Niemedyczne forum zdrowia
27-04-2024, 18:50 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mózg - sposób myślenia a depresja  (Przeczytany 76374 razy)
KaZof
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 13-01-2007, pies: 08-11-2008
Wiadomości: 1.096

« Odpowiedz #20 : 06-06-2008, 09:56 »

Cytat od: "Shpeelka"
prosze o wyrozumialosc wzgledem tych koslonowatych rysunkow  

Pismo obrazkowe stało się zrozumiałe, a o to chodzło  biggrin
Dzięki, zaczynam ćwiczyć pamięć  smile
Zapisane

KaZof, "Wszystko, co mnie nie złamie, wzmocni mnie"
Shpeelka
« Odpowiedz #21 : 06-06-2008, 09:57 »

Dodam,ze codziennie wykonywanie przez 5 minut tych cwiczen z palcami daje efekt ponoc juz po dwoch tygodniach biggrin...Nie chce sciemniac ,bo sama nie sprawdzalam, ale ponoc po tym czasie mozna z latwoscia zapamietac tekst A4 pod dwukrotnym przeczytaniu..
Zapisane
Grażyna
« Odpowiedz #22 : 06-06-2008, 10:03 »

Cytat od: "Shpeelka"
cos ala pajak. I w tym samym czasie np podnosic do gory np dwa wybrane palce prawej reki pozostawiajac na podlodze reszte palcow. Z druga reka robimy to samo tylko uzywajac innych palcow.

Taki pająk to dopiero musi mieć mózg  :shock:

A w ogóle to dzięki - ciekawe. Joga małych palców?
Zapisane
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #23 : 06-06-2008, 10:30 »

Super rysunki Shpeelka! Dzięki!

Mistrzu,
przecież wykonywanie znaku nieskończoności oczami jest łatwe!

Można wspomóc siebie placem, poprzez wykonywanie tego znaku właśnie nim, przed oczami. Za palcem wodzimy OCZAMI a nie głową. Pomaga to w koordynowaniu pracy między dwoma półkulami mózgowymi.

Przypomniałam sobie także, że zwykłe malowanie, pisanie lewą ręką wpływa na aktywowanie półkuli prawej, odpowiadającej min za twórczość msn-wink

Gdyby wykonywać takie ćwiczonka 20 min dziennie, myślę, że nasze funkcjonowanie by się poprawiło. Hmmm, chyba zacznę smile
Aż 3 nam się zebrały :
z reką, z nieskończonością i z rysowaniem
Ten znak nieskończoności także rysować jednocześnie obiema rękami, w ogólne następne ćwiczenie jest takie, że rysuje się coś jednocześnie obiema rękami, ale nie, że jeden symbol, ale np dwa koła, czyli jedno koło lewą, a drugie prawą, to też ćwiczenie.
Przypominam sobie, bo uczyłam się tych technik na takim kursie
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
Shpeelka
« Odpowiedz #24 : 06-06-2008, 10:31 »

Cytat od: "Grażyna"
Joga małych palców?

Malych wielkich msn-wink  zobaczcie ile od samych palcow zalezy.
Zapisane
Grażyna
« Odpowiedz #25 : 06-06-2008, 11:05 »

http://www.naturterapia.blink.pl/mudry.htm
Dla "sercowców' mudra apan vayu - ratująca życie. Działa.

Cytat
"Ręce są jedną z najważniejszych części ciała" - mówi mistrz Keshav Dev. "Twój los leży w twoich rękach - i to wziąć trzeba całkiem dosłownie. Nie tylko dlatego, że linie na rękach wskazują przeszłość i przyszłość danej osoby, lecz przede wszystkim dlatego, że poszczególne palce posiadają całkiem osobne, swoje własne funkcje i władzę wewnątrz organizmu. Kto tę władzę posiądzie, może zachować cielesne zdrowie i duchową radość"... niewiele osób jest w stanie przy dzisiejszym tempie życia realizować kompletny program Yogi, a wielu chciałoby pomóc swojemu zdrowiu psycho-fizycznemu, tym wszystkim proponuję ćwiczenie rąk, które w niektórych przypadkach mogą być skuteczniejsze od ćwiczeń Yogi klasycznej. Ułożenie palców w odpowiedniej pozycji /lekko je dociskając/ przez odpowiednią ilość czasu, uruchomi w organizmie siły, które powodują równowagę organiczno-psychiczną i leczą".
« Ostatnia zmiana: 04-11-2009, 20:25 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Maciass26
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 1.05.2008
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 168

« Odpowiedz #26 : 06-06-2008, 11:25 »

Ja natomiast proponuję nauczyć się gry w brydża, świetna sprawa na ćwiczenie koncentracji i pamięci ; do tego dochodzi strategia, którą później możemy wykorzystać w życiu smile
Zapisane

Najpierw Cię ignorują.
Potem śmieją się z Ciebie.
Później z Tobą walczą.
Później wygrywasz.
WIEDZA OCHRANIA, IGNORANCJA ZAGRAŻA!
Kati81
Częsty gość
**


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 19-05-2008
Skąd: Lublin,
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #27 : 06-06-2008, 11:47 »

Cytat od: "Shpeelka"
...codziennie wykonywanie przez 5 minut tych cwiczen z palcami daje efekt ponoc juz po dwoch tygodniach biggrin

Z wielkim trudem wychodzą mi te ćwiczenia (jeśli w ogóle wychodzą tak jak trzeba) i predzej mi palce zdrętwieją po kilku sekundach niż dam radę tak wywijać nimi przez 5 minut :zalamany:
Zapisane

Z pozdrowieniami msn-wink
ღ♥ღKatjaღ♥ღ
Shpeelka
« Odpowiedz #28 : 06-06-2008, 11:51 »

Kati, nie rob niczego na sile, byle szybko. Po prostu powtarzaj to, powoli ,ale dokladniej, na tyle ile mozesz. Uwierz,ze ja mialam duze problemy z wykonywaniem tego cwiczenia,ale po paru dniach robienia sporadycznie , kilka razy w ciagu dnia zauwazylam,ze sprawniej mi to wychodzi. Wbrew pozorom sa to ciezkie cwiczenia,ale te ciezkosc tez powoduje slaba rozciagliwosc miesni np przy drugim cwiczeniu. Chodzi mi o miesien laczacy palce z nadgarstkiem od wewnatrz.
Zapisane
lacky27
« Odpowiedz #29 : 07-06-2008, 23:23 »

Zastanawiałem się nad tym czy ciągnąć ten temat dalej. Ważne jest aby z tematu wypływały jakieś wnioski i dobre rady dla innych.

W jakim kierunku można iść z tym tematem:

1. Porozmawiamy sobie.
2. Będziemy kontynuować i analizować wzajemne zależności aby wyciągnąć więcej problemów które mogą wynikać z tego że ma się rozwinięta jedną półkulę.
3.Spróbujemy zmniejszyć działanie depresji aby nie była tak dokuczliwa w czasie trwania kuracji MO lub PMO.
4. Nauczymy mamy lub przyszłe mamy jak mają uczyć swoje dzieci aby wychować z nich geniuszów.
5. Nauczymy mamy rozpoznawać dysleksje, rozumieć dysleksje i zamieniać dyslektyków na geniuszów.
6. Nauczymy się sterować własnym mózgiem aby jak najlepiej przyswajał informacje.
7. Przeanalizujemy wpływ toksyn na dzieci dyslektyczne lub z lepiej rozwiniętą prawą półkulą mózgowa.
8. Nauczymy się ogólnie działaniu mózgu przy przyswajaniu informacji.

Jeżeli temat ma być kontynuowany to powinniśmy określić kierunek bo inaczej temat stanie się nieczytelny a pewne dobre rady pójdą na marne.
Zapisane
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #30 : 08-06-2008, 00:09 »

Ja mam dysgrafię bardzo dużą i "nieleczoną" i wiem, że mam zdolności róźnie rozłożone ale coż, nie mam depresji, więc nie wiem jak mogłabym pomóc w tym temacie
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
AgaAga
« Odpowiedz #31 : 08-06-2008, 07:10 »

Cytat od: lacky
Zastanawiałem się nad tym czy ciągnąć ten temat dalej.
Mysle Lacky, ze jak najbardziej. Temat depresji jest w dzisiejszych czasach wszechobecny. Jesli nawet nie dotyczy nas w tej chwili, a miejmy nadzieje, ze bedziemy od tego przez cale zycie wolni - warto zapoznac sie z tematem.
W jakim kierunku pojdzie rozmowa - Ty jestes dyrygentem  smile
Ja w kazdym badz razie czekam na Twoje rady w tym zakresie i spostrzezenia wynikajace z doswiadczen z pracy z ludzmi tym dotknietymi.

Jezeli chodzi o mnie, to czytajac ksiazki, wiekszosc z nich od razu rezyseruje, dlatego niewiele ekranizacji mi sie podoba. W przypadku kiedy nie da sie czegos wyobrazic, zapamietuje. Rysuje jedna i druga reka jednoczesnie, czasami, jak mi sie chce robie jakies proste cwiczenia.

Kilka lat temu,ogladając program prof. Bralczyka n/t"j.polskiego",uzyskałem informację, z której wynika, że :"....w każdym bądź razie...", to nieprawidłowość; prawidłowo, to :"... w każdym razie.."; natomiast "bądź , co bądź.."-to prawidłowość ....//Zibi
« Ostatnia zmiana: 05-04-2009, 00:00 wysłane przez Lacky » Zapisane
Joker
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 17-11-2005
Wiadomości: 436

« Odpowiedz #32 : 19-04-2009, 12:05 »

Ja mam dysgrafię i dysortografię, czyli jako dyslektyk powinienem mieć bardziej rozwiniętą prawa półkulę jednak mam wrażenie, że jest odwrotnie - bardziej rozwinięta lewą (bardziej logiczne myślenie - ale z zapamiętywaniem zarówno tekstu jak i obrazów mam problemy). Bardzo różnie bywało z moim zdrowiem, ale jako takiej depresji sobie nie przypominam, raczej się wyciszałem, bądź w pewnym stopniu się wyłączałem i odizolowywałem odchodząc jakby w cień. Warunki do funkcjonowania były niekorzystne wiec trzeba było się do tego dostosować i jakoś funkcjonować. Do tej pory mam zaburzenia percepcji i pamięci wzrokowej  oraz zaburzenia percepcji i pamięci słuchowej - czyli jakby dysleksja typu wzrokowego oraz dysleksja typu słuchowego. Jednak były okresy, że te zaburzenia ustępowały, wtedy mózg funkcjonował o niebo lepiej i samopoczucie było również o wiele lepsze. Wtedy znacznie poprawia mi się przetwarzanie oraz zapamiętywanie zarówno tekstu jak i obrazów.
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #33 : 19-04-2009, 23:31 »

Cytat
Ja mam dysgrafię i dysortografię, czyli jako dyslektyk powinienem mieć bardziej rozwiniętą prawa półkulę jednak mam wrażenie, że jest odwrotnie
Niekoniecznie i nie u wszystkich musi być ten sam schemat. Dys... może być u dzieci ze skrzyżną lateralizacją, niejednorodną (po prostu pomieszanie np lewe oko dominujące, ale prawa noga, lewa ręka i prawa półkula i wszystkie inne kombinacje)
 http://pl.wikipedia.org/wiki/Lateralizacja
Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #34 : 20-04-2009, 09:18 »

No to ja bym się chetnie przyłączyła do dyskusji jako matka :-)). Odnniosę się do punktów Lacky`ego:
"4. Nauczymy mamy lub przyszłe mamy jak mają uczyć swoje dzieci aby wychować z nich geniuszów.
5. Nauczymy mamy rozpoznawać dysleksje, rozumieć dysleksje i zamieniać dyslektyków na geniuszów.
6. Nauczymy się sterować własnym mózgiem aby jak najlepiej przyswajał informacje.
7. Przeanalizujemy wpływ toksyn na dzieci dyslektyczne lub z lepiej rozwiniętą prawą półkulą mózgowa.
8. Nauczymy się ogólnie działaniu mózgu przy przyswajaniu informacji."

Jestem Mamą 11- letniej ( w czerwcu ukończy 11 lat) dziewczynki. Jest uzdolniona plastycznie, muzycznie i wysportowana (uprawia akrobatykę , pływanie).Ma zdolnosci do logicznego myślenia matemtyka dla niej to "kaszka z mlekiem". Jest leworęczna więc z tego co czytałam ma bardziej rozwinięta prawą półkulę.Nie wiem czy to prawda czy mit. Moje dziecko w wieku 5 lat posiadło umiejętność płynnego czytania (samodzielnie). Natomiast "jaja" zaczęły się z pisaniem. W klasach 1-3 nagminnie "połykała" litery, zmieniała ich kolejność i w ogóle nie rozumiała zasady pisowni zmiękczeń. Czyli pisała "słonice" zamiast słońce, "leńci" zamiast "lenić" itd. Nauczycielka z Klas I-III mówiła ,ze to normalne. No cóż to co dla niej było normalne dla mnie nie było. Zaczęłam podejrzewać jakąś dysfunkcję ale gdy czytalam diagnostykę to poza pisaniem nic nie przystawało do mojego dziecka tzn. z niczym innym nie miało problemów. Zakupiłam więc elementarz Falskiego, ilustrowany słownik ortograficzny, różna ćwiczenia i gry. Nauczyłam i zachęcałam dziecko do rozwiązywania krzyżówek. Siedziałyśmy codziennie i przepisywała "Falskiego" jak i czytała za szczególnym zwracaniem uwagi na newralgiczne wyrazy :-)). Gdy podczas przepisywania z książki zrobiła błąd przepisywała ten wyraz z 10 - 20 razy. Poczyniła postępy. Zresztą polonistka z IV klasy również mi pomogła bo w pierwszym półroczu zorganizowała Gosi dodatkowe zajęcia. Obecnie jest już dobrze. Nie oznacza to jednak ,że dziecko pisze całkowicie bezbłędnie. I zauważyłam dziwną rzecz. Gdy pisze bez zastanowienia pisze z błędami. Natomiast wszystkie dyktanda gdzie się skupia na pisowni pisze bezbłędnie lub z drobnymi błędami.
Gosia ma również duże huśtawki nastrojów. Od euforii, poprzez dobry humor po pogorszenie nastroju z histerycznym płaczem podczas którego wyje tekst "nikt mnie nie kocha, nikt mnie nie lubi" i takie tam. Nie pomagają wtedy żadne zapewnienie o miłości, głaskanie, tulenie. Najlepiej milczeć dać jej się wypłakać i tylko tulić. To zresztą nie trwa długo. Gdy miała może 3 -  4 lata potrafiła, gdy coś się wydarzyło "wbrew" niej stanać i wyć tekst "mama, gdzie jest moja mama , ja chcę do mamy" mimo ,ze ja stałam obok niej czy tuliłam ją do siebie. Ta sytuacja mnie niepokoiła ale na szczęście "wyrosła" z tego. Nie uważam się za idealną matkę ale robię wszystko co mogę. Moje dzieci na pewno są otoczone miłością, wiedzą o tym , są tulone, chwalone. To tyle :-)).
Zapisane
Joker
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 17-11-2005
Wiadomości: 436

« Odpowiedz #35 : 20-04-2009, 13:06 »

W moim przypadku gdy pisze bez zastanowienia to popełniam o wiele więcej błędów niż jeśli jestem skupiony na pisowni, ale też jest ich jeszcze trochę. natomiast jeśli chodzi o nastój to w moim przypadku jest bardzo stabilny, jeśli coś się zmienia to bardzo powoli.
Zapisane
karsten
« Odpowiedz #36 : 21-04-2009, 09:17 »

Zróbmy taką małą analizę w formie pytań i dyskusji. (przeszukałem Internet nie znalazłem takich informacji)

Do osób, które mają depresje, - jaki sposób myślenia u was występuje?

1.   Werbalny - myślenie za pomocą słów. Wszystko, co słyszycie, co czytacie zapamiętujecie bez konieczności stworzenia obrazu w myślach. Pamiętacie tekst taki jak go czytacie lub słyszycie. (lepiej rozwinięta lewa półkula mózgu)

2.   Niewerbalny - myślenie za pomocą obrazów, wizualizacji pojęć. Wszystko, co słyszycie lub czytacie musicie przetworzyć na obraz, aby zostało w pamięci. Słowa niezrozumiałe nie potraficie zapamiętać, bo nie można ich przetworzyć na obraz. (lepiej rozwinięta prawa półkula mózgu)

3.   Mieszany - Część tekstu prostego zapamiętujecie w czasie słuchania i czytania a część przetwarzacie na obrazy, aby móc je zapamiętać. (brak przewagi jednej z półkul mózgu)

4.   Inny - Zawsze przecież może być coś jeszcze.

Napiszcie, dlaczego sądzicie, że ten sposób myślenia u was występuje i jaka jest według was u was przyczyna depresji i jaki rodzaj depresji u was występuje.


Dość śmiała teoria trzeba przyznać, ale do mnie całkiem pasuje.
Mam silne zaburzenia depresyjne i po krótkim zastanowieniu się dochodzę do wniosku że jestem typem który przerabia informacje na obrazy.Kiedy byłem jeszcze zdrów te obrazy były bardziej pozytywne, od kiedy męczy mnie deprecha zmieniły się na negatywne i bardziej złowieszcze.
Zapisane
Wera
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-2008, DP: 2011 przerwa ze względu na uciążliwe objawy
Wiadomości: 1.020

« Odpowiedz #37 : 08-04-2010, 08:15 »

Prawa półkula to inaczej podświadomość. Z całą pewnością jest ona u mnie bardziej rozwinięta niż ta druga, czasem można do mnie mówić kilka razy to samo..Wszystko czego próbowałam nauczyć się na studiach czy LO, najpierw musiałam narysować/skojarzyć. Negatywne myślenie, które występowało u mnie przez lata spowodowało depresję. Negatywne myślenie, które siedziało ciągle w podświadomości kierowało moim życiem. Teraz wiem, że jeśli zacznę myśleć pozytywnie, wszystko minie.
« Ostatnia zmiana: 08-04-2010, 09:18 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Melinda
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 76
MO: 16.11.2008 zakończyłam 12.2012
Skąd: Pomorze
Wiadomości: 376

« Odpowiedz #38 : 08-04-2010, 15:22 »

Lacky! Gdzie jesteś? Prosimy, włącz się. Bez Ciebie na forum jest.... mniej i bardziej pusto... Brakuje Twoich porad miodowych i propolisowych!

Co do depresji i półkul mózgowych: U mnie było tak, że przerabiałam w głowie moje problemy na nowo - odtwarzałam rozmowy i prowadziłam je inaczej, lepiej, dopowiadałam argumenty, wyciągałam nowe wnioski i dowody. To nie było tak, że produkowałam fantazję - raczej dopowiadałam to, co ukrywałam w danej rozmowie czy też myślałam, że mówić nie wypada, a teraz żałowałam, że za słabo, "kulturalnie" ujęłam problem, a trzeba było "prosto z mostu". Taka obrazowa wizualizacja. Czasem robiło mi się w głowie gęsto od tych rozmów; wówczas przypalało się coś w piekarniku, bo byłam nieobecna duchem.
Masz Lacky jakiś sposób na usprawnienie pracy mózgu?
« Ostatnia zmiana: 09-04-2010, 06:43 wysłane przez Szpilka » Zapisane

Przyjmuj z godnością co ci lata doradzają, z wdziękiem wyrzekając się przymiotów młodości.
Wera
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-2008, DP: 2011 przerwa ze względu na uciążliwe objawy
Wiadomości: 1.020

« Odpowiedz #39 : 09-04-2010, 10:28 »

Melindo, polecam Ci www.nlppolska.pl
Ja dopiero się w to zagłębiam, ale uważam że dla nas "wrażliwców" to właśnie tędy droga.
pozdrawiam serdecznie!!
wera
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!