Niemedyczne forum zdrowia
19-04-2024, 10:10 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak uniknąć ścigania przez Sanepid  (Przeczytany 32746 razy)
Angelikaa84
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomości: 200

« : 30-04-2013, 08:28 »

Zbliża się czas mojego porodu, a to oczywiście skupia moją uwagę na obejściu standardowego szczepienia noworodka w szpitalu w pierwszych dobach życia.

Oczywiście napiszę oświadczenie o niewyrażeniu zgody na zaszczepienia dzieciątka i wręczę przy przyjęciu, ale jest jeden "myk". Jeśli zdecyduję się na poród w szpitalu, to już wybrałam jeden najsensowniejszy, a tam wśród dokumentów wymaganych do wzięcia ze sobą do porodu w ich placówce są: adres poradni dziecięcej, do której zgłoszone zostanie dziecko oraz imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy położnej środowiskowej celem umówienia wizyty patronażowej po porodzie. O ile rozumiem, że położną środowiskową mogę spokojnie podać i ona chyba nie powinna się wtrącać do mojej decyzji odnośnie nieszczepienia Maleństwa, o tyle nie chciałabym podawać adresu poradni dziecięcej jako że odradzaliście takie posunięcia, bo również przyspieszają czas "dobrania się" Sanepidu do pup rodziców nieszczepiących swoje dzieci. Nie wiem za bardzo co mam w tej sytuacji zrobić. Kategorycznie odmówić podania takiego adresu argumentując to jeszcze niepodjęciem decyzji co do pediatry do jakiego chcę zapisać dzieciątko? Oni chyba chcą ten adres, żeby przesłać tam dokumentacje medyczną nowo narodzonego człowieczka, prawda? A jak nie mają takiego adresu to co robią z tymi papierami? Gdzieś chyba muszą (mają taki odgórny wymóg?) posłać tą dokumentację? Orientujecie się może w temacie? A mogliby mi ją dać, a ja dostarczyć ewentualnie wybranej później (albo i nie wybranej msn-wink) placówce?
Dzwoniłam już wstępnie w tej kwestii do szpitala i upierają się jak osły co do tego adresu przy przyjęciu confused

« Ostatnia zmiana: 30-04-2013, 11:17 wysłane przez Nieboraczek » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #1 : 07-05-2013, 20:20 »

A po co unikać ścigania przez sanepid?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Kwiatuszek
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1 lipca 2011
Wiedza:
Wiadomości: 335

« Odpowiedz #2 : 07-05-2013, 21:22 »

Nie ma potrzeby unikać sanepidu. Więc nie ma znaczenia, czy podasz adres przychodni, do której będzie należeć dziecko (i szpital tam wyśle informację o nieszczepieniu), czy nie podasz. Jeżeli nie podasz, to szpital tę informację wyśle do sanepidu, a on skontaktuje się z Tobą. Więc niezależnie od sytuacji, informacja ta trafi do najbliższego inspektoratu sanitarno-epidemiologicznego. Nie ma w tym nic strasznego. Sanepidu nie potrzeba się bać. Najlepiej udać się do tej placówki i podpisać stosowne oświadczenie.
« Ostatnia zmiana: 07-05-2013, 21:54 wysłane przez Whena » Zapisane

Gdy brakuje łatwych rozwiązań, przychodzą rozwiązania właściwe.
Live
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 11 kwietnia 2012, syn 7 lat MO od 11 kwietnia 2012
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 270

WWW
« Odpowiedz #3 : 22-05-2013, 12:11 »

Myślałam że mam to z głowy: kiedyś tam dostawałam z Sanepidu wezwania do stawienia się na szczepienia. Coś im odpisywałam, powoływałam się na jakieś przepisy i wysłałam ksero wpisu z "książeczki zdrowia" Michała, że: "zwolniony ze wszystkich szczepień ochronnych na czas do odwołania" z listopada 2009r z pieczątką lekarza prywatnego.
A tu wczoraj znów przyszło. Przyznam, że robi mi się nieprzyjemnie gdy czytam, że się mnie WZYWA DO STAWIENIA I PODDANIA OBOWIĄZKOWYM SZCZEPIENIOM, co mają zabezpieczyć nie tylko moje dziecko ale i populację. Straszenie i próba wzbudzenia poczucia winy.

Domagają się zaświadczenia od lekarza z POZ i do tego jeszcze udokumentowania przez lekarza specjalistę, jeśli istnieją jakieś przeciwwskazania, a jak tylko ustaną to też zaszczepić.

Naprawdę żyłam w przeświadczeniu, że nie ma sprawy, a teraz czuję się trochę zagrożona i mam problem. Co z tym zrobić?
« Ostatnia zmiana: 23-05-2013, 14:46 wysłane przez Whena » Zapisane
Bitwoman
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 12.12.2012, aktualnie przerwa
Wiadomości: 191

« Odpowiedz #4 : 23-05-2013, 08:57 »

Ja zaraz po tym, jak zdecydowałam nie szczepić dzieci wypisałam je z przychodni pod pretekstem wyjazdu za granicę. Otrzymałam ksero karty szczepień a oryginał trafił chyba do archiwum.
Zmiana przychodni na inną w Polsce oznaczałaby jedynie przesłanie karty szczepień pod wskazany adres i nic by to nie zmieniło, jeśli chodzi o Sanepid.
Panie w przychodni zachowywały się zresztą tak jakby karty szczepień moich dzieci były ich własnością.
Problem z pewnością powróci jak córka pójdzie do szkoły.
Do tego czasu powinnam mieć spokój.
Zapisane

"Być człowiekiem oznacza mieć wątpliwości i mimo to iść dalej swoją drogą." Coelho
Renata, mama Kamili (5) i Daniela (3,5)
Marysieńka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję
Wiadomości: 1

« Odpowiedz #5 : 14-09-2014, 21:44 »

Drodzy forumowicze.
Mam pytanie odnośnie bilansu 6 latka. Pielęgniarka w szkole domaga się dostarczenia bilansu mojej córki. Zastanawiam się czy prawnie jestem zmuszona do tego aby dostarczać jej jakiekolwiek informacje na temat zdrowia mojego dziecka? Czy mogę jej odmówić? Bardzo proszę o pomoc.
Marysia
Zapisane
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« Odpowiedz #6 : 15-09-2014, 00:08 »

Bilanse nie są obowiązkowe. A pielęgniarka nie ma prawa niczego się od Ciebie domagać. Ona Tobie świadczy usługi, nie Ty jej.
Szkoła ma prawo do posiadania tylko tych informacji o zdrowiu dziecka, które Ty sama zechcesz szkole udostepnić. Nic więcej. Domagać się nieczego nie mogą.

Inna sprawa, że dobry bilans warto co jakiś czas zrobić.
Zapisane
Melody
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 24-08-2008
Skąd: Chrzanów
Wiadomości: 89

« Odpowiedz #7 : 16-09-2014, 12:17 »

Ja też odmówiłam bilansu w szkole, fluorowania zębów i innych bzdetów... W ogóle to pielęgniarka okazała się bardzo przyjazna, porozmawiałam z nią o tym, że żyjemy według zasad Biosłone, przy okazji dowiedziała się, co to takiego, dostała broszurkę o szczepieniach. Wyobraźcie sobie, że byłam jedyną osobą, która nie zgodziła się na fluoryzację...Poza tym ustaliłam z nią, że najpierw ma się skontaktować ze mną w razie potrzeby, no chyba, że trzeba np. opatrzyć ranę itp. W każdym razie ma nie podawać żadnych leków bez porozumienia ze mną.
Zapisane
Mania
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 46
MO: od 2011 r.
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #8 : 16-09-2014, 13:01 »

No właśnie mam ten sam problem, też ode mnie w szkole chcą kartę o bilansie dziecka, a ja oczywiście nic takiego nie mam. I co mam jej powiedzieć, że nie zrobiłam bilansu bo uważałam to za zbędne i tyle ? Też nie wyraziłam zgody na fluorowanie zębów, ale podejrzewam, że jedna z matek też nie wyraziła bo coś mówiła o prywatnym wykonywaniu fluoryzacji. Raczej nie będę zaczynała z nimi dyskusji na temat zasad Biosłone, bo wątpię w ich zrozumienie. Poza tym Marysia waży najmniej ze wszystkich dzieci w klasie (15 kg przy wzroście 110 cm - 6 lat), więc pomyślą, że w ogóle jestem jakąś wyrodną matką, która głodzi dziecko i jeszcze telewizje sprowadzą.
Zapisane
Angelikaa84
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #9 : 11-02-2015, 23:46 »

Długo miałam spokój ze strony Sanepidu jeśli chodzi o brak szczepień u mojej 19-miesięcznej córki, ale niestety dziś dostałam takie oto pismo - wezwanie do złożenia osobiście w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wyjaśnień w sprawie uchylania się od realizacji obowiązkowych szczepień u dziecka o takiej treści:



Rozumiem, że skoro już odebrałam list polecony i podpisałam listonoszowi imieniem i nazwiskiem odbiór nie powinnam ignorować takiego wezwania, tym bardziej, że na odwrocie napisano iż: "Nie zastosowanie się do wezwania, spowoduje, że strona zostanie ukarana grzywną zgodnie z art.88 KPA.".

Czy ktoś z Was dostał już takie wezwanie? Rozumiem, że każą mi tam podpisać jakieś oświadczenie, że nie zgadzam się na szczepienie dziecka? Czy powinnam podpisać je? Czy najlepiej wziąć ze sobą już gotowe oświadczenie, a jeśli tak to o jakiej najlepiej treści? Mówić, że się nie zgadza w ogóle na szczepienia czy że nie teraz? A z tą gruźlicą to faktycznie istnieje taki przymus szczepień z konsekwencja nałożenia grzywny w razie niezaszczepienia (inna ustawa to reguluje)? Ja przyznaję, że moje dziecko nie dostało żadnej szczepionki, w tym na gruźlicę i jak na razie ma się dobrze i rozwija cudownie, nad swój wiek, więc co najmniej do 3 roku życia absolutnie nie chcę szczepić. Tym niemniej zaczęły się cyrki z tym Sanepidem, a ja nie do końca wiem jak się z nimi obchodzić (co mówić/pisać, a czego lepiej nie), aby się nie mieli do czego doczepić. Na żadne odroczenie ze strony pediatry na podstawie jakiejś rzekomej dolegliwości nie mogę liczyć, bo nie mam znajomego lekarza, a dziecko "zdrowe jak ryba".

I jeszcze to dla mnie przynajmniej infantylne "Sprawa pilna z aż trzema wykrzyknikami" na końcu pisma, więc już teraz jutro mam biec w te pędy i wyjaśniać... Akurat.
« Ostatnia zmiana: 12-02-2015, 12:19 wysłane przez Nieboraczek » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #10 : 12-02-2015, 00:55 »

Za nieosobiste stawienie się żadna sankcja nie grozi, toteż ja bym tam nie szedł, tylko napisał list polecony z pytaniem, na jakiej podstawie sanepid chce zdrowe dziecko przymusowo poddać zabiegom medycznym.



Kłania się sympatyczny dr Mengele.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Angelikaa84
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #11 : 12-02-2015, 09:01 »

Ale Mistrzu sprawdziłam ten art.88 Kodeksu Postępowania Administracyjnego i brzmi faktycznie tak:

Art. 88.
§ 1. Kto, będąc obowiązany do osobistego stawienia się (art. 51), mimo prawidłowego wezwania nie stawił się bez uzasadnionej przyczyny jako świadek lub biegły albo bezzasadnie odmówił złożenia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności urzędowej, może być ukarany przez organ przeprowadzający dowód grzywną do 50 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania — grzywną do 200 zł. Na postanowienie o ukaraniu grzywną służy zażalenie.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #12 : 12-02-2015, 09:07 »

A czy Pani jest wezwana jako świadek lub biegły?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Angelikaa84
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #13 : 12-02-2015, 09:21 »

Trudno powiedzieć Panie Józefie jak oni mnie tam traktują. Na odwrocie wezwania piszą:
"Strona lub świadek wezwana do osobistego stawiennictwa lub złożenia wyjaśnień albo do udziału w czynności urzędowej jest zobowiązana do zastosowania się do niniejszego wezwania".

I dopiero niżej akapit ze straszeniem art. 88 KPA.

Oraz jeszcze niżej:
"Ukaranie grzywną nie wyklucza możliwości zastosowania środków przymusu przewidzianych w przepisach szczególnych."

A więc traktują mnie jako stronę lub świadka...? Nie mogą mnie tak traktować jeśli nie toczy się wobec mnie jakaś rozprawa sądowa?
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #14 : 12-02-2015, 10:39 »

Co oni piszą to jedno, a co pisze ustawodawca, to drugie, a ustawodawca wyraźnie pisze, że groźba grzywny dotyczy świadka lub biegłego.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Opiotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomości: 510

« Odpowiedz #15 : 12-02-2015, 10:50 »

Co oni piszą to jedno, a co pisze ustawodawca, to drugie, a ustawodawca wyraźnie pisze, że groźba grzywny dotyczy świadka lub biegłego.
Jest dalszy ciąg: "albo bezzasadnie odmówił złożenia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności urzędowej"
Zapisane

"Czerwone mięso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #16 : 12-02-2015, 11:09 »

Panie Opiotrze! Pan często pieprzy głupoty od rzeczy! My nie dyskutujemy o tym, czy "bezzasadnie odmówić złożenia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności urzędowej", tylko osobistym stawiennictwie.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« Odpowiedz #17 : 12-02-2015, 22:42 »

Odpisz im, że niestety w podanych godzinach nie jesteś w stanie stawić sie w PIS, jednak z przyjemnością złożysz wyjaśneinia w  formie pisemnej. Prosisz też o wyjaśnienie, czy w Twojej sprawie toczy się jakies postępowanie a jeśli tak, chciałabyś wiedzieć co to za postępowanie, czego dotyczy oraz brać w nim czynny udział.
W kwestii obowiązkowych szczepień ochronnych, najprawdopodobniej skłądajacy donos wprowadził PIS w błąd, gdyż nie jesteś osobą uchylającą się od szczepień, zamierzasz wykonać je w terminach określonych prawem.
Zwracasz też uwagę, że w pismie PIS błędnie zacytowano teść art. 5, gdyż osoby porzebyajace na terytorium RP, zobowiązane są do poddawania się, na zasadach określonych w ustawie, szczepieniom ochronnym. Nie jak napisano - szczepieniom ochronnym w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych.
Terminy szczepień ochronnych wyznacza wyłącznie Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które znasz i do którego zamierzasz się stosować.

I tyle. Wystarczy. Odpiszą albo nie odpiszą. Pewnie zignorują Twoje pismo i przyślą bezpodstawne upomnienie msn-wink Wtedy trzeba im odpisać  w w ciągu 7 dni. Potem oni dalej swoje pismo, Ty swoje msn-wink I tak jakiś czas to potrwa, aż oddasz ich do sadu administracyjnego. Gdzie w pierwszej instancji pewnie przegrasz (bo rejonowi koledzy najczęściej przyklepują bezrefleksyjnie i usłużnie), potem w drugiej instancji wygrasz (bo to już nie koledzy msn-wink ). A jeśli nie, to też dobrze, bo wtedy odwołasz się do NSA. Wszystko to tylko tak grożnie wygląda, ale sprowadza sie tylko do produkcji i wymiany papierków. No i trochę trwa.
Zapisane
Angelikaa84
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #18 : 13-02-2015, 09:43 »

Dziękuję Zosiu bardzo za rzeczową odpowiedź. Tak zrobię jak radzisz. Właśnie wydawało mi się, że nie warto nic podpisywać tylko krótko i rzeczowo odpisywać (nie za bardzo tylko wiedziałam co, nie znam się na tych ustawach, ale jednak muszę się poznać i wczytać w to dokładniej). Wydaje mi się, że czekają faktycznie mnie te rozprawy w sadzie administracyjnym z czasem.

Czy tylko ja mam wrażenie, że w tym państwie robi się obywatelom ciągle i w kółko pod górkę...?
Teraz mam kilka spraw w sądach (odrzucenie spadku, alimenty, sprawa o podrobienie podpisu na umowie kredytowej) i powiem Wam, że wg. naszych urzędników nic nie mamy do roboty tylko włóczyć się w godzinach pracy po sądach i pisać pisma, pracować nie trzeba.
Zapisane
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« Odpowiedz #19 : 13-02-2015, 16:07 »

Taka polityka Państwa po prostu. Od lat. W Polsce rządzą urzędnicy, nie prawo. I mają wytyczne, aby działac przeciw obywatelom, nie dla nich. To widać wyraźnie nie tylko w działaniach sanepidu, ale każdego innego urzędu. Kiedyś kierownik urzędu skarbowego wykrzyczał mi do słuchawki, ze on nie bedzie odpowiadał na moje pytania bo nie jest po to, żeby mi doradzić, tylko po to, żeby mnie ukarać, jeśli znajdzie powód. Naprawdę w to wierzył.
« Ostatnia zmiana: 14-02-2015, 11:10 wysłane przez Nieboraczek » Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!