Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 11:38 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Czy dotar³ do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Wesprzyj Fundacjê Bios³one --> kliknij
 
   Strona g³ówna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Na s³odki ci±g - dieta bakaliowa  (Przeczytany 39411 razy)
Calisia
***

Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 32
MO: 07.04.2010
Wiadomo¶ci: 115

« : 19-12-2012, 23:15 »

Wiem, ¿e wielu ludzi ma problem ze s³odyczami, napojami s³odzonymi, ciastami, p±czkami, cukrem i innymi tego typu rzeczami. Sam wychodz±c ze z³ych nawyków ¿ywieniowych (nie by³o dnia ¿ebym nie wcina³ jakich¶ tanich wafelków czy dra¿y) mia³em ogromny ci±g, przejawiaj±cy siê wracaniem do s³odyczy, niewa¿ne jak bardzo bym siê upar³.

Nie bêdê sztucznie przed³u¿a³ tematu, oto konkrety.
Dietê nale¿y wspomagaæ t³ustym i syc±cym po¿ywieniem oraz b³onnikiem (np. KB, warzywami).
Sama dieta sk³ada siê z nieograniczonej niczym poda¿y:
- rodzynki: kalifornijskie, su³tañskie, królewskie
- orzechy: w³oskie, laskowe, migda³y, brazylijskie, ziemne, nerkowca
- kandyzowane wynalazki
- suszone banany
- kandyzowane cuda
- suszone daktyle, figi, gruszki, jab³ka, ¶liwki, morele, ¿urawina

Mo¿na je kupiæ jako tzw. mix studencki, ale taniej jest kupiæ na kilogram czyste produkty i zwyczajnie zmieszaæ. Dieta ta w odró¿nieniu od innych diet, nic nie ogranicza, a zamiast tego znacznie (w niezdrowym wrêcz poziomie) zwiêksza ilo¶æ przyjmowanych s³odko¶ci - A¯ DO PORZYGU biggrin

To jest w³a¶nie sedno tej diety - napchaæ sobie gard³o s³odko¶ciami po brzegi. Je¿eli chodzi o mnie, to zauwa¿y³em, ¿e ta "dieta" chocia¿ pozwoli³a mi olaæ s³odycze i znormalizowaæ jad³ospis na bardziej zrównowa¿ony, to jednak na d³u¿sz± metê po prostu szkodzi³a - czasem w ramach wspomagania studiów siada³em z yerb±, bakaliami i laptopem i aktywnie mieli³em wiedzê. By³o to bardzo efektywne, ale mimo wszystko, mia³em po tym (i w zasadzie tylko po tym) trochê gazów.

Dieta ta nie zawiera soków z wyci¶niêtych owoców/z sokowirówki, bowiem brak im b³onnika. Same bakalie te¿ go wiele nie zawieraj± ale mimo wszystko nie daj± takiego przyrostu stê¿enia cukru jak soki.

Tak wiêc jedyny cel tej diety to czasowy, tak jak ka¿demu pasuje, okres przej¶cia pocz±tkowych trudno¶ci z odstawieniem rafinowanych cukrów w kierunku diety prozdrowotnej. Mnie ju¿ pos³u¿y³a, a same bakalie raczej bêdê wcina³ dla smaku.
« Ostatnia zmiana: 19-12-2012, 23:57 wys³ane przez Agata » Zapisane
Zpmo
***

Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 22-08-2011 z przerwami
Wiadomo¶ci: 42

« Odpowiedz #1 : 20-12-2012, 06:38 »

Je¿eli ma siê ochotê zje¶æ to czemu nie ale czy to faktycznie takie zdrowe - raczej nie. Bakalie s± pokrywane ró¿nymi chemikaliami w celu wyd³u¿enia ich przydatno¶ci i to jest najwiêkszy argument przeciw. S³odycze najlepiej odstawiæ tak jak wszystko od czego jeste¶my uzale¿nieni - od razu.
Zapisane
Domi5
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 16-06-2011
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 1.414

« Odpowiedz #2 : 20-12-2012, 07:49 »

Kandyzowane owoce, to sam cukier. Orzechy czy jaki¶ suszony owoc, który nie jest posypany siarczanami mo¿na zje¶æ je¶li organizm siê domaga czego¶ s³odkiego, ale jedz±c w du¿ych ilo¶ciach, to nic korzystnego. Stosu±c DP, a nastêpnie ZZO kiedy dieta jest dobrze skomponowana, to nie ma ¿adnego ci±gu do s³odyczy. Jak jest ochota na co¶ s³odkiego to kogel mogel mo¿na przyrz±dziæ i na pewno to bêdzie wystarczaj±ce. Jedz±c  kilogramami bakalie, których po³owa jest z Chin, które s± mega koloryczne i chemiczne mo¿na zaszkodziæ sobie bardziej ni¿ siê Tobie wydaje.
« Ostatnia zmiana: 20-12-2012, 08:23 wys³ane przez Domi5 » Zapisane
Loret
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosujê.
Wiadomo¶ci: 415

« Odpowiedz #3 : 20-12-2012, 08:02 »

Jem suszone ¶liwki, daktyle, figi, ale kupujê zawsze zapakowane, luzem nigdy. Staram siê zwracaæ uwagê, aby nie by³y z siarczynami, ale zawsze przed jedzeniem przelewam je gor±c± wod± na sitku.
Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko m±dro¶æ.
scorupion
« Odpowiedz #4 : 20-12-2012, 08:41 »

Kiepska ta dieta. Ludzie, odrobinkê silnej woli tylko potrzeba.
Zapisane
Baird
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 15-03-2007
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 459

« Odpowiedz #5 : 20-12-2012, 09:01 »

Cytat
Kiepska ta dieta. Ludzie, odrobinkê silnej woli tylko potrzeba.
To prawda. Ale dla niektórych ludzi uzale¿nienie od s³odkiego jest silniejsze ni¿ od alkoholu. Dlatego producenci niektórych papierosów nas±czaj± ustnik roztworem bodaj¿e glukozy. Ma to wywo³ywaæ silniejsze uzale¿nienie ni¿ nikotyna.
Zapisane

Prawda czyni wolnym
Jack
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: sierpieñ 2010
Wiadomo¶ci: 230

« Odpowiedz #6 : 20-12-2012, 09:19 »

Cytat
Ale dla niektórych ludzi uzale¿nienie od s³odkiego jest silniejsze ni¿ od alkoholu.
Ja sobie poradzi³em z tym problemem w taki sposób, ¿e do¶æ czêsto jad³em kogel-mogel z 4 ¿ó³tek i 2 ³y¿eczek cukru. By³ tego ca³y du¿y kubek przy wcze¶niejszym potraktowaniu mikserem. W miarê zdrowe i s³odkie.

Cukier mo¿na zast±piæ miodem. //Agnieszka
« Ostatnia zmiana: 20-12-2012, 09:27 wys³ane przez Agnieszka » Zapisane

Pacjent - stan umys³u.
Domi5
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 16-06-2011
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 1.414

« Odpowiedz #7 : 20-12-2012, 09:41 »

Uzale¿nienie od s³odyczy obserwujê od lat u mnie w pracy. Ludzie dos³ownie rzucaj± siê na cukierki i ciastka. Nie maj± wymagañ co do jako¶ci, wa¿ne, ¿e s³odkie. Znika wszystko, nawet niskiej jako¶ci ciasteczka i czekoladki. Nikt nie zastanawia siê jaki % kakao jest w czekoladzie, nikt siê nie delektuje kostk± czekolady, wa¿ne, ¿eby by³o du¿o i s³odko. Uzale¿nienie. :-(
Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Sk±d: Granica ma³opolski i ¶l±ska
Wiadomo¶ci: 951

« Odpowiedz #8 : 20-12-2012, 21:09 »

U mnie te¿ tragedia ze s³odkim. Przez pó³ roku nic nie jad³em. My¶la³em, ¿e ju¿ po na³ogu. Od niedawna znowu mam "ci±gi". Np. ca³y tydzieñ siê trzymam ale jak przychodzi weekend to mówiê sobie, ¿e zjem tylko jedn± kosteczkê czekolady. Potem mówiê sobie, ¿e jeszcze tylko jedn± a potem to ³apiê ca³± czekoladê i wch³aniam na raz. Zaraz poprawiam, ¿elkami, M&Ms i nutell±. T³umaczê sobie, ¿e to tylko jeden raz i ¿e od jutra zero s³odyczy. I tak co tydzieñ. Mo¿liwo¶ci mam ogromne... ¿ona od samego patrzenia na moj± konsumpcjê ma md³o¶ci.
Wiem o tym, ¿e nie ma co tutaj siê ¿aliæ bo w koñcu to mnie samemu powinno na tym zale¿eæ, ale sprawa faktycznie nie jest taka prosta. Ten na³óg faktycznie jest silniejszy ni¿ nikotynowy czy alkoholowy.  W sumie nie wiem jak d³ugo bêdê przez to na II DP.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie dzia³a. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko dzia³a, a nikt nie wie dlaczego.
Trubadur
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 891

« Odpowiedz #9 : 20-12-2012, 21:17 »

Savage, a sk±d masz czekoladê, ¿elki, M&Ms, nutellê? Nie tylko z³odzieja czyni okazja. Je¶li zadbasz o to, ¿eby w Twoim domu w ogóle nie by³o takich ¶mieci, to nie bêd± gwa³ciæ Twojej s³abej woli.
Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Sk±d: Granica ma³opolski i ¶l±ska
Wiadomo¶ci: 951

« Odpowiedz #10 : 20-12-2012, 21:50 »

Na nieszczê¶cie moje dzieci maj± troskliwych dziadków. Chowam darowane s³odycze do pó³ki a potem z¿eram. Nie ma siê co usprawiedliwiaæ. Po prostu s³aby charakterek. Niestety ¿ycie nie jest takie proste jak by siê chcia³o.
Jednak codzienne przebywanie z Wami bardzo mi pomaga i dopinguje. Brakuje mi tylko porz±dnego ochrzanu od kogo¶ tutaj.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie dzia³a. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko dzia³a, a nikt nie wie dlaczego.
Rif
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 42
MO: 1/12/2010
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 500

« Odpowiedz #11 : 20-12-2012, 21:59 »

Brakuje mi tylko porz±dnego ochrzanu od kogo¶ tutaj.
Ja Ciê ochrzania³em, ale nigdy publicznie.
« Ostatnia zmiana: 21-12-2012, 08:45 wys³ane przez Agnieszka » Zapisane
Baird
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 15-03-2007
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 459

« Odpowiedz #12 : 20-12-2012, 22:03 »

Cytat
Brakuje mi tylko porz±dnego ochrzanu od kogo¶ tutaj.

Tak naprawdê to sam powiniene¶ siê ochrzaniæ. My Ci szafek nie pozaklejamy ta¶m±. smile
« Ostatnia zmiana: 21-12-2012, 08:45 wys³ane przez Agnieszka » Zapisane

Prawda czyni wolnym
Kozaczek
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 9.01.2011
Wiedza:
Sk±d: Szczecin
Wiadomo¶ci: 2.159

« Odpowiedz #13 : 20-12-2012, 22:05 »

Cytat
Brakuje mi tylko porz±dnego ochrzanu od kogo¶ tutaj.
A mo¿e tytu³ Profilaktyk zdrowia zobowiazuje.
Trzeba byæ twardym, a nie miêtkim.
Zapisane
Ania‬
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 18.08.2011
Wiedza:
Sk±d: Mazowieckie
Wiadomo¶ci: 165

« Odpowiedz #14 : 20-12-2012, 22:24 »

Mia³am podobnie z tymi s³odyczami. Wcina³am du¿e ilo¶ci czekolady, bez opamiêtania i po kryjomu, bo bardzo siê tego wstydzi³am. Latem, podczas upalnych dni zauwa¿y³am drgania jednej z powiek i rozpoczê³am kuracjê magnezem. Po paru dniach w ogóle nie mia³am ochoty na czekoladê.
Potem, w czasie 3-tygodniowej przerwy, wróci³y te napady i znowu przesz³y po paru dniach stosowania magnezu. Wiêc mo¿e niekoniecznie ochrzan tu potrzebny. Organizm wie co robi. Poddajê pod rozwagê.
Zapisane
Loret
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosujê.
Wiadomo¶ci: 415

« Odpowiedz #15 : 20-12-2012, 22:43 »

Mogê sobie odmówiæ wszystkich s³odyczy zreszt± nigdy to nie by³o dla mnie ¿adnym problemem, ale mam s³abo¶æ tylko i wy³±cznie do czekolady deserowej z orzechami laskowymi.
Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko m±dro¶æ.
Domi5
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 16-06-2011
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 1.414

« Odpowiedz #16 : 20-12-2012, 23:14 »

Uwa¿am, ¿e nale¿y s³uchaæ organizmu, ale te¿ kierowaæ siê wiedz±. Jak ju¿ s³odycze, to bita ¶mietana z miodem, kogel mogel z miodem, bakalie, gorzka czekolada, makowiec... Jak mnie napada ochota na s³odkie, to wybieram z tych opcji co¶. Nie zjem ciastka, cukierków, wafelka, mlecznej czekolady itp. - mog± le¿eæ ca³e tygodnie pod moim nosem i nie mam ochoty i nie ruszê..
Zapisane
K'lara
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Sk±d: Kraków
Wiadomo¶ci: 2.264

« Odpowiedz #17 : 21-12-2012, 10:10 »

U mnie te¿ tragedia ze s³odkim. Przez pó³ roku nic nie jad³em. My¶la³em, ¿e ju¿ po na³ogu. Od niedawna znowu mam "ci±gi". Np. ca³y tydzieñ siê trzymam ale jak przychodzi weekend to mówiê sobie, ¿e zjem tylko jedn± kosteczkê czekolady. Potem mówiê sobie, ¿e jeszcze tylko jedn± a potem to ³apiê ca³± czekoladê i wch³aniam na raz. Zaraz poprawiam, ¿elkami, M&Ms i nutell±. T³umaczê sobie, ¿e to tylko jeden raz i ¿e od jutra zero s³odyczy. I tak co tydzieñ. Mo¿liwo¶ci mam ogromne... ¿ona od samego patrzenia na moj± konsumpcjê ma md³o¶ci.
Wiem o tym, ¿e nie ma co tutaj siê ¿aliæ bo w koñcu to mnie samemu powinno na tym zale¿eæ, ale sprawa faktycznie nie jest taka prosta. Ten na³óg faktycznie jest silniejszy ni¿ nikotynowy czy alkoholowy.  W sumie nie wiem jak d³ugo bêdê przez to na II DP.

Ja te¿ mia³am podobny problem. Zauwa¿y³am, ¿e, tak jak pisze Trubadur, nie wolno mieæ w domu nic s³odkiego a potem to jest kwesti± czasu, ¿eby zapomnieæ o s³odyczach. Jednak gdy pozwolisz sobie na ma³e odstêpstwo to jest po Tobie. Nie pozwalaæ sobie. msn-wink
Druga rzecz to od¿ywianie - miêso, surówki i trochê bardziej t³usto (dobre mas³o).

Na nieszczê¶cie moje dzieci maj± troskliwych dziadków. Chowam darowane s³odycze do pó³ki a potem z¿eram. Nie ma siê co usprawiedliwiaæ. Po prostu s³aby charakterek. Niestety ¿ycie nie jest takie proste jak by siê chcia³o.
Jednak codzienne przebywanie z Wami bardzo mi pomaga i dopinguje. Brakuje mi tylko porz±dnego ochrzanu od kogo¶ tutaj.

Zna³am takiego jednego, co bi³ siê ze swoim synem (!) o czekoladê. smile smile smile Zamiast chowaæ s³odycze w szafkach, zakop je mo¿e do ziemi?

Dodano: a wszystko to o d..ê pot³uc (te rady) bo stres i jak zaraz nie wsunê jakiej¶ czekoladki to raczej bêdzie ¼le, bardzo...
« Ostatnia zmiana: 21-12-2012, 15:34 wys³ane przez K'lara » Zapisane

Travis
« Odpowiedz #18 : 21-12-2012, 12:06 »

Ja ostatnio, przygotowuje sobie surówkê z 2 marchwi, pietruszki i po³owy selera, z dodatkiem oliwy i 1-2 ³y¿eczek cukru, w formie zarówno surowizny jak i s³odkiej przek±ski. Dzi¶ pierwszy raz wrzuci³em kilka rodzynek, i w tym momencie jest to porcja zarówno witamin i minera³ów jak i ¿ywego b³onnika oraz ³adnie zneutralizowanej s³odko¶ci. Sk±d¶ te wêglowodany trzeba czerpaæ, poniewa¿ KB, owoce, ziemniaki, i kasza jaglana odpad³y, natomiast gryczana dostaje siê niedotrawiona do jelita grubego, a ry¿ to napromieniowany syf.

Tak¿e je¿eli ju¿ bakalie na zneutralizowanie ci±gu do s³odkiego, to polecam dodawaæ je po prostu do surówek warzywnych. Natomiast najlepiej gdyby sowita porcja miêsa i t³uszczu zamyka³a sprawê s³odko¶ci. Poza tym, gdybym móg³ to wspomaga³bym siê dobrej jako¶ci mas³em orzechowym.

PS. "Ci±gi" ob¿erania siê s³odkim, s± identyczne do "ci±gów" alkoholików i narkomanów, tyle, ¿e to straszne uzale¿nienie starannie pielêgnowane jest przez rodziców i dziadków od najm³odszych lat ¿ycia. A "u¿ywki" z tej grupy s± eksponowane i dostêpne wszêdzie i dla wszystkich, nawet przed 13.
Zapisane
Calisia
***

Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 32
MO: 07.04.2010
Wiadomo¶ci: 115

« Odpowiedz #19 : 27-12-2012, 19:05 »

Cytat
"Ci±gi" ob¿erania siê s³odkim, s± identyczne do "ci±gów" alkoholików i narkomanów, tyle, ¿e to straszne uzale¿nienie starannie pielêgnowane jest przez rodziców i dziadków od najm³odszych lat ¿ycia.
Kuzynka urodzi³a ch³opca, obecnie ma te parê lat. Moja matka by³a na odwiedzinach u nich i z tego co przynios³a wynika, ¿e s³odycze to jeden z filarów diety dzieciaka.

Cytat
Uwa¿am, ¿e nale¿y s³uchaæ organizmu, ale te¿ kierowaæ siê wiedz±. Jak ju¿ s³odycze, to bita ¶mietana z miodem, kogel mogel z miodem, bakalie, gorzka czekolada, makowiec... Jak mnie napada ochota na s³odkie, to wybieram z tych opcji co¶. Nie zjem ciastka, cukierków, wafelka, mlecznej czekolady itp. - mog± le¿eæ ca³e tygodnie pod moim nosem i nie mam ochoty i nie ruszê..

Jako autor tego tematu chcê teraz w³a¶nie tak podsumowaæ ten temat - dieta bakaliowa czy jak kto lubi to nazywaæ, jest tylko metod± aby odstawiæ rafinowane cukry i zast±piæ je zdrowszymi s³odyczami (zawieraj±ce substancje wymagane przy metabolizmie cukrów), a przy tym aby nie czuæ siê jak narkoman na g³odzie.

Bazuj±c na mojej niewielkiej wiedzy chemicznej, chyba tak to mo¿na okre¶liæ:
1. S³odycze "z³e": rafinowane/oczyszczone cukry nie zawieraj±ce pierwotnie minera³ów i witamin, bowiem te albo zosta³y z cukrów oczyszczone albo zniszczone (obróbka termiczna jak w melasie), natomiast wtórnie zawieraj±ce wiele substancji które stanowi± po prostu obci±¿enie dla gospodarki organizmu.

2. S³odycze "dobre": owoce, nasiona (mak!), niektóre warzywa w formie surowej lub suszonej (najlepiej) oraz ich kompozycje - cukry wraz z substancjami potrzebnymi w ich metabolizowaniu, jak to uj±æ "w naturze wszystko w komplecie".

Dla niektórych z was mo¿e to brzmieæ zabawnie, ale wielu ludzi jest po prostu uzale¿niona od powoli wyniszczaj±cych s³odyczy. Oni nie jedz± czekoladki raz na ruski rok, ale w³±czaj± je chc±c nie chc±c do codziennego jad³ospisu.
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Dzia³a na MySQL Dzia³a na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid³owy XHTML 1.0! Prawid³owy CSS!