. Spróbuj kuracji Slow - Magiem, jedz potas (pomidory sezonowe, suszone, przecier pomidorowy). I pij MO nadal. Byæ mo¿e, ¿e to neurotoksyny zaburzaj± przeka¼nictwo nerwowe.
Zapisane
xxlilithxx
« Odpowiedz #7 : 15-07-2012, 18:20 »

Cytat
Obsesja oznacza wewnêtrzny przymus wykonywania jakich¶ czynno¶ci, mimo i¿ zdajesz sobie sprawê z ich bezsensowno¶ci. Kompulsje oznaczaj± nawracaj±ce, natrêtne my¶li, których nie mo¿na siê pozbyæ.

Chodzi³o mi o kompulsje - czyli zachowania przymusowe i my¶li natrêtne.
Zapisane
Agnieszka
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.11.2009, DP i KB 01.01.2010
Wiedza:
Sk±d: Warszawa
Wiadomo¶ci: 690

« Odpowiedz #8 : 15-07-2012, 21:18 »

Je¶li mogê wtr±ciæ swoje 3 grosze - jak ju¿ bêdziesz mia³a 3-6 miesiêczny sta¿ w piciu MO, mo¿e spróbuj zakraplania nosa alocitem albo przynajmniej ssania oleju. To pomaga w oczyszczaniu twarzoczaszki, mózgu. Na pewno nie zaszkodzi.
Zapisane

Aga smile mama Mateuszka (11 l.), Jasia (8 l.) Mareczka (6 l.), Oli (4 l.) i £ukaszka (2 l.)
Okruszek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 20.05.2012
Wiadomo¶ci: 10

« Odpowiedz #9 : 16-07-2012, 09:51 »

Dziêkujê za wszystkie odpowiedzi, na pw odpiszê wieczorem ( ciê¿ko mi w ci±gu dnia co¶ m±drego napisaæ, poniewa¿ trójka dzieciaczków zwisa mi przez ramiê;] ).

Mo¿e rzeczywi¶cie potrzeba czasu na oczyszczenie. Ponad dwadzie¶cia lat mêcz± mnie te zaburzenia i ciê¿ko je bêdzie szybko usun±æ.

Pisa³am o moich "nawykach" jako o tikach nerwowych bo tak potocznie na to mówi³am zawsze ja i moja mama.

Za jaki¶ czas zacznê ssaæ olej lub zakrapiaæ nos. O efektach napisze na forum.

Mój psychiatra ( jak na lekarza bardzo porz±dny go¶æ) mówi³ mi, ¿e ta choroba nie jest dziedziczona, niestety zauwa¿y³am u swojej sze¶cioletniej córki takie same objawy... Jestem tym faktem za³amana, poniewa¿ wiem co j± czeka w przysz³o¶ci. Objawy u córki s± delikatne- mruganie oczami w specyficzny sposób oraz trzepanie g³ow± na boki ale wyst±pi³y w tym samym wieku co moje.
Byæ mo¿e jest to reakcja na toksyny, córka ma grzybicê uk³adu pokarmowego- rano po przebudzeniu z jej ust czuæ...ka³em.... To moja wina, do czwartego roku ¿ycia pi³a mleko modyfikowane Bebilon, jad³a kajzerki, makarony, kaszki w proszku, kanapki z d¿emem i sporo s³odyczy. Nie jad³a warzyw ani owoców. Nie potrafi³am siê postawiæ mojej mamie, która stale mówi³a: " dziecku mleka ¿a³ujesz jak lubi?" a jak stanowczo wymaga³am zjedzenia przez ni± marchewki to us³ysza³am, ¿e terroryzuje dziecko.. Tym sposobem moja córka nie potrafi je¶æ niczego innego poza s³odkimi rzeczami ( dro¿d¿ówki, makarony z serem itp.) Jaki¶ czas temu siê postawi³am ( tak, tak wiem jestem s³aba psychicznie) i zaczê³am w koñcu decydowaæ o ¿ywieniu swojego dziecka. Powoli zaczyna je¶æ warzywa, s³odkich rzeczy unika a s³odyczy nie je wcale.
Dziêki Bios³one od¿y³am i otworzy³am oczy. Ale nie o to chodzi w tym w±tku aby wylewaæ ¿ale jaka by³am g³upia itp. bo trochê zesz³am z g³ównego tematu.

Napiszê co mnie drêczy od pocz±tków choroby:

Pamiêtam, ¿e jak kuzynka czyta³a mi ksi±¿eczki- to ja ka¿dej kartki musia³am dotkn±æ tzn stukaæ kilkakrotnie palcem w ni±. By³ to silny przymus, musia³am to robiæ i od tego wszystko siê zaczê³o.. Mia³am pe³no tych natrêctw nawet ju¿ po³owy nie pamiêtam ale wiêkszo¶æ by³a zwi±zana z moim cia³em- wszelakie fukania nosem, chrz±kanie, i inne d¼wiêki wytrzeszczanie  oczu- robi³am co¶ w stylu kogo¶ przestraszonego wyba³usza³am strasznie oczy, by³o du¿o niemi³ych sytuacji zwi±zanych z nimi. Otwieranie ust ( jak przy zdziwieniu), ruszanie nosem jak królik, mrugania oczami. Teraz mi zosta³o dotykanie prawym palcem wskazuj±cym k±cika prawego oka jak jadê autem;/ zamykanie oczu na parê sekund mocno je zaciskaj±c, dziwnie oddycham fukaj±c przy tym nosem, trzepiê g³ow± wed³ug schematu pod ka¿dym ukosem góra dó³ i nawet przestrzennie przód ty³., pij±c herbatê liczê ³yki : jeden ³yk liczê jeden dwa, drugi ³yk- trzy, cztery itd. przymru¿am oczy, w my¶lach powtarzam kilkakrotnie s³owo "Miniaciu" wed³ug melodii któr± wymy¶li³am;/

kiedy¶ dotyka³am mebli przed za¶niêciem, sprawdza³am w szafie czy nikt siê na mnie nie czai ¿eby mnie na spaniu zabiæ, bojê siê panicznie ¶rub okrêtowych, jak jestem sama w domu to sprawdzam wszystkie pomieszczenia, zawsze mi siê wydaje, ze kto¶ jest w domu. Id±c po ulicy wydaje mi siê, ze ka¿dy na mnie patrzy, s³uchaj±c muzyki wyobra¿am sobie np ¿e jestem w jakiej¶ sytuacji np ratuje kogo¶ z po¿aru czy wygrywam zawody olimpijskie i takie tam smile

Jak siê denerwujê, to wszystkie tiki w³±czaj± siê naraz i nie panuje nad tym,
jak by³am ma³a to rodzice na mnie za to krzyczeli i chowa³am siê w szafie aby pofukaæ nosem, nigdy tego nie leczy³am, ukrywam to przed mê¿em choæ zauwa¿y³ i wszystko mu wyt³umaczy³am.

Tak poza tym, jestem ca³kiem normalna i z g³ow± wszystko ok ( nie jestem wariatk±).
Odkry³am siê przed Wami strasznie wiêc proszê o wyrozumia³o¶æ.



Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #10 : 16-07-2012, 09:54 »

Tzw. choroby dziedziczne to skutek odziedziczonych tradycji kulinarnych oraz braku szacunku dla w³asnego zdrowia oraz zdrowia potomków, czyli zdawanie siê na lekarzy.
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Rif
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 42
MO: 1/12/2010
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 500

« Odpowiedz #11 : 16-07-2012, 11:13 »

Nie wiem czy widzia³a¶ film pt. "Dzieñ ¶wira" z Markiem Kondratem. Je¶li nie, zerknij: http://www.youtube.com/watch?v=3vx6rWXQJI8
Zapisane
Okruszek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 20.05.2012
Wiadomo¶ci: 10

« Odpowiedz #12 : 16-07-2012, 11:18 »

Widzia³am, by³o mi bardzo g³upio jak ogl±da³am go ze znajomymi, poniewa¿ mam podobnie a ¶wirem nie jestem smile
Zapisane
xxlilithxx
« Odpowiedz #13 : 16-07-2012, 14:51 »

Okruszku, próbowa³a¶ wizyty u psychologa? Chodzi mi o terapiê (np. poznawczo - behawioraln±).
Zapisane
Okruszek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 20.05.2012
Wiadomo¶ci: 10

« Odpowiedz #14 : 16-07-2012, 15:11 »

Nie próbowa³am, na czym to polega?
Zapisane
Lilly
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 47
MO: 01.07.2011+ DP+KB
Sk±d: Poznañ
Wiadomo¶ci: 196

« Odpowiedz #15 : 16-07-2012, 15:18 »

Psycholog fajny cz³ek, poudaje, ¿e nas rozumie, da dobre rady i pocieszy. Pogadaæ z nim mo¿na, ale liczyæ na uzdrowienie chyba nie bardzo. Mam za sob± ró¿ne terapie i po 10 latach mogê powiedzieæ, ¿e w³a¶ciwie nic mi one nie da³y. Dlatego da³am sobie na wstrzymanie z psychologami.
Zapisane
xxlilithxx
« Odpowiedz #16 : 16-07-2012, 16:32 »

Cytat
Nie próbowa³am, na czym to polega?

Cytat
Terapia poznawcza - Aarona Becka - podstaw± terapii jest identyfikacja automatycznych my¶li, budz±cych lêk doznañ somaty­cznych oraz na uczeniu klienta korygowania b³êdów logicznych w tych automa­tycznych my¶lach.

@Okruszek,
Trudno opowiedzieæ teraz o wszystkich metodach stosowanych w tego rodzaju terapii, dlatego cytujê krótk± definicjê. Pochodzi z Wikipedii, ale mogê poszukaæ g³êbiej, je¶li Ciê takowy opis interesuje. W ka¿dym razie dobrze spróbowaæ zamieniæ psychiatrê na psychologa.
« Ostatnia zmiana: 16-07-2012, 16:38 wys³ane przez Lilithxx » Zapisane
Marooned
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 43
MO: 15-03-2011
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 369

« Odpowiedz #17 : 17-07-2012, 08:56 »

Wracaj±c do tematu dodam, ¿e razem z ¿on± zauwa¿yli¶my u mnie - zw³aszcza po pó³rocznej DP - spor± poprawê mojej "psychiki". Jestem teraz mniej nerwowy, bardziej otwarty do kontaktu z lud¼mi itp.
A¿ sam siê dziwie, ale naprawdê tak jest! Zreszt± pan S³onecki dok³adnie opisa³ dzia³anie candidy na nasze zachowania.
Zapisane
Dandi
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 333

« Odpowiedz #18 : 17-07-2012, 11:06 »

Pytanie do Okruszka. A co z innymi objawami? Ze strony uk³adu pokarmowego? Kostnego? Oddechowego? Piszesz tylko o psychice. Z moich obserwacji wynika, ¿e wszystkie objawy powinny byæ niejako po³±czone.
Zapisane
Okruszek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 20.05.2012
Wiadomo¶ci: 10

« Odpowiedz #19 : 17-07-2012, 16:01 »

Uk³ad pokarmowy:

- refluks
- bóle ¿o³±dka
- zaparcia ( wypró¿nianie raz na 4 dni)
- "jelito dra¿liwe"

U.kostny:

- zwyrodnienie krêgos³upa w czê¶ci szyjnej

u.Oddechowy:

Wszystko ok, kiedy¶ duszno¶ci i czêste zwê¿enie oskrzeli (ca³kowite)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Dzia³a na MySQL Dzia³a na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid³owy XHTML 1.0! Prawid³owy CSS!