Niemedyczne forum zdrowia
28-04-2024, 23:22 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kości szpikowe  (Przeczytany 26176 razy)
Skarabeusz2005
« Odpowiedz #20 : 23-09-2009, 18:56 »

Ostatnio chciałam kupić taką kość i patrzyli na mnie jak na kogoś, kogo nie stać na kupno mięsa. Nie mieli. Teraz wiem, żeby kupić wołowe od pręgi lub gicz z kością.
Zastanawiam się jak to jest z tymi kośćmi? Czy tam nie odkłada się całe świństwo?
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #21 : 08-11-2009, 03:40 »

Ostatnio chciałam kupić taką kość i patrzyli na mnie jak na kogoś, kogo nie stać na kupno mięsa. Nie mieli. Teraz wiem, żeby kupić wołowe od pręgi lub gicz z kością.
Zastanawiam się jak to jest z tymi kośćmi? Czy tam nie odkłada się całe świństwo?


msn-wink niestety, ale z tego co wiem, słyszałem że niektórzy rzeźnicy wystawiają takie kości za darmo i zabierają je najczęściej ludzie ubodzy.

Tak i teraz wiem, dlaczego moja Babka "Nieboszczka" biggrin na szpik kostny mawiała "tuk".....

Ciekawe, ale tuk w dawnej polszczyźnie znaczył to samo co tłuszcz. Jeżeli dobrze kojarzę.
« Ostatnia zmiana: 08-11-2009, 03:43 wysłane przez Laokoon » Zapisane
Zbigniew Osiewała (Zibi)
« Odpowiedz #22 : 08-11-2009, 11:35 »

Ciekawe, ale tuk w dawnej polszczyźnie znaczył to samo co tłuszcz. Jeżeli dobrze kojarzę.
A może tuk od wystukiwania kością o blat stołu? msn-wink
Zapisane
fiona50
« Odpowiedz #23 : 08-11-2009, 13:21 »


Nie tylko ubodzy zabierają kości szpikowe do domu za darmo. Na targach mięsnych stoją w wielkich pojemnikach i zabierają je ludzie dla dużych psów, które niestety... też lubią tuk  msn-wink

 Na Zachodzie w mięsnych sklepach takie kości sprzedaje się wraz z mięsem pokrojone na specjalnych krajalnicach w plastry, szczególnie pręgę.
Zapisane
Chamomillka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08-10-2007
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 691

« Odpowiedz #24 : 09-11-2009, 11:00 »

We współczesnym języku czeskim "tuk" to właśnie tłuszcz.
Zapisane

"Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym"  Ks. Jan Twardowski
Mr. R
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: 27.09.2007
Wiadomości: 295

« Odpowiedz #25 : 23-11-2009, 15:09 »

Kupiłem dzisiaj pięknie przerąbane, cielęce kości szpikowe. Zastanawiam się jak je przygotować (nie chcę robić wywaru). .. Wpadłem na to żeby podpiec trochę  kości (do momentu kiedy będzie można szpik zgrabnie wydłubać), przyprawić szpik pieprzem, solą i czosnkiem i w razie potrzeby podsmażać przed jedzeniem. Czy to dobry pomysł ?

Zastanawiam się jeszcze jak długo takie kości mogą leżeć w lodówce bez żadnej obróbki.
Zapisane
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!