Niemedyczne forum zdrowia
23-04-2024, 22:29 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dwa pytania o smalec  (Przeczytany 10139 razy)
G4H
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 33
MO: 01.10.2012
Skąd: Poznań
Wiadomości: 72

« : 03-10-2014, 13:35 »

1. Czy jeśli ktoś źle toleruje wieprzowinę, to smalcu wieprzowego też się powinien wystrzegać w tym wypadku? Czy raczej jako, że smalec jest tłuszczem to teoretycznie, nie zawiera on białek powodujących reakcje alergiczne?

2. Dlaczego smalec przy wytapianiu pięknie pachnie, a potem podczas smażenia na nim nieraz pachnie niezbyt przyjemnie?
Zapisane
Opiotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomości: 510

« Odpowiedz #1 : 15-11-2015, 17:45 »

Ostatnio moją główną wędliną jest boczek z piekarnika. Eksperymentuję trochę podczas pieczenia boczku z temperaturą i czasem. Czasem jak większość przepisów podaję, ustawiam 200st. i godz. pieczenia a czasem 50st. i zostawiam boczek na całą noc. W pierwszej metodzie podczas pieczenia potrafi się wytopić trochę smalcu tylko, że jest on raczej przypalony - pożółkły. Ostatnio mi dosyć sporo go wyszło to zebrałem sobie do słoiczka i czasem coś na nim usmażę lub dodam do gotującej kaszy itp. Czy taki przypalony smalec można używać? Czy lepiej go jednak wylać...?
Zapisane

"Czerwone mięso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Adam
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 38
MO: 5.10.2015
Skąd: Polska
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #2 : 15-11-2015, 20:54 »

2. Dlaczego smalec przy wytapianiu pięknie pachnie, a potem podczas smażenia na nim nieraz pachnie niezbyt przyjemnie?

Czy słonina po wytopieniu i zastygnięciu ma kolor biały?
« Ostatnia zmiana: 15-11-2015, 21:05 wysłane przez Adam » Zapisane
Adam
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 38
MO: 5.10.2015
Skąd: Polska
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #3 : 15-11-2015, 21:11 »

Ostatnio moją główną wędliną jest boczek z piekarnika. Eksperymentuję trochę podczas pieczenia boczku z temperaturą i czasem. Czasem jak większość przepisów podaję, ustawiam 200st. i godz. pieczenia a czasem 50st. i zostawiam boczek na całą noc. W pierwszej metodzie podczas pieczenia potrafi się wytopić trochę smalcu tylko, że jest on raczej przypalony - pożółkły. Ostatnio mi dosyć sporo go wyszło to zebrałem sobie do słoiczka i czasem coś na nim usmażę lub dodam do gotującej kaszy itp. Czy taki przypalony smalec można używać? Czy lepiej go jednak wylać...?

Smalec jest tłuszczem nasyconym, pod wpływem temperatury nie robi się z niego trucizna. Dlatego jest polecany do smażenia.
Zapisane
Opiotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomości: 510

« Odpowiedz #4 : 15-11-2015, 23:08 »

Czy słonina po wytopieniu i zastygnięciu ma kolor biały?
Żółto-brązowy - jakby był biały to bym się nie pytał.
Zapisane

"Czerwone mięso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #5 : 16-11-2015, 07:54 »

U mnie wytopiony tłuszcz z mięs takich jak wieprzowina czy drób wykorzystuje się ponownie, np. do do kapusty lub zupy. I jest on zazwyczaj właśnie żółto-brązowy.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #6 : 16-11-2015, 07:56 »

Cytat
wieprzowina czy drób
Drób nie jest mięsem.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Opiotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomości: 510

« Odpowiedz #7 : 16-11-2015, 08:11 »

U mnie wytopiony tłuszcz z mięs takich jak wieprzowina czy drób wykorzystuje się ponownie, np. do do kapusty lub zupy. I jest on zazwyczaj właśnie żółto-brązowy.
Ok, tak sobie nawet myślałem, że ten kolor to pewnie bardziej z naturalnego 'sosu' z mięsa niż z przypalenia.
Zapisane

"Czerwone mięso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #8 : 16-11-2015, 08:40 »

Cytat
wieprzowina czy drób
Drób nie jest mięsem.
Racja, mój błąd. Lepiej chyba nie pisać z samego rana, bo człowiekowi ciężko przychodzi jeszcze myślenie, a przynajmniej ja tak mam. Mnie już od dłuższego czasu kury i indyki przez gardło nie przechodzą i, co najważniejsze, Panie Józefie, mojej babie również powoli brzydną i zaczyna jeść prawdziwe mięso! Trochę mi się jeszcze miga, ale jak zjadła mieloną wieprzowinę to wróciła nadzieja. biggrin

A pomysł był stąd, że w sobotę kupiłem ze sprawdzonego źródła perliczkę i wczoraj żeśmy zjedli ją na obiad. Wytopiło się dużo tłuszczu i babcia ma właśnie zamiar użyć go do kapusty.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!