Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 13:31 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3] 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kawa  (Przeczytany 58079 razy)
Sally
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05.10.2009
Skąd: lubuskie
Wiadomości: 71

« Odpowiedz #40 : 31-03-2012, 11:14 »

Ja też pijam Dallmayr. Fajna jest strona dla smakoszy kawy, którą podał Antonio. Jak również ta, której nie podał a widać, że na kawie znasz się dobrze smile
http://www.mastroantonio.eu/sklep/
« Ostatnia zmiana: 31-03-2012, 11:57 wysłane przez Nieboraczek » Zapisane

"By mądrym życiem żyć, wiedzy trza niemało."
"Już lepszy głód niż byle jakie jadło"
Zofia15
Początkujący
*

Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: nie stosuję
Skąd: Łódź
Wiadomości: 4

« Odpowiedz #41 : 19-07-2012, 10:02 »

Moim zdaniem najlepsza jest kawa świeżo zmielona i parzona przez dobrej jakości ekspresy ciśnieniowe. Słyszałam też, że warto kupować taką kawę jaką mają w dobrych kawiarniach. Może wiecie jaką kawę stosują w coffee heaven albo w starbucksie? Bo u nich to chyba nie można jej dostać…Jejku, ale mam teraz ochotę napić się kawy. Chyba skocze do sklepu po mleko i zrobię sobie małą latte;)
« Ostatnia zmiana: 19-07-2012, 10:07 wysłane przez Mistrz » Zapisane

Zofia
Helusia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: obecnie nie stosuję
Wiedza:
Skąd: Wielkopolska
Wiadomości: 749

« Odpowiedz #42 : 19-07-2012, 14:21 »

Ja zawsze tutaj kupuję kawy ziarniste
http://delikatesy.darboven.pl/okazje.html
Zapisane

Najcenniejsze, co możesz podarować innym, to mądrość
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #43 : 19-07-2012, 19:53 »

Zosiu, daj sobie spokój z mlekiem. Latte to znaczy mleko. Latte w kawiarni znaczy g.... msn-wink
Zapisane

I'm going through changes
Zofia15
Początkujący
*

Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: nie stosuję
Skąd: Łódź
Wiadomości: 4

« Odpowiedz #44 : 23-07-2012, 09:33 »

A jaką kawę mi polecisz Antonio?
Zapisane

Zofia
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #45 : 23-07-2012, 14:10 »

Jakąkolwiek ale kawę, a nie mleko uht smile. Może właśnie podcinam gałąź, na której siedzę, bo mleko jest bardziej opłacalne niż kawa... ale jeśli zależy Ci na zdrowiu, to pij kawę, nie mleko smile.

Sam pijam espresso, bo jest to synonim kawy, ekstrakt najbardziej esencjonalny. Lubię też tzw. drip, czyli kawę z urządzeń przelewowych. W wolnej chwili napiszę więcej.
Zapisane

I'm going through changes
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #46 : 23-07-2012, 15:52 »

Sam pijam espresso, bo jest to synonim kawy, ekstrakt najbardziej esencjonalny. Lubię też tzw. drip, czyli kawę z urządzeń przelewowych. W wolnej chwili napiszę więcej.

Antonio, świetny pomysł! Czekamy z niecierpliwością. smile
Zapisane

Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #47 : 25-07-2012, 15:17 »

Ja piję kawkę ze śmietaną od krówki... pyszna jest. Osobiście smakuje mi ziarnista Segafredo. Właśnie jestem po szklaneczce kawy gotowanej 2 min. Ale wydaje mi się, że przepis z jedną łyżeczką kawy na dwie szklanki wody to coś za mało. Ja na dwie szklanki dałem dwie łyżeczki i jeszcze wyszła słabiutka. Ale muszę przyznać, że smakowała.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Marooned
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 43
MO: 15-03-2011
Wiedza:
Wiadomości: 369

« Odpowiedz #48 : 26-07-2012, 09:26 »

Moim zdaniem najlepsza jest kawa świeżo zmielona i parzona przez dobrej jakości ekspresy ciśnieniowe. Słyszałam też, że warto kupować taką kawę jaką mają w dobrych kawiarniach. Może wiecie jaką kawę stosują w coffee heaven albo w starbucksie? Bo u nich to chyba nie można jej dostać…Jejku, ale mam teraz ochotę napić się kawy. Chyba skocze do sklepu po mleko i zrobię sobie małą latte;)
Mi kiedys bardzo smakowała kawa z Orlenu i wyczaiłem, że ma ona oprócz arabici także robustę, która to daje charakterystyczny łagodny posmak.
W InterMarche kupowałem w Takich dużych paczkach kawę w ziarnach, która miała własnie w składzie 85% Arabica i 15% Robusta.

A te wszystkie Latte z sieciowych kawiarni to sobie odpuśćcie bo w składzie mają - jeżeli już nawet nie z proszku - to na pewno jakieś UHT mleko i to w proporcjach 90% mleka i 10% kawy.
Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #49 : 26-07-2012, 13:26 »

Marooned, toż kawa z Orlenu to przykład okropnej jakości smile. Coffea canephora robusta to gatunek kawy dość dyskusyjny. Robusta pachnie drewnem, trawą, ziemią a czasem uryną, co czuć na stacjach Orlen msn-wink. W najlepszym przypadku, tzw. "myte" robusty wnoszą do mieszanek pozytywne aromaty mocno wypieczonej skórki chleba, gorzkiej czekolady. Robusta daje mocnego kopa, bo ma co najmniej dwa razy więcej kofeiny niż ziarna arabik. Piękno kawy kryje się w różnorodności. Robusty zaś w tej różnorodności wydają się najbardziej prostackie.

Ziarna kawy można podzielić z grubsza na dwie grupy w zależności od metody ich "wydobycia" z owocowego miąższu. Najstarszą i naturalną metodą jest pozostawienie owoców na słońcu i suszenie ich przez parę tygodni. Twarde, zasuszone owocnie zrywa się z ziaren mechanicznie w tzw. suchych młynach (dry mill). Takie "naturalne" ziarna cechują się słodyczą, miękkością, syropowatą konsystencją, espresso z nich ma tzw. duże body, czyli jest bardziej esencjonalne.

Inną, ciekawą bardzo metodą jest wykorzystanie wody i fermentacji w tzw. mokrych młynach (wet mills). Najpierw miąższ z kawowych owoców wypłukuje się w wodzie za pomocą specjalnych ale dość prostych urządzeń. Potem takie "myte" ziarna umieszcza się w kadziach i dodaje "zaczynu" z bakteriami acidofilnymi smile. Fermentacja trwa co najmniej kilkanaście godzin. Czyste ziarna rozkłada się potem na drewnianych platformach na słońcu i suszy, cały czas mieszając. Zastosowanie wody sprawia, że łatwo można usunąć zepsute owoce, ziarna czy zanieczyszczenia, bo wypływają one na powierzchnię wody. Fermentacja daje zaś coś od siebie: piękne, owocowe, kwiatowe aromaty...

Najdroższe ziarna przeszły ostrą selekcję jakości na językach łaskunów, małych futrzaków żyjących w tropikalnych lasach. Z pyszczków trafiły do żołądków, gdzie "na mokro" owocnie oddzieliły się od ziarenek. Ziarenka przeszły przez jelita pełne bakterii acidofilnych poddając się fermentacji... Wyrzucone z odchodami zostały zebrane przez ludzi i oczyszczone... Espresso z tego Kopi Luwak jest fajne smile.

Najpiękniejsze kawy to "myte" arabiki z Afryki, pradawnych odmian: Tipica, Bourbon, Geisha, z Etiopii, Kenii, Jemenu, Malawi, Tanzanii, Rwandy. Piękne i pachnące kawy pochodzą też z Ameryki Środkowej: z Gwatemali, Salwadoru, Nikaragui, Kostaryki, Peru, Jamaiki, Kuby, Meksyku. Źródłem pięknych arabik jest też Indonezja, zwłaszcza Sumatra, India, a nawet Nepal msn-wink. Na końcu mamy największego producenta arabik naturalnych: Brazylię. A robusta? Najpiękniejsze "myte" robusty pochodzą z Indii i Indonezji (z Jawy).

Tyle o ziarnach i ich pochodzeniu. To co poczujemy na podniebieniu zależy od tego, jak się daną kawę wypali. Można mocno, na czarno, można jasno, na cynamonowy kolor. Można długo kawę trzymać w piecu, można krótko... Istna nieskończoność: gra między czasem i dynamiką a ilością ciepła i temperaturą smile.
Zapisane

I'm going through changes
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #50 : 26-07-2012, 14:35 »

Czekam na więcej... Pisze się? smile
Zapisane

Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.281

« Odpowiedz #51 : 28-08-2013, 11:48 »

Polecam dla smakoszy kawy, którzy chcą poeksperymentować i wydobyć więcej smaku ze zmielonych ziaren, bądź wyzbyć się błędów podczas parzenia kawy. smile
http://barwysmaku.blogspot.com/2011/04/kawa-piec-bedow-bezwiednie-popenianych.html
Zapisane

Nieboraczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 45
MO: 07.07.2011- kwiecień 2012
Wiedza:
Wiadomości: 716

« Odpowiedz #52 : 28-08-2013, 12:21 »

Cytat
Im dłużej gorąca woda działa na fusy kawy, tym gorzej dla naszych żołądków. Dlatego parzona po turecku, gdzie woda zagotowana razem z kawą, musi się dodatkowo „unieść” trzykrotnie, jest esencją wszystkiego co nie jest dobre.

Może ktoś rozumie to bardziej ode mnie. Parzona po turecku, to zalana wrzątkiem w kubku. Tak się mówi o tym najpopularniejszym sposobie. Tutaj chodzi o kawę gotowaną z wodą np. w garnku?
« Ostatnia zmiana: 28-08-2013, 12:27 wysłane przez Nieboraczek » Zapisane

Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.281

« Odpowiedz #53 : 28-08-2013, 12:57 »

Rytuał z tygielkiem

Do przygotowania prawdziwej kawy po turecku niezbędne jest odpowiednie naczynie, mosiężny lub miedziany tygielek z długą rączką. Wsypuje się do niego kawę, ewentualnie także cukier, zalewa wodą i gotuje. Najczęściej spotykaną proporcją jest łyżeczka kawy na filiżankę wody. Nie wystarczy jednak włączyć gaz i czekać na gotowe, jak to się dzieje na przykład w przypadku włoskich kafetierek. Turecka kawa wymaga wiele działań podczas jej przygotowywania, a odejście od tygielka grozi utratą całej porcji kawy. Należy obserwować jej zachowanie i gdy tylko pojawi się pianka, szybko zdjąć tygielek z gazu, nie dopuszczając do zawrzenia. Po chwili znowu stawiamy tygielek na ogień i powtarzamy podgrzewanie. Standardowa procedura zakłada, że dobra kawa powstaje po trzykrotnym doprowadzeniu kawy do rosnącej pianki. Po latach praktykowania wielu Turków wprowadza zmiany, ograniczając lub zwielokrotniając liczbę tych momentów, gdy kawa niebezpiecznie pnie się w górę tuż przed zawrzeniem.

O to chodzi z tym "trzykrotnym uniesieniem" smile.
Zapisane

Nieboraczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 45
MO: 07.07.2011- kwiecień 2012
Wiedza:
Wiadomości: 716

« Odpowiedz #54 : 28-08-2013, 14:16 »

To już się kawy odechce po tej procedurze!
« Ostatnia zmiana: 29-08-2013, 17:33 wysłane przez Ania‬ » Zapisane

Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #55 : 28-08-2013, 15:29 »

Eee, przesądy. Kawę tak przyrządzaną pija się w krajach arabskich, na Bałkanach, w Grecji, w Turcji, pewnie i w dawnej Rzeczypospolitej taką kawę pijano. Nie pija się jej szklankami, są to niewielkie objętości, ok. 50-60 ml, więc niewiele: za mało by się zatruć msn-wink.
Zapisane

I'm going through changes
Kozaczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 9.01.2011
Wiedza:
Skąd: Szczecin
Wiadomości: 2.159

« Odpowiedz #56 : 28-08-2013, 20:49 »

Dziewięć faktów na temat kawy:
 - http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/kawa-dziewiec-faktow-ktorych-nie-znacie/xe6vc
Zapisane
Crow
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 10.11.2010
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #57 : 28-08-2013, 21:09 »

Najlepszy jest komentarz pod artykułem użytkownika o nazwie "fan" biggrin.
Zapisane
Helusia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: obecnie nie stosuję
Wiedza:
Skąd: Wielkopolska
Wiadomości: 749

« Odpowiedz #58 : 29-08-2013, 13:39 »

To wszystko takie domniemania, brak konkretów. Myślę, że niektóre tematy są na tym forum zbyteczne, tylko go zaśmiecają. Umiar należy zachować we wszystkim. Ot tak, pisać, żeby pisać...
Zapisane

Najcenniejsze, co możesz podarować innym, to mądrość
Loret
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosuję.
Wiadomości: 415

« Odpowiedz #59 : 30-08-2013, 10:10 »

Jeżeli ktoś ma czas i ochotę to jest trochę obszerniej na temat kawy.
http://nowadebata.pl/2011/05/14/ciemna-strona-kawy/
Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko mądrość.
Strony: 1 2 [3] 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!