Niemedyczne forum zdrowia
29-04-2024, 00:44 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak rozpoznać dobry smalec; przepisy  (Przeczytany 19537 razy)
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« : 18-07-2008, 16:20 »

Wiem, że smalec da się zrobić samodzielnie, lecz czasem można/trzeba kupić. Dziś byłam w osiedlowym sklepie i widziałam smalec, niby ładnie, w papierze i tam było napisane, że ważny jest do końca lutego. Ku uciesze obsługi stwierdziłam energicznie, że to aż podejrzane i go odłożyłam. Czy słusznie? Jak producenci psują smalec? Czy tak długa data ważności jest normalna czy świadczy o upchaniu do niego jakiejś chemii?
« Ostatnia zmiana: 05-06-2009, 16:12 wysłane przez Grażyna » Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
fiona50
« Odpowiedz #1 : 18-07-2008, 18:57 »

Niekoniecznie.Jezeli tluszcz o wysokiej procentowej zawartosci ( minimum 99%) stoi w chlodnym miejscu, to nie ma prawa zeby sie zepsul lub zjelczal.Mam w tej dziedzinie doswiadczenie na masle klarowanym, ktore stalo w lodowce po 6 - 8 mcy i nie wykazywalo cech zepsucia.
Zapisane
Emisia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 50
MO: 01-12-2006
Skąd: Italia
Wiadomości: 612

« Odpowiedz #2 : 18-07-2008, 21:41 »

Ja rowniez do dzis uzywam smalcu wlasnorecznie stopionego w lutym i do dzis go uzywam. Nadal swietnie pachnie. msn-wink . Chyba_ze swinka byla czyms naszpikowana confused .
Zapisane
Zibi
« Odpowiedz #3 : 19-07-2008, 11:55 »

Jeszcze lepiej - jak się go trzyma w zamrażalniku.
« Ostatnia zmiana: 22-10-2011, 20:10 wysłane przez Zibi » Zapisane
fiona50
« Odpowiedz #4 : 19-07-2008, 18:08 »

Zibi, tu sie z Toba nie zgodze.Jezeli po wyjeciu smalcu z zamrazalnika bedziesz chcial smazyc na nim cokolwiek, to ten smalec opryska Ciebie, sciany i wszystko wokol.W procesie rozgrzewania zacznie sie wydzielac woda, a ta z tluszczem sie nie laczy i za kare Cie opryska........
Zapisane
Zibi
« Odpowiedz #5 : 19-07-2008, 22:01 »

Tak, wiem o tym, bo już mnie popryskał, w związku z tym należy wcześniej jego pewną ilość rozmrozić. Chodziło mi o najdłuższy czas przechowywania, tak przynajmniej pisali "mądrale" z "Optymalnika".
  
A, co do skrobania takiego smalcu we flaku, to bardzo uciążliwa czynność. I zawsze mi się kojarzy ze skrobaniem wosku z "gromnicy", jak za czasów mojej Babki nieboszczki.
« Ostatnia zmiana: 25-10-2011, 13:58 wysłane przez Zibi » Zapisane
Zulejka
« Odpowiedz #6 : 25-07-2008, 08:48 »

A jak właściwie robicie własny smalec?
Topicie słoninę?
Zapisane
Loret
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosuję.
Wiadomości: 415

« Odpowiedz #7 : 25-07-2008, 09:00 »

Ja mieszam surową słoninę z wędzonym boczkiem, kroję w kosteczkę i duszę. Jak już się dobrze to wytopi dodaję kminek i cebulę. Na koniec wrzucam pokrojony czosnek i jak już smalec jest gotowy dodaję 2 łyżki oleju z winogron, aby nie był twardy. Smalec jest pyszny pachnący i ma piękny kolor. smile
Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko mądrość.
Piotrb111
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 45
MO: 2007-03-06
Wiedza:
Wiadomości: 569

« Odpowiedz #8 : 25-08-2008, 06:18 »

A mam pytanie czy kupny smalec ten co wygląda jak ten wosk ze świecy nadaje się do pieczenie, bo do jedzenia go na pewno nie, ale czy można na nim upiec, a resztki z patelni wylać?
Zapisane
Grażyna
« Odpowiedz #9 : 25-08-2008, 08:03 »

Nadaje się do pieczenia i do smażenia, a potem jak piszesz - w kanał.
Zapisane
Bibi
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: od maja 2006, niestety z pół roczną przerwą
Skąd: Kraków
Wiadomości: 67

« Odpowiedz #10 : 16-09-2008, 20:58 »

Ostatnio odkryłam sadło. Kroi się jak masło, nawet tępym nożem. Dodaję boczek i smalec wychodzi szybciutko i bez bałaganu, ani dużego nakładu pracy. smile
Zapisane

Imperium się nie poddaje, Imperium kontratakuje! smile
Kld
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 36
MO: 1.12.2007
Wiadomości: 187

« Odpowiedz #11 : 05-06-2009, 15:12 »

Mam takie pytanie. Nigdy nie robiłem własnego smalcu. A teraz pragnę to zrobić. I mam takie pytanie. Czy stopić samą słoninę, czy jeszcze coś dodać. Może ktoś ma jakiś przepis na pyszny smalec, może nie zawodna Grażyna?

Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #12 : 05-06-2009, 16:11 »

Przepis Bibi jest bardzo dobry.
Ażeby dostać dobry surowiec, trzeba wybrać się na zakupy wcześnie rano. Szukać niewielkich firm masarskich na targu. Wybrać tłuszcz jasny, ładnie pachnący. słonina im grubsza tym lepsza.

Przepis na smalec ze skwarkami:
Składniki:
- pół kilograma słoniny,
- 1 kwaśne jabłko - boskop - dla poprawy zapachu,
- łyżeczka majeranku,
- pół łyżeczki mielonego kminku,
- średniej wielkości cebula,
- szczypta soli.
Można sporządzić czysty smalec bez żadnych dodatków - jako tłuszcz do potraw. Dodatki służą poprawie smaku, jeśli smalec ma służyć między innymi do smarowania chleba, a także do kaszy.

Wykonanie:
Tłuszcz należy schłodzić, ale nie zamrażać. Pokroić drobno ostrym nożem i rozgrzewać w rondlu do wytopienia - aż skwarki będą lekko skurczą się - uwaga, nie spalić.
W trakcie topienia dodać w całości obrane ze skórki jabłko, a następnie gdy smalec już będzie prawie wrzał - majeranku; zamieszać. Potem można dodać szczyptę zmielonego kminku, a następnie - jeśli smalec nie jest przeznaczony do dłuższego niż 7-10 dni przechowywania - drobno posiekaną cebulę według uznania. Gdy cebula zmięknie i będzie lekko podsmażona (nie może zbrązowieć) wyjąć jabłko, a smalec ze skwarkami przelać do miseczek.

Smalec z mięsem lub kiełbasą
Składniki dodatkowe:
I - mięso wieprzowe drobno mielone lub surowy boczek - 200g,
albo
II - 200g kiełbasy lub boczku wędzonego.

Niektórzy wolą od czystego smalcu smarowidło zawierające mięso, kiełbasę lub boczek.
Jeżeli dodatkiem ma być surowe mielone mięso albo surowy boczek pokrojony w kostkę, należy te składniki podgrzewać razem ze słoniną, ciągle mieszając.
W drugim przypadku, tuż po zawrzeniu, należy dodać drobno pokrojoną lub zmieloną kiełbasę bez skóry albo pokrojony w kostkę boczek. Pozostałe czynności bez zmian.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!