Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 14:52 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wydziwianie z urozmaicaniem jedzenia  (Przeczytany 14092 razy)
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« : 08-06-2013, 06:29 »

Nowy artykuł na portalu prosi się o dyskusję: http://portal.bioslone.pl/wydziwianie_z_urozmaicaniem_jedzenia
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Wito
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15.09.09
Skąd: Kraków
Wiadomości: 29

« Odpowiedz #1 : 08-06-2013, 10:45 »

W pełni zgadzam się z główną tezą artykułu, że powinno się jadać tyko te produkty i takie posiłki, które nam ludziom od lat są przypisane (łowcy i zbieracze). Zauważyłem jednak pewną nieścisłość, jak chodzi o fizjologię tych dwóch narządów. Żółć nie jest enzymem trawiennym ale emulgatorem i aktywatorem enzymu trzustkowego lipaza trzustkowa, trawiącą tłuszcze.
« Ostatnia zmiana: 08-06-2013, 10:50 wysłane przez Agata » Zapisane
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.281

« Odpowiedz #2 : 08-06-2013, 11:33 »

W którym miejscu artykułu jest ta nieścisłość? Proszę podawać cytaty. smile
Zapisane

Wito
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15.09.09
Skąd: Kraków
Wiadomości: 29

« Odpowiedz #3 : 08-06-2013, 13:42 »

Cytat
Wątroba, jak wiadomo, produkuje niezbędną do trawienia tłuszczów żółć. Produkuje ją w sposób ciągły, zaś nadmiar gromadzony jest w pęcherzyku żółciowym. Dlatego po posiłku wątroba nie zwiększa produkcji żółci, gdyż wystarczy użyć tej zgromadzonej w pęcherzyku żółciowym.

Zgoła inaczej rzecz ma się w przypadku trzustki, która produkuje enzymy trawienne dla wszystkich pozostałych substancji, które załadowaliśmy do naszego przewodu pokarmowego, poza tłuszczem.
Wywnioskowałem więc, że autor błędnie, a może niezbyt jasno dla mnie pisze, że trzustka nie produkuje enzymu trawiącego tłuszcze jaką jest lipaza trzustkowa.
« Ostatnia zmiana: 08-06-2013, 14:05 wysłane przez Anna » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #4 : 08-06-2013, 16:09 »

Cytat
enzymu trawiącego tłuszcze jaką jest lipaza trzustkowa
Nie rozumiem.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Wito
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15.09.09
Skąd: Kraków
Wiadomości: 29

« Odpowiedz #5 : 08-06-2013, 16:15 »

A czego Mistrz nie rozumie, bo ja o swoich wątpliwościach starałem się napisać.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #6 : 09-06-2013, 06:42 »

Dzięki za uwagę. Poprawiłem. Mam nadzieję, że teraz jest już jasne. Jeśli nie, to proszę pisać. Takie uwagi są zawsze cenne.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Wito
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15.09.09
Skąd: Kraków
Wiadomości: 29

« Odpowiedz #7 : 09-06-2013, 07:25 »

I ja dziękuję za życzliwe potraktowanie mojej uwagi, bo teraz nie mam już żadnych wątpliwości.
Zapisane
Marooned
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 43
MO: 15-03-2011
Wiedza:
Wiadomości: 369

« Odpowiedz #8 : 19-06-2013, 13:23 »

Z założeniami artykułu się zgadzam. Dodam jednak, że spożywanie codziennie identycznych posiłków przynajmniej mnie szkodzi i czuję się lepiej jak jem zróżnicowane pokarmy, wyłączając oczywiście jakieś egzotyczne wynalazki.
Zapisane
Dusiu70
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.09.2011 Niestety nieregularnie
Wiedza:
Skąd: Skątowni
Wiadomości: 937

« Odpowiedz #9 : 19-06-2013, 16:17 »

Z założeniami artykułu się zgadzam. Dodam jednak, że spożywanie codziennie identycznych posiłków przynajmniej mnie szkodzi i czuję się lepiej jak jem zróżnicowane pokarmy...
Prawdopodobnie mylisz dietę monotematyczną z ZZO. Jedzenie zgodne z ZZO, nie oznacza spożywania codziennie identycznych produktów. Owszem powinno się zjeść mięso, warzywa i jakieś węglowodany w postaci ziemniaka czy kaszy. Ale możliwości przygotowania różnych posiłków z tych produktów, jest bez liku. Natomiast monodieta jest dla chorych.
http://portal.bioslone.pl/dietamonotematyczna
Zapisane

(20)Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. (1Kor)
Marooned
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 43
MO: 15-03-2011
Wiedza:
Wiadomości: 369

« Odpowiedz #10 : 20-06-2013, 10:35 »

Tak Dusiu70, mam na myśli to, że część osób stwierdzi, że jak mają jeść mięso, jajka i warzywa to codziennie będą musieli jeść - rano jajka, na obiad schabowego, a na kolację karkówkę i tak do usranej śmierci. smile
Ja jak już wspominałem - jedząc codziennie rano 4 jaka przez okres pół roku - codziennie miałem obciążony żołądek i jelita. Dopiero po jakimś czasie załapałem, że to od jajek. Dlatego mimo tych zaleceń Biosłone - obserwujmy siebie i myślmy!
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #11 : 20-06-2013, 10:41 »

Dlatego mimo tych zaleceń Biosłone - obserwujmy siebie i myślmy!
Dlaczego mimo? Zalecenia Biosłone zakazują obserwowania siebie i myślenia?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Ania‬
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 18.08.2011
Wiedza:
Skąd: Mazowieckie
Wiadomości: 165

« Odpowiedz #12 : 20-06-2013, 14:39 »

część osób stwierdzi, że jak mają jeść mięso, jajka i warzywa to codziennie będą musieli jeść - rano jajka, na obiad schabowego, a na kolację karkówkę i tak do usranej śmierci smile.
To jest mit, że tak wygląda właściwa dieta według Biosłone.

Jeść mięso to nie znaczy, kawał karkówki na śniadanie, obiad i kolację. Zapomina się często o zupach (gotowanych na kościach, z mięsem), teraz jest dobra pora na duszoną młodą kapustę (też może być z mięsem), zapomina się o dobrym polskim bigosie... Choć smażone kotlety czy duszone/gotowane mięso na obiad też są jak najbardziej wskazane. Do tego surowe i gotowane warzywa, tłuszcz, koktajle błonnikowe, koniecznie węglowodany (ziemniaki, kasza jaglana i gryczana) i wcale nie obżeramy się samym mięsem.

Naturalnie jemy nieco inaczej w zależności od pory roku, ale nie wynika to z potrzeby urozmaicania posiłków, bo tak jest modnie, bo trzeba dostarczać różne składniki, itp., ale dlatego, że mamy różną ich dostępność, a także ze względu na inne zapotrzebowanie i ochotę na dane potrawy. Teraz mamy mniejszą chęć na ciężkostrawne dania i chętniej jemy warzywa, owoce, chłodniki, zupy, itp.

Dieta jest dla chorych i trwa do czasu wyzdrowienia. Podstawą DP jest eliminacja, a nie urozmaicanie, właśnie po to, żeby organizm mógł spokojnie zająć się porządkami. Jeśli jajka czy cokolwiek innego komuś nie podchodzi, to należy to na jakiś czas z jadłospisu wyrzucić – to jest zdroworozsądkowe podejście.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!