Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 00:47 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Alternatywny sposób leczenia kandydozy/przerostu Candidy/grzybicy  (Przeczytany 22745 razy)
Marcin_Mosiejko
***

Offline Offline

MO: nie stosuję
Wiadomości: 1

« : 21-12-2013, 14:01 »

Witam

Chciałbym opisać tutaj napisać trochę o alternatywnym podejściu do problemu kandydozy. Mam tu na myśli szczególnie dietę, która pozwoliła mi na wyleczenie się z tej choroby.

W moim przypadku grzybica była w dość rozwiniętym stadium –miałem do czynienia z kandydozą w formie grzybicy ogólnoustrojowej. Przysparzała mi ona mnóstwo problemów. Część z nich była spowodowana bezpośrednio przez nadmiar Candidy, inne były przez Candidę nasilone. Główne objawy kandydozy których doświadczyłem to:
- wypryski skórne w postaci pryszczy z białymi kropeczkami po wewnętrznej części ud i przy pachwinach;
- trądzik, zaczerwieniania i podrażnienia skóry twarzy z licznymi białymi pryszczykami, szczególnie wokół nosa;
- alergia na pyłki traw i związane z nią objawy jak ciągle zawalony nos 9 miesięcy w roku,  częste napady duszności, swędzące i zaczerwienione oczy;
- zwiększona ochota na słodycze, których w efekcie jadłem niewyobrażalne ilości, co w następstwie powodowało nadwagę;
- problemy trawienne w postaci wzdęć, częstych bólów brzucha, burczenia, biegunek itd.

Wszystkie problemy udało mi się wyeliminować za pomocą diety, zdrowego stylu życia itd. Bez brania jakichś cudownych leków, antybiotyków, suplementów (poza porządnym probiotykiem) itp.
Kandydozę miałem dość dawno, bo z 4-5 lat temu, które potem powróciły na krótki okres jak wróciłem do niezdrowego sposobu odżywiania. Jednak w chwili obecnej praktycznie nie ma żadnych śladów po tej chorobie
Od prawie dwóch lat piszę bloga na temat sposobu odżywiania i stylu życia jaki praktykuje i który pozwolił mi oraz wielu innym osobom wyleczyć się z grzybicy. Dieta, którą zastosowałem na pierwszy rzut oka może wydawać się całkowitym zaprzeczeniem tego, co należałoby zrobić przy grzybicy, ale jest to bardzo logiczne rozwiązanie.
W ogóle to nie lubię słowa dieta, gdyż ono zazwyczaj dla większości ludzi oznacza tymczasową formę odżywiania, którą stosuje się w celu uzyskania jakichś efektów, a następnie wraca się do poprzedniego sposobu żywienia. To, co ja promuję to stała zmiana sposobu odżywiania i stylu życia z tymczasowymi dodatkowymi usprawnieniami mającymi na celu sprawniejsze u skuteczniejsze pozbycie się przerostu Candidy. Ogólne wytyczne takiego sposoby odżywiania to:
-   minimum 80% spożywanych kalorii powinno pochodzić z węglowodanów, większość w postaci cukrów prostych, których źródłem powinny być dojrzałe owoce
-   maksymalnie po 10% spożywanych kalorii powinno pochodzić z tłuszczów i białek – eliminacja wszystkich olei, WSZYSTKICH

Więc podstawowym źródłem kalorii są tutaj dojrzałe owoce (cukry proste) jedzone na surowo. Do tego nieskrobiowe warzywa – te, które można spożywać na surowo (po których nie ma problemów trawiennych) jemy na surowo (sałaty + owoce sałatkowe jak pomidory, ogórki, papryka itd.), inne zaś spożywamy gotowane na parze lub w formie zupy warzywnej (kalafior, brokuł, dynia, większe ilości marchewki). W niektórych przypadkach nie ma problemu z dodaniem jako źródła kalorii węglowodanów złożonych – najlepsza opcja to słodkie ziemniaki oraz ziemniaki. Mniej optymalne będą zboża bezglutenowe (zero pieczywa) w formie kaszy jaglanej, amarantusu, quinoa itd. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. I to by było na tyle. Dieta jest roślinna, bez przetworzonego syfu, olejów, cukru, słodyczy itd.

Teraz zanim zostanę tutaj zlinczowany za tak bezsensowne podejście do grzybicy zachęcam do przeczytania wyjaśnień dlaczego tak a nie inaczej.

Po pierwsze celem takiego a nie innego sposobu odżywiania jest, podobnie tak jak w przypadku innych diet przeciwgrzybiczych, ograniczenie pokarmu, którym odżywia się Candida (grzyby) – mówiąc krótko chodzi tu o cukier. Jakim cudem takie sposób odżywiania działa i w dodatku o wiele skuteczniej od polecanych diet przy grzybicy? Już wyjaśniam.
Tradycyjna dieta przeciw grzybicy stara się zagłodzić grzyba poprzez wyeliminowanie cukru (w tym owoców) i wysokoprzetworzonych pokarmów z diety. Jednak robiąc to zapomina się o jednej, podstawowej kwestii - każda nasza komórka odżywia się także cukrem, natomiast erytrocyty, centralny układ nerwowy oraz mózg bez dostępu do cukrów prostych nie są w stanie w ogóle funkcjonować. Aby uniknąć oburzenia ze strony zwolenników diet niskowęglowodanowych od razu doprecyzuję. Jest to prawdą w przypadku diet, w których jednym z głównych źródeł energii są węglowodany. Wyjątek to dieta bardzo uboga w węglowodany (na poziomie 20-100g dziennie) z uprzednią adaptacją do zużywania przez organizm jako preferowanego źródła energii ciał ketonowych. Do tych wyjątków nie należą jednak diety powszechnie zalecane przy kandydozie.
Wracając do sedna - ograniczenie cukrów z diety pozbawia nas tego, czego nasz organizm potrzebuje. Dlatego też przy grzybicy (kandydozie) występuje takie łaknienie na cukier. Cukier zamiast trafić do komórek naszego organizmu i je odżywić zostaje zjedzony przez Candidę, która dzięki temu rozwija się jeszcze bardziej.
Problem numer dwa z tradycyjnymi dietami przeciw grzybicy jest następujący. Wciąż dość znaczącą częścią takich diet są pokarmy pełnoziarniste, jak np. kasza gryczana, chleb na zakwasie z mąki z grubego przemiału itd. Co prawda nie dostarczamy w ten sposób cukrów prostych w bezpośredniej formie, ale w ostatecznym rozrachunku i tak pojawiają się w naszym organizmie. Jak? Aby organizm mógł przyswoić węglowodany złożone i wykorzystać je na źródło energii musi je strawić. efektem procesu trawienia będą oczywiście cukry proste. Do tego kandydoza zazwyczaj idzie w parze z problemami trawiennymi. Jeśli taki ciężkostrawny chleb na zakwasie z pełnego przemiały albo inne pełnoziarniste zboże nie zostanie poprawnie strawione – nie każdy pamięta, że do 40% skrobii jest trawione dzięki amylazie znajdującej się w ślinie(1) i przez to nie przeżywa odpowiednio dobrze swojego pokarmu – niestrawione resztki przedostaną się do dalszych części układu pokarmowego i w końcu dotrą do jelita grubego – głównego siedliska Candidy. W ten sposób candida i inne patogenne mikroorganizmy dostają od nas super wyżerkę – istny szwedzki stół. Zaczynają to przerabiać, pojawia się fermentacja, gazy, wzdęcia itd. Idealne środowisko do dalszego rozwoju niekorzystnej flory bakteryjnej.
Jakby tego było mało to jest jeszcze problem numer trzy jeśli chodzi o tradycyjne diety przeciw kandydozie. Cukry proste będące efektem trawienia węglowodanów złożonych trafiają do krwi. Tam czeka na nie spora ilość tłuszczu, która także występuje w dietach przeciw kandydozie – każda dieta, w której powyżej od 10 do 15% spożywanych kalorii pochodzi z tłuszczu jest tak naprawdę dietą wysokotłuszczową. Co powoduje nadmiar tłuszczu we krwi? Oczywiście problemy z zarządzaniem cukru w naszym organizmie i wzrost stężenia glukozy we krwi.(2) Jak to działa? Otóż cząsteczki cukru aby dostać się do komórki w celu jej odżywienia muszą zostać do niej przetransportowane przez cząsteczkę insuliny. I tak trzymając się za rączki sobie płyną, ale w momencie, kiedy chcą się dostać do wnętrza komórki klamka w drzwiach jest tak tłusta (z powodu nadmiaru tłuszczu w diecie i w efekcie we krwi(3)), że nie mogą się dostać do środka. Trzustka zaczyna wysyłać więcej insuliny, poziom cukry we krwi rośnie i z pomocą przychodzi nam Candida. Ratuje nam życie, ale jednocześnie jej ilość zaczyna przekraczać zdrową granicę i nagle problem z kandydozą zaczyna narastać. Pojawia się parcie na słodycze, bo organizm nie jest odżywiony, do tego coraz większe objawy drożdżycy i nic dziwnego, że ludzie tak się męczą próbując się wyleczyć z grzybicy za pomocą tradycyjnej diety przciwgrzybiczej.

Jak wypada na tym tle promowane przeze mnie alternatywne i, na pierwszy rzut oka, niedorzeczne podejście do leczenia kandydozy? Według mnie i moich doświadczeń – rewelacyjnie.
Po pierwsze podstawowe źródło energii to węglowodany w postaci cukrów prostych pochodzące z DOJRZAŁYCH owoców. Mnóstwo witamin, błonnik spowalniający wchłanianie cukrów prostych z krwioobiegu i promujący rozwój zdrowej flory bakteryjnej układu pokarmowego. Owoce i zawarte w nich cukry proste nie wymagają specjalnego trawienia, są bez problemu wchłaniane w pierwszych odcinkach jelita cienkiego i candida nie ma do nich dostępu.
Drugi plus - sposób odżywiania jest niskotłuszczowy – brak problemów z transportem cukru z krwi do komórek. Organizm jest super odżywiony, nie ma ciśnienia na słodkie – słodkie owoce załatwiają sprawę. Do tego cukier jest transportowany na tyle efektywnie, że nie ma okresów, gdzie pojawia się jego nadmiar i candida nie ma się czym odżywiać. Jednak tłuszczu jest wystarczająca ilość, aby organizm mógł poprawnie funkcjonować – szczególnie jeśli chodzi o hormony.
Trzeci plus to mnóstwo witamin, minerałów, dzięki którym nasz organizm jest naprawdę dobrze odżywiony. Układ odpornościowy i wszystkie narządy na tym zyskują. W końcu kiedy zapytamy kogokolwiek co jest najzdrowszym jedzeniem, każdy odpowie, że warzywa i owoce ;-)

Oczywiście nie rzucamy się na taki sposób odżywiania z dnia na dzień. Robimy to stopniowo no i zaczynamy od wywalenia cukru, olejów, słodyczy, całego przetworzonego jedzenia, pokarmów pochodzenia zwierzęcego i ograniczamy spożycie tłuszczu poniżej 10%. Dopiero po kilku dniach na niskim poziomie tłuszczu jego poziom we krwi się obniży i będziemy mogli sobie pozwolić na spożywanie cukrów prostych w postaci dojrzałych owoców oraz ewentualnie w niewielkim stopniu pokarmów skrobiowych o których wspomniałem wcześniej.
Do tego dochodzi jeszcze kilka innych kwestii. Odpowiednie komponowanie posiłków, jedzenie sekwencyjne, suplementacja odpowiednim probiotykiem, zdrowy styl życia (sen, nawodnienie, zarządzanie stresem, praca nad przekonaniami). Podejście musi być w pełni holistyczne.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany takim rozwiązaniem swoich problemów zdrowotnych to dość sporo na ten temat można znaleźć na moim blogu. Jakieś dwa miesiące temu pojawił się także ebook mojego autorstwa w którym opisuję cały proces w szczegółach – do znalezienia także na blogu i tam odsyłam po więcej informacji.
Poza tym polecam książki i autorów promujących wysokowęglowodanowy, niskotłuszczowy, roślinny sposób odżywiania w proporcjach 80/10/10:
Nowoczesne Zasady Odżywiania – T. C. Campbell
Ukryta Prawda – T. C. Campbell
The 80-10-10 Diet – Douglas Graham
The McDougall Program – John McDougall
The Engine 2 Diet – Rip Esselstyn
Prevent and Reverse Heart Desease - Caldwell B. Esselstyn, Jr., M.D.
Dr Neal Bernard’s Program for Reversing Diabetes – Neal Bernard

Link do mojego bloga, gdzie jest mnóstwo wpisów na temat kandydozy, ogólnie na temat stylu życia który promuję i oczywiście sam stosuję:
http://poweredbyfruits.pl

Chętnie dowiem się jakie zdanie na ten temat mają tutejsi forumowicze/eksperci. Mam nadzieję, ze wyjdzie z tego bardzo interesująca dyskusja.

Pozdrawiam!

Parę przypisów:
(1) Fizjologia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny; Stanisław J. Konturek, str. 551
(2) Dr Neal Bernard’s Program for Reversing Diabetes – Neal Bernard
oraz ten film na youtube:
Po prostu na surowo – Cofanie cukrzycy w 30 dni: www.youtube.com/watch?v=t46FhQTYpxM
(3) www.youtube.com/watch?v=aGWrW1qXjYU
Zapisane
Baird
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15-03-2007
Wiedza:
Wiadomości: 459

« Odpowiedz #1 : 21-12-2013, 15:03 »

Cytat
Chętnie dowiem się jakie zdanie na ten temat mają tutejsi forumowicze/eksperci. Mam nadzieję, ze wyjdzie z tego bardzo interesująca dyskusja.
Takich dyskusji już było sporo. Zapoznaj się z treścią forum. Nasza idea jest inna i co ciekawe też sprawdza się w praktyce. Ze swej strony proponuję Ci zapoznać się ze szlakiem metabolicznym fruktozy.
Zapisane

Prawda czyni wolnym
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #2 : 21-12-2013, 15:05 »

Cytat
Ze swej strony proponuję Ci zapoznać się ze szlakiem metabolicznym fruktozy.
A wtedy okaże się, że cukry proste nie są takie znowu proste.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
scorupion
« Odpowiedz #3 : 21-12-2013, 15:16 »

Cytat
Do tego dochodzi jeszcze kilka innych kwestii. Odpowiednie komponowanie posiłków, jedzenie sekwencyjne, suplementacja odpowiednim probiotykiem, zdrowy styl życia (sen, nawodnienie, zarządzanie stresem,
A jak się zarządza stresem?
Nawodnienie to pijemy jak nam się chce pić czy zakładamy z góry, że dwa i pól litra i lejemy?
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #4 : 21-12-2013, 15:20 »

Tu jest łyżka dziegciu do tego mniodu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fruktoza#Zaburzenia_metabolizmu_fruktozy
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Domi5
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 16-06-2011
Wiedza:
Wiadomości: 1.414

« Odpowiedz #5 : 21-12-2013, 17:43 »

Nie przemawia do mnie ta dieta owocowa. Jak długo można tak jeść?
Zapisane
Kozaczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 9.01.2011
Wiedza:
Skąd: Szczecin
Wiadomości: 2.159

« Odpowiedz #6 : 21-12-2013, 21:54 »

Cytat
(poza porządnym probiotykiem)
Co to takiego i po ile?
Zapisane
Osci
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 25.05.2013
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #7 : 23-12-2013, 05:04 »

Zapewne Maciej zaprzyjaźnisz się z Tsin-em :-)
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #8 : 23-12-2013, 12:36 »

O ile Tsin zainwestuje w ebooki.
Zapisane
Baird
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15-03-2007
Wiedza:
Wiadomości: 459

« Odpowiedz #9 : 23-12-2013, 14:35 »

Cytat
Chętnie dowiem się jakie zdanie na ten temat mają tutejsi forumowicze/eksperci. Mam nadzieję, ze wyjdzie z tego bardzo interesująca dyskusja.
Liczysz na dyskusję a nie dyskutujesz.
Zapisane

Prawda czyni wolnym
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!