Niemedyczne forum zdrowia
29-04-2024, 13:16 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ziemniaki pieczone w kociołku, pieczonki - wersja domowa  (Przeczytany 26948 razy)
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« : 07-02-2013, 23:40 »

Danie co prawda na plenerowe imprezy, ale zimą w domu też wychodzą przepyszne.
Korzystając z wolnej chwili postanowiłem się pobawić i przepis ozdobić fotkami.
Pewnie wielu z was jadło ziemniaki pieczone tzw. pieczonki, ale będąc w różnych miejscach kraju stwierdzam, że są różne sposoby ich przyrządzania. Polecam najsmaczniejsze jakie jadłem. Kiedyś na imprezie studenckiej zrobiliśmy sobie pieczonki. Koleżanka, która pierwszy raz je jadła powiedziała, że zrobi je w domu mężowi. Po trzech tygodniach jak ją o to zapytałem odpowiedziała mi, że już trzy razy musiała je piec.
 
Składniki:
- ziemniaki ,
- kiełbasa (nie wędzona),
- boczek (nie wędzony, albo delikatnie),
- cebula,
- buraki,
- marchewka,
- olej i smalec.

 
Celowo nie podaję ilości składników bo wszystkich dajemy mniej więcej po równo z wyjątkiem ziemniaków, których powinno być trochę więcej (ale tylko trochę). Kroimy wszystko na w miarę cienkie plasterki, najgrubiej ziemniaki.
Do garnka wlewamy olej (tak żeby dno było zakryte). Próbowałem piec na samym smalcu, ale nie polecam. Pierwsza warstwa to ziemniaki . Sól i pieprz.


Następnie buraki (powinny być zawsze na ziemniakach bo barwią je na piękny kolor).


Potem marchewka.


Kiełbasa z boczkiem (kiełbasy dajemy więcej niż boczku).


Cebula.


Na cebulę idą znowu ziemniaki, sól, pieprz itd. Jako ostatnią warstwę proponuję ziemniaki  gdyż widelcem sprawdzamy ich twardość. Na to wszystko można dać jeszcze trochę smalcu, który podczas pieczenia spłynie na dno.


Wszystko stawiamy na gaz.


Pieczemy na dość małym płomieniu ok. 1 godz. z tym, że przez pierwsze 10 – 15 min. gaz podkręcamy nieco mocniej aby całość szybko złapała temperaturę. Ja zmniejszam gaz w momencie jak przykrywka garnka jest już gorąca. Po godzinie widelcem sprawdzamy górną warstwę i  jak ziemniaki są miękkie no to wiadomo co smile .
A oto efekt końcowy. Najlepsze są z zimnym kefirem.
Smacznego.


« Ostatnia zmiana: 08-02-2013, 17:36 wysłane przez Solan » Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Solan
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 31
MO: 1.08.2008
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #1 : 07-02-2013, 23:52 »

POLECAM! Pieczonki są genialne!
U mnie robi się je bardzo podobnie. Różnica polega jedynie na kolejności warstw - zaczynamy od ułożenia boczku na samym dnie.
Wskazówka: buraki najlepiej pokroić w cienkie plasterki, wtedy nie ma ryzyka, że będą za twarde. Marchewka natomiast powinna być pokrojona w nieco grubsze, bo w przeciwnym razie zatraci się wśród innych składników msn-wink.
« Ostatnia zmiana: 08-02-2013, 17:30 wysłane przez Solan » Zapisane

Piszemy "naprawdę", a nie "na prawdę"!
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« Odpowiedz #2 : 07-02-2013, 23:57 »

Wygląda pysznie smile


...i takie jest msn-wink. //S.
« Ostatnia zmiana: 07-02-2013, 23:58 wysłane przez Solan » Zapisane
Zuza
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-07-2008
Wiedza:
Skąd: Podkarpacie
Wiadomości: 683

« Odpowiedz #3 : 08-02-2013, 15:21 »

Zamiast kiełbasy daję karkówkę, ale robiliśmy to tylko na świeżym powietrzu - w ognisku lub w takim palenisku, które mąż specjalnie do tego zmajstrował. W domu pewnie włożyłabym to danie do piekarnika.
Zapisane

Magnusone
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 51
MO: 2009
Skąd: Kraków
Wiadomości: 77

« Odpowiedz #4 : 08-02-2013, 16:40 »

Ja znałem wersję zapiekanki z ziemniakami, kiełbasą i jajkiem na twardo pokrojonym na plastry. Kilka warstw na zmianę i pieczone w piekarniku. Pamiętam, że w dzieciństwie najbardziej smakowały te jajka i kiełbasa smile. Dzisiaj byłem na placu i składniki podane na początku wątku już mam. Jutro próba.
Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #5 : 08-02-2013, 16:43 »

Zdaj relację z degustacji.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Magnusone
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 51
MO: 2009
Skąd: Kraków
Wiadomości: 77

« Odpowiedz #6 : 14-02-2013, 00:47 »

Zrobiłem zapiekankę na podstawie podanego przepisu z bardzo małymi modyfikacjami. Zamiast boczku dałem podwójną porcję kiełbasy, a na ziemniaki położyłem smalec ze skwarkami. Garnek zalałem 0,5 cm warstwą oleju słonecznikowego. Żona dziwnie na mnie patrzyła, gdyż zaliczyłem 3 dokładki zapiekanki. Już dawno się tak nie objadłem. Była taka dobra, że nie potrafiłem się powstrzymać smile  Pomimo, że mam wątpliwości czy ta potrawa wpisuje się w ZZO, to na pewno od czasu do czasu znajdzie się w moim jadłospisie.


To już nie są pieczonki, tylko inne danie msn-wink. // S.
« Ostatnia zmiana: 14-02-2013, 18:10 wysłane przez Solan » Zapisane
Bart-ender
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 03.2010
Skąd: Kujawy
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #7 : 14-02-2013, 08:32 »

Chyba spróbuję, bo ślinka cieknie jak widzę te zdjęcia.
Zapisane

Ci, którzy wiedzą najmniej, są najbardziej posłuszni.
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #8 : 14-02-2013, 10:17 »

...dałem podwójną porcję kiełbasy, a na ziemniaki położyłem smalec ze skwarkami. Garnek zalałem 0,5 cm warstwą oleju słonecznikowego.

Łączenie tłuszczów zwierzęcych (smalec, kiełbasa, boczek) z tłuszczami roślinnymi (olej słonecznikowy w tym przypadku) nie jest dobrym pomysłem. Albo smalec albo olej. Raczej smalec... smile
Zapisane

Helpme
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Skąd: Texa's
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #9 : 14-02-2013, 18:02 »

W jakich przypadkach jest dobrze łączyć? Wiadomo że smażenie na oleju, maśle jest do kitu ale jak jest z pieczeniem, jaki olej pasuje?
Zapisane
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #10 : 14-02-2013, 23:00 »

Do pieczenia najlepszy jest smalec.
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Magnusone
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 51
MO: 2009
Skąd: Kraków
Wiadomości: 77

« Odpowiedz #11 : 15-02-2013, 18:23 »

Albo smalec albo olej. Raczej smalec... smile
Następnym razem spróbuje tylko na smalcu, chociaż autor wątku pod pierwszą warstwę ziemniaków smalcu nie poleca smile


Dobrym rozwiązaniem jest też ułożenie na samym dole boczku - wtedy wytapia się z niego tłuszcz, nie wspominając już o walorach smakowych, jakie boczek dzięki takiemu ułożeniu zyskuje (jest delikatnie przypieczony). // S.
« Ostatnia zmiana: 15-02-2013, 18:44 wysłane przez Solan » Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #12 : 15-02-2013, 18:58 »

Zrobiłem raz na smalcu i niestety pieczonki wyszły bardzo tłuste. Razem z żoną zgodnie stwierdziliśmy, że nie są tak smaczne jak na oleju. Smalec jakby obkleił ziemniaki. Ale co człowiek to inny gust. Co do sugestii Klary żeby nie łączyć tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, lepiej z tego zrezygnować.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Solan
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 31
MO: 1.08.2008
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #13 : 15-02-2013, 19:04 »

Smalcu nie trzeba dawać wiele. Wystarczy na samą górę położyć kilka cienkich kawałków, jeśli pierwszą warstwę stanowi boczek.
Zapisane

Piszemy "naprawdę", a nie "na prawdę"!
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!