Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 10:05 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kawa  (Przeczytany 58166 razy)
Dusiu70
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.09.2011 Niestety nieregularnie
Wiedza:
Skąd: Skątowni
Wiadomości: 937

« Odpowiedz #20 : 27-03-2012, 12:35 »

Odświeżę temat bo właśnie jestem po małej czarnej. Jak zacząłem mielić nasiona na KB, to przypomniałem sobie czasy, kiedy rodzice mielili w domu kawę. Uwielbiałem ten unoszący się aromat świeżo zmielonej kawy. Jak dorosłem i mogłem sobie pozwolić na picie jej, to przestała mi smakować, bo nikt już nie mielił, przyszła moda na rozpuszczalną. I nie piłem kawy aż do momentu, kiedy kupiłem paczkę niemielonej. Chciałem sprawdzić czy ta kawa jest naprawdę inna niż kiedyś, czy to moda (postęp cywilizacyjny) na kupno kawy mielonej, rozpuszczalnej i innych wynalazków zabiła prawdziwy aromat i smak kawy? Kiedy zmieliłem pierwszą porcję kawy, wiedziałem, że zapach nie zmienił się. To my w imię "postępu" odrzuciliśmy to co smaczne i proste. Sądzę, że w tym przypadku dobrze pasują słowa Mistrza "lepsze jest wrogiem dobrego". I jeszcze ciekawostka wczoraj kupiłem nowe opakowanie kawy i zauważyłem pewną nieprawidłowość. 500g kawy niemielonej kosztuje znacznie więcej niż 500g tej samej kawy mielonej. Kawa Woseba Gold mielona 12zł, niemielona 25zł. Tchibo mielona kosztowała około 20zł za 500g, a niemielona 34zł. Nasuwa sie pytanie, co jest w opakowaniu kawy mielonej, jeżeli kosztuje mniej a aby ją wykonać, trzeba dodać kolejną czynność w procesie produkcji - mielenie? Dlatego szanowni Biosłonejczycy polecam kupno kawy ziarnistej, choćby najtańszej i samodzielne jej mielenie. Jest to analogia do żywności samodzielnie przetwarzanej. Wiem co jem, wiem co piję. Smacznego.
Rożne sposoby parzenia kawy są także w tym wątku, który aby nie dublowac tematów można by dołączyć. http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=5871.0

Po takiej "kawie", to musi być niezły power http://www.cotanio.pl/katalog/1782-Kawa__Herbata__Kakao/1787-Kawa/461639-Kawa_3_W_1
« Ostatnia zmiana: 27-03-2012, 13:02 wysłane przez Dusiu70 » Zapisane

(20)Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. (1Kor)
Ernestem
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 46
MO: Nie stosuję.
Skąd: Świętokrzyskie
Wiadomości: 169

WWW
« Odpowiedz #21 : 27-03-2012, 17:14 »

Podobnie jest z herbatą. Nigdy nie wiadomo, co się pije z tych saszetek, piramidek i innych wynalazków. Pewniejsza jest herbata z herbaciarni, na wagę.
Zapisane
xxlilithxx
« Odpowiedz #22 : 27-03-2012, 21:14 »

Ja przyrządzam kawę w kawiarce.
http://aromaty.blox.pl/2011/10/Kawy.html
Proste urządzenie do zaparzania espresso (pod ciśnieniem), tanie. Do espresso można dodać wrzątku- mamy americano. Ja dodaję do americano trochę mleka z OSM i cukru msn-wink Kawa jest łagodna i pyszna, tak mi smakuje, że trudno jest mi trafić na lepszą.
Zapisane
Lavenda22
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 34
MO: 9.07.2011, z przerwami
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 375

« Odpowiedz #23 : 27-03-2012, 22:44 »

A jakiej kawy używasz? Sama mielisz?
Zapisane
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #24 : 28-03-2012, 00:42 »

Dusiu zauważyłam dokładnie to co ty z tymi cenami. Też się zastanawiamy z mężem co za syf jest w mielonej, że kosztuje mniej. Od dłuższego już czasu kupujemy kawę w ziarnach i mielimy a potem zaparzamy w kawiarce tak jak Lilith. Ja dodaję do kawy miód lub cukier trzcinowy i zawsze robię w wersji americano, wolę więcej kawy i słabszą. Wychodzi naprawdę super.
Obecnie mamy taką kawę: http://deli.frisco.pl/product/3149330005051/SATI_Kawa_ziarnista_czekoladowa.xhtml
i taką: http://www.ekawy.pl/produkt/2888
Zapisane
xxlilithxx
« Odpowiedz #25 : 28-03-2012, 11:04 »

Cytat
A jakiej kawy używasz? Sama mielisz?

Różnie.. Wiadomo, że najlepiej mielić samemu, bo mielona to trochę syf. Mi najbardziej smakuje Dallmayer, najlepiej właśnie świeżo zmielona.
Zapisane
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #26 : 28-03-2012, 11:29 »

No to jest już nas dwie lubiące Dallmayer smile
Zapisane
Gocha
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: grudzień 2010
Wiadomości: 65

« Odpowiedz #27 : 28-03-2012, 14:18 »

Nie: "mielisz", "mielimy", tylko: "mielesz", "mielemy" - tak na marginesie :-P
Zapisane
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #28 : 28-03-2012, 14:29 »

Nie: "mielisz", "mielimy", tylko: "mielesz", "mielemy" - tak na marginesie :-P
http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=446
Zapisane

Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #29 : 28-03-2012, 15:46 »

Kawa marki na literę D pochodzi z Niemiec, a nie z Polski. Możecie mi wierzyć lub nie, polska kawa może być znacznie lepsza niż niemiecka msn-wink.
Zapisane

I'm going through changes
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« Odpowiedz #30 : 28-03-2012, 15:56 »

Kawę można kupować w specjalistycznych sklapach. Ja tam wybieram sobie gatunek kawy, ważą potrzebną ilość (kupuję niewiele bo rzadko pijam a nie chę aby straciła aromat) i mielą na miejscu. W tych sklepach można tez kupić wiele fajnych dodatków smakowych do kawy, jak cynamon, kardamon itp.
Nie zaparzam tej kawy wrzątkiem tylko chwilkę gotuję w rondelku, razem z przyprawami. słodzę trochę miodem. Jest pyszna smile
Zapisane
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #31 : 28-03-2012, 17:19 »

Kawa marki na literę D pochodzi z Niemiec, a nie z Polski. Możecie mi wierzyć lub nie, polska kawa może być znacznie lepsza niż niemiecka msn-wink.

Antonio, a która?
Zapisane

Lavenda22
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 34
MO: 9.07.2011, z przerwami
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 375

« Odpowiedz #32 : 28-03-2012, 18:28 »

Też kupuję Dallmayer, ale póki co nie w ziarnach, tylko już zmieloną - bardzo mi smakuje.
Zapisane
Helusia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: obecnie nie stosuję
Wiedza:
Skąd: Wielkopolska
Wiadomości: 749

« Odpowiedz #33 : 28-03-2012, 20:28 »

http://www.darboven.pl/swiat/pokaz/alfredo
Ja lubię Alfredo.
Zapisane

Najcenniejsze, co możesz podarować innym, to mądrość
Lucia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 23-01-2008 przerwa od 2012
Wiadomości: 72

« Odpowiedz #34 : 28-03-2012, 20:40 »

Antonio, przyłączam się do prośby - poleć dobrą kawę smile

Może napiszecie coś o młynku - jaki powinien być. Może jakiś dobry ręczny czy może być elektryczny?
Zapisane
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #35 : 28-03-2012, 23:14 »

Cytat
Kawę można kupować w specjalistycznych sklapach. Ja tam wybieram sobie gatunek kawy, ważą potrzebną ilość (kupuję niewiele bo rzadko pijam a nie chę aby straciła aromat) i mielą na miejscu.

Tak też robię. Kupuję wtedy tylko 100g. Poza tym zazwyczaj ta kawa jest dość droga.
Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #36 : 29-03-2012, 15:05 »

Najczęściej te specjalistyczne sklepy handlują kawą aromatyzowaną. Szokujące jest to, że popyt na takie aromatyzowane, ale przeciętne ziarna, jest duży. Sztucznie dodawane do kawy aromaty maskują te naturalne... a te naturalne aromaty to istny kosmos.

Nie chcę się za bardzo reklamować i nie wiem czy mogę: kawą żyję, niezłe ziarna sam palę, na pewno rzetelniej i "serdeczniej" niż giganci. Polecam lekturę forum Caffe Prego. Mało kto wychwala tam produkty niemieckiego przemysłu, a Dallmayr i Darboven są dużymi przemysłowymi palarniami. W Niemczech jest sporo godnych polecenia, małych, rzemieślniczych palarni kawy, ale ich produkty na pewno nie znajdą się na półkach wszystkich supermarketów w Polsce.

Młynki są różne. Najbardziej sensowne są żarnowe. Na domowe potrzeby wystarczające są ręczne młynki żarnowe.

Parę lat temu, gdy się do niniejszego forum i proponowanego przezeń stylu życia ledwo zbliżałem, myślałem że kawa może być przyczyną moich problemów ze zdrowiem, samopoczuciem. Teraz, pewnie się domyślacie, mam zupełnie inne, poparte doświadczeniem zdanie...
« Ostatnia zmiana: 29-03-2012, 15:46 wysłane przez Antonio » Zapisane

I'm going through changes
Lavenda22
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 34
MO: 9.07.2011, z przerwami
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 375

« Odpowiedz #37 : 29-03-2012, 22:05 »

Antonio możesz coś więcej powiedzieć na temat wypalania kawy? Ostatnio też się tym zainteresowałam. Masz taką specjalną wypalarkę?
Zapisane
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« Odpowiedz #38 : 29-03-2012, 22:36 »

Najczęściej te specjalistyczne sklepy handlują kawą aromatyzowaną.

Też to zauważyłam. Jednak mają również kawę bez żadnych dodatkowych aromatów i ta wcale nie jest taka droga.

Antonio, a może znasz jakieś sprawdzone miejsce w sieci, gdzie można kupić fajnie wypaloną kawę z małych palarni, bez dodatków?
Zapisane
xxlilithxx
« Odpowiedz #39 : 30-03-2012, 07:57 »

Cytat
W Niemczech jest sporo godnych polecenia, małych, rzemieślniczych palarni kawy, ale ich produkty na pewno nie znajdą się na półkach wszystkich supermarketów w Polsce.

Może mógłbyś polecić jakieś? A polskie są?
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!