Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 14:37 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odgrzybianie obuwia  (Przeczytany 16644 razy)
Fiedor
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 27
MO: 30.06.2015
Wiadomości: 6

« : 12-08-2015, 14:31 »

Macie jakieś doświadczenie w odgrzybianiu obuwia? Dostałem kilka par fajnych bucików, z tym że używanych, a nie chciałbym ryzykować noszenia ich bez wcześniejszego ich odkażenia. Próbował ktoś kiedyś wykonywać taki zabieg?

W googlach można znaleźć kilka sposobów zabijania grzyba i bakterii:

1. Formalina      
2. Chinosol
3. Maszyna z jonami srebra (coś takiego, nie wiem dokładnie)

Podsumowując: 2 odpada gdyż tabletki zostały wycofane z obiegu w Polsce (można ściągnąć z Niemiec za niemałą kwotę), 3 - cena i lokalizacja nie pozwala mi na taki zabieg. Pozostaje więc formalina, ale nie wiem czy to jest bezpieczne... Macie jakieś swoje doświadczenia z formaliną? A może macie jakieś swoje inne sposoby?
« Ostatnia zmiana: 07-03-2016, 14:22 wysłane przez Gloria » Zapisane
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #1 : 12-08-2015, 14:47 »

Jakiś czas temu kupiłem używane buty, po czym udałem się do szewca, który posiada urządzenie przypominające mikrofalówkę. Zabieg w tej maszynie trwa ok. 20 minut i kosztuje 20 zł. Nie wiem na ile to działa, ale jakiś tam większy komfort psychiczny może i miałem. Wydaje mi się jednak, że to kolejny zbędny wynalazek. Kiedyś ludzie chodzili w tych samych butach po kilkadziesiąt lat i nic się nie działo. Przynajmniej tak czytałem i słyszałem od przodków, ale kto wie...

Czytałem artykuły na temat obuwia, w których pokazywane były zdjęcia butów, które rzeczywiście były jakieś pogniłe i być może zagrzybione. O buty trzeba dbać, na co przekłada się ich odpowiednie suszenie. A zapewne mało komu takie działanie przychodzi do głowy. Można ratować się także zelowanie obuwia, które ochroni przed nadmiernym łapaniem wilgoci, a także zapobiegnie nadmiernemu ścieraniu się skóry.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Idusia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 10.08.2015
Skąd: świętokrzyskie
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #2 : 13-08-2015, 19:42 »

1. Najpierw ręcznie oczyść buty ściereczką czy tam szczotką - obuwie tekstylne bym wrzuciła do pralki.
2. Wyrzuć wkładki (jak się da) i sznurówki (ew. wypierz je jak nie planujesz zakupu nowych).
3. Po praniu/czyszczeniu ręcznym przetrzyj środek alkoholem (z racji kosztów np. denaturatem), lub spsikaj Octeniseptem.
4. Jak wyschną, to porządnie je spsikaj dezodorantem o działaniu antybakteryjnym i p. grzybiczym np. http://aptekajakmarzenie.pl/images/beauty_form_deo_buty_150.jpg
5. Nasyp do środka kilka łyżeczek sody oczyszczonej i zostaw na parę godzin - wytrzep porządnie i gotowe - można śmigać smile.
« Ostatnia zmiana: 07-03-2016, 14:21 wysłane przez Gloria » Zapisane
Darko
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiadomości: 229

« Odpowiedz #3 : 22-04-2018, 09:42 »

Czym zneutralizować brzydki zapach z butów, nie piorąc ich?
Zapisane
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #4 : 22-04-2018, 10:34 »

Poszukaj szewca, który będzie miał sprzęt do dezynfekcji obuwia. Wygląda to trochę jak mikrofalówka.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Darko
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiadomości: 229

« Odpowiedz #5 : 22-04-2018, 10:41 »

Mam trampki zaśmierdziałe, wkładka szmaciana.
Zapisane
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #6 : 22-04-2018, 11:09 »

A co to ma do rzeczy? But to but. Swoją drogą to dopiero teraz zauważyłem, że już wcześniej napisałem od tym urządzeniu.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Tachikoma
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 79

« Odpowiedz #7 : 22-04-2018, 13:02 »

Wyjmij sznurówki i wystaw na słońce takie jak najmocniej otwarte. Ktoś już pisał o nasypaniu sody oczyszczonej do środka.
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #8 : 22-04-2018, 18:14 »

Wywal i kup sobie nowe.
Poza tym wszelkie zapachy najlepiej likwidują olejki wylane na garść soli.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!