Niemedyczne forum zdrowia
24-04-2024, 02:29 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jodek potasu, płyn lugola-fakty, mity, hipotezy.  (Przeczytany 2960 razy)
Andrus
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 10-02-2008
Wiadomości: 304

« : 25-09-2022, 20:27 »

Spotkałem się ostatnio z opinią technika radiologii, że po 40-tym roku życia  w przypadku narażenia na promieniowanie radioaktywne nie ma sensu podawania jodku potasu/płynu lugola itd. ponieważ:
1/. Przy dużej dawce promieniowania i tak nie pomoże,
2/. Mała dawka promieniowania osobom po 40-stce nie wyrządzi żadnej krzywdy tarczycy, czy innym organom.

Jak to jest właściwie? pamiętam 1986r. (Czarnobyl) wtedy nie mieliśmy żadnej wiedzy na ten temat i ludziska brali co popadnie co przypominało choćby z nazwy jod.
Zapisane
Skorupion
*


Offline Offline

MO: nie stosuję
Wiadomości: 1.088

« Odpowiedz #1 : 25-09-2022, 20:40 »

Ma rację. Jod jest tylko jednym z radioaktywnych pierwiastków, na resztę nie ma odpowiedzi. Ja w 1986 roku w czasie Czernobyla przez całe dnie rozebrany do pasa malowałem na zewnątrz konstrukcje metalowe. Nic nie brałem.
Zapisane
Andrus
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 10-02-2008
Wiadomości: 304

« Odpowiedz #2 : 26-09-2022, 09:56 »

Jak to się ma do teorii, że pobrany jod "wypełni" tarczycę nie pozostawiając miejsca dla skutków promieniowania radioaktywnego?
Ja też nic nie brałem w 1986r. bo nie było skąd, jednak wtedy trzeba przyznać szczególnie dla młodego człowieka medycyna akademicka była wyrocznią. Profilaktycznie zaopatrzyłem się w dozymetr i co  jakiś czas mierzyłem, tylko nie wiadomo do dzisiaj co...

Czyży czytali to forum? przekaz z dzisiaj:
https://portal.abczdrowie.pl/jodek-potasu-trafi-do-szkol-bedzie-6-godzin-na-dystrybucje-wsrod-mieszkancow-ekspert-uspokaja-nie-ma-powodow-do-niepokoju
« Ostatnia zmiana: 26-09-2022, 10:47 wysłane przez Andrus » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!