Niemedyczne forum zdrowia
20-04-2024, 05:59 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3] 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mleko  (Przeczytany 64722 razy)
Grazyna
« Odpowiedz #40 : 26-07-2009, 16:48 »

Lokalnie, coraz rzadziej, występują pasteryzowane, ale nieuchate (UHT), niehomogenizowane i bez dodatków paszowych typu skrobia modyfikowana, pektyny, karagen. Piłam taką w okolicach Częstochowy - sprzedawana jest w białych półprzezroczystych woreczkach plastikowych, 30%, bardzo smaczna, ale słodka i o krótkim terminie. Żeby dobrze skwaśniała, trzeba ją oczywiście zlać do słoika, zakwasić dodać taką, która już wcześniej skwaśniała lub dodać trochę mleka od gospodarza, odstawionego na kwaśne.
Trzeba czytać opis na opakowaniu, ale nie zawsze to jest wystarczające, bo niektórzy po prostu nie piszą wszystkiego i jest to ogólnie tolerowane. Smaczna jest np. śmietana z mleczarni Obory w Wielkopolsce, ale jej konsystencja i smak wskazuje na użycie polepszaczy, a nie jest to napisane na opakowaniu.
Zapisane
Sonia
« Odpowiedz #41 : 26-07-2009, 16:58 »

Masz rację Zuza, w dzisiejszych czasach nie kupi się chyba smietany niepasteryzowanej w sklepach.  Różnica polega jedynie na tym, że można dostać śmietankę kremówkę pasteryzowaną  bez dodatków,  lub z dodatkami, a te są różne w zależności od tego czy jest to śmietana tłusta np. 30% słodka do której dodawany jest karagen,  czy mniej tłuste śmietany np. 12 czy 18% do których producenci dodają  dodatki,  o których wspomniałaś.

Prawdą jest  jednak, że tych jedynie pasteryzowanych bez dodatków, jest jak na lekarstwo.
Trzeba sie niezle nachodzić żeby takie znależć, ale dla chcącego nic trudnego.

Zapisane
Fasolka
Częsty gość
**

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-11-2008, mąż: 09-02-2009, koktajl: 12-2008
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #42 : 27-07-2009, 14:37 »

Ja od niedawna używam śmietany Klimeko, podobno produkowana w miarę naturalnie, w smaku całkiem niezła.
Zapisane
LenaG
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 53
MO: 08-04-2008
Skąd: Łódź
Wiadomości: 184

« Odpowiedz #43 : 27-07-2009, 17:09 »

Ja "wychodziłam" sobie babcie na ryneczku w pobliżu i przywozi mi własną śmietanę  - za litr płacę 8zł! A jest wspaniała!
Zapisane

"Życie polega na wyborach między tym co dobre, a tym co łatwe"
"ŻYCIE JEST BARDZO NIEBEZPIECZNYM ZAJĘCIEM. ŚMIERTELNOŚĆ SIĘGA STU PROCENT!"
Fasolka
Częsty gość
**

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-11-2008, mąż: 09-02-2009, koktajl: 12-2008
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #44 : 27-07-2009, 19:25 »

Wcale nie śmierdzi, czasem też taką kupuję.
Zapisane
LenaG
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 53
MO: 08-04-2008
Skąd: Łódź
Wiadomości: 184

« Odpowiedz #45 : 27-07-2009, 21:36 »

Cytat
A nie śmierdzi oborą taka śmietana?
Jak jest zupełnie świeżutka to nie "capi", ale faktycznie po kilku dniach troszkę dla wrażliwców zajeżdża smile. Myślę, że jest to kwestia skrzywienia smakowo - węchowego jakie u ludzi naszych pasteryzowano - homogenizowanych czasów nastąpiło. Z początku mnie również nieco ten zapach przeszkadzał, a teraz to mi po prostu śmietanowo pachnie! smile A jak mam słodką świeżą prawdziwą śmietanę i dodam ją do kawki to ...umm - oszaleć można ze szczęścia. Albo robię kogel mogel z dwóch żółtek, miodu, kakao i dodaję tej słodkiej śmietany i zjadam wszystko sama z nikim się nie dzielę!
Zapisane

"Życie polega na wyborach między tym co dobre, a tym co łatwe"
"ŻYCIE JEST BARDZO NIEBEZPIECZNYM ZAJĘCIEM. ŚMIERTELNOŚĆ SIĘGA STU PROCENT!"
Grazyna
« Odpowiedz #46 : 28-07-2009, 09:19 »

Całkowicie się zgadzam z powyższą wypowiedzią smile.
Ostatnio musiałam nagle jechać do mojej mamy, a mając właśnie zakupioną śmietanę 30% z Białego Boru, przelałam ją do słoiczka i zabrałam ze sobą. Następnego dnia śmietana była nadal słodka, ale już lekko zgęstniała. Piłyśmy z mamą kawę i mama trochę narzekała, że ta śmietana jej zajeżdża oborą, ale równocześnie chwaliła kawę z jej dodatkiem.
Ja czułam tylko naturalny smak śmietany, gdy np. śmietana (UHT) z Maluty, którą mama na co dzień używa, dla mnie zajeżdża "starymi szmatami".
Podobnie (choć to już off topic) mojej mamie bardziej smakuje szynka delikatesowa, a mniej ta, którą czasami przywożę, robiona tradycyjnymi metodami. Mnie odwrotnie. A boczek, który mama kupuje jest dla mnie całkiem nie do przyjęcia. Smak zmienia się ludziom pod wpływem tego, co jedzą stale. Trudno się tylko przyzwyczaić do smaku trocin...

Wracając do śmietany, wiele zależy od zachowania czystości. Jeżeli miesza się mleko od różnych gospodarzy, z których część nie dba dostatecznie o higienę, to śmietana szybko się psuje. Do tego dochodzi utrzymywanie czystości w mleczarni - urządzenia muszą być myte i dezynfekowane, a potem dobrze spłukiwane samą wodą. Inaczej produkty, albo się psują, albo zajeżdżają chemikaliami. Taką śmietanę mamy w sklepach z mleczarni w Inowrocławiu. Myślę, że w tej mleczarni używa się zbyt mało wody. Czasami śmietana, a mają słodką zarówno 18%, jak i 30%, była po prostu pyszna, ale gdy kilka razy nacięłam się na taka obrzydliwą, kwaśniejącą, z posmakiem goryczy i strasznym zapachem - przestałam ją całkiem kupować, bo to jak totolotek.
Zapisane
Sonia
« Odpowiedz #47 : 28-07-2009, 18:32 »

Skoro już tak sobie gawęedzimy o śmietance,  to wtrącę swoje 5 groszy a mian. smak śmietany zależy również od tego co taka krówka sobie zjada ale także czy jest przed cieleniem czy po.  Jak jest przed to śmietana jest gęsta i bardziej tłusta a także może być gorzkawa.  Po ocieleniu natomiast, bardziej słodka, mniej tłusta a zarazem delikatniejsza.

Ja wypróbowałam chyba już wszystkie śmietany w okolicy i trafiłam na idealną. Do Pani która pzywozi ją na targ,  ustawia się zawsze długa kolejka i kto przyjdzie za pózno to odchodzi z kwitkiem niestety.

Szczypior ma trochę racji bo czasem zdarza się, że ani mleko ani wyroby z niego, mimo, iż ze wsi to nie są smaczne.  Trzeba trafić na dobrą gospodynię to i wyroby będzie miała dobre.
Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #48 : 28-07-2009, 19:24 »

Skoro już tak sobie gawędzimy o śmietance,  to wtrącę swoje 5 groszy a mianowicie smak śmietany zależy również od tego co taka krówka sobie zjada ale także czy jest przed cieleniem czy po.  Jak jest przed to śmietana jest gęsta i bardziej tłusta a także może być gorzkawa.  Po ocieleniu natomiast, bardziej słodka, mniej tłusta a zarazem delikatniejsza.

Czy zauważyliście różnicę między smakiem śmietany od jesieni do wiosny a jej smakiem, gdy krowy wychodzą na łąkę - oczywiście u tych, które wychodzą? Cudowny smak!
Zapisane
Aggula
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 46
MO: 28-05-2009
Wiadomości: 465

« Odpowiedz #49 : 29-07-2009, 06:52 »

Zazdroszczę Wam, że macie dostęp do takich produktów.  crybaby
Zapisane
Piotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiedza:
Wiadomości: 1.357

« Odpowiedz #50 : 29-07-2009, 08:17 »

Skoro już tak sobie gawędzimy o śmietance,  to wtrącę swoje 5 groszy a mianowicie smak śmietany zależy również od tego co taka krówka sobie zjada ale także czy jest przed cieleniem czy po.  Jak jest przed to śmietana jest gęsta i bardziej tłusta a także może być gorzkawa.  Po ocieleniu natomiast, bardziej słodka, mniej tłusta a zarazem delikatniejsza.

Czy zauważyliście różnicę między smakiem śmietany od jesieni do wiosny a jej smakiem, gdy krowy wychodzą na łąkę - oczywiście u tych, które wychodzą? Cudowny smak!

Największa różnica jest w smaku masła. Ja zimą nie mogłem jeść masła od chłopa, bo mi nie smakowało, dopiero jak krowy zaczęły wychodzić na dwór smak się zmienił.
Zapisane
lj2m
« Odpowiedz #51 : 17-12-2010, 10:38 »

Czasami po wypiciu mleka mam małe, drobne kropeczki na twarzy koloru białego (coś jakby wysypka). Pojawiają się w okolicach ust, podbródka czy policzków. Czy jest to negatywna reakcja świadcząca o nietolerancji mleka? Dodam że zauważyłem ostatnio tą reakcję po naturalnym mleku od kozy, kwaszonym grzybkiem tybetańskim, ale po sklepowym też czasami taką miałem, więc to raczej nie jest zależne od jakości mleka.
Zapisane
Coffeayers
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 24

« Odpowiedz #52 : 19-08-2014, 17:35 »

Hit czy Kit? http://zapodaj.net/fb90fc117beca.jpg.html
Zapisane
Opiotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomości: 510

« Odpowiedz #53 : 19-08-2014, 17:44 »

Mikrofiltrowane czyli zapewne pozbawione całkiem bakterii.
Podobnie jak mleko z mlekomatów niby nie pasteryzowane ale ponoć mikrofiltrowane.
Zapisane

"Czerwone mięso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Sylwan
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
MO: 9 września 2014
Skąd: mazowieckie
Wiadomości: 306

« Odpowiedz #54 : 26-10-2014, 23:28 »

1. Co uważacie na temat mleka np z Piątnicy 3,2 %, jest pasteryzowane w niższej temperaturze i poddawane procesowi mikrofiltracji? Jest lepsze, zdrowsze, lepiej przyswajalne dla człowieka? O co w tym chodzi?
2. Jaka śmietana którą można kupić w sklepie jest według Was najlepsza?
3. Czy kefir z grzybka tybetańskiego ma faktycznie takie właściwości jakie się mu przypisuje... Jak uważacie?
Zapisane
VVV
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 645

« Odpowiedz #55 : 27-10-2014, 00:36 »

(1) NIE
(2) Masło Extra (śmietana 82,5%)
(3) Grzybek tybetański jest dla zdrowych, by byli zdrowsi,
a już na pewno nie do pytania jak działa z lekami.
 
Piję MO od ponad miesiąca i biorę w tym czasie leki i różne suplementy, niedługo skończę z tym ale jeszcze jakiś czas muszę pobrać to wszystko, czy MO działa tak jak powinna na mój organizm w takiej sytuacji?
Twoje pytania, delikatnie mówiąc, sprawiają wrażenie mało konstruktywnych,
pomimo upływającego czasu, ale może to tylko moje wrażenie.
Zapisane
Sylwan
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
MO: 9 września 2014
Skąd: mazowieckie
Wiadomości: 306

« Odpowiedz #56 : 27-10-2014, 01:20 »

Rozumiem że te mleko i inne są niewiele albo w ogóle lepsze i tak samo nie nadają się do spożywania dla ludzi.
Pytałem o śmietanę, rozumiem że wg Ciebie w sklepie nie można kupić w miarę wartościowej śmietany. Kojarzę gdzieś wypowiedź Mistrza że śmietanę można kupić w sklepie. Chyba chodziło tu o jakąś niehomogenizowaną. Ale pewności nie mam o co chodziło. (ale na 100% mówił że można kupić)
Grzybkowi przypisuje się niesamowite zdolności, właśnie dzięki którym zdrowy wraca do zdrowia: przeciwzapalnie itd. (http://grzybektybetanski.pl/wlasciwosci-zdrowotne-pelen-tekst/)
Nie rozumiem czego nie rozumiesz w moim pytaniu.
Zapisane
Sylwan
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
MO: 9 września 2014
Skąd: mazowieckie
Wiadomości: 306

« Odpowiedz #57 : 27-10-2014, 04:10 »

Nie zdrowy a oczywiście chory...
 Poprzednia wersja wydaje się być bardziej prawdopodobna
Zapisane
KasikKa
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 19.11.2012
Wiedza:
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #58 : 27-10-2014, 10:02 »

Korzystasz czasem z wyszukiwarki?

http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=25439.0

http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=23074.0

http://portal.bioslone.pl/odzywianie/podstawy-wiedzy/mleko/mleczne-napoje-fermentowane

http://portal.bioslone.pl/odzywianie/podstawy-wiedzy/mleko/mleko-mleczarskie

http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=960.0

http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=24612.0
Zapisane
Sylwan
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
MO: 9 września 2014
Skąd: mazowieckie
Wiadomości: 306

« Odpowiedz #59 : 28-10-2014, 16:56 »

Czytałem chyba większość z tego, w wolnej chwili przejrzę. Chodziło mi bardziej o konkretną markę. Chyba że nie ma takiej do kupienia w sklepie. Zastanawiam się tylko jaką śmietanę dodajecie o chociażby KB jak nie sklepową, bo do własnej roboty większość nie ma dostępu.
VVV napisał ewidentnie że nie ma w sklepie przyzwoitej śmietany, nie chce mi się w to wierzyć. Dzięki za odpowiedź.
Ok przeczytałem i doszedłem do wniosku że Biosłone nie poleca żadnej śmietany którą można kupić w sklepie.
« Ostatnia zmiana: 28-10-2014, 17:30 wysłane przez Sylwan » Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!