Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 16:29 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Czy dotar³ do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Sklep Bios³one --> wejd¼
 
   Strona g³ówna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Jak unikn±æ ¶cigania przez Sanepid  (Przeczytany 32587 razy)
Angelikaa84
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomo¶ci: 200

« : 30-04-2013, 08:28 »

Zbli¿a siê czas mojego porodu, a to oczywi¶cie skupia moj± uwagê na obej¶ciu standardowego szczepienia noworodka w szpitalu w pierwszych dobach ¿ycia.

Oczywi¶cie napiszê o¶wiadczenie o niewyra¿eniu zgody na zaszczepienia dzieci±tka i wrêczê przy przyjêciu, ale jest jeden "myk". Je¶li zdecydujê siê na poród w szpitalu, to ju¿ wybra³am jeden najsensowniejszy, a tam w¶ród dokumentów wymaganych do wziêcia ze sob± do porodu w ich placówce s±: adres poradni dzieciêcej, do której zg³oszone zostanie dziecko oraz imiê i nazwisko oraz telefon kontaktowy po³o¿nej ¶rodowiskowej celem umówienia wizyty patrona¿owej po porodzie. O ile rozumiem, ¿e po³o¿n± ¶rodowiskow± mogê spokojnie podaæ i ona chyba nie powinna siê wtr±caæ do mojej decyzji odno¶nie nieszczepienia Maleñstwa, o tyle nie chcia³abym podawaæ adresu poradni dzieciêcej jako ¿e odradzali¶cie takie posuniêcia, bo równie¿ przyspieszaj± czas "dobrania siê" Sanepidu do pup rodziców nieszczepi±cych swoje dzieci. Nie wiem za bardzo co mam w tej sytuacji zrobiæ. Kategorycznie odmówiæ podania takiego adresu argumentuj±c to jeszcze niepodjêciem decyzji co do pediatry do jakiego chcê zapisaæ dzieci±tko? Oni chyba chc± ten adres, ¿eby przes³aæ tam dokumentacje medyczn± nowo narodzonego cz³owieczka, prawda? A jak nie maj± takiego adresu to co robi± z tymi papierami? Gdzie¶ chyba musz± (maj± taki odgórny wymóg?) pos³aæ t± dokumentacjê? Orientujecie siê mo¿e w temacie? A mogliby mi j± daæ, a ja dostarczyæ ewentualnie wybranej pó¼niej (albo i nie wybranej msn-wink) placówce?
Dzwoni³am ju¿ wstêpnie w tej kwestii do szpitala i upieraj± siê jak os³y co do tego adresu przy przyjêciu confused

« Ostatnia zmiana: 30-04-2013, 11:17 wys³ane przez Nieboraczek » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #1 : 07-05-2013, 20:20 »

A po co unikaæ ¶cigania przez sanepid?
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Kwiatuszek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 1 lipca 2011
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 335

« Odpowiedz #2 : 07-05-2013, 21:22 »

Nie ma potrzeby unikaæ sanepidu. Wiêc nie ma znaczenia, czy podasz adres przychodni, do której bêdzie nale¿eæ dziecko (i szpital tam wy¶le informacjê o nieszczepieniu), czy nie podasz. Je¿eli nie podasz, to szpital tê informacjê wy¶le do sanepidu, a on skontaktuje siê z Tob±. Wiêc niezale¿nie od sytuacji, informacja ta trafi do najbli¿szego inspektoratu sanitarno-epidemiologicznego. Nie ma w tym nic strasznego. Sanepidu nie potrzeba siê baæ. Najlepiej udaæ siê do tej placówki i podpisaæ stosowne o¶wiadczenie.
« Ostatnia zmiana: 07-05-2013, 21:54 wys³ane przez Whena » Zapisane

Gdy brakuje ³atwych rozwi±zañ, przychodz± rozwi±zania w³a¶ciwe.
Live
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 11 kwietnia 2012, syn 7 lat MO od 11 kwietnia 2012
Sk±d: Warszawa
Wiadomo¶ci: 270

WWW
« Odpowiedz #3 : 22-05-2013, 12:11 »

My¶la³am ¿e mam to z g³owy: kiedy¶ tam dostawa³am z Sanepidu wezwania do stawienia siê na szczepienia. Co¶ im odpisywa³am, powo³ywa³am siê na jakie¶ przepisy i wys³a³am ksero wpisu z "ksi±¿eczki zdrowia" Micha³a, ¿e: "zwolniony ze wszystkich szczepieñ ochronnych na czas do odwo³ania" z listopada 2009r z piecz±tk± lekarza prywatnego.
A tu wczoraj znów przysz³o. Przyznam, ¿e robi mi siê nieprzyjemnie gdy czytam, ¿e siê mnie WZYWA DO STAWIENIA I PODDANIA OBOWI¡ZKOWYM SZCZEPIENIOM, co maj± zabezpieczyæ nie tylko moje dziecko ale i populacjê. Straszenie i próba wzbudzenia poczucia winy.

Domagaj± siê za¶wiadczenia od lekarza z POZ i do tego jeszcze udokumentowania przez lekarza specjalistê, je¶li istniej± jakie¶ przeciwwskazania, a jak tylko ustan± to te¿ zaszczepiæ.

Naprawdê ¿y³am w prze¶wiadczeniu, ¿e nie ma sprawy, a teraz czujê siê trochê zagro¿ona i mam problem. Co z tym zrobiæ?
« Ostatnia zmiana: 23-05-2013, 14:46 wys³ane przez Whena » Zapisane
Bitwoman
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 42
MO: 12.12.2012, aktualnie przerwa
Wiadomo¶ci: 191

« Odpowiedz #4 : 23-05-2013, 08:57 »

Ja zaraz po tym, jak zdecydowa³am nie szczepiæ dzieci wypisa³am je z przychodni pod pretekstem wyjazdu za granicê. Otrzyma³am ksero karty szczepieñ a orygina³ trafi³ chyba do archiwum.
Zmiana przychodni na inn± w Polsce oznacza³aby jedynie przes³anie karty szczepieñ pod wskazany adres i nic by to nie zmieni³o, je¶li chodzi o Sanepid.
Panie w przychodni zachowywa³y siê zreszt± tak jakby karty szczepieñ moich dzieci by³y ich w³asno¶ci±.
Problem z pewno¶ci± powróci jak córka pójdzie do szko³y.
Do tego czasu powinnam mieæ spokój.
Zapisane

"Byæ cz³owiekiem oznacza mieæ w±tpliwo¶ci i mimo to i¶æ dalej swoj± drog±." Coelho
Renata, mama Kamili (5) i Daniela (3,5)
Marysieñka
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 1

« Odpowiedz #5 : 14-09-2014, 21:44 »

Drodzy forumowicze.
Mam pytanie odno¶nie bilansu 6 latka. Pielêgniarka w szkole domaga siê dostarczenia bilansu mojej córki. Zastanawiam siê czy prawnie jestem zmuszona do tego aby dostarczaæ jej jakiekolwiek informacje na temat zdrowia mojego dziecka? Czy mogê jej odmówiæ? Bardzo proszê o pomoc.
Marysia
Zapisane
Zosia_
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê ze wzglêdu na reakcje
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 1.049

« Odpowiedz #6 : 15-09-2014, 00:08 »

Bilanse nie s± obowi±zkowe. A pielêgniarka nie ma prawa niczego siê od Ciebie domagaæ. Ona Tobie ¶wiadczy us³ugi, nie Ty jej.
Szko³a ma prawo do posiadania tylko tych informacji o zdrowiu dziecka, które Ty sama zechcesz szkole udostepniæ. Nic wiêcej. Domagaæ siê nieczego nie mog±.

Inna sprawa, ¿e dobry bilans warto co jaki¶ czas zrobiæ.
Zapisane
Melody
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 58
MO: 24-08-2008
Sk±d: Chrzanów
Wiadomo¶ci: 89

« Odpowiedz #7 : 16-09-2014, 12:17 »

Ja te¿ odmówi³am bilansu w szkole, fluorowania zêbów i innych bzdetów... W ogóle to pielêgniarka okaza³a siê bardzo przyjazna, porozmawia³am z ni± o tym, ¿e ¿yjemy wed³ug zasad Bios³one, przy okazji dowiedzia³a siê, co to takiego, dosta³a broszurkê o szczepieniach. Wyobra¼cie sobie, ¿e by³am jedyn± osob±, która nie zgodzi³a siê na fluoryzacjê...Poza tym ustali³am z ni±, ¿e najpierw ma siê skontaktowaæ ze mn± w razie potrzeby, no chyba, ¿e trzeba np. opatrzyæ ranê itp. W ka¿dym razie ma nie podawaæ ¿adnych leków bez porozumienia ze mn±.
Zapisane
Mania
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 46
MO: od 2011 r.
Wiadomo¶ci: 80

« Odpowiedz #8 : 16-09-2014, 13:01 »

No w³a¶nie mam ten sam problem, te¿ ode mnie w szkole chc± kartê o bilansie dziecka, a ja oczywi¶cie nic takiego nie mam. I co mam jej powiedzieæ, ¿e nie zrobi³am bilansu bo uwa¿a³am to za zbêdne i tyle ? Te¿ nie wyrazi³am zgody na fluorowanie zêbów, ale podejrzewam, ¿e jedna z matek te¿ nie wyrazi³a bo co¶ mówi³a o prywatnym wykonywaniu fluoryzacji. Raczej nie bêdê zaczyna³a z nimi dyskusji na temat zasad Bios³one, bo w±tpiê w ich zrozumienie. Poza tym Marysia wa¿y najmniej ze wszystkich dzieci w klasie (15 kg przy wzro¶cie 110 cm - 6 lat), wiêc pomy¶l±, ¿e w ogóle jestem jak±¶ wyrodn± matk±, która g³odzi dziecko i jeszcze telewizje sprowadz±.
Zapisane
Angelikaa84
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomo¶ci: 200

« Odpowiedz #9 : 11-02-2015, 23:46 »

D³ugo mia³am spokój ze strony Sanepidu je¶li chodzi o brak szczepieñ u mojej 19-miesiêcznej córki, ale niestety dzi¶ dosta³am takie oto pismo - wezwanie do z³o¿enia osobi¶cie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wyja¶nieñ w sprawie uchylania siê od realizacji obowi±zkowych szczepieñ u dziecka o takiej tre¶ci:



Rozumiem, ¿e skoro ju¿ odebra³am list polecony i podpisa³am listonoszowi imieniem i nazwiskiem odbiór nie powinnam ignorowaæ takiego wezwania, tym bardziej, ¿e na odwrocie napisano i¿: "Nie zastosowanie siê do wezwania, spowoduje, ¿e strona zostanie ukarana grzywn± zgodnie z art.88 KPA.".

Czy kto¶ z Was dosta³ ju¿ takie wezwanie? Rozumiem, ¿e ka¿± mi tam podpisaæ jakie¶ o¶wiadczenie, ¿e nie zgadzam siê na szczepienie dziecka? Czy powinnam podpisaæ je? Czy najlepiej wzi±æ ze sob± ju¿ gotowe o¶wiadczenie, a je¶li tak to o jakiej najlepiej tre¶ci? Mówiæ, ¿e siê nie zgadza w ogóle na szczepienia czy ¿e nie teraz? A z t± gru¼lic± to faktycznie istnieje taki przymus szczepieñ z konsekwencja na³o¿enia grzywny w razie niezaszczepienia (inna ustawa to reguluje)? Ja przyznajê, ¿e moje dziecko nie dosta³o ¿adnej szczepionki, w tym na gru¼licê i jak na razie ma siê dobrze i rozwija cudownie, nad swój wiek, wiêc co najmniej do 3 roku ¿ycia absolutnie nie chcê szczepiæ. Tym niemniej zaczê³y siê cyrki z tym Sanepidem, a ja nie do koñca wiem jak siê z nimi obchodziæ (co mówiæ/pisaæ, a czego lepiej nie), aby siê nie mieli do czego doczepiæ. Na ¿adne odroczenie ze strony pediatry na podstawie jakiej¶ rzekomej dolegliwo¶ci nie mogê liczyæ, bo nie mam znajomego lekarza, a dziecko "zdrowe jak ryba".

I jeszcze to dla mnie przynajmniej infantylne "Sprawa pilna z a¿ trzema wykrzyknikami" na koñcu pisma, wiêc ju¿ teraz jutro mam biec w te pêdy i wyja¶niaæ... Akurat.
« Ostatnia zmiana: 12-02-2015, 12:19 wys³ane przez Nieboraczek » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #10 : 12-02-2015, 00:55 »

Za nieosobiste stawienie siê ¿adna sankcja nie grozi, tote¿ ja bym tam nie szed³, tylko napisa³ list polecony z pytaniem, na jakiej podstawie sanepid chce zdrowe dziecko przymusowo poddaæ zabiegom medycznym.



K³ania siê sympatyczny dr Mengele.
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Angelikaa84
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomo¶ci: 200

« Odpowiedz #11 : 12-02-2015, 09:01 »

Ale Mistrzu sprawdzi³am ten art.88 Kodeksu Postêpowania Administracyjnego i brzmi faktycznie tak:

Art. 88.
§ 1. Kto, bêd±c obowi±zany do osobistego stawienia siê (art. 51), mimo prawid³owego wezwania nie stawi³ siê bez uzasadnionej przyczyny jako ¶wiadek lub bieg³y albo bezzasadnie odmówi³ z³o¿enia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oglêdzin albo udzia³u w innej czynno¶ci urzêdowej, mo¿e byæ ukarany przez organ przeprowadzaj±cy dowód grzywn± do 50 z³, a w razie ponownego niezastosowania siê do wezwania — grzywn± do 200 z³. Na postanowienie o ukaraniu grzywn± s³u¿y za¿alenie.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #12 : 12-02-2015, 09:07 »

A czy Pani jest wezwana jako ¶wiadek lub bieg³y?
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Angelikaa84
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomo¶ci: 200

« Odpowiedz #13 : 12-02-2015, 09:21 »

Trudno powiedzieæ Panie Józefie jak oni mnie tam traktuj±. Na odwrocie wezwania pisz±:
"Strona lub ¶wiadek wezwana do osobistego stawiennictwa lub z³o¿enia wyja¶nieñ albo do udzia³u w czynno¶ci urzêdowej jest zobowi±zana do zastosowania siê do niniejszego wezwania".

I dopiero ni¿ej akapit ze straszeniem art. 88 KPA.

Oraz jeszcze ni¿ej:
"Ukaranie grzywn± nie wyklucza mo¿liwo¶ci zastosowania ¶rodków przymusu przewidzianych w przepisach szczególnych."

A wiêc traktuj± mnie jako stronê lub ¶wiadka...? Nie mog± mnie tak traktowaæ je¶li nie toczy siê wobec mnie jaka¶ rozprawa s±dowa?
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #14 : 12-02-2015, 10:39 »

Co oni pisz± to jedno, a co pisze ustawodawca, to drugie, a ustawodawca wyra¼nie pisze, ¿e gro¼ba grzywny dotyczy ¶wiadka lub bieg³ego.
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Opiotr
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 510

« Odpowiedz #15 : 12-02-2015, 10:50 »

Co oni pisz± to jedno, a co pisze ustawodawca, to drugie, a ustawodawca wyra¼nie pisze, ¿e gro¼ba grzywny dotyczy ¶wiadka lub bieg³ego.
Jest dalszy ci±g: "albo bezzasadnie odmówi³ z³o¿enia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oglêdzin albo udzia³u w innej czynno¶ci urzêdowej"
Zapisane

"Czerwone miêso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #16 : 12-02-2015, 11:09 »

Panie Opiotrze! Pan czêsto pieprzy g³upoty od rzeczy! My nie dyskutujemy o tym, czy "bezzasadnie odmówiæ z³o¿enia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oglêdzin albo udzia³u w innej czynno¶ci urzêdowej", tylko osobistym stawiennictwie.
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Zosia_
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê ze wzglêdu na reakcje
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 1.049

« Odpowiedz #17 : 12-02-2015, 22:42 »

Odpisz im, ¿e niestety w podanych godzinach nie jeste¶ w stanie stawiæ sie w PIS, jednak z przyjemno¶ci± z³o¿ysz wyja¶neinia w  formie pisemnej. Prosisz te¿ o wyja¶nienie, czy w Twojej sprawie toczy siê jakies postêpowanie a je¶li tak, chcia³aby¶ wiedzieæ co to za postêpowanie, czego dotyczy oraz braæ w nim czynny udzia³.
W kwestii obowi±zkowych szczepieñ ochronnych, najprawdopodobniej sk³±dajacy donos wprowadzi³ PIS w b³±d, gdy¿ nie jeste¶ osob± uchylaj±c± siê od szczepieñ, zamierzasz wykonaæ je w terminach okre¶lonych prawem.
Zwracasz te¿ uwagê, ¿e w pismie PIS b³êdnie zacytowano te¶æ art. 5, gdy¿ osoby porzebyajace na terytorium RP, zobowi±zane s± do poddawania siê, na zasadach okre¶lonych w ustawie, szczepieniom ochronnym. Nie jak napisano - szczepieniom ochronnym w ramach Narodowego Programu Szczepieñ Ochronnych.
Terminy szczepieñ ochronnych wyznacza wy³±cznie Rozporz±dzenie Ministra Zdrowia, które znasz i do którego zamierzasz siê stosowaæ.

I tyle. Wystarczy. Odpisz± albo nie odpisz±. Pewnie zignoruj± Twoje pismo i przy¶l± bezpodstawne upomnienie msn-wink Wtedy trzeba im odpisaæ  w w ci±gu 7 dni. Potem oni dalej swoje pismo, Ty swoje msn-wink I tak jaki¶ czas to potrwa, a¿ oddasz ich do sadu administracyjnego. Gdzie w pierwszej instancji pewnie przegrasz (bo rejonowi koledzy najczê¶ciej przyklepuj± bezrefleksyjnie i us³u¿nie), potem w drugiej instancji wygrasz (bo to ju¿ nie koledzy msn-wink ). A je¶li nie, to te¿ dobrze, bo wtedy odwo³asz siê do NSA. Wszystko to tylko tak gro¿nie wygl±da, ale sprowadza sie tylko do produkcji i wymiany papierków. No i trochê trwa.
Zapisane
Angelikaa84
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 09.10.2022
Wiadomo¶ci: 200

« Odpowiedz #18 : 13-02-2015, 09:43 »

Dziêkujê Zosiu bardzo za rzeczow± odpowied¼. Tak zrobiê jak radzisz. W³a¶nie wydawa³o mi siê, ¿e nie warto nic podpisywaæ tylko krótko i rzeczowo odpisywaæ (nie za bardzo tylko wiedzia³am co, nie znam siê na tych ustawach, ale jednak muszê siê poznaæ i wczytaæ w to dok³adniej). Wydaje mi siê, ¿e czekaj± faktycznie mnie te rozprawy w sadzie administracyjnym z czasem.

Czy tylko ja mam wra¿enie, ¿e w tym pañstwie robi siê obywatelom ci±gle i w kó³ko pod górkê...?
Teraz mam kilka spraw w s±dach (odrzucenie spadku, alimenty, sprawa o podrobienie podpisu na umowie kredytowej) i powiem Wam, ¿e wg. naszych urzêdników nic nie mamy do roboty tylko w³óczyæ siê w godzinach pracy po s±dach i pisaæ pisma, pracowaæ nie trzeba.
Zapisane
Zosia_
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê ze wzglêdu na reakcje
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 1.049

« Odpowiedz #19 : 13-02-2015, 16:07 »

Taka polityka Pañstwa po prostu. Od lat. W Polsce rz±dz± urzêdnicy, nie prawo. I maj± wytyczne, aby dzia³ac przeciw obywatelom, nie dla nich. To widaæ wyra¼nie nie tylko w dzia³aniach sanepidu, ale ka¿dego innego urzêdu. Kiedy¶ kierownik urzêdu skarbowego wykrzycza³ mi do s³uchawki, ze on nie bedzie odpowiada³ na moje pytania bo nie jest po to, ¿eby mi doradziæ, tylko po to, ¿eby mnie ukaraæ, je¶li znajdzie powód. Naprawdê w to wierzy³.
« Ostatnia zmiana: 14-02-2015, 11:10 wys³ane przez Nieboraczek » Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Dzia³a na MySQL Dzia³a na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid³owy XHTML 1.0! Prawid³owy CSS!