Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 21:44 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 42 43 [44] 45 46 ... 113   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Znów te szczepienia  (Przeczytany 1144714 razy)
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #860 : 03-02-2011, 11:06 »

Szczepienie przeciwko wściekliźnie stosuje się :
1/ zapobiegawczo u osób narażonych na ryzyko zakażenia (lekarze weterynarii, pracownicy rzeźni, pracownicy służb leśnych, personel laboratoriów pracujący z materiałem zakaźnym).
2/ u osób po narażeniu, a więc pogryzionych przez wściekłe lub podejrzane o wściekliznę zwierzę lub mających kontakt ze wściekłym zwierzęciem.

Cytat
To przeciwko wściekliźnie też wykonuje się szczepienia profilaktyczne?
Czy szczepienie może być inne niż profilaktyczne (ma ono na celu zapobieżenie nie ugryzieniu, ale wystąpieniu choroby)?

Podałem ten przykład, żeby dowiedzieć czy są wogóle jakieś wyjątki od stanowiska
Cytat
Ż a d n y c h !
Z tego co napisał Rysiek, rozumiem, że wyjątków nie ma. Unikać wirusów wścieklizny, ale nie szczepić się. Dziękuję.
Zapisane
Rysiek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 31-05-2008
Skąd: Stąd
Wiadomości: 1.810

« Odpowiedz #861 : 03-02-2011, 11:32 »

Szczepienie przeciwko wściekliźnie stosuje się :
1/ zapobiegawczo u osób narażonych na ryzyko zakażenia (lekarze weterynarii, pracownicy rzeźni, pracownicy służb leśnych, personel laboratoriów pracujący z materiałem zakaźnym).
2/ u osób po narażeniu, a więc pogryzionych przez wściekłe lub podejrzane o wściekliznę zwierzę lub mających kontakt ze wściekłym zwierzęciem.

To są przypadki szczególne, w których prawdopodobieństwo zakażenia wirusem wścieklizny jest większe niż u przeciętnego człowieka (niebędącego lekarzem weterynarii, pracownikiem rzeźni, pracownikiem służb leśnych, personelem laboratoriów, itp.), ale nigdy nie wynosi 1. Dlatego zawsze należy kierować się wiedzą i głową (czyli niczym) i decyzję o przyjęciu szczepionki podjąć samemu, po uprzedniej ocenie ryzyka.

Cytat
Cytat
To przeciwko wściekliźnie też wykonuje się szczepienia profilaktyczne?
Czy szczepienie może być inne niż profilaktyczne (ma ono na celu zapobieżenie nie ugryzieniu, ale wystąpieniu choroby)?

Może źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że powszechnie rozumiane szczepienie profilaktyczne, to takie, które zaleca się/wykonuje każdemu, bez względu na ryzyko wystąpienia choroby. W przypadku wścieklizny, także osobom nie będącym lekarzem weterynarii, pracownikiem rzeźni, pracownikiem służb leśnych, personelem laboratoriów, nie chodzącym do lasu, nie mającym w domu psa, ani nawet świnki morskiej, itp.
Zapisane

Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #862 : 03-02-2011, 11:40 »

Ryszard,
A zatem twierdzenie:
Cytat
My nie polecamy żadnych szczepień profilaktycznych. Ż a d n y c h !
jest prawidłowo sformułowane, czy nie?
Jeżeli "żadnych" - to rozumiem, że nie ma wyjątków.
Byłbym wdzięczny za jasną odpowiedź.
Zapisane
Rysiek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 31-05-2008
Skąd: Stąd
Wiadomości: 1.810

« Odpowiedz #863 : 03-02-2011, 11:47 »

Przed "ż a d n y c h" jest jeszcze wyrażenie "nie polecamy", co nie znaczy, że odradzamy/zabraniamy.

Jeśli ktoś pyta na Biosłone o szczepienia, to piszemy, że nie polecamy żadnych profilaktycznych szczepień. Mając na uwadze, że pytający wie (m. in. po to w regulaminie jest informacja o znajomości książek i portalu), że profilaktycznie znaczy każdemu, jak leci.

Nic nie poradzę na to, że dla Pana to co jest napisane, jest święte, tak jak z wynikami badań. My (osoby nazywające się Biosłonejczykami) wiemy, że każdy przypadek, każdy organizm jest inny i decyzja co do (w tym wypadku) szczepienia musi być podjęta z głową, samodzielnie, po przeanalizowaniu sytuacji. To tylko w medycynie wszystkie przypadki są sprowadzane do wyników badań i zaleceń ministra zdrowia, dlatego w każdym przypadku postępuje się tak samo, bo tak ktoś (najlepiej z tytułami) napisał. I niezależnie od tego czy jest pracownikiem rzeźni czy pracownikiem biura zaleca mu się szczepienie przeciw wściekliźnie.
Zapisane

Pjack
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2010-12-01, ZZO
Wiadomości: 113

« Odpowiedz #864 : 03-02-2011, 11:50 »

Dla mnie cytowane stwierdzenie oznacza "żadnych profilaktycznych".

Szczepienie przeciw wściekliźnie w powszechnym rozumieniu nie jest szczepieniem profilaktycznym - akurat takowe musiałem kiedyś przyjąć i po 20 latach nie czuję potrzeby aby taką "profilatykę" przeciw wściekliźnie powtórzyć.
Zapisane

Jacek
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #865 : 03-02-2011, 12:11 »

Ryszard,
Dziękuję za wyjaśnienie. Bardzo mi takie stanowisko odpowiada.
Chodziło mi tylko o precyzyjne wyrażanie się (przecież wiesz).
Zapisane
Rysiek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 31-05-2008
Skąd: Stąd
Wiadomości: 1.810

« Odpowiedz #866 : 03-02-2011, 12:13 »

Po ugryzieniu przez chore zwierzę lepiej się zaszczepieć, [...]
Po ugryzieniu podaje się chyba surowicę, a nie szczepionkę.

Po ugryzieniu podaje się szczepionkę według schematu:

Szczepienie po ekspozycji należy wykonać w dniach (D): D0, D3, D7, D14, D30, D90.
Cytat od: tamże
Zastosowanie szczepień po ekspozycji, najczęściej po ugryzieniu przez nieznane zwierzę zapobiega rozwojowi choroby.

Tym bardziej zastanawiające jest szczepienie, profilaktyczne, za wczasu, na wszelki wypadek, skoro skuteczne jest szczepienie po ugryzieniu, czyli po rzeczywistym wystąpieniu zagrożenia.
« Ostatnia zmiana: 03-02-2011, 12:16 wysłane przez Rysiek » Zapisane

Amdea
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 21-03-2008
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 217

« Odpowiedz #867 : 03-02-2011, 12:18 »

Dla mnie zastanawiajace jest, co naprawdę znajduje się w tych szczepionkach, przy założeniu, że wirusów nie ma. A pojawia się coraz więcej opinii niezależnych naukowców, twierdzących, że wirusy to wymysł Pasteura.
Zapisane
Tomasz Urbanowicz
« Odpowiedz #868 : 03-02-2011, 12:23 »

Cytat
Po ugryzieniu podaje się szczepionkę według schematu [...]
To już nie rozumiem sensu szczepienia "po fakcie". Zakładając, że ugryzie zwierzę chore na wściekliznę, co da po tym fakcie szczepienie? Cały czas wydawało mi się, że szczepi się "na wyrost", czyli przed wniknięciem jeszcze zarazka do organizmu.
Zapisane
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #869 : 03-02-2011, 12:23 »

Tutaj nie ma chyba jasnych kryteriów.
Pamiętam, że leczyliśmy kiedyś na oddziale intensywnej terapii dziewczynkę z zapaleniem mózgu spowodowanym wścieklizną. Wycinek mózgu wysłaliśmy do Instytutu Pasteura w Paryżu, gdzie potwierdzono rozpoznanie wścieklizny. Ponieważ jednak dziewczynka przeżyła... Instytut Pasteura wycofał się z tego rozpoznania.
Zapisane
Amdea
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 21-03-2008
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 217

« Odpowiedz #870 : 03-02-2011, 12:48 »

Skoro nie ma jasnych kryteriów, to skąd cokolwiek można wiedzieć na pewno i jeszcze na podstawie tych niejasnych kryteriów nakłaniać ludzi do szczepień.

Tu jest propagandowy film z 1956 roku, pokazuje "proces produkcyjny" szczepionki przeciwko polio - http://www.myspace.com/video/vid/21272143
Wyglada na to, że w szczepionce są komórki z nerek małp, sztucznie namnożone i przefiltrowane + konserwanty i adiuwanty. I tu rodzi się pytanie: od kiedy wirus polio ukrywa się w nerkach?
Zapisane
Lacky
« Odpowiedz #871 : 03-02-2011, 13:42 »

Kiedyś już opisywałem temat związany z wirusem wścieklizny i kiedy lepiej się zaszczepić.

http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=8089.msg75490#msg75490
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #872 : 03-02-2011, 13:57 »

Szczepienie osób szczególnie zagrożonych infekcją wirusem wścieklizny nie jest szczepieniem profilaktycznym, lecz prewencyjnym.
« Ostatnia zmiana: 03-02-2011, 20:25 wysłane przez Mistrz » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #873 : 03-02-2011, 14:27 »

profilaktyczny - zapobiegawczy, prewencyjny, związany z profilaktyką, ogółem środków zapobiegających powstawaniu chorób. 
  Etym. - gr. prophylaktikós 'zapobiegawczy' od prophylássein 'strzec się; zapobiegać'; zob. pro- 1; phylássein 'strzec; chronić' od phýlaks 'straż; warta'.
 
prewencja - zapobieganie; por. profilaktyka. 
   prewencyjny zapobiegawczy, nie dopuszczający do powstania zjawiska uważanego za niepożądane. 
   prewentorium med. sanatorium zapobiegawcze dla osób (np. dzieci) zagrożonych chorobą (np. gruźlicą). 
  Etym. - późn.łac. praeventio 'zapobieganie' z łac. praevenire 'wyprzedzić; zapobiec'; zob. pre-; venire, zob. adwent; -orium.


Prewencja zdrowotna – Profilaktyka
Jest to szereg działań mających na celu zapobieganie chorobie bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem poprzez kontrolowanie przyczyn i czynników ryzyka. Polega ona na zapobieganiu poważniejszym konsekwencjom choroby poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie. Celem prewencji jest podjęcie szybkich i skutecznych działań przywracających zdrowie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, dzięki temu prowadzi do ograniczenia niesprawności i inwalidztwa. Istotnym elementem również jest zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

Panie Józefie, pudło. Różnica tylko taka, że jedno słowo pochodzi z greki a drugie z łaciny; znaczenie to samo.

Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #874 : 03-02-2011, 16:52 »

Celem prewencji jest podjęcie szybkich i skutecznych działań przywracających zdrowie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, dzięki temu prowadzi do ograniczenia niesprawności i inwalidztwa. Istotnym elementem również jest zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.
Sam Pan sobie przeczy, ponieważ o ile celem prewencji jest właśnie podjęcie szybkich działań, to profilaktyka jest czymś zupełnie innym.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #875 : 03-02-2011, 16:59 »

Proszę zwrócić uwagę na nagłówek tej definicji "Prewencja zdrowotna - Profilaktyka". To synonimy.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #876 : 03-02-2011, 17:07 »

Proszę zwrócić uwagę na nagłówek tej definicji "Prewencja zdrowotna - Profilaktyka". To synonimy.
Dlaczego synonimy? Bo tak pisze? Jakiś matoł napisał, a Pan w to wierzy? Żyje Pan pod ołowianej litery urzędem? Z rozumu Pan nie korzysta? Jak się ma "...podjęcie szybkich i skutecznych działań przywracających zdrowie..." do profilaktyki? Kpi Pan sobie ze mnie?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #877 : 03-02-2011, 17:22 »

Etymologia:
gr. prophylaktikós 'zapobiegawczy'
łac. praeventio 'zapobieganie'
Cytat
Kpi Pan sobie ze mnie?
Czasami tak, ale po przyjacielsku, z sympatią. Przyjąłem od Pana tą miłą konwencję.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #878 : 03-02-2011, 17:31 »

No, ale czy ja Piszę greką albo łaciną? Piszę po polsku, w miarę wyraźnie, więc niech Pan raczy wziąć to pod uwagę.

Prewencja jest czymś zupełnie innym od profilaktyki. Powinien Pan to zrozumieć, chociażby czytając przytaczane przez siebie cytaty, na przykład ten: "prewentorium med. sanatorium zapobiegawcze dla osób (np. dzieci) zagrożonych chorobą (np. gruźlicą)." Rozumie Pan? - zagrożonych, bo nie były wcześniej podjęte działania profilaktyczne, tj. zapobiegające zagrożeniu. Zdrowe dzieci nie wymagają hospitalizacji w prewentorium.
« Ostatnia zmiana: 03-02-2011, 17:43 wysłane przez Mistrz » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #879 : 03-02-2011, 17:52 »

Słowom, które mają określone pierwotne znaczenie, możemy nadawać pewne nowe odcienie i nowe znaczenia; tworzyć z nich nowe określenia (prewentorium brzmi dobrze, a profilaktorium okropnie). W każdym żywym języku taki proces zachodzi. Jeżeli Pan wyczuwa różnicę między tymi dwoma słowami w kontekście zdrowia, to widać ma Pan inne "ucho" od mojego. Dla mnie słowo "prewencja" ma więcej konotacji prawno-policyjnych, ale na gruncie zdrowia ja tych różnic nie wyczuwam. Można zapytać językoznawcy.

Może Rzymianie czuli się bardziej zagrożeni od Greków?
Zapisane
Strony: 1 ... 42 43 [44] 45 46 ... 113   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!