Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 01:53 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Czy dotar³ do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Sklep Bios³one --> wejd¼
 
   Strona g³ówna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: A mo¿e by tak bez szko³y?  (Przeczytany 19432 razy)
Abi
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 42
MO: 14.04.2008 ca³a rodzina
Wiedza:
Sk±d: Lublin
Wiadomo¶ci: 753

WWW
« : 24-10-2012, 11:58 »

Cytat
Francuz André Stern ma kilka zawodów, zna biegle piêæ jêzyków i jest autorem g³o¶nej na Zachodzie ksi±¿ki „Nigdy nie chodzi³em do szko³y”. „Ani godziny?” — pytaj± go wszyscy, z którymi siê styka. „Ani minuty! Ani nawet sekundy!” — odpowiada. (…)
http://paradygmat.czart.org/2012/10/a-moze-by-tak-bez-szkoly/
Zapisane

Mama Szymona i Krzysia (autyzm)
"£atwiej jest oszukaæ cz³owieka ni¿ przekonaæ go, ¿e zosta³ oszukany." Mark Twain
Nieboraczek
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 45
MO: 07.07.2011- kwiecieñ 2012
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 716

« Odpowiedz #1 : 25-10-2012, 11:18 »

Idea piêkna, tylko trzeba bardzo ¶wiat³ych rodziców, o du¿ych horyzontach my¶lowych i wiedzy. Do tego jeszcze m.in. du¿o pieniêdzy, aby wystarczy³o na utrzymanie rodziców zajmuj±cych siê edukacj± dzieci i na wszystkie kursy zainteresowañ, jakich dziecko zapragnie.
« Ostatnia zmiana: 17-02-2017, 16:44 wys³ane przez Gloria » Zapisane

Kwiatuszek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 1 lipca 2011
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 335

« Odpowiedz #2 : 10-11-2012, 23:49 »

Potrzeba Rodziców chc±cych zakochaæ siê w ¿yciu, tak jak ich nowo narodzone dzieci. Rodziców, którzy za g³osem dziecka rozwin± ich talenty, a nie w³o¿± do g³owy szkolne bzdury. Edukacja domowa ma sens, gdy jest aktywna, gdy nauk± jest ¿ycie.
Gdy zakochasz siê w ¿yciu, zaczniesz uczyæ siê z dzieckiem. Nigdy nie zna³am ptaków, ich g³osów, kolorów. Ptak by³ ptakiem, ale gdy moja 1,5-letnia córka zakochana w ptakach chcia³a je poznaæ, stworzy³am ca³y program, cykl zabaw, ptasich podró¿y, przy okazji poznawania kontynentów, listy od ptaków, obserwacje, itd. Sama pozna³am ptaki i ich ¶wiat, a córka do dzisiaj rozpoznaje kilkana¶cie gatunków ptaków po g³osie, wygl±dzie i zna ich podró¿e. Czasami wystarczy obudziæ w sobie dziecko, by widzieæ wiêcej.
Zainteresowanych domow± edukacj± proszê o kontakt.
Dysponujê potrzebn± wiedz± i mam wobec tego plany. Wprawdzie dla w³asnych dzieci, ale chêtnie je po³±czê. Je¿eli kto¶ by³by z tego samego miasta i mia³ dzieci w tym samym wieku, to by³oby mi³o stworzyæ domow± szko³ê. To wcale nie jest takie trudne.
« Ostatnia zmiana: 17-02-2017, 16:45 wys³ane przez Gloria » Zapisane

Gdy brakuje ³atwych rozwi±zañ, przychodz± rozwi±zania w³a¶ciwe.
Live
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 11 kwietnia 2012, syn 7 lat MO od 11 kwietnia 2012
Sk±d: Warszawa
Wiadomo¶ci: 270

WWW
« Odpowiedz #3 : 09-03-2013, 16:18 »

Nawi±zuj±c do rozmowy zaczêtej tu:
http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=25322.msg183420#msg183420
warszawskie ¶rodowisko edukuj±ce pozaszkolnie znam po¶rednio przez znajom±, która w tym roku zaczê³a przygodê z edukacj± domow±. Mia³a ona w³a¶nie tak± wizjê: wspó³praca, wspólne organizowanie dzieciom ró¿nych ciekawych zajêæ tak by przebywa³y w grupie i np. ka¿dego dnia tygodnia w innym domu. Odby³o siê nawet spotkanie. Jednak ze wspó³pracy nic nie wysz³o. Takich rodzin jest niezbyt wiele, czêsto jest tam kilkoro rodzeñstwa i dzieci we w³asnej rodzinie s± ju¿ jednocze¶nie w grupie. I w wiêkszo¶ci s± to rodziny przywi±zuj±ce du¿± wagê do katolickich warto¶ci, co mnie akurat niekoniecznie interesuje.
Moja kole¿anka przestawia siê coraz bardziej na edukacjê przy okazji zwyk³ego ¿ycia, a akurat jej bardzo to pasuje do ca³ej sytuacji rodzinno zawodowej. Moja sytuacja jest niestabilna i niepewna, dlatego mimo ¿e bardzo mnie poci±ga edukacja pozaszkolna, wci±¿ jako¶ nie bardzo to widzê.
Trzeba byæ gromad± w miarê dobrze zgranych ludzi, ¿eby taka wzajemna, wspólna edukacja domowa mog³a zadzia³aæ. To na pewno jest mo¿liwe.
« Ostatnia zmiana: 17-02-2017, 16:47 wys³ane przez Gloria » Zapisane
Abi
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 42
MO: 14.04.2008 ca³a rodzina
Wiedza:
Sk±d: Lublin
Wiadomo¶ci: 753

WWW
« Odpowiedz #4 : 18-03-2013, 11:15 »

Po wczorajszej konferencji profilaktyków zdrowia, której siê przys³uchiwa³am, zaczê³am szukaæ informacji o nauczaniu domowym, znalaz³am taki oto wywiad:
https://www.youtube.com/watch?v=YiF9OUpX-hY
Obawia³am siê od samego pocz±tku pos³ania dzieci do szko³y. Krzy¶ ze wzglêdu na autyzm potrzebowa³ kontaktu z innymi dzieæmi, ale Pani, która wypowiada siê w tym wywiadzie mówi³a o uspo³ecznianiu negatywnym i pozytywnym, co mnie zainteresowa³o. Uspo³ecznianie negatywne to w³a¶nie to, które jest stosowane co roku w ka¿dej szkole: chodzi o umieszczanie dziecka w grupie rówie¶ników, w klasie Krzysia jest to prawie 30 dzieci. Podczas imprez szkolnych i klasowych obserwowa³am wychowawczyniê i pomimo jej najlepszych chêci, nie ogarnia ca³ej klasy, zdarzy³o siê, ¿e na moich oczach inny ch³opiec uderzy³ Krzysia w twarz zupe³nie bez powodu. Zdarza³o siê te¿ kilka razy, ¿e przychodzi³ ze szko³y z bardzo mocno st³uczonym uchem. Niestety jestem w tak niekorzystnej sytuacji, ¿e nie dowiem siê, co dzieje siê w szkole, gdy¿ Krzy¶ nic nie mówi i mówiæ nie bardzo chce. Zawsze s³yszê sprzeczne opinie: to normalne, ¿e dzieci siê bij±, albo Krzy¶ ma autyzm, wiêc szko³a masowa zniechêci go do nauki, powinien chodziæ do szko³y specjalnej. Teraz obserwujê, ¿e on chce kontaktu z dzieæmi, podczas stawiania w parach przed wej¶ciem do klasy zawsze chce jakie¶ dziecko wzi±æ za rêkê, ale rzadko kto¶ siê zgadza. Ch³opcy ju¿ go unikaj±. Zaczynam w±tpiæ w sens uspo³eczniania dziecka w szkole. Z drugiej strony nie chcê go jako¶ izolowaæ i ochraniaæ, bo sam musi o siebie zadbaæ w przysz³o¶ci.
Ja nigdy szko³y nie lubi³am, nie chcia³am zg³aszaæ siê na lekcji, wola³am uczyæ siê w domu, wiêcej nauczy³am siê z ksi±¿ek ni¿ podczas lekcji. Szko³a te¿ nie poprawi³a mojej samooceny, wrêcz j± pogorszy³a, nie chcê, aby Krzy¶ mia³ tak samo.
Teraz zastanawiam siê co zrobiæ z m³odszym synem, który we wrze¶niu idzie do szko³y, jest podatny na wp³yw dzieci ze z³ym zachowaniem i ma problemy ze skupieniem uwagi. Poza tym umie prawie tyle samo co Krzy¶, wiêc w 1 klasie bêdzie siê nudzi³.
Nie wiem ju¿, co robiæ.

Wyk³ad nauczyciela:
https://www.youtube.com/watch?v=DIRkYHPZCXI
« Ostatnia zmiana: 17-02-2017, 16:49 wys³ane przez Gloria » Zapisane

Mama Szymona i Krzysia (autyzm)
"£atwiej jest oszukaæ cz³owieka ni¿ przekonaæ go, ¿e zosta³ oszukany." Mark Twain
Abi
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 42
MO: 14.04.2008 ca³a rodzina
Wiedza:
Sk±d: Lublin
Wiadomo¶ci: 753

WWW
« Odpowiedz #5 : 18-03-2013, 20:23 »

Jak widaæ w³adzy nie podoba siê, ¿e rodzice nauczaj± swoje dzieci w domu:
https://www.youtube.com/watch?v=6PHKMHU-mHo
https://www.youtube.com/watch?v=LEy-XsgP9ac
Zapisane

Mama Szymona i Krzysia (autyzm)
"£atwiej jest oszukaæ cz³owieka ni¿ przekonaæ go, ¿e zosta³ oszukany." Mark Twain
Live
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 11 kwietnia 2012, syn 7 lat MO od 11 kwietnia 2012
Sk±d: Warszawa
Wiadomo¶ci: 270

WWW
« Odpowiedz #6 : 19-03-2013, 10:44 »

To o czym mówi nauczyciel na tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=DIRkYHPZCXI
zadzia³o siê z moim synkiem kiedy poszed³ do szko³y.
Z tym ¿e on ma 6 lat i jest na razie tylko w zerówce...
Zapisane
Whena
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Sk±d: £ód¼
Wiadomo¶ci: 1.254

« Odpowiedz #7 : 25-04-2013, 11:59 »

Jaka jest wiedza gimnazjalistów przed testami gimnazjalnymi. Czyli czy szko³a jest potrzebna i czego ich uczy? msn-wink
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TiaP_v28wQU
http://www.youtube.com/watch?v=wNBc8xIht-U

Jeszcze jeden artyku³ na temat pt. "Nie puszczê dziecka do szko³y!"
http://rafalhetman.natemat.pl/58997,nie-puszcze-dziecka-do-szkoly
Cytat
A kiedy ja zostanê ojcem, nie bêdê rozwa¿a³, czy moje dziecko powinno i¶æ do szko³y w wieku sze¶ciu czy siedmiu lat. Ja po prostu dziecka do tej dziwnej instytucji nie puszczê!
« Ostatnia zmiana: 25-04-2013, 21:23 wys³ane przez Whena » Zapisane
Abi
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 42
MO: 14.04.2008 ca³a rodzina
Wiedza:
Sk±d: Lublin
Wiadomo¶ci: 753

WWW
« Odpowiedz #8 : 09-05-2013, 18:43 »

Rodzice ubiegaj±cy siê o nauczanie domowe musz± do 31 maja z³o¿yæ wniosek do dyrektora szko³y. Poza tym potrzebna jest opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, o¶wiadczenie o zapewnieniu dziecku warunków umo¿liwiaj±cych realizacjê podstawy programowej obowi±zuj±cej na danym etapie kszta³cenia, oraz zobowi±zanie do przystêpowania w ka¿dym roku szkolnym przez dziecko do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.

Zosta³o ma³o czasu, a ja wci±¿ siê zastanawiam czy dam radê. Szko³a ma du¿o minusów, nauczanie domowe wydaje siê byæ bardzo dobrym rozwi±zaniem. Krzy¶ ju¿ teraz nie ma czasu na zainteresowania, po lekcjach trzeba czytaæ lektury, odrabiaæ prace domowe, a popo³udniami gorzej mu siê skupiæ i jest ju¿ zmêczony. Krzy¶ szybko siê uczy, zdarzy³o siê, ¿e nawet nie wiedzia³am, ¿e ma test z angielskiego, wiêc nie æwiczyli¶my w domu, a on i tak zda³ bez ¿adnych b³êdów. Inne testy równie¿ zdaje z maksymaln± liczb± punktów. Z materia³u jaki widzê po ksi±¿kach jest dla niego bardzo ³atwy. Z tego powodu wiem, ¿e w domu równie¿ nauczy siê materia³u bez problemu. ¬le znosi pora¿ki, dzieci z jego klasy nie zawsze odpowiadaj± mu cze¶æ, nie radzi sobie w grach zespo³owych. M±¿ obawia siê braku w-f w edukacji domowej, a wychowawczyni powiedzia³a mi, ¿e muszê mieæ mocne argumenty, aby przekonaæ poradniê, Krzy¶ potrzebuje kontaktu z innymi dzieæmi.
Sama ju¿ nie wiem, co dla niego bêdzie najlepsze, w szkole niby ma kontakt z dzieæmi, ale i tak nie ma kolegów, ¿aden ch³opiec z nim nie rozmawia, ma tylko jedn± kole¿ankê, ale to d³ugo nie potrwa. Jest to kontakt, który i tak nic nie daje, ju¿ w pierwszej klasie dzieci s± okrutne i dokuczaj± s³abszym. Przera¿a mnie co bêdzie w starszych klasach.
« Ostatnia zmiana: 17-02-2017, 16:51 wys³ane przez Gloria » Zapisane

Mama Szymona i Krzysia (autyzm)
"£atwiej jest oszukaæ cz³owieka ni¿ przekonaæ go, ¿e zosta³ oszukany." Mark Twain
Whena
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Sk±d: £ód¼
Wiadomo¶ci: 1.254

« Odpowiedz #9 : 12-05-2013, 22:24 »

Artyku³ pt. "Szko³a umar³a. Nie da siê zreformowaæ, trzeba j± zamkn±æ "
Cytat
Pojêcia, z jakimi wypuszcza siê nasz± m³odzie¿ w ¶wiat, maj± siê tak do wspó³czesnego stanu ducha jak siedemnastowieczne postscholastyczne gimnazja jezuickie do ¿ycia umys³owego w krêgach Galileusza i Kartezjusza. Tego siê nie da zreformowaæ. To trzeba po prostu zamkn±æ.
Cytat
Szkolnictwo powszechne w obecnym kszta³cie jest dziewiêtnastowiecznym prze¿ytkiem. Kulturowym i politycznym. Je¶li dzia³a do dzi¶, to tylko moc± biurokratycznej inercji i obezw³adniaj±cej hipokryzji. Machina szkolna produkuje bowiem nie tylko zastêpy nauczycieli, urzêdników oraz, rzecz jasna, absolwentów szkó³, lecz równie¿ narkotyzuj±c± propagandê w³asnych sukcesów i ''chwa³ê resortow±''.
Cytat
Funkcja szko³y jest dzi¶ prawie wy³±cznie spo³eczna. Jej zadaniem jest organizowanie czasu m³odzie¿y w postaci bardziej czy mniej infantylnych zabaw. Wiele z nich to zabawy w uczenie siê do egzaminów (testów) i ich zdawanie. Wiadomo, ¿e ostatecznie wszyscy zdadz±, bo nawet matura przykrojona jest do mo¿liwo¶ci osób o inteligencji i zdolno¶ciach daleko ni¿szych od przeciêtnych (skoro w za³o¿eniu ma j± zdaæ 80 proc. m³odzie¿y). Do tego s± jeszcze zabawy w teatrzyk, w wycieczki i inne ''wyj¶cia''. Jako¶æ tych szkolnych igraszek zale¿y od poziomu nauczycieli i dzieci, a ten zwykle jest niski. Wszystko to razem nie¼le og³upia i glajszachtuje. Tak mniej wiêcej na miarê okolicznych bloków.
http://wyborcza.pl/magazyn/1,126715,13887453,Umarla_klasa.html?utm_source=HP&utm_medium=AutopromoHP&utm_content=cukierek1&utm_campaign=wyborcza#Cuk
« Ostatnia zmiana: 12-05-2013, 22:28 wys³ane przez Whena » Zapisane
Live
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 11 kwietnia 2012, syn 7 lat MO od 11 kwietnia 2012
Sk±d: Warszawa
Wiadomo¶ci: 270

WWW
« Odpowiedz #10 : 23-05-2013, 06:32 »

Abi, nie musisz przekonywaæ poradni, niezale¿nie od tego co Ci napisze poradnia, decyzja nale¿y do dyrektora wybranej szko³y. Wiêc wa¿niejsze jest, aby wybraæ dobr± szko³ê, nie jak±kolwiek. Równie¿ ze wzglêdu na podej¶cie do dziecka podczas egzaminów.
Co do opinii poradni - jest to formalno¶æ, któr± trzeba wype³niæ. Niektórzy siê martwi± tym, co w tej opinii jest - aby dostaæ "pozytywn±" opiniê mo¿na zawsze i¶æ do niepublicznej poradni - najczê¶ciej odp³atnie. Wtedy równie¿ sprawê mo¿na za³atwiæ szybciej, bo w publicznych czasem trwa to nawet pó³ roku.
« Ostatnia zmiana: 17-02-2017, 16:54 wys³ane przez Gloria » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Dzia³a na MySQL Dzia³a na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid³owy XHTML 1.0! Prawid³owy CSS!