Kompost

(1/5) > >>

Wera:
Ciekawy artykuł na temat uprawy biodynamicznej roślin:
http://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/pomysly-na-ogrod/w-ogrodzie-biodynamicznym-uprawa-biodynamiczna-kalendarz-biodynamiczny,23_1580.html

Czy ktoś wie, jak fachowo zrobić kompost? nie chodzi mi o definicję, mam na myśli doświadczenie któregoś z miłośników ogrodów :)

Zosia_:
Kompost robi się sam. Sypiesz (w jedno miejsce) odpadki kuchenne, ogrodowe. Co jakis czas trochę ziemi, jakieś gałązki. Jak dłużej nie pada to polewasz wodą. I już. W tej stercie kwitnie życie a na kompost trzeba poczekać. Im dłużej, tym lepszy.

Wera:
Dzięki, Zosiu. Mam  jeszcze pytanie: czy przemieszać co jakiś czas i w jakim pojemniku Twoim zdaniem najlepiej gromadzić kompost?

Udana:
Moja siostra ma 4 pojemniki  (na dole mają drzwiczki) do robienia kompostu w ogrodzie.  Wrzuca tam wszystko z ogrodu + obierki warzyw i owoców +  skorupki jajek.  Co jakiś czas wlewa do pojemnika płyn do kompostu firmy Pokon (nie wiem jaki skład jest tego płynu? czy dobry?). Jak wrzuca nowe odpadki, to uchyla pokrywki (szczególnie w upały), ale jak pada deszcz to przymyka. Ale nie szaleje z „obsługą” tego, tylko tak „przy okazji”.
Nie miesza nic w tych pojemnikach, wkłada co ma.
Kiedyś obserwowałam jak wybiera ten torf! I to było niesamowite, gdyż wysypywała się z tych drzwiczek piękna próchnicą, którą podsypuje pod rośliny w ogrodzie i jak przesadza kwiaty w domu to też ją dodaje. Ja nie wierzyłam, że te odpadki tak pięknie przerobią się na torf, ale widziałam to na własne oczy.

Asia61:
Cytat

Ja nie wierzyłam, że te odpadki tak pięknie przerobią się na torf, ale widziałam to na własne oczy.
Na torf to się nie przerobiły, bo w składzie torfu musi być spory udział mchu torfowca, ale na nawóz organiczny bardzo wysokiej jakości - to jak najbardziej. :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona