Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 05:49 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Słowa używane niewłaściwie  (Przeczytany 43208 razy)
Yasmine
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 49
Skąd: małopolska
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #20 : 05-09-2013, 23:10 »


Może więc jako neutralnego powitania zacząć używać zwrotu Niech będzie pochwalony?


Hmm...Kamil, takie powitanie raczej nie będzie odebrane jako neutralne, tylko patrzeć, jak ateiści lub nie - katolicy naskoczą, że jest to dla nich obraźliwe lub że ograniczają ich prawa, czy wolności obywatelskie i kto wie co tam jeszcze.

U nas na południu Polski takie powitanie, czy pozdrawianie się jak np: "Szczęść Boże", "Niech będzie pochwalony", czy "Zostańcie z Bogiem" jest jeszcze czasami spotykane. Na przykład na ogródkach działkowych zwykle, gdy ktoś pracuje mówię mu "Szczęść Boże" a w zamian dostaję "Daj Boże" i szczery uśmiech od ucha do ucha, ale już " Pochwalony Jezus Chrystus", czy "Zostańcie z Bogem", nie odważyłabym się powiedzieć do całkiem obcej osoby. Czasami tak pozdrawiam osoby z rodziny, lub bliskiego znajomego.

Też mi się nie podoba to "witam", takie sztywne i bezosobowe. Nie kojarzę tego negatywnie, bo tak już spowszedniało, ale żadnego pozytywnego ładunku w tym wzrocie nie odnajduję.

Zaczęłam za to praktykować zwrot "pokój z tobą/wami", lub "zostawiam cię/was w pokoju".
Na FB na przykład stosuje, i jeszcze mi się za to nie dostało. Może się przyjmie smile?
« Ostatnia zmiana: 11-02-2021, 19:54 wysłane przez Kamil » Zapisane

„Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.” XIV Dalajlama
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.281

« Odpowiedz #21 : 06-09-2013, 00:55 »

Oczywiście, jednak mam nadzieję, że autor tego artykułu żartował pisząc ten zwrot. biggrin
Zapisane

Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #22 : 06-09-2013, 06:12 »

Kamilu, Twój ostatni post o smaku octu zawiera błąd, o którym pisałam powyżej, w odpowiedzi 4. Powinno być: "Mnie wystarczy instrukcja z portalu."

Chyba nigdy się nie zapamiętam... //Kamil
« Ostatnia zmiana: 11-02-2021, 19:54 wysłane przez Kamil » Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Nieboraczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 45
MO: 07.07.2011- kwiecień 2012
Wiedza:
Wiadomości: 716

« Odpowiedz #23 : 06-09-2013, 11:24 »

Może więc jako neutralnego powitania zacząć używać zwrotu Niech będzie pochwalony?

To powitanie nie jest neutralne. Ci, co chwalą, wiedzą jaki jest ciąg dalszy, a Ci co nie chwalą, nie chcą mieć nic wspólnego z chwalonym.
« Ostatnia zmiana: 11-02-2021, 19:54 wysłane przez Kamil » Zapisane

Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!