Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 17:35 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 10 11 [12]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kim jesteśmy, skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy? (kreacjonizm i ewolucjonizm, a może coś pomiędzy)  (Przeczytany 128904 razy)
Anya
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05.03.2013, DP I 01.06.2013
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 203

« Odpowiedz #220 : 19-05-2013, 23:32 »

"Są jednak w tej lichej, dziecinnej koncepcyi świata niedorzeczności bardziej jeszcze wyzywające: Oto Bóg, który potem przez śmierć jedynego swego syna — a raczej sam niepodzielnie od samego siebie - odkupił i sobie podarował ludzkość, Bóg — pełen męki, przeczłowieczony, ukrzyżowany za człowieka, zwolony Bóg -Człowiek -oddał znowu tę ludzkość na wieczną mękę! W rzeczy samej, gdy się tylko jako filozof, bez spółczynnika wiary, bada taką kołowatą naukę -wydaje się ona potworna i wstrętna, jak majaczenie opętańców."
Wolter

Zapisane
Gośka
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 35
MO: 2013-01-09
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #221 : 21-05-2013, 11:19 »

Dla zastanawiających się nad pytaniami w tytule wątku polecam obejrzeć film: "Cristiada" Deana Wrighta. Na mnie - raczej ateistki, zrobił ogromne wrażenie. Film oglądałam w niedzielę (jeszcze tylko w Warszawie "Luna" go gra) a do tej pory mam go przed oczami, więc Trubadur nie ma opcji żeby Ci się nie spodobał msn-wink
Zapisane
Trubadur
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomości: 891

« Odpowiedz #222 : 21-05-2013, 12:18 »

Dziękuję, ale raczej nie oglądam filmów. Natomiast przedstawioną w tym obrazie historię walk meksykańskiej masonerii z meksykańskimi katolikami oraz meksykańskich katolików z meksykańskimi masonami (podobno dość rzetelnie zresztą przedstawioną) trochę znam i przyznam, że to doskonały przykład -- przykład, dodajmy, smutny -- na to, do czego prowadzi religia. Ludzie byli w stanie walczyć o swoje i zabijać w imię... no właśnie, w imię Chrystusa czy raczej własnego o nim wyobrażenia, obrazu Boga przesłoniętego przez religijną ideologię, przez ziemski porządek i miłość tego świata? Bo czymże jest bronienie interesów ziemskiej instytucji -- co z tego, że rzekomo instytucji wiary -- jeśli nie miłością rzeczy tego świata? Gdyby chrześcijanie reagowali na prześladowania, w których przez wieki zginęło ich miliony i giną także dzisiaj, tak jak owi filmowi fanatycy (tak to trzeba nazwać, choć może chęci mieli szczere), to mielibyśmy jedną wielką wojnę religijną. A co mówi na ten temat Słowo Boże? Jak nauczał sam Jezus?

Mt 5:10-12: Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie z powodu sprawiedliwości, albowiem ich jest Królestwo Niebios. Błogosławieni jesteście, gdy wam złorzeczyć i prześladować was będą i kłamliwie mówić na was wszelkie zło ze względu na mnie! Radujcie i weselcie się, albowiem zapłata wasza obfita jest w niebie; tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.

Mt 16:24 Wtedy Jezus rzekł do uczniów swoich: Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie i weźmie krzyż swój, i niech idzie za mną. Bo kto by chciał życie swoje zachować, utraci je, a kto by utracił życie swoje dla mnie, odnajdzie je. Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za duszę swoją?

J 16:33: To powiedziałem wam, abyście we mnie pokój mieli. Na świecie ucisk mieć będziecie, ale ufajcie, Ja zwyciężyłem świat.

J 18:36: "Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd"

Dz 14:21-22: Zwiastując dobrą nowinę także temu miastu, pozyskali wielu uczniów i zawrócili do Listry, Ikonium i Antiochii, utwierdzając dusze uczniów i zachęcając, aby trwali w wierze, i mówiąc, że musimy przejść przez wiele ucisków, aby wejść do Królestwa Bożego.

Rz 5:3: A nie tylko to, chlubimy się też z ucisków, wiedząc, że ucisk wywołuje cierpliwość

Rz 8:17-18,35-37: A jeśli dziećmi, to i dziedzicami, dziedzicami Bożymi, a współdziedzicami Chrystusa, jeśli tylko razem z nim cierpimy, abyśmy także razem z nim uwielbieni byli. Albowiem sądzę, że utrapienia teraźniejszego czasu nic nie znaczą w porównaniu z chwałą, która ma się nam objawić (...) Któż nas odłączy od miłości Chrystusowej? Czy utrapienie, czy ucisk, czy prześladowanie, czy głód, czy nagość, czy niebezpieczeństwo, czy miecz? Jak napisano: Z powodu ciebie co dzień nas zabijają, uważają nas za owce ofiarne. Ale w tym wszystkim zwyciężamy przez tego, który nas umiłował.

1 Kor 6:7: W ogóle, już to przynosi wam ujmę, że się z sobą procesujecie. Czemu raczej krzywdy nie cierpicie? Czemu raczej szkody nie ponosicie?

2 Tm 3:12: Tak jest, wszyscy, którzy chcą żyć pobożnie w Chrystusie Jezusie, prześladowanie znosić będą.

Hebr 10:32-36: Przypomnijcie sobie dni poprzednie, kiedy po swym oświeceniu wytrwaliście w licznych zmaganiach z utrapieniami, czy to, gdy byliście wystawieni publicznie na zniewagi i udręki, czy też, gdy wiernie staliście przy tych, z którymi się tak obchodzono. Cierpieliście bowiem wespół z więźniami i przyjęliście z radością grabież waszego mienia, wiedząc, że sami posiadacie majętność lepszą i trwałą. Nie porzucajcie więc ufności waszej, która ma wielką zapłatę. Albowiem wytrwałości wam potrzeba, abyście, gdy wypełnicie wolę Bożą, dostąpili tego, co obiecał.

1 Piotra 2:19-23: albowiem to jest łaska, jeśli ktoś związany w sumieniu przed Bogiem znosi utrapienie i cierpi niewinnie. Bo jakaż to chluba, jeżeli okazujecie cierpliwość, policzkowani za grzechy? Ale, jeżeli okazujecie cierpliwość, gdy za dobre uczynki cierpicie, to jest łaska u Boga. Na to bowiem powołani jesteście, gdyż i Chrystus cierpiał za was, zostawiając wam przykład, abyście wstępowali w jego ślady; On grzechu nie popełnił ani nie znaleziono zdrady w ustach jego; On, gdy mu złorzeczono, nie odpowiadał złorzeczeniem, gdy cierpiał, nie groził, lecz poruczał sprawę temu, który sprawiedliwie sądzi;

1 Piotra 3:14-18: Ale chociażbyście nawet mieli cierpieć dla sprawiedliwości, błogosławieni jesteście. Nie lękajcie się więc gróźb ich i nie trwóżcie się. Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. Lepiej bowiem jest, jeżeli taka jest wola Boża, cierpieć za dobre niż za złe uczynki. Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu.

1 Piotra 4:15-19: A niech nikt z was nie cierpi jako zabójca albo złodziej, albo złoczyńca, albo jako człowiek, który się wtrąca do cudzych spraw. Wszakże jeśli cierpi jako chrześcijanin, niech tego nie uważa za hańbę, niech raczej tym imieniem wielbi Boga. Nadszedł bowiem czas, aby się rozpoczął sąd od domu Bożego; a jeśli zaczyna się od nas, to jakiż koniec czeka tych, którzy nie wierzą ewangelii Bożej? A jeśli sprawiedliwy z trudnością dostąpi zbawienia, to bezbożny i grzesznik gdzież się znajdą? Przeto i ci, którzy cierpią według woli Bożej, niech dobrze czyniąc powierzą wiernemu Stwórcy dusze swoje.

Uff... Jakoś nie widzę wersetów wzywających do stawania do wojny w imię wiary, a co dopiero mówić o ziemskiej religii i instytucji kościoła. No, ale to tak na marginesie. Chciałbym Cię jednak, Gośko, spytać: jaki ma Twoim zdaniem ten film (jego treść? przesłanie?) związek z pytaniami w tytule wątku? A może daje jakieś odpowiedzi?


Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #223 : 21-05-2013, 12:48 »

Więcej cytatów nie znasz?
Zapisane
Trubadur
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomości: 891

« Odpowiedz #224 : 21-05-2013, 13:04 »

Znam. Jesteś zainteresowany?
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #225 : 21-05-2013, 13:09 »

Myślę, że wszyscy są zainteresowani.
Zapisane
Trubadur
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomości: 891

« Odpowiedz #226 : 21-05-2013, 13:20 »

Hehe. Gdyby jednak ktoś naprawdę był, to niech napisze, coś tam się jeszcze znajdzie. Ale na razie z pewnością wystarczy.
Zapisane
Anya
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05.03.2013, DP I 01.06.2013
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 203

« Odpowiedz #227 : 21-05-2013, 18:14 »

Trubadur, a co ty z tym prześladowaniem? Może masz jakieś fragmenty dla masochistów?
Jakieś biczowania, łamanie kości itd?
Bo jak dotąd ty chyba nikt Ci tu nie groził.



Biblia nie jest „słowem Bożym", lecz zbiorem zapożyczeń ze źródeł pogańskich. Historia Edenu i Adama i Ewy jest wzięta ze źródeł babilońskich; a opowieść o potopie jest niejako streszczeniem około… czterystu innych na ten temat. Arka Noego i góra Ararat mają swoje odpowiedniki w kilkudziesięciu innych mitach o potopie. Nawet imiona synów Noego zostały skopiowane. Podobnie ma się sprawa z ofiarą Izaaka, sądem króla Salomona w sprawie sporu o dziecko czy opowieścią o Samsonie obalającym gołymi rękami słupy potężnej budowli.
 

Mojżesz wykreowany jest na wzór syryjskiego Mizesa, a biblijne prawa opracowane są w znacznym stopniu na bazie kodeksu Hammurabiego. Biblijny Mesjasz pochodzi od egipskiego zbawiciela Mahdiego, a niektóre wersety biblijne są słowo w słowo ściągnięte z pism egipskich. Pomiędzy Jezusem a egipskim Horusem Gerald Massey naliczył 137 podobieństw, oraz setki podobieństw pomiędzy Chrystusem a Kriszną.
Według Wulgaty, tetragram YHWH ma oznaczać „Ego sum qui sum", czyli „Jestem który jestem", i dla wygody wymawiamy to słowo „Jahwe". Ale wszystkie świątynie egipskie miały na ścianach wypisane słowa „Nuk Pu Nuk" - „Jestem który jestem". Hindusi mieli swoje „Tat Twam Asi" "Jestem który", a Persowie „Ahmi Yat Ahmi".
Zaś według hinduskich „Proroctw" Ramutsariara — księgi starszej od Biblii o dwa tysiące lat, pierwszemu mężczyźnie na imię było Adama, a pierwszej kobiecie — Heva. Opowieść ta jest również niemal dosłowną kopią hebrajskiej wersji stworzenia.
Paweł mówi „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, tenże sam i na wieki", a autor Apokalipsy św.. Jana „Jam (Jezus) jest alfą i omegą, początek i koniec". Zaś Vishnu mówi „Jam jest początkiem, środkiem i końcem wszystkich rzeczy istniejących".
E.E. Gold napisał o perskim bogu Mitrze: „Wstępuje do komór śmierci po to, aby powstać w pełnej chwale światłości i mocy dla wiecznego zbawienia człowieka".



« Ostatnia zmiana: 21-05-2013, 18:44 wysłane przez Anya » Zapisane
Anya
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05.03.2013, DP I 01.06.2013
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 203

« Odpowiedz #228 : 21-05-2013, 18:38 »

Cytat
Oczywiście jako że uznał je jeko podstawę swojej wiary zachowuje stary zakon i zasady w nim obowiązujęce: jest obrzezany, zachowuje szabas, czystość pokarnów i obrzędów. Jeśli nie i nie uznaje tego za swój kanon nie powienien się to tego źródła w ogóle odnosić łącznie z początkiem świata. Powinien natomiast zasadzić się na pismach spisachych przez naocznych śwtadków, jak sam wspomniał, w języku greckim po 70 latach i cytować dowolnie fragmenty o pieskach i wieprzach jako cytat wytrych.
Stary Testament jest częścią wiary chrześcijańskiej, więc czemu miałby się nie odnosić do tej księgi? Jeśli wiesz, Nowy Testament jest czymś w rodzaju wyprostowania części ścieżek którymi podążali żydzi idący starą drogą. Uznanie wydarzeń biblijnych nie leży w najmniejszej sprzeczności ze stylem życia nie stosującym się do wielu (a właściwie prawie wszystkich, pomijając przykazania Boże) żydowskich nakazów(no chyba, że Trubadur jest żydem).

Dlatego:
„A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: "Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha". Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: „Odpraw ją, bo krzyczy za nami !" Lecz On odpowiedział: „Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela". A ona przyszła, upadła przed nim i prosiła: „Panie, dopomóż mi !". On jednak odparł: „Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom" (Mt 15, 22-28).

Dlatego, że Jazus był posłany tylko do Żydów, potem to zostało "poprawione". Stary zakon nie został odrzucony, później to "ulepszono", bo wśród Żydów chętnych nie było, a "psy" nie chiały zachowywać prawa ze starego testamentu. Dlatego niektóre wyznania chrześcijańskie porwóciły do tego, święcą sabat, czystość pokarnów itd. No ale widać nie wszystcy to doczytali.
Zapisane
Brer
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012.01.23
Wiedza:
Skąd: Między stolicą a Mazurami
Wiadomości: 655

« Odpowiedz #229 : 21-05-2013, 18:45 »

Cytat
Biblia nie jest „słowem Bożym", lecz zbiorem zapożyczeń ze źródeł pogańskich. Historia Edenu i Adama i Ewy jest wzięta ze źródeł babilońskich; a opowieść o potopie jest niejako streszczeniem około… czterystu innych na ten temat. Arka Noego i góra Ararat mają swoje odpowiedniki w kilkudziesięciu innych mitach o potopie. Nawet imiona synów Noego zostały skopiowane. Podobnie ma się sprawa z ofiarą Izaaka, sądem króla Salomona w sprawie sporu o dziecko czy opowieścią o Samsonie obalającym gołymi rękami słupy potężnej budowli.
 

Mojżesz wykreowany jest na wzór syryjskiego Mizesa, a biblijne prawa opracowane są w znacznym stopniu na bazie kodeksu Hammurabiego. Biblijny Mesjasz pochodzi od egipskiego zbawiciela Mahdiego, a niektóre wersety biblijne są słowo w słowo ściągnięte z pism egipskich. Pomiędzy Jezusem a egipskim Horusem Gerald Massey naliczył 137 podobieństw, oraz setki podobieństw pomiędzy Chrystusem a Kriszną.
Według Wulgaty, tetragram YHWH ma oznaczać „Ego sum qui sum", czyli „Jestem który jestem", i dla wygody wymawiamy to słowo „Jahwe". Ale wszystkie świątynie egipskie miały na ścianach wypisane słowa „Nuk Pu Nuk" - „Jestem który jestem". Hindusi mieli swoje „Tat Twam Asi" "Jestem który", a Persowie „Ahmi Yat Ahmi".
Zaś według hinduskich „Proroctw" Ramutsariara — księgi starszej od Biblii o dwa tysiące lat, pierwszemu mężczyźnie na imię było Adama, a pierwszej kobiecie — Heva. Opowieść ta jest również niemal dosłowną kopią hebrajskiej wersji stworzenia.
Zaś według hinduskich „Proroctw" Ramutsariara — księgi starszej od Biblii o dwa tysiące lat, pierwszemu mężczyźnie na imię było Adama, a pierwszej kobiecie — Heva. Opowieść ta jest również niemal dosłowną kopią hebrajskiej wersji stworzenia.
Paweł mówi „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, tenże sam i na wieki", a autor Apokalipsy św.. Jana „Jam (Jezus) jest alfą i omegą, początek i koniec". Zaś Vishnu mówi „Jam jest początkiem, środkiem i końcem wszystkich rzeczy istniejących".
E.E. Gold napisał o perskim bogu Mitrze: „Wstępuje do komór śmierci po to, aby powstać w pełnej chwale światłości i mocy dla wiecznego zbawienia człowieka".

Świadczy to o niczym innym jak o prawdziwości wydarzeń występujących w Biblii. A czemuż ludzi z innych rejonów świata nie mieli by znać wydarzeń skoro były one tak doniosłe jak historia stworzenia czy potop. Skoro były prawdziwe to siłą rzeczy musiały być przekazywane następnym pokoleniom bez względu na kulturę w jakiej żyły i wiarę jaką wyznawały.
Zapisane
Anya
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05.03.2013, DP I 01.06.2013
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 203

« Odpowiedz #230 : 21-05-2013, 18:47 »

Bayer
Bibia to marny plagiat. Do tego niedokładny.
Zapisane
Brer
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012.01.23
Wiedza:
Skąd: Między stolicą a Mazurami
Wiadomości: 655

« Odpowiedz #231 : 21-05-2013, 18:51 »

Cytat
Dlatego, że Jazus był posłany tylko do Żydów, potem to zostało "poprawione". Stary zakon nie został odrzucony, później to "ulepszono", bo wśród Żydów chętnych nie było, a "psy" nie chiały zachowywać prawa ze starego testamentu. Dlatego niektóre wyznania chrześcijańskie porwóciły do tego, święcą sabat, czystość pokarnów itd. No ale widać nie wszystcy to doczytali.
No chyba żartujesz. Musisz bliżej zapoznać się z tą księgą, bo wyrwałaś jeden przykład, a przykładów świadczących o tym, że jest dokładnie na odwrót jest cała masa.
Zapisane
Anya
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05.03.2013, DP I 01.06.2013
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 203

« Odpowiedz #232 : 21-05-2013, 19:14 »

Cytat
Dlatego, że Jazus był posłany tylko do Żydów, potem to zostało "poprawione". Stary zakon nie został odrzucony, później to "ulepszono", bo wśród Żydów chętnych nie było, a "psy" nie chiały zachowywać prawa ze starego testamentu. Dlatego niektóre wyznania chrześcijańskie porwóciły do tego, święcą sabat, czystość pokarnów itd. No ale widać nie wszystcy to doczytali.
No chyba żartujesz. Musisz bliżej zapoznać się z tą księgą, bo wyrwałaś jeden przykład, a przykładów świadczących o tym, że jest dokładnie na odwrót jest cała masa.
Tak, bo wstyd było, aby Jezus tak się to ludzi odzywał. Więc z czasem dopisano co trzeba łacznie z tym, że mają głosić ewangelię do wszelkiego stworzenia. To właśnie efekt redagowania NT do skutku, palenia niewygodnych ewangelii. Nie wiem kto tu musi się douczyć, ja akurat przeszłam dokładnie nauki w katolicyzmie, u ewangelików, adwentystów, badaczy pisma świętego, "kociarzy", byłam nawet w Salt Like u mormonów. Niemniej ciemnota polaków jest największa. Najlepiej zaciągnąć sobie mocherowy berecik na oczy, zatkać uszy i klepać nonsensy.
Zapisane
Trubadur
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomości: 891

« Odpowiedz #233 : 21-05-2013, 19:43 »

Miałem już nie komentować tych raz po raz wklejanych przez Anyę bzdur, ale obawiam się, że ktoś równie niedouczony (co samo w sobie nie jest przecież niczym zdrożnym) może tę elukubrację przeczytać i dać wiarę jej zupełnie, przepraszam za wyrażenie, kretyńskiej treści. Nie zamierzam się jednak rozpisywać ani wyjaśniać kolejno wszystkich nieporozumień. Nawet gdybym miał taką wolę, to niestety (stety) na tę chwilę brak mi czasu, który mógłbym temu poświęcić. Krótko mówiąc, kto nie wie nic, musi wierzyć we wszystko -- w tym przypadku wszystkie propagandowe teksty znalezione na racjonalista.pl, mimo ich kompromitująco niskiej wartości merytorycznej. Doprawdy, żeby wierzyć np. w to, że Krisznę czy Quetzalcoatla wedle mitów ukrzyżowano, to trzeba mieć wyjątkowo nędzne pojęcie albo po prostu nie czytać tego, co się wkleja i jeszcze podaje za swoje (sam już nie wiem, co gorsze). Albo żeby się poważnie powoływać na cytat, że Bóg w jednej i drugiej mitologii jest "początkiem i końcem"... To może sam fakt, że i tu, i tam mieli jakiegoś Boga wystarczy za argument...?

Jest natomiast w tym wszystkim ziarnko prawdy, które wszakże trzeba umieć odpowiednio zinterpretować. Przede wszystkim wszystko opiera się na założeniu, że skoro spisanie pewnej historii przez Mojżesza odbyło się później niż powstał jakiś tam pogański tekst, to musi oznaczać, że Mojżesz dokonał zapożyczenia. Krótko mówiąc post hoc, ergo propter hoc -- coś zaszło po czymś innym, a więc zaszło wskutek tego czegoś. Gołym okiem widać, że to wnioskowanie niepoprawne. Nie dopuszcza się natomiast myśli, że obie takie historie nie tyczą się czegoś wymyślonego, tylko autentycznego wydarzenia, które zaszło jeszcze wcześniej i było ustnie przekazywane przez całą tradycję.
  Jest też istotnie ogrom podobieństw między wszystkimi starożytnymi kultami a historią biblijną, łącznie z życiem Jezusa-Mesjasza a bożków pogańskich. Otóż wszystkie te paralelne z Biblią źródła starożytne oraz wszelkie najważniejsze toposy kolejnych mitologii potwierdzają prawdziwość historii zawartej w Piśmie Świętym, o czym nawet ten artykuł wspomina. Stworzenie świata, potop, a nawet troista natura Boga (którą pogańskie kulty przeinaczyły na triady bóstw), wszystko to zawiera się we wszystkich bez mała starożytnych opowieściach wszystkich czasów i miejsc, wszędzie jest (oczywiście różnorako modyfikowany) ten sam rdzeń. Natomiast jak udowodnił A. Hislop w "Dwóch Babilonach" (pracy, której nikt jeszcze przez długie lata, a skłonny jestem rzec, że i nigdy, nie dorówna, bo tej klasy erudycja w XXI wieku jest już czymś niespotykanym; gorąco polecam przeczytać, jest całkiem świeże polskie tłumaczenie, wspominałem o tym tu: http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=24768.msg184466#msg184466) -- Hislop pokazał, że starożytne bałwochwalstwo rozpoczęło się, owszem, w Babilonie, a jego ojcem chrzestnym był wnuk Noego, Nemrod i jego matka-żona Semiramida. Pokazał, że starożytni znali zwiastowaną w Edenie Ewangelię (o Mesjaszu, który ma narodzić się z potomstwa Ewy i pokonać śmierć), stąd, poczynając od Nemroda, jego ubóstwienia, rzekomego zmartwychwstania i narodzenia się ponownie z własnej żony, cały szereg kolejnych postaci przypomina historię Jezusa -- bo i jak ma nie przypominać, skoro w zamyśle miało być uzurpacją i zmistyfikowaniem prawdziwej historii zbawiciela. Dlatego też, dowodzi Hislop, Ozyrys, Horus, Mitra, Zoroaster, Dionizos, Bachus, Janus, Herkules, Hermes, Adonis, a także Kriszna, Odyn, Wodan, Baal i wielu innych, to ta sama postać, czczona w identyczny sposób i posiadająca we wszystkich mitologiach jednakową charakterystykę; podobnie ze strony "Królowej Niebos", Semiramidy vel Isztar, Astarte, Izydy, Sybilli, Gai, Mai, Diany, Junony, Artemidy, a w końcu i Maryi. Poza tym sugeruje, że najstarsze ludy starożytne wszystkie znały pierwotne objawienie, miały pewne pojęcie o początku świata, naturze Boga etc., wszystkie też religie były zrazu monoteistyczne (nawet hinduizm), ale kilka pokoleń po potopie wszystko zaczęło się gwałtownie zmieniać.
No, ale komuś, kto nie ma odpowiedniej wiedzy, ale ma odpowiednie zacietrzewienie, by wszelkimi sposobami dowodzić rzekomych (urojonych) pogańskich korzeni chrześcijaństwa, zapewne wystarczy to do konstruowania kolejnych mitów, potwierdzających jego własny światopogląd.

Cytat
Bibia to marny plagiat. Do tego niedokładny.
Anya locuta, causa finita. biggrin
Widzisz Brer, uprzedzałem...
« Ostatnia zmiana: 21-05-2013, 19:57 wysłane przez Trubadur » Zapisane
Brer
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012.01.23
Wiedza:
Skąd: Między stolicą a Mazurami
Wiadomości: 655

« Odpowiedz #234 : 21-05-2013, 20:00 »

Cytat
Nie wiem kto tu musi się douczyć, ja akurat przeszłam dokładnie nauki w katolicyzmie, u ewangelików, adwentystów, badaczy pisma świętego, "kociarzy", byłam nawet w Salt Like u mormonów. Niemniej ciemnota polaków jest największa.
Takie nauki przeszła i nie wie, że powołanie Szawła miało za główny cel szerzenie wiary wśród nie żydów? A kto go powołał? Kościelna cenzura?

Cytat
Jest natomiast w tym wszystkim ziarnko prawdy, które wszakże trzeba umieć odpowiednio zinterpretować. Przede wszystkim wszystko opiera się na założeniu, że skoro spisanie pewnej historii przez Mojżesza odbyło się później niż powstał jakiś tam pogański tekst, to musi oznaczać, że Mojżesz dokonał zapożyczenia. Krótko mówiąc post hoc, ergo propter hoc -- coś zaszło po czymś innym, a więc zaszło wskutek tego czegoś. Gołym okiem widać, że to wnioskowanie niepoprawne. Nie dopuszcza się natomiast myśli, że obie takie historie nie tyczą się czegoś wymyślonego, tylko autentycznego wydarzenia, które zaszło jeszcze wcześniej i było ustnie przekazywane przez całą tradycję.
No w rzeczy samej. Żeby to zrozumieć naprawdę nie potrzeba niezwykłej inteligencji.
« Ostatnia zmiana: 21-05-2013, 20:12 wysłane przez Brer » Zapisane
Anya
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05.03.2013, DP I 01.06.2013
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 203

« Odpowiedz #235 : 21-05-2013, 20:08 »

Trubadur
a kto tu dowodzi korzeni chrześcijaństwa. smile
Proponuję zalogować się na racjonaliście i roznieść to niecne gniazdo szerszeni. smile
Będzie dziś jakiś filmik o monolicie? Podobno w Mekce też mają jakiś.
« Ostatnia zmiana: 21-05-2013, 20:20 wysłane przez Anya » Zapisane
Strony: 1 ... 10 11 [12]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!