Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 22:44 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mnie czy mi? Jak stosować.  (Przeczytany 16292 razy)
Grzegorz
« : 06-12-2008, 16:47 »

Grażynko, chyba nietrafione te poprawki, o ile się nie mylę, to odmiana jest następująca:

Kogo/co widać? Mnie widać.
Komu/czemu się udało? Mi się udało. To, niestety jest źle.//Grażyna
« Ostatnia zmiana: 06-12-2008, 17:38 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Grażyna
« Odpowiedz #1 : 06-12-2008, 17:51 »

A cóż to za przykłady, Grzegorzu? W obu podanych przez Ciebie występują pełne formy fleksyjne - mnie widać i mnie się udało. Zaimek jest na pozycji akcentowanej, a jest na niej zawsze, gdy stoi na początku zdania. Ale: Udało mi się - komu? czemu? - z akcentem na "udało".
Natomiast z czasownikiem "widać" - kogo? co? - zawsze mnie. Za to - ciebie albo cię - zależnie od akcentu.

Problemy, czy użyć formy fleksyjnej, czy skróconej, dotyczą najczęściej odmiany w celowniku - komu? czemu?
O formie pełnej decyduje więc akcent logiczny. Przykłady:

"Mnie się jednak udało? A Tobie? Tobie się udało? No, odpowiedz, udało ci się, czy nie?"

W pierwszym zdaniu i w przedostatnim zaimki występują w formie dłuższej, gdyż są w pozycji akcentowanej. W ostatnim zdaniu akcent pada na udało, dlatego zaimek występuje w formie skróconej ci.

Inny przykład:
"Jego z sobą nie zabieram, ciebie zabieram". albo "Zabieram ciebie" a to dlatego, że to ciebie jest w obydwu zdaniach akcentowane.
Ale:
"Zabieram cię ze sobą" - tu akcent nie pada na zaimek, tylko na zabieram, a więc mówimy cię, a nie: ciebie.
A także:
"Jest okropny - nie mogę go znieść".
Ale z kolei:
"Jego znieść nie mogę." (a nie: go)
Inne przykłady:
"Daj mi!" (a nie: mnie) "Nie, nie jemu, mnie daj" "Albo dobrze, daj mu."

Mam nadzieję, że to jest jasne, i że Cię, Grzegorzu, przekonałam. Ciebie przekonałam.
Zapisane
23mir
« Odpowiedz #2 : 06-12-2008, 18:48 »

Grzegorzu, najlepiej wytłumaczyła mi to moja polonistka - ok. 40 lat temu. Na początku zdania piszemy rozwiniętą formę zaimka - mnie, tobie, jemu. W  środku zdania - najczęściej formy skrócone mi, ci, mu. Resztę wytłumaczyła Grażynka. To wszystko kwestia akcentu i "wsłuchania się" w polski język. Przyznam, że "mi" na początku zdania bardzo razi.

W Twoim przykładzie: komu się udało? Mnie się udało. Ale: Udało mi się.
Inne przykłady: Kocham cię. Ale: Ciebie kocham.
Jemu to dam. Ale: Dam mu to.

« Ostatnia zmiana: 18-12-2015, 22:58 wysłane przez Gloria » Zapisane
Grażyna
« Odpowiedz #3 : 06-12-2008, 21:41 »

W najbliższym czasie, częściej, niż zwykle, będziemy sobie składać życzenia.
Często stosowana jest forma "Życzę Tobie zdrowia i pomyślności". Brzmi ona uroczyście, wypowiadana jest z "namaszczeniem", ale jednak poprawnie powinno być "Życzę Ci zdrowia i pomyślności".
Tę pierwszą, niektórzy uważają za grzeczniejszą, wszak kładzie nacisk na osobę tak hojnie obdarowywaną życzeniami, druga forma jest za to bardziej naturalna i akcent pada na to, czego życzymy.
« Ostatnia zmiana: 18-12-2015, 23:01 wysłane przez Gloria » Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #4 : 05-05-2009, 15:39 »

Bardzo sympatyczny felieton Macieja Malinowskiego na powyższy temat

http://www.obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=365

 
Cytat
  – Czy ktoś wypowiedział już wojnę szerzącej się jak zaraza modzie na stosowanie na początku wypowiedzi skróconej formy zaimka „ja”, czyli zaczynanie zdania od  ,,Mi”:,,Mi się zdaje, że...”; ,,Mi się to nie podoba” – pyta internauta (majewskaanna@vp.pl).

    Nie dziwię się irytacji czytelniczki. Doprawdy sprawa jest poważna, gdyż mówią tak już nie tylko dzieci, młodzież czy studenci, ale i spora część polityków, dziennikarzy, aktorów (ostatnio ów lapsus przytrafił się premierowi Donaldowi Tuskowi w rozmowie z Moniką Olejnik w TVN 24). Mało tego, owo niepoprawne mi na początku wypowiedzi i w pozycjach akcentowanych przenika do druku, co dla mniej wyrobionych językowo użytkowników polszczyzny może być potwierdzeniem, że można tak mówić i pisać. Tymczasem nie można…
Zapisane
Pjack
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2010-12-01, ZZO
Wiadomości: 113

« Odpowiedz #5 : 09-12-2010, 00:27 »

Ci pomogło, mi pomogło, mnie pomogło.

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5375
http://www.wiadomosci24.pl/blog/poradnik_dla_tych_ktorzy_uciekali_z_polskiego_2_43981.html
« Ostatnia zmiana: 11-11-2013, 22:01 wysłane przez Kamil_Niemcewicz » Zapisane

Jacek
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!