Niemedyczne forum zdrowia
16-06-2019, 17:09 *
Witamy, Go嗆. Zaloguj si lub zarejestruj.
Czy dotar do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj si podaj帷 nazw u篡tkownika, has這 i d逝go嗆 sesji
Aktualno軼i: Sklep Bios這ne --> wejd

Strona g堯wna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj si Rejestracja  
Strony: [1]   Do do逝
  Drukuj  
Autor W徠ek: 安iadomo嗆 kobiet  (Przeczytany 22813 razy)
Kwiatuszek
*

P貫: Kobieta
MO: 1 lipca 2011
Wiedza:
Wiadomo軼i: 336

« : 10-07-2013, 18:10 »

Coraz cz窷ciej dostaj maile i wiadomo軼i na PW w stylu: przecie, gdy si upr przy porodzie, to nikt nie zrobi tak, to nikt nie powie, co mam robi...

Drogie Dziewczyny. Aby zrozumie por鏚, trzeba zda sobie spraw z faktu, 瞠 jest to proces niezwykle dynamiczny. Proces, kt鏎emu towarzyszy z這穎ny koktajl hormon闚. Proces, podczas kt鏎ego ka盥y g這s, krok, miejsce pobudzaj nasze hormony, przez co wp造wa na przebieg narodzin naszego dziecka, a tym samym na nasze do鈍iadczenia. Rozmawia豉m niedawno z kilkoma lekarzami, dyrektorami, w豉軼icielami klinik po這積iczych, itp. Ka盥y przyzna jedno: nigdy nie spotka si z wyrzutem p這du b康 narodzinami w ekstazie w szpitalu. Dlaczego?

Dlatego 瞠, gdy rodzimy w domu, ka盥y k徠, ka盥y zapach s nam znane i pobudzaj nasze zmys造. W domu bardzo cz瘰to czujemy si tak swobodnie, 瞠 nawet nie zauwa瘸my, 瞠 to ju por鏚. Odpr篹one, k豉dziemy si spa i budzimy na drug faz porodu... ta鎍z帷, zataczaj帷 ko豉 biodrami, rodzimy nasze dzieci. Por鏚 w oswojonym miejscu powoduje, 瞠 nasz uk豉d hormonalny pracuje prawid這wo, naturalnie, zgodnie z planem natury. Jak mo積a wyobra瘸 sobie narodziny jako do鈍iadczenie bolesne dla matki czy dziecka? To du篡 b陰d – natura tak tego nie zaplanowa豉. To tylko my, staraj帷 si sprawowa kontrol, bierzemy si za poprawianie doskona貫j natury, i tym samym wyrz康zamy sobie ogromn krzywd. Kiedy pozostajemy w domu, poziom adrenaliny pozostaje na sta造m niskim poziomie. Za to wzrasta mocno poziom oksytocyny (hormonu mi這軼i, kt鏎y odpowiada za skurcze macicy) oraz poziom endorfin, kt鏎e t逝mi odczuwanie b鏊u i wprawiaj w stan euforyczny. Tak oto, bez 瘸dnych cud闚, mo積a do鈍iadczy porodu w ekstazie, po prostu ufaj帷 sobie. Jednak wiele z nas nosi w sobie blokady z czasu prenatalnego, w豉snych narodzin, czy wczesnego dzieci雟twa, kt鏎e niestety uaktywniaj si wraz z uaktywnieniem starej kory m霩gowej (odpowiedzialnej za nasz instynkt). To w豉郾ie ta cz窷 m霩gu odpowiada za por鏚. Por鏚, to wyj徠kowe wydarzenie w naszym 篡ciu, gdy jako osoby doros貫 mamy okazj niemal瞠 zupe軟ie wy陰czy now kor m霩gow (analityczn cz窷 m霩gu) i odda si sile drzemi帷ej w ka盥ej kobiecie. Co wi璚ej, tylko w闚czas, gdy dzia豉nie nowej kory m霩gowej zostanie niewzbudzone (brak pyta, bada, czynnik闚 stresuj帷ych, nakaz闚, a nawet s堯w, 鈍iate), a por鏚 pozostanie zgodnie z planem natury w sferze dzia豉nia starej kory m霩gowej, i b璠ziemy wolne od l瘯闚 (kt鏎e wcze郾iej odkryjemy i przepracujemy), mo磧iwy jest por鏚 w ekstazie lub chocia por鏚 bez b鏊u. To jest mo磧iwe.

Kiedy kto pisze do mnie: "mam napisane o鈍iadczenie", "wiem, czego chc", "przecie jak powiem, to...", "przecie nikt mnie nie wyrzuci..." – wiem jedno: nie rozumie, 瞠 narodziny to proces dynamiczny. To czas, kiedy ka盥y ruch wp造wa na ten wyj徠kowy koktajl hormonalny. To, czy to b璠zie krzyk: przyj, oddychaj, czy czu貫 spojrzenie kogo, kto ci rozumie, gdy w豉郾ie, pod捫aj帷 za intuicj, przybierzesz wygodn pozycj, wsparta o zlew, wann, ta鎍z帷a, 酥iewaj帷a, czy opadaj帷a na 堯磬o, bo tak chcesz, b璠zie odgrywa這 znacz帷 rol w tym koktajlu hormon闚. Bez zrozumienia tego, 瞠 ka盥a ingerencja w t niezwyk陰 intymno嗆 (palpacyjne badanie, izba przyj耩, 鈍iat豉, g這sy, kroki, sprawowanie kontroli) ma wp造w na wytwarzane hormony, a samo przekroczenie progu szpitala mo瞠 spowodowa, 瞠 zacznie wzrasta poziom adrenaliny. 安iadomo嗆 tego, 瞠 ka盥e podniesienie si poziomu adrenaliny oddala nas od narodzin pe軟ych ekstazy, powinna da nam do zrumienia, 瞠 nie chodzi o to, czy nas wyrzuc czy nie, lecz o to, 瞠 narodziny mog by pi瘯nym do鈍iadczeniem. Ka盥a potyczka, rozmowa oddalaj nas od tego, gdy w陰cza si w闚czas nasza nowa kora m霩gowa. A por鏚 to instynkt, dynamizm w najczystszej postaci. Por鏚 jest jak wewn皻rzna muzyka, kt鏎ej mo瞠sz si podda i mi瘯ko pop造n望, krok za krokiem przybieraj帷 dogodn dla siebie pozycj, staj帷 si coraz pi瘯niejsz, silniejsz, szcz窷liwsz. Ka盥a za ingerencja jest przerw, ale czy jak przerwiesz taniec pe貫n uniesienia, jeste w stanie bez ws逝chania si w rytm, ta鎍zy dalej? Odpowied brzmi: nie. W rzeczywistym ta鎍u partner poczeka, zacznie od nowa... Przy porodzie ka盥a przerwana muzyka jest zaburzeniem w uk豉dzie hormonalnym. Jest sytuacj, do kt鏎ej bardzo trudno powr鏂i. Powr鏂i do tego g這su z wewn徠rz (intuicji, odczucia) i odp造n望; da ponie嗆 si. To samo dotyczy nieprzepracowanych l瘯闚. S jak mur, o kt鏎y przy porodzie si rozbijamy. W wielu kulturach u篡wa si okre郵enia: wszelkie nieprzepracowane sprawy wychodz przy porodzie. Tak, szczeg鏊nie te, kt鏎e pozostaj w naszym limbicznym zapisie. Dlatego to, co nale篡 zrobi, to przepracowa l瘯i i stworzy warunki pe軟ej intymno軼i dla siebie i dziecka.

To od nas zale篡, czy urodzimy bez b鏊u, w ekstazie, czy nasze dziecko do鈍iadczy b這go軼i podczas narodzin, czy g這s, kt鏎y us造szy, b璠zie mi瘯ki, czu造 (czy b璠zie s造sza這: przyj, oddychaj!), czy p馧mrok b璠zie ukojeniem dla jego oczu, czy brzuch mamy b璠zie ukojeniem dla jego cia豉. Czy b璠zie p豉ka這, gdy si urodzi, czy jego narodziny b璠 cichym westchni璚iem, czy wyp造nie do wody, czy delikatnie rozprostuje kr璕os逝p, czy dope透nie po brzuchu do piersi mamy, odpychaj帷 si ma造mi st鏕kami. To wszystko zale篡 od nas. Od tego, jakiej jako軼i narodzin oczekujemy. Czy marzymy o tym, by po prostu prze篡, bo tyle kobiet prze篡這, wi璚 mnie te si uda. Czy marzymy o tym, by jako嗆 porodu by豉 jako軼i 篡cia. By macierzy雟two, ojcostwo by造 przygod, dobrze rozpocz皻ym ta鎍em 篡cia. To wszystko zale篡 od naszej 鈍iadomo軼i.

Mo瞠my chcie urodzi (bo tyle ju w szpitalu rodzi這, i jako to b璠zie). A mo瞠my pragn望 porodu bez b鏊u (w g喚bokim zrozumieniu dla tego dynamicznego procesu), z umiej皻no軼i poddania si temu, co si wydarza. Ze zrozumieniem, 瞠 b鏊 jest sygna貫m do zmiany (tak, jakby natura podpowiada豉 nam: no ju musisz co zrobi, rodzisz, za chwilk urodzisz). Jednak, je瞠li pod捫amy za natur, b鏊 nie musi nast徙i, gdy zmiana nie jest potrzebna, bo jeste鄉y bezpieczne i nasze rodz帷e si dziecko te.  

Bardzo chcia豉bym zrozumienia jednej rzeczy: Nie ka盥y urodzi w domu. Urodzi w domu mo瞠 kobieta, kt鏎a sobie ufa. Ufa swemu cia逝, do czego trzeba si przygotowa. To jest mo磧iwe.

Nie mo積a zestawia porodu domowego ze szpitalnym, gdy nasz uk豉d hormonalnym pracuje w闚czas inaczej, i inne s zwi您ane z tym do鈍iadczenia.

Je瞠li kto chce "jako urodzi", "zbyt si nie nam璚zy", to por鏚 w szpitalu pozostaje dla niego, cho bardziej 鈍iadomi lekarze ubolewaj nad nie鈍iadomo軼i kobiet i s przera瞠ni kierunkiem, w jakim pod捫aj wsp馧czesne kobiety. Jednak, je瞠li kto marzy o tym, by por鏚 by dla niego pi瘯nym pe軟ym intymno軼i, ciep豉, rado軼i do鈍iadczeniem, i ma w sobie si喚 lub jej poszukuje, powinien zrozumie, 瞠 to, co mo磧iwe jest w domu, nie jest mo磧iwe nawet w najlepszym szpitalu. Zawsze b璠 osoby, kt鏎e potrzebuj szpitala, jednak ja jestem na forum dla tych, kt鏎zy poszukuj wyj徠kowych chwil i chc, aby narodziny ich dziecka takimi chwilami by造.

Ch皻nie podziel si wiedz, w豉snym do鈍iadczeniem, odpowiem na konkretne pytania, czy opowiem o swoich pe軟ych uniesie porodach.

W tym w徠ku mo瞠my rozmawia o tym wyj徠kowym porodzie, jakim jest por鏚 w domu.
« Ostatnia zmiana: 12-07-2013, 01:57 wys豉ne przez Mistrz » Zapisane

Gdy brakuje 豉twych rozwi您a, przychodz rozwi您ania w豉軼iwe.
Milena

P貫: Kobieta
MO: 10.2009, DP 03.2010
Wiadomo軼i: 12

« Odpowiedz #1 : 11-07-2013, 10:14 »

Kwiatuszku, z czyst przyjemno軼i czytam wszystkie Twoje wpisy na temat porodu, sama jeszcze nie rodzi豉m, ale mam nadziej 瞠 kiedy zostan matk. Nigdy wcze郾iej nie s造sza豉m o porodzie w ekstazie tak jak Ty to opisujesz, wi瘯szo嗆 moich kole瘸nek m闚i這 o potwornym b鏊u podczas porodu, wypychaniu dziecka z brzucha, nacinaniu krocza. Przyznam szczerze, 瞠 jak tego wszystkiego s逝cha豉m to wiedzia豉m jedno, 瞠 nigdy nie chcia豉bym urodzi naturalnie. Na szcz窷cie Twoje posty na temat porodu domowego zupe軟ie zmieni造 m鎩 tok my郵enia i za to Ci bardzo dzi瘯uj.
Piszesz, 瞠 por鏚 w ekstazie lub bez b鏊u jest mo磧iwy tylko gdy b璠ziemy wolne od l瘯闚, kt鏎e trzeba  wcze郾iej odkry i przepracowa, st康 moje pytanie o co chodzi w tym odkrywaniu l瘯闚 i w jaki spos鏏 nale篡 je przepracowa, co Masz na my郵i Kwiatuszku?
Natomiast drugie pytanie dotyczy chor鏏 przewlek造ch, mianowicie czy choroba Haschimoto mo瞠 dyskwalifikowa do porodu domowego?
« Ostatnia zmiana: 11-07-2013, 11:54 wys豉ne przez Whena » Zapisane
Genera

P貫: M篹czyzna
Wiadomo軼i: 135

« Odpowiedz #2 : 05-03-2014, 23:11 »

Ja nie bardzo w temacie ale my郵, 瞠 warto to wklei:
http://bezuzyteczna.pl/prawdziwy-cud-84769
Mo瞠 nie taka bezu篡teczna ta wiedza jak nazwa serwisu wskazuje smile

Strony: [1]   Do g鏎y
  Drukuj  

Skocz do:  

Dzia豉 na MySQL Dzia豉 na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid這wy XHTML 1.0! Prawid這wy CSS!