Niemedyczne forum zdrowia
16-04-2024, 07:27 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dr a Dr.  (Przeczytany 20525 razy)
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« : 05-04-2014, 19:55 »



Wątek wydzielony z Dieta wysokowęglowodanowa a diety niskowęglowodanowe. //Kamil
« Ostatnia zmiana: 06-04-2014, 09:47 wysłane przez Kamil_Niemcewicz » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Defragmentor
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 43
MO: 02-04-2012
Wiadomości: 118

« Odpowiedz #1 : 05-04-2014, 20:34 »

A gdzie wołacz?
Zapisane
Generał
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 134

« Odpowiedz #2 : 05-04-2014, 20:47 »

Chyba ktoś tu, specjalnie tak się wyrażę, przegina pałę. To forum zdrowotne, a nie polonistyczne.
Pewnie zaraz ktoś mi wytknie, że to nie znaczy by nie pisać poprawnie, ale czepiane się takich niuansów jak kropka po skrócie to wg mnie pedantyzm.
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #3 : 05-04-2014, 20:56 »

Zdrowotne, ale z zacięciem polonistycznym.
 Z onetowego wiem:
Cytat
Skrót od nazwy doktor (chodzi tu zarówno o stopień naukowy, jak i o synonim słowa lekarz) w mianowniku piszemy bez kropki: dr; zgodnie bowiem z zasadami polskiej ortografii po skrócie nie stawiamy kropki, jeśli składa się on z pierwszej i ostatniej litery skracanego wyrazu. Natomiast w przypadkach zależnych skrót zapisujemy z kropką, jeśli odnosi się on do osoby płci męskiej, bez kropki – jeśli odnosi się do kobiety: Widziałem dziś dr. Kowalskiego/ Widziałem dziś dr Kowalską. Należy uważać na formy liczby mnogiej – skrót zapisujemy wtedy dwa razy przed pierwszym z wymienianych nazwisk i nie stawiamy kropek: dr dr Jan Kowalski i Jerzy Nowak.
Uwaga! Zamiast kropki w przypadkach zależnych możemy użyć skrótu w formie rozszerzonej o końcówkę deklinacyjną: D, Blpoj dra, Clpoj drowi, Nlpoj drem, Msclpoj drze, Wlpoj drze!, Mlmn drowie/ drzy, D, Blmn drów, Clmn drom, Nlmn drami, Msclmn drach, Wlmn drzy!
Por. też -> mgr (skrót).
To jedno, a drugie gdzie użyłem skrótu od doktora? Chyba oślepłem, bo nie widzę.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!