Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 01:54 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Piramida zdrowego odżywiania  (Przeczytany 188507 razy)
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #60 : 25-01-2013, 17:33 »

W sumie masz rację, ale tylko jeśli zsumujemy tłuszcze razem.
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #61 : 25-01-2013, 18:07 »

Reneti zjem na kolacje trochę pasztetu lub boczku oczywiście z dodatkami i będzie kolejne 500 kalorii. W międzyczasie przegryzę jakieś orzeszki i dopiero będzie bomba kaloryczna msn-wink. Ciekawe ile kalorii ma KB? Jak obstawiacie? Mój jest z miodem. Tak wychodzi, że w sumie dużo tych kalorii jem a nawet 50 kg nie ważę.
Zapisane
Domi5
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 16-06-2011
Wiedza:
Wiadomości: 1.414

« Odpowiedz #62 : 25-01-2013, 18:27 »

Na Biosłone nie możemy liczyć kalorii, ponieważ wyszłoby czasami kilka tysięcy kalorii na dzień. Ja jem wszystko na co mam ochotę, oczywiście z wyłączeniem glutenu i waga też stoi na poziomie 55 kg. Nie grupuję pożywienia jak wszyscy na kaloryczne, dietetyczne itp.
Zapisane
Calisia
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 32
MO: 07.04.2010
Wiadomości: 115

« Odpowiedz #63 : 25-01-2013, 19:08 »

Okej, przeczytałem cały wątek i równolegle formułowałem moje propozycje.

1. Piramida powinna zawierać wszystkie powszechne produkty żywieniowe - jeżeli odejmiemy dla przykładu: mąkę, to ona zniknie ze świadomości ludzi, nie skojarzą oni, że wg Biosłone jest ona najgorszym możliwym rodzajem pokarmu i należy ją ograniczać do minimum (ale nie jest zakazana - tak jak pan Słonecki zaznaczył). Dlatego powinny się znaleźć wszystkie pokarmy, bo wg Biosłone nie ma zakazanych pokarmów, nawet słodycze, soki (strzelam, że tak) są dozwolone - ale bardzo rzadko, tylko dla smaku. Jak pokażemy, jakie jest miejsce tych pokarmów, ludziom wryje się to w pamięć. Jeżeli nie będzie tych szkodliwych pokarmów w piramidzie, to ludzie nie skojarzą ich ze szkodliwym jedzeniem.

2. Używki to nie pokarm codzienny. Pijemy herbatę, kawę, alkohol, yerbę mate (teraz zasysam biggrin), palimy czasem fajki, wciągamy tabakę... Każdy świadomy użytkownik wie, jakie są zalety i wady używek. To nie codzienny pokarm spełniający funkcję energetyczną, budulcową i regulacyjną w metabolizmie człowieka - w mojej subiektywnej opinii nie ma co ich wcielać do piramidy.

3. Ser niech zostanie, jak zaznaczyłem w punkcie 1. nawet szkodliwe pokarmy powinny zostać - dla uświadomienia ludziom, że są szkodliwe. Moim zdaniem obok pieczywa (1 raz na 2 tygodnie, ta sama częstotliwość co pieczywo).

4. To jest piramida dla zdrowych ludzi. Czy my mamy komponować osobne piramidy dla osób które mają przepuszczalne jelita, egzemę skórną, grzybicę, osobną dla alergików, osobną dla cukrzyków? Tutaj ukazuje się sens słów pana Słoneckiego - diety polegają na ograniczeniu niektórych składników pokarmowych w celu umożliwienia organizmowi procesu leczenia (mniej więcej taki sens z jego nauk wyciągnąłem - jeżeli coś przekręciłem będę wdzięczny za sprostowanie).

5. Oleje roślinne poza nasionami/owocami lub innymi oleistymi organami roślin są tak samo nienaturalne jak soki z owoców/warzyw. Nie używamy tych olejów w wielkich ilościach, a tyle, ile nam smakuje - do sałatek czy innych potraw. Czy ktokolwiek tutaj spożywa olej roślinny jako osobny posiłek w ilościach takich jak mięso + surówka (200-300 g)? Oczywiście to, jak rozłożyć dawkę oleju na cały dzień (trochę rano, w południe i wieczorem), to co innego. Poza tym 10 ml oleju w MO spełnia WYŁĄCZNIE funkcje nośnika.

6. Rozróżniajmy tłuszcze roślinne i zwierzęce.

7. Wszystkie produkty w odpowiednich opakowaniach: szkło, drewno, papier. Przekaz ma być jasny.

8. Kolory piramidy. Czysta psychologia, wielu pisało, ja potwierdzę: mamy wdrukowane, że zielony = wstęp wolny, relaks, dozwolone, dobre, natomiast czerwony = zły, agresja, wstęp zabroniony, niebezpieczeństwo (przykład: znaki drogowe: STOP, zakaz wjazdu, ograniczenie prędkości (czerwona obwódka)). Te barwy mają po prostu inny wpływ na emocjonalną sferę człowieka, nabyliśmy to już w dzieciństwie, o ile nie rodzimy się z takim uwarunkowaniem (ciekawe, czy były takie eksperymenty psychologiczne msn-wink).

9. Piramida do góry nogami - symbolika. Odwrócona piramida to bunt, sprzeciw siłą narzuconego porządku z zewnątrz, próba dominacji i podporządkowania. Pokazując tak piramidę dajemy pole do interpretacji ludziom potrafiącym czytać sztukę i symbolikę. Poza tym w pewnym sensie ma to efekt podprogowy - jeżeli człowiek nie uświadamia sobie od razu znaczenia takiej, a nie normalnej pozycji piramidy, to jednak w pewien sposób intryguje go to.

10. Jeżeli liczba produktów na (anty)piramidzie się zwiększy, należy pomyśleć już teraz nad zrobieniem jej w dużej rozdzielności - tak aby dało się wydrukować i przerobić na np. plakat o wymiarach 1 m x 0,7 m (przykładowo).

11. Chleb zostawiamy - ma mieć swoje miejsce w piramidzi, aby pokazać ludziom czym on dla nas jest.

12. Proponuje ilościowo mięsa + warzyw dać po równo - tak jak pan Słonecki zaleca - równoważenie mięsa warzywami.

13. Tylko jakościowe pożywienie, to znaczy - jajka zerówki, mięso z lokalnej rzeźni - od dobrych i sprawdzonych dostawców. Przecież jak mówimy mięso, to mięso z tłuszczem od krowy, która żywiła się trawą i ziołami w polu, nie nienaturalnymi paszami z dodatkiem różnych substancji - nie wrzucamy parówek z wodą, tłuszczem roślinnym i mięsem mechanicznie oddzielonym z kości. Jest trochę problem ze słodyczami i chlebem, czy chipsami, batonami, ale myślę że dla nich można zrobić wyjątek.
Proponuję pierniki albo ciasta, które jemy na Wigilię albo Wielkanoc też dać, oczywiście obok chleba - w końcu jemy je tylko parę razy w roku. msn-wink

14. Reneti - każdy ma inne potrzeby żywieniowe, każdy tutaj powinien jeść ilościowo tak, jak mu mówi smak i ciało. Dlatego cała piramida powinna mieć tylko orientacyjny charaktery.


To wszystko ode mnie. Liczę na konstruktywną krytykę (nie w pejoratywnym sensie).


Piszemy "wg" - bez kropki na końcu! // S.
« Ostatnia zmiana: 25-01-2013, 21:03 wysłane przez Solan » Zapisane
Helpme
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Skąd: Texa's
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #64 : 25-01-2013, 20:18 »

Jajeczka 1 też są w porządku. 2- chów ściółkowy ostatecznie.
Zapisane
Domi5
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 16-06-2011
Wiedza:
Wiadomości: 1.414

« Odpowiedz #65 : 26-01-2013, 08:19 »

A może dobrym pomysłem byłoby wydanie broszury na temat odżywiania wg Biosłone - na okładce byłaby ta nasza odwrócona piramida?

Odżywianie to podstawa i wiele osób nie może może wyzdrowieć, bo źle się odżywia.
Zapisane
Gibbon
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Nie stosuję.
Wiedza:
Wiadomości: 1.370

« Odpowiedz #66 : 26-01-2013, 08:27 »

Zapewne następna broszura dotycząca MO poruszy temat odżywiania.
Zapisane
Agata
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 09.08.2008
Wiedza:
Wiadomości: 540

« Odpowiedz #67 : 26-01-2013, 14:21 »

Piękna piramida. Mnie podobały się także poprzednie wersje, bo ten chleb wciśnięty w dolny rożek mówi sam za siebie, że jest "be". Jednak podpisałabym miskę ze śmietaną (że to śmietana), bo niewtajemniczeni mogą pomylić z lodami, bezą, twarożkiem, itp. smile
Zapisane
Gibbon
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Nie stosuję.
Wiedza:
Wiadomości: 1.370

« Odpowiedz #68 : 26-01-2013, 14:45 »

Podobamisię.
Zapisane
Scorpion
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
MO: 1.11.2011
Skąd: Zagłebie
Wiadomości: 144

« Odpowiedz #69 : 26-01-2013, 15:45 »

Ja nalegam by smalec, śmietana i masło były na samej górze bo to niezwykle wartościowe dla człowieka źródła tłuszczów, właściwie to najlepsze bym powiedział. Ziemniaki dałbym co najmniej poziom niżej, a twaróg i oliwę poziom wyżej. Papryki u samej góry też mi się nie podobają . Co Mistrz myśli i reszta o moich uwagach?  
« Ostatnia zmiana: 26-01-2013, 17:00 wysłane przez Nieboraczek » Zapisane
Erato29
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: brak
MO: 10.08.2012 obecnie nie piję
Wiadomości: 153

« Odpowiedz #70 : 26-01-2013, 16:20 »

Faktycznie nie bardzo wiadomo, że to śmietana. Może taką dać ( lepiej w szkle niż plastiku):
Link do obrazów "śmietana robico"
Nazwę firmy można zamazać jakby co msn-wink

Link poprawiony //T.
« Ostatnia zmiana: 26-01-2013, 17:49 wysłane przez Travis » Zapisane
Helpme
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Skąd: Texa's
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #71 : 26-01-2013, 16:47 »

Na samym dole nie ma mąki ponieważ nie każda maka jest zła? Np: mąka kukurydziana nie ma glutenu etc.  
2. Dlaczego ryba jest w czerwonym zaokrągleniu?
P.S Śmietanę lepiej dać w szkle, ponieważ śmietana jest mylona z jogurtem.
« Ostatnia zmiana: 26-01-2013, 17:01 wysłane przez Nieboraczek » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #72 : 26-01-2013, 18:01 »

Na samym dole nie ma mąki ponieważ nie każda maka jest zła?
Jak to należy rozumieć?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Trubadur
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomości: 891

« Odpowiedz #73 : 26-01-2013, 18:09 »

Cytat
Jak to należy rozumieć?
To jest chyba próba wyjaśnienia, a jednocześnie pytanie, dlaczego z najniższego piętra hierarchii zniknęła mąka. Ja natomiast prosiłbym o wyjaśnienie, jak należy rozumieć te czerwone koła? Mam pewne intuicje, ale jajka zupełnie zbijają mnie z tropu. Nie wiem czy to nie niepotrzebne utrudnianie prostego przecież przekazu. No i ten zielony kolor... Chyba powinien być na oznaczenie tego, co najlepsze. Zwłaszcza w połączeniu z owocami (dla przeciętnego człowieka kwintesencją zdrowego jedzenia) może być mylący.
Zapisane
Helpme
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Skąd: Texa's
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #74 : 26-01-2013, 18:19 »

Na samym dole nie ma mąki ponieważ nie każda maka jest zła?
Jak to należy rozumieć?

Wcześniej była maka na samym dole piramidy. Została zdjęta, ponieważ  mimo że maka zawiera gluten to nie każda maka jest nie zdrowa?
Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #75 : 26-01-2013, 18:30 »

Mistrz sobie z nami pogrywa. Co z tymi czerwonymi kołami? Wasze sugestie?
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Helpme
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Skąd: Texa's
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #76 : 26-01-2013, 19:09 »

Słuchałem audycji o mięsie: czerwone, białe i ryby. Ryby mięso nie jest takie odpowiednie ponieważ może doprowadzić do zatrucia się histaminą. Zastanawia mnie dlaczego eskimosi  jedzą w większości  ryby?

Eskimosi rzadko spożywają gotowane mięso, na co dzień zadowalają się surowymi posiłkami. Surowymi?
Zapisane
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #77 : 26-01-2013, 19:16 »

Czerwone koła, to pokarmy do spożycia warunkowego. Warunek jest taki, że spożywamy je w dobrej jakości i/lub rzadziej. Czy dobrze myślę?
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #78 : 26-01-2013, 19:33 »

Coś tędy. Będzie legenda.
« Ostatnia zmiana: 26-01-2013, 19:34 wysłane przez Mistrz » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Piotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiedza:
Wiadomości: 1.354

« Odpowiedz #79 : 26-01-2013, 19:37 »

Czerwone koła, to pokarmy do spożycia warunkowego. Warunek jest taki, że spożywamy je w dobrej jakości i/lub rzadziej. Czy dobrze myślę?

Raczej nie o to chodzi. Dobra jakość dotyczy wszystkich produktów, mięsa i warzyw w pierwszej kolejności. A skąd w Polsce banany dobrej jakości?
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!