Niemedyczne forum zdrowia
20-04-2024, 11:26 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pokrzywa na wigor i wzmocnienie ciała i duszy  (Przeczytany 120820 razy)
Lucy
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15-12-2006
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 299

« : 06-05-2009, 19:00 »

Przypominam wszystkim forumowiczom, że już wyrosła pokrzywa, nadająca się do sałatek, naparów, soku.
Ja po trzydniowym piciu naparu ze świeżej pokrzywy, nabrałam takiego wigoru, że sama siebie nie poznaję.
Zrobiłam już sobie również zapas suszu.
« Ostatnia zmiana: 06-05-2009, 21:25 wysłane przez Grażyna » Zapisane

Wyimaginowane dolegliwości są nieuleczalne.
Basiula
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 14.01.2008
Wiadomości: 85

co cię tyka to cię tyczy.....

« Odpowiedz #1 : 06-05-2009, 20:12 »

A ja przypominam że zbierana w okresie po nowiu do pełni jest o wiele bardziej wartościowa i skuteczna. Ma też w tym okresie więcej soku. Przypominam że pełnia przypada 9-go. Staramy się zbierać zioła w dniach owocu lub kwiatu (wg kalendarza biodynamicznego), w dzień suchy , po zniknięciu rosy. Do pełni dni przyjazne zbiorowi mamy w sobotę  od godź 12 i w niedzielę (dzień kwiatu).
Życzę udanych zbiorów
Zapisane

Co cię tyka, to cię tyczy .....
Lacky
« Odpowiedz #2 : 06-05-2009, 20:22 »

Cytat
Przypominam że pełnia przypada 9-go. Staramy się zbierać zioła w dniach owocu lub kwiatu (wg kalendarza biodynamicznego), w dzień suchy , po zniknięciu rosy. Do pełni dni przyjazne zbiorowi mamy w sobotę  od godź 12 i w niedzielę (dzień kwiatu).

A dlaczego wtedy zioła są najbardziej wartościowe? Taka teoria czy jest jakieś logiczne wyjaśnienie? Ja bym to mógł przełożyć na propolis i wyjaśnić według tego ale nie wiem czy to to samo.

To że więcej soku to mało znaczące, można zebrać więcej ziół.

Zawsze trzeba pamiętać że stosowanie ziół powinno być celowe i logiczne uzasadnione. Stosowanie na zasadzie działa dobrze na innych to powinno zadziałać dobrze na mnie może zaburzyć procesy zdrowotne.

Z pokrzywą jest tak, że dobrze czyści układ krwionośny z toksyn, podnosi żelazo, dostarcza dużo wartościowych związków odżywczych organizmowi. Patrząc na to działanie pokrzywę terapeutycznie powinni stosować:

1.  Ci co mają problemy z psychiką wynikającą z przepełnienia układu krwionośnego toksynami. Czyli wszyscy z depresją, fobiami, nerwicami,  stresami.

2. Alergicy do złagodzenia okresowych objawów.

3. Ci co mają anemie i problemy z układem krwionośnym.

4. Osłabieni po chorobach w celu wzmocnienia organizmu.

Pozostali nie powinni stosować pokrzywy terapeutycznie do picia bo sztucznie wzmocnią organizm i znikną u nich wszystkie objawy oczyszczania.  Czyli utworzą sobie atrapę zdrowia, która będzie znikała jak takie substancje nie będą podawane.

Czym się różni stosowanie terapeutyczne od profilaktycznego, tym że terapeutycznie zażywamy coś codziennie w jakiś dawkach a profilaktycznie dla urozmaicenia pokarmu okresowo lub co jakiś czas w małych ilościach.
« Ostatnia zmiana: 06-05-2009, 20:44 wysłane przez Lacky » Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #3 : 06-05-2009, 21:03 »

Wprawdzie ja osobiście należę do tych którzy pokrzywę powinni zastosować ale dzięki Lacky za cenne rady.

Do pokrzywy podchodziłem dwukrotnie i zawsze kończyło się to na zerwaniu i przetransportowaniu. Nie miałem siły aby spożyć.
Zapisane
Basiula
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 14.01.2008
Wiadomości: 85

co cię tyka to cię tyczy.....

« Odpowiedz #4 : 06-05-2009, 22:04 »

Ma. Ograniczę się tylko do aspektu  księżyca. Działa on na naszą planetę za pośrednictwem żywiołu wody. Przybywając księżyc wyciąga  co się ku górze . Oprócz przybywania i ubywania księżyca mamy jest jeszcze jego wstępowanie i zstępowanie. Księżyc zaczyna się wznosić po łuku na niebie i od dołu do góry niezależnie od fazy oświetlenia . Punkt kulminacyjny osiąga po 14 dniach a potem zaczyna na nieboskłonie opadać zstępować (następne 14 dni).
       W okresie zstępowania następuje wzmożone przemieszczanie soków do dolnych części roślin. Mają wtedy lepszy kontakt z ziemią i lepiej się ukorzeniają. To okres sadzenia ale nie ma wpływu na sianie. W tym czasie parcie soków do góry jest marne więc można  ciąć i przycinać rośliny.
        Na księżycu   wstępującym soki idą silnie ku górze a co za tym idzie wszystko co dobre  . Zebrane owoce przechowują się dłużej. Obecnie mamy księżyc zstępujący.
   Uważa się że drugi cykl czyli fazy księżyca działa podobnie jak poprzedni. Cykle te się jednak nie zawsze pokrywają (inna ich długość ). Niektórzy uważają że działania przypisane drugiemu cyklowi  czyli fazowości księżyca przynależą pierwszemu. Księżyc na wpływ na cykl menstruacyjny. Krwawienie jest większe na przybywającym księżycu.
Można by tak długo wgłębiając się w cały zodiak i planety. A zaczął to wszystko kiedyś Rudolf Steiner ociec rolnictwa biodynamicznego. Znane są także doświadczenia konstelacyjne z pszczołami.

Nów Księżyca - Organizm łatwiej się oczyszcza ze złogów i trucizn, łatwiej wtedy rzucić palenie . Jednodniowa głodówka wspomoże nasz organizm i poprawi nasze samopoczucie. Teraz łatwiej goją się rany i maleje ryzyko krwotoków. To najlepszy czas na przeprowadzenie operacji. Nów to najlepszy moment na peeling całego ciała, maseczki ziołowe lub parowe. Pijmy też dużo soków owocowych i warzywnych, herbatek ziołowych i dużo nie gazowanej wody. Nasz organizm szybciej pozbędzie się złogów i toksyn

I kwadra - Nasze ciało jest gotowe do wchłaniania wszelkich substancji odżywczych i wzmacniających, potrzebnych organizmowi do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Mamy dużo energii, ale gorszy nastrój. W tym czasie organizm nastawiony jest na odnowę, dlatego wszelkie zabiegi upiększające przyniosą rewelacyjne efekty. Silniej działają preparaty wzmacniające i witaminy. Nasza skóra odzyska jędrność, spłycą się zmarszczki, a odżywki regenerujące wzmocnią włosy i paznokcie

Księżyc w pełni - Jesteśmy  podnieceni, w działaniu kierujemy się emocjami i instynktem. Nasilają się wówczas wszystkie stany transowe, również tak zwany ciąg alkoholowy. Grożą nam bezsenność i migrena. Podczas pełni źle goją się rany i gorsza jest krzepliwość krwi. W tej fazie organizm zatrzymuje więcej wody, co sprzyja powstawaniu opuchlizn. Pełnia to doskonały czas na farbowanie włosów, gdyż kolor dłużej się utrzyma i będzie intensywniejszy.  

 III kwadra - Sprzyja łatwiejszemu powrotowi do zdrowia. Łatwiej też schudniemy i oczyścimy nasz organizm z toksyn. Jeśli w tym czasie obetniemy włosy, będą wolniej rosły. Łatwiej też będzie przeprowadzić depilację - będzie mniej bolało

Jesteśmy częścią ziemi ale i kosmosu
Zapisane

Co cię tyka, to cię tyczy .....
Lacky
« Odpowiedz #5 : 06-05-2009, 22:19 »

Trochę to brzmi kosmicznie ale może coś w tym jest.

Logicznie ja bym to wytłumaczył tak. W różnych okresach zioła produkują różne związki chemiczne (organiczne i inne), które można uzyskać zbierając zioło w danym okresie. Najwięcej związków produkuje zioło przed rozpoczęciem kwitnięcia. Są to zarówno związki do budowy rośliny jak i związki zabezpieczające roślinę przed czynnikami zewnętrznymi.

Im więcej związków uda się uzyskać z danego zioła tym jego działanie jest lepsze mocniejsze. Dlatego młode rośliny są lepsze od przekwitniętych, których produkcja związków jest ograniczona do minimum. A kulminacja następuje w czasie kwitnięcia.
« Ostatnia zmiana: 06-05-2009, 22:37 wysłane przez Lacky » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #6 : 06-05-2009, 22:22 »

Zanim zacząłem zajmować się ziołami zawodowo, wielu rad udzielała mi prawdziwa zielarka - moja ciotka, z którą chodziłem zbierać zioła. Nie pamiętam, by kiedykolwiek zwracała uwagę na księżyc. Kiedy później zestawiłem wiedzę otrzymana od niej z wiedzą nabytą z książek, doszedłem do wniosku, że dogodnym momentem zbioru ziół jest kulminacja nasilenia niekorzystnych warunków środowiska, kiedy roślina musi wytwarzać najwięcej substancji umożliwiających jej przetrwanie. Zwykle jest to wczesny poranek, ale po opadnięciu rosy, gdy roślina przygotowuje się do ataku wirusów, bakterii i grzybów przeniesionych na nią przez wilgotne powietrze, z którego wydzieliła się rosa, ale drobnoustroje potrzebują ogrzania, by się uaktywnić. Może być także późne popołudnie, ale przed opadnięciem rosy - najlepszy czas zbioru płatków kwiatów. To właśnie owe aktywne substancje, używane przez rośliny do obrony, po wniknięciu do organizmu, przejawiają działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Piotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiedza:
Wiadomości: 1.357

« Odpowiedz #7 : 07-05-2009, 10:41 »

Ja zacząłem dodawać pokrzywę do koktajli. Zeszłoroczne warzywa mają już niewiele wartościowych składników, tegoroczne to w większości jeszcze nowalijki naładowane chemią. Dlatego traktuje spożywanie teraz pokrzywy jako naturalną rotację roślin i warzyw. Jak pojawią się nowe warzywa i owoce to ją wymienię na coś innego.
« Ostatnia zmiana: 07-05-2009, 10:43 wysłane przez Piotr » Zapisane
Lucy
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15-12-2006
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 299

« Odpowiedz #8 : 07-05-2009, 18:02 »

Słusznie Piotrze, ja też dodaję pokrzywę do koktaili warzywnych.
Gdzieś przeczytałam o przechowywaniu zmiksowanej pokrzywy w pojemnikach na lód. Jedną kostkę można dodawać do porcji koktailu.
Zapisane

Wyimaginowane dolegliwości są nieuleczalne.
ida
« Odpowiedz #9 : 10-05-2009, 22:06 »

Mam pytanie: czy pokrzywa może nie parzyć?

Dzisiaj znalazłam pod lasem (miejsce raczej zacienione) małe poletko gęsto zarośnięte kwitnącym glistnikiem. Pomiędzy drzewami były też kępy pokrzyw.
Narwałam całą torbę jednego i drugiego. Pokrzywy zbierałam w rękawiczce.
W domu, gdy chciałam je opłukać odruchowo wzięłam je gołą ręką -w ogóle nie parzą. Roślinki choć są dosyć duże są młode i mocno/ciemno zielone (rosły raczej w cieniu, bo zasłaniał je wysoki glistnik i drzewa).
Wyglądają dokładnie tak: http://survival.strefa.pl/r2/pokrzywaz2.jpg -tylko ciemniejsze (pokrzywa żegawka).

Szukałam w internecie -b.podobna jest jasnota biała (nie parzy) ...ale w miejscach, gdzie powinny być u niej kwiaty, tutaj wyrastają małe listki.

Może ktoś bardziej biegły w ziołach będzie mógł  mi pomóc, bo nie chce się otruć ....z drugiej strony trochę szkoda tak pięknego zbioru ...roślinki są dorodne i wyglądają zdrowo.

Zapisane
Lacky
« Odpowiedz #10 : 10-05-2009, 23:10 »

To co na zdjęciu to pokrzywa zwyczajna. Nie parzy bo to młoda pokrzywa, a młode pokrzywy nie zawsze wydzielają substancję parzącą. Jasnota biała różni się od pokrzywy tym że jasnota ma meszek na łodydze a pokrzywa ma rzadkie włoski, które później zaczynają parzyć. Mogą się mylić jak są młode a dobrze rozpoznawalne są dopiero jak zaczynają kwitnąć.
Zapisane
Mr. R
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: 27.09.2007
Wiadomości: 295

« Odpowiedz #11 : 15-05-2009, 10:51 »

Czy pokrzywa do koktajlu i parzenia obowiązkowo musi być młoda ?
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #12 : 15-05-2009, 11:12 »

Nie musi ale taka młoda ma dużo więcej substancji aktywnych przez co jej działanie jest dużo korzystniejsze.

W czym masz problem, teraz właśnie jest młoda pokrzywa i można sobie zebrać. Do następnej wiosny będzie już stara. A za rok można znów powtórzyć kurację młodą pokrzywą.
Zapisane
Mr. R
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: 27.09.2007
Wiadomości: 295

« Odpowiedz #13 : 15-05-2009, 12:03 »

Ktoś mi mówił, że młoda się już skończyła - bzdury jak widać a ja dałem się "wkręcić".
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #14 : 15-05-2009, 12:36 »

Dobrze ten ktoś mówił, taka zupełnie młoda już się skończyła. Teraz jest taka miesięczna już dojrzała ale jeszcze nie przerośnięta. Taka akurat.
Zapisane
Novalijka
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05-01-2008
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #15 : 15-05-2009, 13:00 »

Ja zamrażam sok z pokrzywy, tak poleca Lacky w wątku o alergii.
Mam pytanie odnośnie tego zamrażania, czy można spokojnie zamrozić w pojemnikach na kostki lodu większą ilość, czy lepiej np co jakieś dziesięć dni robić świeży sok.
Innymi słowy jak długo taki sok można przechowywać w zamrażarce?
Zapisane

Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica, a dziś to dar losu, z darów należy się cieszyć smile
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #16 : 15-05-2009, 13:08 »

Dobre pytanie. Myślę że tydzien czasu to jest optymalny czas.
Zapisane
Lacky
« Odpowiedz #17 : 15-05-2009, 23:15 »

Cytat
Innymi słowy jak długo taki sok można przechowywać w zamrażarce?

Zamrożony sok nie traci swoich właściwości. Po rozmrożeniu nie wolno go już zamrażać. Dlatego sok można przechowywać kilka miesięcy zamrożony.
Zapisane
Mr. R
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: 27.09.2007
Wiadomości: 295

« Odpowiedz #18 : 16-05-2009, 10:36 »

Wklejam przepisys na sok z pokrzywy, wszystko będzie w jednym miejscu :

"Nazbierać pokrzyw (teraz są młode idealne) umyć, włożyć do wrzątku na 3 sekundy, a potem zmielić na sok w sokowirówce lub w maszynie tłoczącej. Sok wlać do pojemników do tworzenia kostek lodu i włożyć do zamrażalki i zamrozić. Jedną kostkę zamrożonego soku z pokrzywy dodawać do koktajlu z błonnikiem"


Lacky, czy przygotowując sok można dolać wody do pokrzyw ?

Do koktajlu wrzucać zamrożoną kostę soku (i niszczyć blender) czy można ją wcześniej rozmrozić  ?

Zapisane
Novalijka
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05-01-2008
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #19 : 16-05-2009, 20:13 »

Cytat
Zamrożony sok nie traci swoich właściwości.

To świetnie.
Ja za pierwszym razem dodałam trochę wody bo miałam mało pokrzyw i ledwo co puściły sok, za drugim razem nazbierałam większą ilość i nie dodawałam już wody, sok wyszedł gęsty.

 
Dlaczego jedna kostka miałaby niszczeć blender?

Ta kostka zamrożonego soku powoduje, że koktajl ma taki fajny jakby lekko miętowy smak, synkowi i mnie bardzo smakuje.
« Ostatnia zmiana: 16-05-2009, 20:34 wysłane przez Novalijka » Zapisane

Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica, a dziś to dar losu, z darów należy się cieszyć smile
Strony: [1] 2 3 ... 8   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!