Niemedyczne forum zdrowia
25-04-2024, 13:46 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Tarczyca a biopsja - błagam o podpowiedź...  (Przeczytany 88654 razy)
Kawka
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-09-2005
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 154

« Odpowiedz #20 : 06-05-2008, 19:33 »

Boja, cieszę się, że masz lepsze samopoczucie i więcej energii, czyli idziesz dobrą drogą....... Twoje wyniki mówią, że masz jeszcze zbyt niskie poziomy hormonów. Myślę, że powinnaś pomyśleć o zwiększeniu dawki T4.  Na jakiej dawce Euthyroxu jesteś i od kiedy?

Wygląda na to, że Twój organizm dopiero nasyca sie hormonami. Idealna byłaby sytuacji w której miałabyś hormony przynajmniej na poziomie 50-60 proc. Choć są osoby, które naprawdę dobrze czują się dopiero, gdy poziom hormonów wynosi 90-100 proc.

Nie wiem z jakiego powodu czujesz kluchę w gardle. Może to objaw jakiegoś schorzenia laryngologicznego, albo efekt stresów jakie każdy z nas przeżywa codziennie.

Życzę zdrówka  smile

Zmieniłam treść odpowiedzi, ponieważ pojawiła się w niej nieścisłość, za którą przepraszam. Oczywiście, że nie masz niższego poziomu FT4 od FT3. Spojrzałam na procenty i one mnie zmyliły. Jeszcze raz sorry. smile
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #21 : 06-05-2008, 19:38 »

Cześć Kawko, miło, że się odezwałaś, jestem cały czas na dawce 25 i dopiero 13 maja mam kontrolną wizytę u endo (pierwsza była w styczniu!) sama "zaryzykowałabym" 50, ale mając w perspektywie bliską wizytę, poczekam i zobaczę, co powie.

Dodano

Po wizycie chętnie skonsultuję się z Tobą
Zapisane
Kawka
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-09-2005
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 154

« Odpowiedz #22 : 06-05-2008, 19:51 »

Długo jesteś tej samej dawce. Przynajmniej na początku dochodzenia do równowagi hormonalnej powinnaś częściej, co miesiąc, kontrolować poziomy hormonów i dostosowywać dawkę T4. Do wizyty u ednokrynologa nie pozostało Ci dużo czasu, na szczęście. Jestem ciekawa co Ci powie.... Wg mnie masz sporą niedoczynność i trzeba działać, żeby nie pogłębiać jej, ale wychodzić z niej.

O 50 mg nie zwiększaj od razu. To stanowczo za dużo na raz. Moim zdaniem, jeżeli nie masz problemów z serduchem (nie zaznałaś okropnego "kołatania') ani problemów z podwyższonym ciśnieniem możesz powiększyć dawkę o 25 mg.  Albo postępuj jeszcze ostrożniej, z początku zwiększ T4 o 12,5 mg. Na zwiększonej o 12,5 mg dawce pozostań przez tydzień lub dwa i następnie dodaj drugie 12,5 mg, czyli w sumie 25 mg. Na tej dawce pozostań przez co najmniej 4-5 tygodnie, a następnie zrób kolejne badania.
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #23 : 06-05-2008, 19:55 »

Bardzo Ci dziękuję. Z serduchem problemów obecnie nie mam, a ciśnienie za niskie przeważnie.
Zapisane
Kawka
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-09-2005
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 154

« Odpowiedz #24 : 06-05-2008, 20:00 »

Boju, na Forum Hashimoto przeczytałam, że  objaw tzw. "kluchy w gardle" często jest oznaką za niskiego poziomu hormonów tarczycy i zmasowanego ataku przeciwciał na tarczycę wywołującego stan zapalny. Może to być też objaw powiększającej się tarczycy czy wola...
Zapisane
Marlenka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 57
MO: 12-08-2007
Skąd: Szczecin
Wiadomości: 335

« Odpowiedz #25 : 10-05-2008, 22:29 »

Witaj Kawko!         Mam nowe wyniki , teraz nie brałam eutyroxu:
                   TSH 0,352  (0,27-4,2)
                    FT3 2,01  (1,8-4,6)
                    FT4 1,66 (0,93- 1,7)
             Anti-TPO 53,8 (0-12)
Co o nich sądzisz, chyba powinnam brać selen. Eutyrox 50 powinien wystarczyć?
Na razie czekam na kolejną wizytę u endo ( do niego bardzo długo się oczekuje), poprzednia nie doszła do skutku przez mój pobyt w szpitalu.
Pozdrawiam[/b]
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #26 : 11-05-2008, 08:22 »

Marlenko, procentowo, to wygląda tak:
TSH  2%
FT3   7 %
FT4   94 %
 Nie wiem ,czy Anty tpo też liczy się procentowo? Chyba nie.
Ale Kawka zna się bardzo dobrze na zależnościach, ja nauczyłam się tylko liczyć% a z interpretacją cieniutko. Pozdrawiam serdecznie Kawkę i Ciebie.
Zapisane
Kawka
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-09-2005
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 154

« Odpowiedz #27 : 11-05-2008, 13:02 »

Witaj Marlenko

Nie napisałaś jak się czujesz, a jak wiesz, nie leczymy wyników, leczymy swoje ciało. Wyniki badań pomagają li tylko w suplementacji. Obserwuj się i najlepiej zapisuj zmiany w samopoczuciu na plus i na minus. Poznasz przy okazji reakcje swojego organizmu na określoną dawkę hormonu T4. Czytałam na Forum o Twoich problemach z przewodem pokarmowym i pobycie w szpitalu. Stres z tym związany mógł dodatkowo negatywnie odbić na pracy tarczycy.

Masz podwyższone p/ciała, na szczęście niezbyt wysoko. Pewnie dodatkowo ich poziom obniżyły sterydy, które przyjmowałaś w szpitalu. Wg lekarzy przeciwciała nieodwracalnie uszkadzają tarczycę. Ale nie jest to regułą. Znam dziewczyny z hashi u których po kilku latach leczenia p/ciała zniknęły, a tarczyca niewiele się zmieniła.

Leczenie hormonami tarczycy powoduje zmniejszenie się liczby przeciwciał. U ciebie jednak poziom FT4 jest już na górnej granicy normy, więc nie za bardzo można póki co zwiększyć dawkę hormonu T4 - tyroksyny. Z chorobami z autoagresji rzeczywiście bywa tak, że zwłaszcza na początku nadczynność może przechodzić w niedoczynność i na odwrót. Czy odczuwasz skutki nadczynności? Czy raczej osłabienie, ciągle uczucie zimna, brak sił, senność, bóle kości i mięśni typowe dla niedoczynności?

Innym problemem jest u Ciebie zbyt niski poziom FT3. Bardzo niski, ale, mnie nie przebiłaś, Ja miałam FT3 ujemne (-25 proc.) i czułam się koszmarnie. Koniecznie od razu zastosuj suplementację selenem. Jeżeli po 2-3 miesiącach nie będzie poprawy w przemianie T4 w T3, trzeba będzie pomyśleć o stosowaniu dodatkowo hormonu T3.

Duuużo zdrówka, Kawka

Dzięki Boju za pomoc w przeliczenie wyników Marlenki smile
Zapisane
Marlenka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 57
MO: 12-08-2007
Skąd: Szczecin
Wiadomości: 335

« Odpowiedz #28 : 11-05-2008, 22:15 »

Dziękuję dziewczyny.
Pytasz Kawko o moje samopoczucie, dokładnie jak napisałaś wyżej -w niedoczynności. Myślałam, że moje samopoczucie jest związane z zażywaniem czosnku i magnezu lub Detoxu. Zresztą również przed oczyszczaniem parę lat tak się czułam, więc to jednak winowajcą jest tarczyca. Bardzo niskie ciśnienie pogarsza jeszcze moją sytuację.

Powiedz mi Kawko, ile powinnam zażywać selenu?

Cieplutkie pozdrowienia,  dziwczyny smile
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #29 : 12-05-2008, 07:32 »

Marlenko tu masz na temat  selenu  rozmowę m.in.
http://mikstura.kei.pl/forum/3376.htm?highlight=#24589
Ja od tamtej pory przyjmuję Chela-selen Olimpu 200 dziennie po 4 h od przyjęcia Euthyroxu. Moje TSH - styczeń  11, marzec-6,96,  kwiecień-6.
A po 1,5 miesiącu selenu zmieniają sie proporcje Ft-4 -maleje, a FT-3 wzrasta lekko.
I podobnie, jak Ty Marlenko myślałam (w styczniu): skoro piję tyle czasu MO, a moje samopoczucie jest kiepskie, to co się dzieje? Poza oczywiście pewnymi zdecydowanymi plusami! Ale teraz ciśnienie mam jak 17-latka, wstaję z energią, a nie znałam tego stanu już od bardzo dawna. Jeszcze ciekawostka - energia w miarę starcza do ok 14-15 a potem tendencja spadkowa, ponieważ jest tak co dzień, to zauważyłam. I jestem pelna nadziei, że będzie coraz lepiej i tego Wam obydwu życzę. A jak Kawko Twoja blizna pooperacyjna?   Ile Ty przyjmujesz i jakie leki, żeby wyrownać u siebie hormony?
Zapisane
Kawka
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-09-2005
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 154

« Odpowiedz #30 : 12-05-2008, 11:38 »

Marlenko, mam nadzieję, że selen w znacznym stopniu podwyższy Ci poziom FT3, tym bardziej, że twoje schorzenie nie trwa długo. Sama widzisz jak ważny jest to hormon. Dawkowanie selenu znajdziesz w linku, który podesłała Boja. Powinnaś w miarę szybko poczuć poprawę samopoczucia. Gdybyś późnym popołudniem poczuła się słabiej, a musiałabyś trochę jeszcze popracować weź dodatkowo wieczorem tabletkę selenu, np. Selen Walmarku. Selen doda Ci energii i zmniejszy senność. U mnie niestety selen nie do końca wystarczająco podniósł przemianę T4 w T3 i muszę stosować dodatkowo suplementację T3.

Boju, u mnie właśnie uregulowanie poziomów hormonów tarczycy dobiega końca. Ufff, długo ono trwało, bo od września ub. r. Miałam już naprawdę dość tych comiesięcznych badań krwi i wizyt (w domyśle .... kolejek) u ednokrynologów. W tej chwili biorę Euthyrox 125 mg i 5 mg Cytomelu. Energii mam ogromnie dużo, od rana do nocy. Samopoczucie wspaniałe. Włosy nie wypadają, a te, które odrastają, są jakby bardziej zdrowe i gęste i, co dziwne, ciemniejsze..... Zapewne to także zasługa  mikstury Mistrza, którą piję już prawie 3 lata..
Blizna w tej chwili wygląda całkiem inaczej. Nastąpiła kolosalna poprawa jej wyglądu, a to za sprawą indyjskiej ziołowej maści, którą poleciła mi moja znajoma. I okazało się, że był to strzał w przysłowiową „10”. Ta niedroga maść spowodowała w zaledwie kilka dni zblednięcie i wygładzenie blizny. Wygląda to na jakiś cud. Po odpowiedzi Dr Janusa miałam trochę pesymistyczny nastrój. Aby go sobie poprawić kupiłam korale z naturalnych kamieni, które idealnie zakrywają szew. A tu spotkała mnie taka fajna niespodzianka....
Boju, piszesz, że spada Ci TSH, to bardzo dobrze. Znaczy, że niedoczynność zmniejsza się, ale nadal w niej tkwisz. Jak wiesz TSH, to hormon przysadki. Nie mówi on nic o nasyceniu tkanek organizmu hormonami tarczycy. Sprawdzaj także poziom FT3 i 4 i wyjdź jak najszybciej z tej niedoczynności..... Ile bierzesz w tej chwili Euthyroxu i jak długo jesteś na tej dawce? Jakie masz w tej chwili wyniki FT3 i FT4? Może już czas pomyśleć o zwiększeniu dawki T4.
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #31 : 12-05-2008, 20:09 »

Kawko właściwie pierwsza część Twojej wypowiedzi jest równocześnie odp na moje spadki energii dość regularne po południu. Ale samopoczucia wspaniałego, to troszkę zazdroszczę i tej energii do wieczora. Myślę, że masz taż szanse na odrastanie tarczycy jak u Grażynki, bo tu "wszystko jest możliwe nawet to, co nie jest możliwe". Euthyroxu biorę cały czas 25
A gdzie Ty na takiego endokrynologa trafiłaś, ze zaleca badanie co m-ąc, toż to wyjątek, przeważnie działają tak jak u mnie, czyli za 5 miesięcy, no ale mam dobre wsparcie w Tobie, także będę robiła badania co m-ąc i już po mału (zaczęłam  od 1/4 25 Eyth) podnoszę dawkę, myślę, że o to jest właściwe. Jutro właśnie przypada wizyta u endo od stycznia  naughty
i zobaczymy jakie nowości dla mnie ztego wynikną, dam znać. Pozdrawiam.
Zapisane
Kawka
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-09-2005
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 154

« Odpowiedz #32 : 12-05-2008, 20:56 »

Boju Droga, masz szansę mieć mnóstwo energii od rana do ciemnej nocy, to Ci gwarantuję i wiem co mówię. Teraz brakuje tobie powera, bo masz za mało hormonów tarczycy w organizmie. Gdy osiągniesz równowagę hormonalną rozkwitniesz. Wizyty co 5-miesięcy u endokrynologa, to zakrawa na kpiny, szczególnie, gdy cały czas trwa u ciebie dochodzenie do równowagi hormonalnej i musisz na bieżąco sprawdzać poziom hormonów tarczycy we krwi i dopasowywać dawki tyroksyny.

Leczę się prywatnie. Wiąże się to niestety ze sporymi wydatkami, ale nie szkoda róż gdy płoną lasy, prawda. Najważniejsze, że dochodzę do zdrowotności. Z czasem tak częste wizyty i badania nie będą już potrzebne. Lekarze z nfz też chcieli mnie leczyć jak Ciebie czyli „korespondencyjnie”, zapisując na wizyty co 3 miesiące i oczywiście zalecając dawki T4 wzięte z sufitu, bo określone tylko na podstawie TSH. Szkoda słów. Przy takim pseudoleczeniu najpewniej dalej tkwiłam bym w niedoczynności.
Podnoś powoli dawkę Euthyroxu. Zastosuj przez 4-5 tygodni dawkę jaką proponujesz, czyli 25+6,25 T4 i następnie zrób badania. Na badanie TSH może dać Ci skierowanie lekarz rodzinny, pozostałe - musisz niestety zrobić prywatnie. W Warszawie za trzy badania płacę ok. 60 zł.

Jestem ogromnie ciekawa co Ci powie endokrynolog. Koniecznie zdaj mi jutro relację z wizyty. Mam nadzieję, że idziesz do lekarza z aktualnymi wynikami badań.
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #33 : 15-05-2008, 18:11 »

Witajcie, odbyłam oczekiwaną 5 miesięcy wizytę u endokrynologa. Dr zaproponowała weekendowe (w soboty i niedziele)  dawki Euthyroxu do 50 mg. Zaczęłam za Twoją radą zwiększoną dawkę od paru dni o 1/4 i zobaczę co dalej, ta wersja bardziej mi odpowiada niż  weekendowe skoki do 50 (biorę cały czas 25) pokazałam mój ostatni wynik oczywiście tylko TSH.  Zgadnij Kawko kiedy następna wizyta? Czyżbyś zgadła? za 6 miesięcy!
Zapisane
Kawka
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-09-2005
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 154

« Odpowiedz #34 : 15-05-2008, 20:04 »

Boju, dzięki za relację z wizyty. Zastanawiające, czyżby Twój organizm potrzebował wyższej dawki tyroksyny tylko w weekendy. A w pozostałe dni tygodnia ... to już nie? Masz niskie poziomy hormonów i organizm się o nie wręcz upomina. Stopniowo zwiększaj dawkę T4, jak zamierzałaś, rób badania i notuj samopoczucie. Jeżeli będziesz miała dobre samopoczucie, a poza tym dużo energii, to znaczy, że osiągnęłaś optymalny dla siebie poziom nasycenia organizmu hormonami tarczycy. Czego Ci życzę.

Było do przypuszczenia, że kolejna będzie za pół roku. Na szczęście Ty już wiesz, że tak nie leczy się niedoczynności.
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #35 : 17-07-2008, 13:13 »

Witaj Kawko, przedstawię od razu moje wyniki I z18.06 oraz II z11.07
I                                                  II
TSH       7,3=178%                  1,4=28,7%
FT 4     17,0=50%                  22,2=102%
FT 3     4,4=35%                    4,3=32%
 Te pierwsze byly po dawce 50 a drugie po 100 i chyba przedobrzyłam, czułam się strasznie a do tego przyszedł ogromny stres z powodów rodzinnych. Albo stres był do zniesienia a moje reakcje zbyt wysokie, albo to stres spowodował takie skoki. W tej chwili sytuacja pomału się normuje a ja jestem na dawce 75 i tak mam zamiar utrzymac przez miesiąc, jak myślisz? Pomocy
Zapisane
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #36 : 17-07-2008, 13:55 »

Jak to czytam to przypomina mi się artykuł o migrenie. Migrena następuje w weekend ponieważ w tygodniu wszystko mamy spięte a na weekend się rozprężamy i naczynia w mózgu też. Tak samo dzieci, jak są z opiekunką, to są grzeczne, miłe, a jak wróci mama to płaczą itd. Dlaczego? Bo wtedy mogą dopiero wyrzucić nagromadzone przez ten czas emocje. Może to jakiś ślad?
Pozdrawiam
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #37 : 17-07-2008, 14:12 »

Biedrona! Przyznaję Pani drugi listek!
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #38 : 17-07-2008, 22:23 »

Nie mam pojęcia za co, ale bardzo dziękuję smile
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
Kawka
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-09-2005
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 154

« Odpowiedz #39 : 18-07-2008, 09:56 »

Hey Boja!

Myślę, że zbyt raptownie podniosłaś dawkę Euthyroxu, o 50 mcg w ciągu niespełna miesiąca. Rób to powoli, stopniowo przyzwyczajając organizm do nowego poziomu hormonu. Dawka 100 mcg T4 jest dla Ciebie za wysoka. Całkiem możliwe, że sytuacja stresowa w jakiej się znalazłaś wpłynęła na pracę tarczycy. Ale z drugiej strony spory wzrost FT4 też mógł zaowocować objawami nadczynnej tarczycy...... Dobrze zareagowałaś zmniejszając dawkę T4 do 75 mcg. Pozostań na niej przez miesiąc i zrób kolejne badanie.
Najprawdopodobniej masz kiepską przemianę T4 w T3. Zobaczymy, czy za miesiąc się coś się polepszy w tej materii. Mam podobny problem. U mnie FT4 wynosi 95%, a FT3 - zaledwie 25%. Łykasz selen? Ja na poprawę przemiany oprócz selenu dodatkowo biorę jeszcze żelazo Biofer Folic i Ferrum metalicum 9CH. Stosuję też T3. Na razie nie wiem, czy przemiana "ruszyła z kopyta", ale sądząc po samopoczuciu i zmniejszeniu obrzęków, zwłaszcza nóg, a także tak wyczekiwanego chudnięcia, myślę, że tak. Badania zrobię w sierpniu. Mam już naprawdę dość tego comiesięcznego kłucia.

Zdrówka
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!