Niemedyczne forum zdrowia
18-04-2024, 10:26 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Co wiemy o szczawiu?  (Przeczytany 6991 razy)
Amdea
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 21-03-2008
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 217

« : 14-06-2008, 21:38 »

Jak się okazuje szczaw jest niezłym ziółkiem:
Szczaw był stosowany szeroko w lecznictwie od starożytności, przez średniowiecze, renesans i w XIX wieku. Opisany przez Hippocrates’a, Lonicerus’a, Matthiolus’a i Bock’a. Zalecali szczaw przy zapaleniu dziąseł, przy bolesnym ząbkowaniu, wrzodach, zaburzeniach w wydzielaniu żółci i zaparciach. W medycynie ludowej szczaw był wykorzystywany jako środek przeciwko szkorbutowi, czerwonce, zastojom żółci, osłabieniu, anemii, blednicy młodych dziewcząt. Stosowano go również w leczeniu artretyzmu, chorób pasożytniczych, przewlekłych wyprysków, żółtaczki, astmy, obstrukcji (zatwardzenia). W homeopatii szczaw służy do leczenia grypy, astmy, chronicznego kataru nosa, zapalenia gardła, gruźlicy i zapalenia krtani oraz oskrzeli. Antrachinony wzbudzają perystaltykę jelit.
Działanie: przeciwzapalne, żółciopędne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, trawienne, regulujące wypróżnienia, ściągające na błonę śluzową. Reguluje przemianę materii. Hamuje procesy autoagresji immunologicznej. Pobudza gojenie ran. Hamuje podziały komórek naskórka w przebiegu łuszczycy. Wspomaga leczenie hemoroidów. Leczy łupież tłusty, trądzik i łojotok. Hamuje rozwój Candida.  smile

Ale zanim zjecie zupę szczawiową, to przeczytajcie więcej o szczawiu na: http://www.luskiewnik.pl/autoimmunologia/new-page-5.htm
Zapisane
Asicyna
« Odpowiedz #1 : 17-06-2008, 13:49 »

Z tego, co wiem, to szczaw nie jest wskazany dla osób ze schorzeniami nerek. Tak samo jak rabarbar i buraczki.
Zapisane
Amdea
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 21-03-2008
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 217

« Odpowiedz #2 : 17-06-2008, 15:25 »

Cytat od: "Asicyna"
Z tego, co wiem, to szczaw nie jest wskazany dla osób ze schorzeniami nerek.

To właśnie wszyscy wiemy o szczawiu.  smile
Ale, że odwaru szczawiowego można używać "do płukania włosów przy wypadaniu, łupieżu, łojotoku, braku połysku i łysieniu, wreszcie do płukania jamy ustnej i gardła, do przepłukiwania odbytnicy przy hemoroidach, płukania narządów płciowych przy stanach zapalnych..." - to chyba niewielu z nas wie.
Zapisane
eryba
« Odpowiedz #3 : 27-12-2008, 19:10 »

Witam
Amedea,a jak przygotować taki odwar córka ma powracający łupież,a w ogródku rośnie go u mnie dużo:)
Zapisane
Amdea
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 21-03-2008
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 217

« Odpowiedz #4 : 27-12-2008, 20:05 »

Przepis jest na dole strony, do której linka podałam - http://www.luskiewnik.pl/autoimmunologia/new-page-5.htm :
Odwar szczawiowy – Decoctum Rumicis: 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia, ziela lub owoców zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do zagotowania, gotować 5 minut, odstawić na 30 minut, przecedzić.
Zapisane
eryba
« Odpowiedz #5 : 28-12-2008, 11:33 »

Dziękuję nie zauważyłam.
Na pewno wypróbuję:)
Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!