Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 12:29 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Czy dotar³ do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Sklep Bios³one --> wejd¼
 
   Strona g³ówna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Fizjologiczna nieszczelno¶æ b³ony ¶luzowej  (Przeczytany 16886 razy)
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 2008
Wiadomo¶ci: 1.079

« : 22-11-2013, 11:23 »

Stan zapalny u osób zdrowych zachodzi nieustannie w b³onach ¶luzowych, które stanowi± interfejs (powierzchniê styku i interakcji) miêdzy naszym uk³adem immunologicznym a ¶rodowiskiem zewnêtrznym (antygenami). Dlatego w³a¶nie b³ony ¶luzowe nie s± zupe³nie szczelne. To jest dla nas korzystne, wrêcz konieczne do ¿ycia.

Gdy uk³ad immunologiczny jest os³abiony lub przestaje dzia³aæ (immunosupresja, AIDS, zespó³ nieszczelnego jelita, itd.), ta fizjologiczna bariera i równowaga przestaj± funkcjonowaæ i dochodzi do zaka¿enia i toksemii (sepsa, wstrz±s septyczny). W sytuacjach krañcowych, np. po przeszczepie, cz³owiek staje siê bezbronny i umiera z powodu "banalnej" infekcji, np. próchnicy niewyleczonego zêba.
« Ostatnia zmiana: 22-11-2013, 11:35 wys³ane przez Tomasz_Dangel » Zapisane
Misiek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 448

« Odpowiedz #1 : 22-11-2013, 16:02 »

Wszystkim dyskutantom serdeczne dziêki!

Dlatego w³a¶nie b³ony ¶luzowe nie s± zupe³nie szczelne. To jest dla nas korzystne, wrêcz konieczne do ¿ycia.

Panie Tomku, ja akurat - jako kompletny ignorant medyczny uwa¿a³am, ¿e np. nieszczelno¶æ jelit nie jest stanem naturalnym, a patologicznym, i ¿e trzeba j± zwalczaæ aby nie dopu¶ciæ do toksemii i stanów zapalnych jelit. Proszê mnie poprawiæ…
« Ostatnia zmiana: 22-11-2013, 18:03 wys³ane przez Agata » Zapisane

Szukaj wyja¶nienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 2008
Wiadomo¶ci: 1.079

« Odpowiedz #2 : 23-11-2013, 11:48 »

Panie Tomku, ja akurat - jako kompletny ignorant medyczny uwa¿a³am, ¿e np. nieszczelno¶æ jelit nie jest stanem naturalnym, a patologicznym, i ¿e trzeba j± zwalczaæ aby nie dopu¶ciæ do toksemii i stanów zapalnych jelit. Proszê mnie poprawiæ…

Pojêcia "szczelno¶æ" i "nieszczelno¶æ" dotycz±ce przepuszczalno¶ci jelitowej s± umowne i oznaczaj± w pierwszym wypadku stan fizjologiczny (prawid³owy) - jelito przepuszcza tylko to co jest nam potrzebne do ¿ycia i do ci±g³ej stymulacji uk³adu immunologicznego, a w drugim przypadku stan patologiczny - jelito przepuszcza du¿e cz±steczki (obce bia³ka, drobnoustroje, toksyny), traci swoj± funkcjê obronn±.

W s³owie wstêpnym do broszury "Kandydoza i przepuszczalno¶æ jelitowa" uj±³em to tak:
"Pojêcie 'szczelno¶æ jelit' nale¿y rozumieæ jako prawid³ow± funkcjê tej bariery, która chroni nasz organizm przed szkodliwymi czynnikami i równocze¶nie umo¿liwia wch³anianie substancji od¿ywczych. Mo¿na to sobie wyobraziæ jako rodzaj bardzo skomplikowanego biologicznego filtru. Zatem nie jest to ca³kowita szczelno¶æ, ale wybiórcza, zapewniaj±ca konieczne dla naszego organizmu interakcje ze ¶rodowiskiem zewnêtrznym.
Z kolei pojêcie 'nieszczelno¶æ jelit' odnosi siê do nieprawid³owej przepuszczalno¶ci dla cz±steczek, toksyn, drobnoustrojów, itd., które w stanie zdrowia nie powinny tej bariery penetrowaæ."

Funkcja i budowa b³ony ¶luzowej jelita cienkiego jest bardzo z³o¿ona.
Proszê w tym artykule obejrzeæ ryciny 48-4 i 48-5 z opisem (str. 168-169).
Czynno¶æ immunologiczna opisana jest na str. 174 i 176.
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=7&ved=0CE0QFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.elsevier.pl%2Flayout_test%2Fbook_file%2F275%2Fsabiston-t4-165-189.pdf&ei=5nWQUurjEqWf7AbZr4CoBQ&usg=AFQjCNFuHB5rVEw_hejdpY9g_PtL_UvZLA

Je¿eli w naszych dyskusjach  u¿ywamy pojêcia "nieszczelno¶æ" - mamy na my¶li nieszczelno¶æ patologiczn±, w³a¶nie tak jak Pani to rozumie.

Nie wiem czy mam prawo Pani± poprawiaæ (to chyba funkcja Moderatora?). Napisane przez Pani± zdanie wymaga nie tyle poprawienia, co raczej komentarza.

Cyt.: "nieszczelno¶æ jelit (...) trzeba (...) zwalczaæ aby nie dopu¶ciæ do (...) stanów zapalnych jelit"

Otó¿ delikatny stan zapalny w ¶luzówce jelita ma ci±gle miejsce (nasz uk³ad immunologiczny dzia³a i reaguje na obce elementy). Claudio Fiocchi wprowadzi³ pojêcie "fizjologicznego" lub "kontrolowanego" zapalenia jelit, które odró¿nia od patologicznego zapalenia jelit.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ibd.20618/pdf (przepraszam, tekst po angielsku)
Póki ten stan fizjologicznego zapalenia jelit dobrze dzia³a - nie dochodzi to patologicznego zapalenia. Zatem, tak jak napisa³em powy¿ej, jest to dla nas korzystne, wrêcz konieczne do ¿ycia.

Dlatego u¿yte przez Pani± okre¶lenia zarówno "nieszczelno¶ci" jak i "stanów zapalnych" wymagaj± doprecyzowania. Wiem, ¿e trochê namiesza³em, bo do niedawna stan zapalny by³ zawsze uwa¿any za patologiê, a nie za zdrowie. Pan Józef S³onecki pewnie umia³by to wyja¶niæ znacznie pro¶ciej.


Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #3 : 23-11-2013, 12:36 »

Cytat
Pan Józef S³onecki pewnie umia³by to wyja¶niæ znacznie pro¶ciej.
Mo¿e i tak, ale z przyjemno¶ci± popatrzê, jak Pan siê z tym zmierzy. A sprawê wyja¶niæ wypada, skoro zasia³ Pan w±tpliwo¶ci... Dla u³atwienia podpowiem piêæ cech, które sk³adaj± siê na stan zwany zapaleniem: dolor, calor, rubor, tumor, functio laesa. Szczególnie istotna jest ta ostatnia.
« Ostatnia zmiana: 23-11-2013, 12:52 wys³ane przez Mistrz » Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Misiek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 448

« Odpowiedz #4 : 23-11-2013, 15:18 »

Czyli wynika z tego, ¿e diabe³ tkwi w szczegó³ach. Jelito, dla prawid³owego funkcjonowania musi byæ wybiórczo nieszczelne. Ale, je¶li utraci swoj± funkcjê ochronn± i przepuszcza wszystko, co leci, w tym patogeny, toksyny inny syf- wtedy mówimy o patologii i wówczas czêsto dochodzi do stanów zapalnych jelit. Zgodnie z koncepcj± naszego ojca medycyny-  Hipokratesa wyró¿nia siê piêæ cech zapalenia: dolor – ból, calor – ocieplenie, rubor – zaczerwienienie, tumor – obrzmienie, functio laesa – upo¶ledzenie funkcji.
Zapisane

Szukaj wyja¶nienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 2008
Wiadomo¶ci: 1.079

« Odpowiedz #5 : 26-11-2013, 16:13 »

Czy rzeczywi¶cie istnieje fizjologiczne zapalenie b³ony ¶luzowej jelit?

Claudio Fiocchi:
“(…) limited degree of inflammation that does not cause disease (…)
If an acute infection occurs, as in salmonellosis or shigellosis, physiological inflammation transforms
into pathological inflammation (…)
physiological intestinal inflammation is a normal response that prevents gut injury through its ability to flawlessly adapt to multiple proinflammatory challenges, and is therefore essential to health.”
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ibd.20618/pdf

T³umaczenie:
“(…) ograniczony stopieñ zapalenia, który nie powoduje choroby (…)
Je¿eli dochodzi do zapalenia ostrego, jak podczas salmonellozy lub szigelozy (czerwonka, dezynteria), fizjologiczne zapalenie zmienia siê w patologiczne (…)
fizjologiczne zapalenie jelit jest normaln± reakcj±, która zapobiega uszkodzeniu jelita przez zdolno¶æ doskona³ej adaptacji do wielorakich czynników prozapalnych i dlatego jest niezbêdne dla zdrowia."

Pogl±d przeciwny przedstawiaj± Ma³gorzata Gieryñska, Ewa Kalinowska-Gacek w artykule "B³ony ¶luzowe – stan gotowo¶ci immunologicznej":
„ (…) odbywa siê sta³e kr±¿enie komórek uk³adu odporno¶ciowego wraz z limf±, od ¶ciany jelita do krezkowych wêz³ów ch³onnych. Pozwala to na stworzenie funkcjonalnych przedzia³ów, w których zachodzi stymulacja swoistej odpowiedzi immunologicznej w pewnym oddaleniu od b³ony ¶luzowej przewodu pokarmowego, co chroni tê ostatni± przed efektami reakcji zapalnej. Istniej±cy w stanie zdrowia brak stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym, mimo obecno¶ci fizjologicznej flory bakteryjnej, nie jest odzwierciedleniem ignorancji (bakterii i przewodu pokarmowego), ale doskonale dopasowanych choæ antagonistycznych wzglêdem siebie procesów: ci±g³ego poszukiwania i kontrolowania przechodz±cych przez barierê jelitow± mikroorganizmów, co prowadzi do natychmiastowej odpowiedzi eliminuj±cej czynniki zaka¼ne oraz procesu tolerancji, albo, inaczej mówi±c, braku reagowania. Przy czym proces tolerancji jest procesem bardzo aktywnym. Dlatego te¿ mo¿na powiedzieæ, ¿e ekosystem przewodu pokarmowego wykszta³ci³ mechanizmy, które jednocze¶nie hamuj± stan zapalny i w tym samym czasie prowadz± ci±g³y nadzór i s± gotowe do swoistej odpowiedzi immunologicznej w reakcji na jakiekolwiek wnikaj±ce drobnoustroje.”
http://www.vetpol.org.pl/www_old/ZW2009/ZW%202009-02%20%2002.pdf

Jak widaæ u¿ywane s± dwa ró¿ne okre¶lenia opisuj±ce procesy zachodz±ce w b³onach ¶luzowych w stanie zdrowia:
1/ Stan gotowo¶ci immunologicznej
2/ Zapalenie fizjologiczne


« Ostatnia zmiana: 26-11-2013, 16:38 wys³ane przez Tomasz_Dangel » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #6 : 26-11-2013, 16:41 »

No, ale owo "fizjologiczne" zapalenie istnieje tylko u jednego autora. Fakt, ¿e hamerykañskiego, ale jednak jednego.

Ma³gorzata Gieryñska i Ewa Kalinowska-Gacek, polskie autorki, twierdz± wrêcz, ¿e organizm dysponuje odpowiednimi mechanizmami zapobiegaj±cymi zapaleniu b³ony ¶luzowej przewodu pokarmowego: "Pozwala to na stworzenie funkcjonalnych przedzia³ów, w których zachodzi stymulacja swoistej odpowiedzi immunologicznej w pewnym oddaleniu od b³ony ¶luzowej przewodu pokarmowego, co chroni tê ostatni± przed efektami reakcji zapalnej." Tak wiêc ka¿de zapalenie b³ony ¶luzowej przewodu pokarmowego jest patologiczne, nie ¿adne fizjologiczne.
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Misiek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 448

« Odpowiedz #7 : 26-11-2013, 17:55 »

Tak wiêc ka¿de zapalenie b³ony ¶luzowej przewodu pokarmowego jest patologiczne, nie ¿adne fizjologiczne.

Mnie siê te¿ tak wydaje, prawdopodobnie ju¿ od kilku lat mam przewlek³e zapalenie jelita grubego, albo ZJD.

Motoryka jelit jest zaburzona, nie pracuj± one rytmicznie, ale jakby siê zacina³y, parska³y. Po porannej defekacji, jelito gwa³towanie kurczy siê, wystêpuj± bóle spastyczne, wra¿enie sztywnej rury. Jelito zostaje, jakby sparali¿owane, wzdête, praktycznie siê nie rusza - st±d wydalanie toksyn, albo stolca jest niemo¿liwe. W nocy jelito siê rozkurcza, w ci±gu dnia na powrót nieruchomieje... Nie muszê mówiæ, z jakimi bólami to jest zwi±zane.

Dla mnie - jest to stan patologiczny i znaczne ograniczenie funkcji jelit. Ale nie jestem medykiem i byæ mo¿e czego¶ w tym nie rozumiem, albo to sprawa terminologi medycznej rozró¿niaj±cej - swoiste i nieswoiste zapalenie jelit?

Nie mogê siê w tym po³apaæ - tym bardziej, ¿e teraz zmieni³ siê pogl±d na ZJD. Dawniej uwa¿ano, ¿e zaburzenia w motoryce jelit - s± skutkiem stresów - teraz, ¿e infekcji paso¿ytniczych, bakteryjnych, b±d¼ wirusowych. Ten ostatni pogl±d bardziej mi pasuje, bo zauwa¿y³am, ¿e u mnie nastêpuje gwa³towne pogorszenie pracy jelit, wiêksze wzdêcie brzucha - po ka¿dej dodatkowej infekcji.
« Ostatnia zmiana: 27-11-2013, 23:02 wys³ane przez Whena » Zapisane

Szukaj wyja¶nienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 2008
Wiadomo¶ci: 1.079

« Odpowiedz #8 : 26-11-2013, 18:28 »

Re: fizjologiczne zapalenie

W polskim pi¶miennictwie znalaz³em tylko jedno u¿ycie tego terminu:
>>Zdrowy organizm pozostaj±cy w kontakcie z komensaln± flor± utrzymuje w jelitach „fizjologiczny stan zapalny”, co pozwala kontrolowaæ florê jelitow±, a tak¿e patogenn±.<<
http://dl.cm-uj.krakow.pl:8080/Content/939/doktorska.pdf str. 32

Znalaz³em te¿ ciekawostkê, artyku³ chirurga Johna N. Malcolma z 1905 r. "INFLAMMATION AND PERITONITIS REGARDED AS PHYSIOLOGICAL PROCESSES".
http://europepmc.org/articles/PMC2038227/pdf/medcht00002-0416.pdf
Niestety nie mam ju¿ dzisiaj czasu, ¿eby go przeczytaæ.
¦wiadczy on jednak o tym, ¿e pytanie to stawiali sobie ludzie ju¿ dawno.
Zapisane
Misiek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 448

« Odpowiedz #9 : 26-11-2013, 19:42 »

Czyli innymi s³owy, ten stan zapalny jaki mam jest normaln± reakcj± obronn± uk³adu immunologicznego na obecno¶æ jakiCH¶ patogenów? I jest desperackim d±¿eniem organizmu do stanu homeostazy i pozwala on kontrolowaæ niepo¿±dan± florê jelitow±? Jest zatem oznak± zdrowia, a nie choroby i stanem fizjologicznym, a nie patologicznym? Pogubi³am siê na maxa...

Je¶li moje rozumowanie jest prawid³owe, to jest prawdziwie rewolucyjne podej¶cie do stanów zapalnych b³ony ¶luzowej jelit. Nie wiem, czy mam siê martwiæ, czy cieszyæ, ¿e czuj±c siê chora, tak naprawdê jestem zdrowa...
« Ostatnia zmiana: 27-11-2013, 13:01 wys³ane przez Nieboraczek » Zapisane

Szukaj wyja¶nienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Beza
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 43
MO: przerwa
Wiedza:
Sk±d: ³ódzkie
Wiadomo¶ci: 559

« Odpowiedz #10 : 26-11-2013, 21:16 »

Stajesz siê zdrowa, mo¿na rzec równie¿, ¿e dochodzisz do Zdrowia smile
Zapisane

"Niewolnicy wszêdzie i zawsze niewolnikami bêd± - daj im skrzyd³a u ramion, a zamiataæ pójd± ulice skrzyd³ami." C.K.Norwid
Misiek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 448

« Odpowiedz #11 : 26-11-2013, 22:20 »

Ale czuję się już kilka lat chora i przewlekle stany zapalne jelit często skutkują ich przewężeniem, a w końcu stomią. Także mam średnie powody do radochy...msn-wink
« Ostatnia zmiana: 26-11-2013, 22:57 wys³ane przez Ania‬ » Zapisane

Szukaj wyja¶nienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Beza
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 43
MO: przerwa
Wiedza:
Sk±d: ³ódzkie
Wiadomo¶ci: 559

« Odpowiedz #12 : 26-11-2013, 22:31 »

Do radochy powód jest, jeste¶ na Bios³one. A tu rzeczywi¶cie mo¿e byæ czasem gorzej, ale ¶wiadomo¶æ, ¿e to wszystko dla Zdrowia pokrzepia i dodaje cierpliwo¶ci aby te ciê¿sze chwile przezwyciê¿yæ smile Jeste¶my z Tob±!
Zapisane

"Niewolnicy wszêdzie i zawsze niewolnikami bêd± - daj im skrzyd³a u ramion, a zamiataæ pójd± ulice skrzyd³ami." C.K.Norwid
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #13 : 26-11-2013, 22:56 »

Wydaje siê, ¿e ¶ciemê z "fizjologicznym" zapaleniem b³ony ¶luzowej przewodu pokarmowego forsuj± lekarze. Szkopu³ w tym, ¿e wiêkszo¶æ ludzi ma po prostu zapalenie owej b³ony ¶luzowej. Niejednokrotnie widzia³em opis badania w stylu: b³on± ¶luzowa przekrwiona, ale ¿adnych zmian patologicznych nie stwierdzono. Czyli co? Zapalenie fizjologiczne, albo - taka ju¿ uroda, bo prawie wszyscy to maj±. Wygodne, zw³aszcza je¶li siê nie wie, jak toto leczyæ.
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Misiek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 448

« Odpowiedz #14 : 26-11-2013, 22:58 »

Haaa, wielkie dzięki Beza - wsparcie zawsze się liczy, a co wyniknie z tych przewlekłych stanów zapalnych  jelit, które w świetle najnowszych odkryć są stanem fizjologicznym, a nie patologicznym czas pokaże...msn-wink
« Ostatnia zmiana: 26-11-2013, 23:03 wys³ane przez Ania‬ » Zapisane

Szukaj wyja¶nienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Misiek
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 448

« Odpowiedz #15 : 26-11-2013, 23:08 »

Wydaje siê, ¿e ¶ciemê z "fizjologicznym" zapaleniem b³ony ¶luzowej przewodu pokarmowego forsuj± lekarze. Szkopu³ w tym, ¿e wiêkszo¶æ ludzi ma po prostu zapalenie owej b³ony ¶luzowej. Niejednokrotnie widzia³em opis badania w stylu: b³on± ¶luzowa przekrwiona, ale ¿adnych zmian patologicznych nie stwierdzono. Czyli co? Zapalenie fizjologiczne, albo - taka ju¿ uroda, bo prawie wszyscy to maj±. Wygodne, zw³aszcza je¶li siê nie wie, jak toto leczyæ.

Ca³kiem logicznie i sensownie to zabrzmia³o...Czêsto lekarze u¿ywaj± terminów medycznych - parawanów, za którymi ukrywaj± swoj± niewiedzê i bezsilno¶æ wobec choroby pacjenta.
« Ostatnia zmiana: 27-11-2013, 23:04 wys³ane przez Whena » Zapisane

Szukaj wyja¶nienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #16 : 28-11-2013, 09:28 »

W zasadzie, Panie Tomaszu, cytowanie tych wszystkich cytatów, powo³ywanie siê na badania naukowe, niczego konstruktywnego do dyskusji nie wnosi. Czytelnik rad by poznaæ Pañsk± opiniê, a nie opinie cytowanych autorytetów. One owszem, maj± znaczenie, ale tylko i wy³±cznie w celu wyrobienia sobie w³asnego pogl±du. Nie ma potrzeby ci±g³ego prezentowania cudzych pogl±dów, zamiast swoich. Wiem, odpowie Pan, ¿e nie jest fachowcem w danej dziedzinie, wiêc liczy siê dla Pana zdanie ludzi bardziej obeznanych. W porz±dku, ja te¿ tak robiê – czytam mnóstwo materia³ów na interesuj±cy mnie temat dot±d, a¿ wyrobiê sobie swój pogl±d, który prezentujê jak swój (nie jako swój, choæ z³o¶liwcy tak to interpretuj±). Owszem, gdyby kto¶ zarzuci³ mi, ¿e mój pogl±d nie jest oparty na podstawach naukowych, wówczas mogê mu wskazaæ materia³y ¼ród³owe, ale nie robiê tego przy ka¿dym prezentowaniu swojego pogl±du. S±dzê, ¿e taki sposób przek³adania hermetycznego ¿argonu naukowego na jêzyk ogólnie zrozumia³y jest jasny i transparentny, a oto nam, poszukiwaczom prawdy, chodzi nade wszytko.
Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 2008
Wiadomo¶ci: 1.079

« Odpowiedz #17 : 28-11-2013, 14:02 »

Przypomnê, ¿e dyskusja rozpoczê³a siê od zmian zapalnych w p³ucach opisanych przez radiologa.
Potem napisa³em, ¿e stan zapalny nie jest niczym z³ym (jest odpowiedzi± zdrowego organizmu).
Nastêpnie zastanawia³em siê czy stan zapalny b³ony ¶luzowej wystêpuje tak¿e w stanie zdrowia. Co wiêcej, czy jest niezbêdny dla zdrowia? Czy mo¿na u¿ywaæ okre¶lenia "zapalenie fizjologiczne"? Odpowied¼ na te pytania nie jest ³atwa. B³ona ¶luzowa jelit, a dok³adnie uk³ad immunologiczny GALT (http://pl.wikipedia.org/wiki/GALT), ci±gle reaguje zarówno na florê komensaln± jak i na patogeny. Jednocze¶nie musi powstrzymywaæ siê od nadmiernych reakcji zapalnych, tzn. wykazywaæ daleko id±c± tolerancjê na komensale i antygeny pokarmowe. Wykorzystuj± to niestety niektóre drobnoustroje (np. Candida).

Czy fizjologiczn± aktywno¶æ GALT mo¿na okre¶laæ mianem zapalenia? Nie potrafiê daæ dobrej odpowiedzi na to pytanie.
Poda³em kilka ¼róde³ wy³±cznie w tym celu, ¿eby pokazaæ, ¿e trwa na ten temat dyskusja. Uczciwie zacytowa³em dwie ró¿ne interpretacje tego samego procesu.
Uwa¿am, ¿e istotne jest rozumienie reakcji immunologicznych zachodz±cych b³onach ¶luzowych, a kwestia nazewnictwa ma znaczenie drugorzêdne.

Czy mo¿na mieæ w³asne pogl±dy w dziedzinie immunologii? Na temat ogólnych zasad pewnie tak. Natomiast zrozumienie szczegó³owych mechanizmów wymaga korzystania z opisów dostêpnych w literaturze.

Mnie osobi¶cie pisanie i czytanie truizmów nudzi. Pewne rzeczy s± jasne, wiêc po co je powtarzaæ? Bardziej interesuje mnie stawianie pytañ, poszukiwanie s³abych punktów teorii, paradoksów, niekonsekwencji, kwestionowanie stereotypów, itd. Dyskusja na Forum powinna mieæ na celu ci±g³± weryfikacjê g³oszonych przez Pana pogl±dów, a nie bezkrytyczne potakiwanie. Od postawy "wiem wszystko" wolê postawê "wiem, ¿e nic nie wiem".
« Ostatnia zmiana: 28-11-2013, 14:34 wys³ane przez Tomasz_Dangel » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Sk±d: Hogwart
Wiadomo¶ci: 10.596

WWW
« Odpowiedz #18 : 28-11-2013, 14:47 »

Cytat
Czy mo¿na mieæ w³asne pogl±dy w dziedzinie immunologii? Na temat ogólnych zasad pewnie tak. Natomiast zrozumienie szczegó³owych mechanizmów wymaga korzystania z opisów dostêpnych w literaturze.
Mnie owe szczegó³owe szczególiki interesuj± tak sobie. Mnie interesuje kwestia zasadnicza - czy zapalenie jest stanem patologicznym, czy funkcj± (?) fizjologiczn±?
« Ostatnia zmiana: 28-11-2013, 17:00 wys³ane przez Nieboraczek » Zapisane

Je¶li nie wiesz nic, dasz sobie wmówiæ wszystko
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Dzia³a na MySQL Dzia³a na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid³owy XHTML 1.0! Prawid³owy CSS!