Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 03:39 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4 ... 13   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak zostać ekspertem Biosłone?  (Przeczytany 171238 razy)
scorupion
« Odpowiedz #20 : 01-12-2015, 15:06 »

Czy bakterie probiotyczne mogą, czy potrafią, zasiedlić przewód pokarmowy, jak zapewniają producenci?
Jeśli by miały zdolności adhezyjne to dlaczego nie.

Taki egzamin jest bez sensu.
Raczej ta odpowiedź jest bez sensu. No bo co to znaczy: jeśli by miały zdolności adhezyjne? Jakby ciocia miał wąsy, to by był wujek? To nie są jakieś czcze dywagacje, tylko morderczy egzamin.

Odpowiedź jest sensowna, formuła egzaminu nie. Bo na przykład na pytanie czy świnia może latać można odpowiedzieć, że gdyby miała skrzydła to pewnie by mogła. Tak samo z bakteriami i zasiedlaniem. Skoro nie mają zdolności adhezyjnych to w jaki sposób mają zasiedlić jelita. Popłyną z g*wnem.
A egzamin ze ściągą w ręku? No sorry...
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #21 : 01-12-2015, 15:15 »

To zapytam inaczej: Czy bakterie pobrane z kału bułgarskiego chłopa, rozmnażane w laboratorium, mogą zasiedlić ludzki przewód pokarmowy? Jeśli tak, to dlaczego, jeśli nie, to dlaczego. W ogóle chodzi o to: dlaczego, a nie: tak albo nie, ponieważ, jak już wspomniałem, jest to egzamin na eksperta, a nie na idiotę. Scorupion, widać, celuje w tym drugim wariancie.
« Ostatnia zmiana: 10-01-2016, 21:24 wysłane przez Gloria » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
scorupion
« Odpowiedz #22 : 01-12-2015, 15:27 »

Myślę, że znam odpowiedź, ale może się jakiś ekspert wypowie?
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #23 : 01-12-2015, 15:47 »

To powinno rzucić nieco światła: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0ahUKEwjn49PA57rJAhWBjnIKHfehBIwQFgguMAI&url=http%3A%2F%2Fyadda.icm.edu.pl%2Fyadda%2Felement%2Fbwmeta1.element.agro-article-c9e0eb27-233f-440f-9680-61d428050a99%2Fc%2F08_Czaczyk.pdf&usg=AFQjCNFsF_nBEvbg_U39_2dHe0ZmQe-aPQ&cad=rja
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Mbogdan
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 71
MO: 2010
Wiedza:
Skąd: Myszków
Wiadomości: 580

« Odpowiedz #24 : 01-12-2015, 15:47 »

"Czy bakterie probiotyczne mogą, czy potrafią, zasiedlić przewód pokarmowy, jak zapewniają producenci?"

Mogą i potrafią, ale tylko na krótko, więc w antybiotyko-terapii jest uzasadnione stosowanie bakterii probiotycznych żeby zapobiec rozwojowi wszelkich patologi (grzybicy i bakterii chorobotwórczych) .
Zapisane
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #25 : 01-12-2015, 15:48 »

Cytat
A egzamin ze ściągą w ręku? No sorry...
No sorry... Nie wziąłem na poważnie tego, że akurat w tym wątku i poprzez te pytanie zostanie wyłoniony ekspert. Wystarczy spojrzeć na okładkę książki, by przeczytać, że podręcznik jest od tego, aby był pod ręką i w razie służył pomocą w razie wątpliwości.

Natomiast jeśli przeszkodziłem tobie czy komuś innemu w egzaminie na eksperta to... no, sorry. Zawsze możecie poprosić o nowe pytanie. Chciałem zasugerować nawet trudniejsze, chociaż widzę, że i te sprawia sporo problemów.
« Ostatnia zmiana: 01-12-2015, 16:07 wysłane przez Luciano » Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Gloria
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: luty 2012
Wiedza:
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #26 : 01-12-2015, 16:01 »

Zawsze możecie poprosić o nowe pytanie. Chciałem zasugerować nawet trudniejsze, chociaż widzę, że i te sprawia sporo problemów.

Za pomocą quizów egzaminuje się idiotów, nie ekspertów.
Tutaj należy odpowiadać pełną gębą.

Domyślam się, że pytań będzie więcej. I domyślam się, że na zachętę pierwsze było nie "mordercze". Ale chyba najpierw ktoś musi odpowiedzieć "pełną gębą", żeby dla wszystkich czytających było wszystko zrozumiałe.
Zapisane

takie mam konie narowiste, jakie sam wybrałem...
Mbogdan
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 71
MO: 2010
Wiedza:
Skąd: Myszków
Wiadomości: 580

« Odpowiedz #27 : 01-12-2015, 16:10 »

Żadnym rozwiązaniem problemu nie jest tak zwana suplementacja probiotykami zawierającymi bakterie probiotyczne, które jako twory sztuczne, wyprodukowane w fabryce probiotyków, nie są w stanie przetrwać w naturalnych warunkach jelita grubego, nie mówiąc już o konkurowaniu z doskonale przystosowanymi doń drożdżakami Candida albicans, zaś konieczność długotrwałego podawania owych probiotyków najlepiej potwierdza fakt, że jest to działanie doraźne. A przecież w naszym interesie leży stworzenie bakteriom symbiotycznym dogodnych warunków do zasiedlenia jelita grubego będącego ich naturalnym środowiskiem.


 "że jest to działanie doraźne".
Zapisane
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #28 : 01-12-2015, 16:29 »

Czyli odpowiedzią ma być to, że bakterie probiotyczne nie zasiedlają jelit, ponieważ... jest to działanie doraźne? Trochę bez sensu, gdyż jest to raczej skutek a nie przyczyna.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
scorupion
« Odpowiedz #29 : 01-12-2015, 18:38 »

Cytat
Natomiast jeśli przeszkodziłem tobie czy komuś innemu w egzaminie na eksperta to... no, sorry. Zawsze możecie poprosić o nowe pytanie.
Idź tam, byś sie nie wygłupiał. Ja z zasady celuję w wariant drugi.
Zapisane
Gloria
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: luty 2012
Wiedza:
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #30 : 01-12-2015, 22:10 »

Forum było już trochę nudne - ciągle te same pytania typu: jestem chory, co mam robić? ratujcie! albo: co mam jeść na I etapie DP? albo: Jestem trollem i co mi zrobicie? - Ja też kilka lat temu zaczynałam od niezbyt mądrych pytań. Teraz kolej na ciekawe pytania zadawane przez Mistrza i ciekawe dyskusje o naszych nie zawsze mądrych odpowiedziach.

Nie mam zapędów na eksperta, ale mam zapędy, żeby wiedzieć coraz więcej, dlatego się pokusiłam o krótką odpowiedź (taki mini-plagiat z książek) na zadane przez Mistrza pytanie.
Czekam na miażdżącą krytykę lub uzupełnienie.

Czy bakterie probiotyczne mogą, czy potrafią, zasiedlić przewód pokarmowy, jak zapewniają producenci?
Nie, nie potrafią.
Dlaczego?
Ponieważ bakterie probiotyczne jako sztuczne, wyprodukowane w fabryce, nie posiadają właściwości zwanej powinowactwem adhezyjnym. Powinowactwo adhezyjne bakterii do komórek nabłonkowych jelita cienkiego to zdolność przylegania do jego ścian. A skoro nie mogą przylegać do ściany jelita cienkiego, zostają z miazgą pokarmową wypchnięte do jelita grubego, a następnie wydalone ze stolcem.

W przewodzie pokarmowym bakterie symbiotyczne i komensalne (ewolucyjnie związane z człowiekiem) są permanentnie wymieniane na nowe, wartościowsze szczepy, lepiej przystosowane do zasiedlenia jelita grubego. Ale żeby nowy szczep mógł dotrzeć do jelit, musi najpierw przetrwać podróż przez silnie zakwaszony żołądek. Kwaśne środowisko żołądka jest zabójcze dla większości drobnoustrojów – ale nie dla ewolucyjnie przystosowanych bakterii acydofilnych (kwasolubnych).

Najsilniejsze z bakterii acidofilnych, które przeżyją spotkanie z żołądkiem, zatrzymują się (dzięki możliwości adhezji) na ścianie dwunastnicy i tam się rozmnażają do niewielkich kolonii. Kolonie te powiększają się w jelicie cienkim i docierając do jelita grubego są już na tyle liczne i silne, że mogą je zasiedlić, skutecznie konkurując z pozostałymi drobnoustrojami tam zamieszkującymi.

Bakterie, które są acidofine i przeżyją w żołądku, a nie są zdolne do adhezji, nie mogą zasiedlić przewodu pokarmowego – nie mogąc się zatrzymać przelatują przez niego wraz z pokarmem.


Adhezja (łac. adhaesio – przyleganie), czyli łączenie się ze sobą ciał fizycznych, wynikające z oddziaływań międzycząsteczkowych ich powierzchni.

Powinowactwo tkankowe to swoiste podążanie pewnych substancji do konkretnych, powinowatych sobie tkanek.

Acidofilne (łac. acidus – skwaśniały; niesmaczny; wstrętny), czyli kwasolubne, to organizmy preferujące jako środowisko życia i rozmnażania podłoże kwaśne, a więc nieprzyjazne dla pozostałych organizmów, na które kwasy działają zabójczo, albo przynajmniej niekorzystnie.

adhezja...............................(tom/strona).......................... 1/73 ▪ 2/206; 222 ▪ 3/54 ▪ 4/157
powinowactwo tkankowe................................ 1/84; 95; 221; 223 ▪ 2/56; 58; 62 ▪ 3/49; 213
acidofilny................................................................................................. 1/72 ▪ 3/54; 60
« Ostatnia zmiana: 26-01-2016, 13:23 wysłane przez Gloria » Zapisane

takie mam konie narowiste, jakie sam wybrałem...
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #31 : 02-12-2015, 09:08 »

No, to wypracowanie jest już lepsze, ale nie dobre. W każdym razie mnie nie zadowala. Zadam zatem pytanie pomocnicze: Czy bakterie pobrane z kału bułgarskiego chłopa, rozmnożone metodą przemysłową, zasiedlą na powrót przewód pokarmowy tegoż bułgarskiego chłopa, jeśli jego bakterie jelitowe zostaną wyniszczone antybiotykoterapią? I znowu nie chodzi o odpowiedź tak lub nie, lecz dlaczego tak, albo dlaczego nie.
« Ostatnia zmiana: 10-01-2016, 21:26 wysłane przez Gloria » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #32 : 02-12-2015, 10:30 »

Istotnym chyba będzie, czy te wyhodowane bakterie będą w stanie wywalczyć sobie miejsce do życia w środowisku zdominowanym przez Candidę oraz inne patogeny. Teoretycznie bakterie wyhodowane z kału bułgarskiego chłopa powinny zasiedlić ponownie jego układ pokarmowy, gdyż są to bakterie ewolucyjnie z nim związane. Problem tylko w tym, że po antybiotykoterapii środowisko ulega zmianie.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Gloria
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: luty 2012
Wiedza:
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #33 : 02-12-2015, 14:48 »

Czy bakterie pobrane z kału bułgarskiego chłopa, rozmnożone metodą przemysłową, zasiedlą na powrót przewód pokarmowy tegoż bułgarskiego chłopa, jeśli jego bakterie jelitowe zostaną wyniszczone antybiotykoterapią?
Nie zasiedlą, bo bakterii jelitowych nie da się rozmnożyć w laboratorium, poza jelitem.
Te rozmnażane metodą przemysłową to są już inne bakterie i nie mogą zasiedlić na stałe przewodu pokarmowego, bo nie posiadają zdolności adhezji do nabłonka jelitowego.
« Ostatnia zmiana: 26-01-2016, 13:23 wysłane przez Gloria » Zapisane

takie mam konie narowiste, jakie sam wybrałem...
Gloria
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: luty 2012
Wiedza:
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #34 : 02-12-2015, 15:57 »

Może przeszczep kału zamiast probiotyków?
Ładniejsza nazwa to transplantacja flory fekalnej.

https://przeszczepbakteriijelitowych.wordpress.com/2015/03/05/witaj-swiecie/

http://oczymlekarze.pl/profilaktyka-i-leczenie/1687-dawcy-bakterii
« Ostatnia zmiana: 02-12-2015, 16:05 wysłane przez Gloria » Zapisane

takie mam konie narowiste, jakie sam wybrałem...
Kalina
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08.03.2009
Wiedza:
Skąd: lubuskie
Wiadomości: 992

« Odpowiedz #35 : 02-12-2015, 17:15 »

A może zamiast przeszczepu większa świadomość i większa dbałość o to co nosimy w przewodzie pokarmowym.

Wszyscy wiemy, że antybiotyki niszczą florę bakteryjną jelit, ale nikt nie mówi, że nawet gorąca kąpiel niszczy naszą florę bakteryjną jelit.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #36 : 02-12-2015, 17:40 »

Cytat
gorąca kąpiel niszczy naszą florę bakteryjną jelit.
Kolejne pytanie w ramach morderczego egzaminu: Czy to prawda? I znowu - jeśli tak, to dlaczego, jeśli nie, to dlaczego.
« Ostatnia zmiana: 10-01-2016, 21:26 wysłane przez Gloria » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Kalina
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08.03.2009
Wiedza:
Skąd: lubuskie
Wiadomości: 992

« Odpowiedz #37 : 02-12-2015, 18:04 »

Po obserwacji jak po otwarciu okna mój ładnie pracujący ocet jabłkowy zakończył pracę.
Po tym, że ciągle nie mogę dojść do ładu ze swoimi jelitami choć antybiotyk brałam raz i to 30 lat temu, śmieci nigdy nie jadłam, skłonna jestem uwierzyć, że nadmierne rozgrzanie organizmu jest jedną z przyczyn niszczenia flory bakteryjnej. Pewności oczywiście nie mam.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #38 : 02-12-2015, 19:15 »

W tym wątku nie zajmujemy się dyrdymałami, tylko wiedzą ekspercką.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #39 : 02-12-2015, 20:06 »

Cytat
gorąca kąpiel niszczy naszą florę bakteryjną jelit.

Można pytaniem na pytanie?
W jakiej temperaturze musiałyby ginąć bakterie zasiedlające nasz przewód?
I następne:
Jaka musiałaby być temp. gorącej kąpieli żeby nastąpiło przegrzanie jelit?
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 13   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!