Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 10:33 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Gluten glutenowi nierówny? Pradawne zboża  (Przeczytany 25237 razy)
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #20 : 05-03-2018, 22:00 »

Są. I one trawią w jelicie grubym błonnik, zaś to co człowiek miał strawić to strawił we wcześniejszych odcinkach przewodu pokarmowego.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Generał
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 134

« Odpowiedz #21 : 05-03-2018, 22:05 »

No właśnie smile To fajnie, ustaliliśmy już, że w jelicie grubym są bakterie.
A tak poważnie Luciano czy zaczynanie tej wymiany zdań miało sens? Rozmawiajmy o rzeczach, które wnoszą coś wartościowego do tematu.
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #22 : 05-03-2018, 22:41 »

gdy bakterie trafiają do jelita czczego, ale tam też już jest raczej po trawieniu.
W jelicie czczym odbywa się zasadnicza część trawienia.

Gluten jest znakomitym przykładem na nadgorliwość i ortodoksyjne podejście do wiedzy zgromadzonej na Biosłone. Zeżarcie bułki z dużym kawałem kiełbasy w żadnym wypadku nie zaszkodzi zdrowemu. U delikwenta z dziurawymi jelitami wydłuży czas leczenia, u chorego na celiakię zrobi porządny bałagan. I tego się trzymać.
Zapisane
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #23 : 05-03-2018, 23:00 »

Otóż:
Cytat
W jelicie czczym trwa jeszcze oddziaływanie enzymów trawiennych, zmieszanych z miazgą pokarmową, są też wydzielane niewielkie ilości nowych enzymów, ale podstawowym procesem zachodzącym w tym odcinku przewodu pokarmowego jest wchłanianie.
Źródło: http://portal.bioslone.pl/oczyszczanie/jak-dziala-mikstura-oczyszczajaca#trawienie_chemiczne_pokarmu

Dlatego napisałem, że na tym etapie jest już w większości po trawieniu pokarmu. Jak widać, nie odbywa się tam zasadnicza część trawienia.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Generał
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 134

« Odpowiedz #24 : 05-03-2018, 23:35 »

Gluten jest znakomitym przykładem na nadgorliwość i ortodoksyjne podejście do wiedzy zgromadzonej na Biosłone. Zeżarcie bułki z dużym kawałem kiełbasy w żadnym wypadku nie zaszkodzi zdrowemu. U delikwenta z dziurawymi jelitami wydłuży czas leczenia, u chorego na celiakię zrobi porządny bałagan. I tego się trzymać.

Szczerze mówiąc do tego dążyłem tym tematem właśnie.
Jednak wydaje mi się, że należy wziąć jeszcze pod uwagę gluten nowoczesny oraz ten, który był kiedyś. Jednorazowe zjedzenie bułki z tego nowego, zmodyfikowanego zboża u zdrowego pewnie nie wyrządzi szkody, jednak odżywianie się nim regularnie nie wydaje się być dobrym pomysłem.
Co innego jeśli mówimy o zbożach nie zmodyfikowanych, do których trawienia przystosowane są organizmy ludzi od tysięcy lat. Spożywanie takich zbóż regularnie nie powinno powodować negatywnych skutków. Oczywiście w dużym uproszczeniu, nie każdemu służy to samo.
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #25 : 05-03-2018, 23:45 »

Co mówi na temat trawienia Ganong W.F., Fizjologia, Warszawa, wyd. PZWL, 2009
Cytat
Trawienie jest to proces zachodzący w układzie pokarmowym, którego rolą jest stopniowy rozkład złożonych związków chemicznych, takich jak białka, tłuszcze czy węglowodany do związków prostych, a następnie ich wchłonięcie wraz z witaminami, solami mineralnymi i wodą. ... Proces trawienia u człowieka rozpoczyna się już w jamie ustnej i kończy w ostatnim odcinku jelita grubego, a czas jego trwania zależy od takich czynników, jak wiek, aktywność fizyczna czy rodzaj spożywanych przez nas posiłków. ...Poza samym rozkładem substancji odżywczych niezwykle istotny jest ostatni etap trawienia, czyli wchłanianie, które zachodzi przede wszystkim w jelicie cienkim i jelicie grubym.

Cytat
Główne węglowodany spożywane przez człowieka to wielocukry (np. skrobia), dwucukry (np. laktoza) i cukry proste. Cukry proste nie ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka, a jedynie transportowane są do jelita cienkiego, w którym są wchłaniane. Skrobia z kolei podlega długiemu procesowi enzymatycznego rozkładu, który rozpoczyna się w jamie ustnej, przy udziale amylazy ślinowej. Dalsze jej trawienie ma miejsce w jelicie cienkim, pod wpływem amylazy trzustkowej. Produkty tego procesu, czyli oligocukry, transportowane są do kosmków jelitowych, gdzie przy udziale enzymów oligosacharydaz trawione są do cukrów prostych.

Cytat
Trawienie białek rozpoczyna się w żołądku człowieka, gdzie pepsyna doprowadza do rozerwania wiązań peptydowych. Enzym ten wydzielany jest z komórek ścian żołądka jako nieaktywna forma (pepsynogen), która ulega aktywacji dzięki odpowiednio niskiemu pH żołądka.
Polipeptydy, powstałe w żołądku pod wpływem pepsyny, transportowane są do dwunastnicy, gdzie proces ich trawienia ulega zahamowaniu. Dopiero w jelicie cienkim ulegają one dalszemu rozpadowi przy udziale enzymów trzustkowych – trypsyny, chemotrypsyny i elastazy. To między innymi przy ich udziale białka ulegają ostatecznemu rozkładowi do aminokwasów.

A co mówi Wiki:
Cytat
Jelito czcze (łac. intestinum jejunum) – jedna z trzech części jelita cienkiego, leżąca pomiędzy dwunastnicą a jelitem krętym. W nim odbywa się wchłanianie pokarmu. U ludzi dorosłych osiąga długość od 2–3 m.

W błonie śluzowej jelita cienkiego występują liczne gruczoły, wydzielające sok jelitowy lub zasadowy śluz (około 2 litrów na dobę) – wartość pH utrzymuje się na poziomie 7-8, czyli jest neutralna lub lekko zasadowa. Błona śluzowa ma również mnóstwo malutkich, unerwionych wypustek, do których dochodzą bardzo cienkie naczynia krwionośne i limfatyczne. Każda wypustka, kosmek ma na sobie tzw. krypty, czyli lekkie wgłębienia na powierzchni, zaś komórki wyściełające wnętrze jelita posiadają mikrokosmki. Wchłania mleczko pokarmowe i za pomocą krwi odbiera pożywienie. Tutaj odbywa się zasadnicza część trawienia.
Zapisane
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #26 : 06-03-2018, 07:34 »

Dochodzimy do wniosku, że trawienie (mechaniczne i chemiczne) + wchłanianie= trawienie jako jeden proces. Tylko co z tymi bakteriami co miały pomagać trawić gluten?
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
scorupion
« Odpowiedz #27 : 06-03-2018, 08:27 »

Nie wiem o co chodzi. Białka są trawione przez enzymy.
Zapisane
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #28 : 06-03-2018, 08:58 »

No wiadomo, ale Generał zasugerował, że symbiotyczne bakterie zasiedlające układ pokarmowy miałyby w jakimś stopniu przyczyniać się do trawienia glutenu.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Generał
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 134

« Odpowiedz #29 : 06-03-2018, 14:59 »

No wiadomo, ale Generał zasugerował, że symbiotyczne bakterie zasiedlające układ pokarmowy miałyby w jakimś stopniu przyczyniać się do trawienia glutenu.
W którym momencie Luciano?
Bo chyba nie chodzi Ci o ten moment:
No tak, ale człowiek nie składa się również z organizmów mniejszych, które pomagają trawić? Mam na myśli bakterie w jelitach smile
Bo nie widzę tutaj ani słowa o glutenie.
Zapisane
Luciano
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: Listopad 2013
Wiedza:
Wiadomości: 767

« Odpowiedz #30 : 06-03-2018, 19:03 »

Myślałem, że dyskutując w wątku o tytule "Gluten glutenowi nierówny? Pradawne zboża" będziesz pisał w kontekście glutenu. W sumie to mea culpa, już w niejednym wątku na forum odbiegano zupełnie od tematu.

I żeby nie było, że cie jakoś atakuje za poglądy- sam trochę rozmyślałem na temat pradawnego glutenu. Np. czy istnieją jeszcze nasiona takich odmian, aby móc ruszyć z hodowlą? Ktoś jednak słusznie zauważył, że nawet osoba zdrowa może powolutku, dzień po dniu, zmieniać przyzwyczajenia żywieniowe i nim się nie spostrzeże wróci do patologicznego sposobu odżywiania się. Ja glutenu nie spożywam od paru lat i wcale za nim nie tęsknię.
Zapisane

Lepiej się z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Janek
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2016-08-27
Wiadomości: 89

« Odpowiedz #31 : 06-03-2018, 20:03 »

@Generał
Miałem teraz czas obejrzeć polecany przez Ciebie film z Tadeuszem Rolnikiem.
Trochę moje sceptyczne nastawienie do pradawnych zbóż zmalało. Jeżeli faktycznie tak jest, że te niegdysiejsze zboża źle znoszą sztuczne nawożenie, nie wymagają sztucznych oprysków (chociaż do końca ciężko mi w to uwierzyć), to warto wspierać rolników mniej zanieczyszczających środowisko.
Przetwory z pradawnych zbóż mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób przechodzących z III na IV etap DP, czyli próbujących wdrażać gluten.
Zapisane

Droga do zdrowia jest pokrętna... Do czasu, kiedy pozna się Biosłone smile
Brer
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012.01.23
Wiedza:
Skąd: Między stolicą a Mazurami
Wiadomości: 655

« Odpowiedz #32 : 07-03-2018, 16:32 »

Pradawne czy niepradawne zboża, jaki jest powód aby to jeść? Do zdrowia to nie przybliża.
Zapisane
Piotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiedza:
Wiadomości: 1.354

« Odpowiedz #33 : 07-03-2018, 23:31 »

Jeżeli już szukamy pradawnych zbóż, to są bezglutenowe jak teff czy sorgo.
Zapisane
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!