Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 19:07 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy podawać dziecku żelazo  (Przeczytany 9811 razy)
martinka
« : 17-10-2008, 21:29 »

A ja mam pytanie odnośnie polecanego preparatu żelaza dla 8 miesięczniaka, który byłby dobrze przyswajalny i nie powodował takich dolegliwości jak ten syntetyczny. Synek ma anemię i zalecono mu Ferrum w syropie (starszy bardzo źle na nie zareagował - duże wzdęcia, zatwardzenie, bóle brzucha), a bałabym się podawać mu rozgniecione żelazo calvity (przez te zbrylacze itp.). Czy jest może jakiś zamiennik?  
« Ostatnia zmiana: 29-05-2009, 23:38 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Emisia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 50
MO: 01-12-2006
Skąd: Italia
Wiadomości: 612

« Odpowiedz #1 : 19-10-2008, 09:11 »

A dlaczego chcesz go podawac synkowi? Jakie ma problemy? Dla ulatwienia podaje cytat Mistrza
Mistrz :
"Żelazo nie jest jedynym czynnikiem krwiotwórczym, bowiem bez witaminy B9, zwanej kwasem foliowym (łac. folium – liść) niemożliwe jest powstanie czerwonych krwinek. Szpinak niemalże w ogóle nie zawiera żelaza, ale za to obfituje w witaminę B9, dlatego spożywanie szpinaku likwiduje anemię."
Zwracam także uwagę na witaminę C, pomaga w przyswajaniu żelaza. Wiem, ze Calivita ma niby lewoskrętną, tj naturalną, prawidłową, ale ja nie próbowałam. Ale można(powinno się) głównie przyjmować w pożywieniu.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #2 : 19-10-2008, 10:39 »

Nadmiar żelaza w organizmie byłby bardzo szkodliwy, gdyż wywołałby chorobę - hemosyderozę charakteryzującą się uszkodzeniem wątroby i/lub nieodwracalnym uszkodzeniem trzustki. Z tego powodu ilość żelaza wchłanianego z przewodu pokarmowego jest ściśle reglamentowana. Odbywa się to w ten sposób, że najpierw organizm zgłasza niejako zapotrzebowanie na żelazo poprzez wydzielenie przez komórki okładzinowe żołądka specjalnego białka (zwanego czynnikiem wewnętrznym), które łączy się z żelazem pokarmowym w specjalny kompleks i tylko w postaci takich kompleksów żelazo jest wchłaniane w dalszych częściach przewodu pokarmowego. I chociaż w normalnym pożywieniu jest zwykle 10 razy więcej żelaza niż wynosi zapotrzebowanie organizmu, to siłą rzeczy 90% tego pierwiastka jest wydalana ze stolcem. Tak więc przyczyną niedoboru żelaza w organizmie jest nieprawidłowe wydzielanie czynnika wewnętrznego w żołądku, na które mają wpływ choroby żołądka, a także leki.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
martinka
« Odpowiedz #3 : 19-10-2008, 19:49 »

Cytat od: "Emisia"
A dlaczego chcesz go podawac synkowi? Jakie ma problemy?

Ma stwierdzoną niedokrwistość - hemoglobina 9,3 g/dl, hematokryt 30,3%, MCV 65,4 fl, MCH 20,1 pg, RDW-SD 27,8 fl i MCHC 30,7 g/dl.
Cytat
bez witaminy B9, zwanej kwasem foliowym (łac. folium – liść) niemożliwe jest powstanie czerwonych krwinek

Zapominiałam napisać, że oprócz żelaza Ferrum (1*2,5 ml) synek ma przepisany właśnie kwas foliowy (2*1/2 tabl).
Dopiero po umieszczeniu tego postu znalazłam wypowiedź dr Janusa odnośnie podawania żelaza:

Cytat od: "Andrzej Janus"
Proszę wraz z żelazem wprowadzić wit. C 1 x 100 mg, Lecytynę 600 j. Chelatowanego żelaza dla dzieci niestety nie robi żadna z firm.

Nie wiem, jaką witaminę C i lecytynę podać 8-miesięcznemu dziecku. Może coś zasugerujecie? confused Dodam, że synek je dużo warzyw i mięska - wczesniej jak był mniejszy i tylko na piersi, miał lepsze wyniki. Ja sama mam skłonność do anemii, to samo dotyczy mojego starszego synka - obydwoje przyjmujemy żelazo calvity.
Zapisane
hajdi
« Odpowiedz #4 : 19-10-2008, 21:53 »

Martinka,
czy ta anemia wpływa na życie dziecka, czy jest tylko odchyłką od norm?
Poziom hemoglobiny na 9,3 mg nie jest tragedią. Człowiek ma we krwi więcej hemoglobiny niż aktualnie potrzebuje, chyba że podejmuje wysiłek fizyczny - to taki zapas na wypadek wysiłku. Innaczej byśmy się udusili albo nie byli w stanie wykonać wysiłku, bo mięśnie nie dostałyby tlenu.
Zamiast podawać żelazo i inne świństwa, zacznij podawać synkowi MO (jeżeli jeszcze nie podajesz) a wtedy sluzówka zołądka się zregeneruje i zacznie wytwarzać czynnik białkowy.
« Ostatnia zmiana: 23-01-2010, 21:49 wysłane przez Hajdi » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #5 : 20-10-2008, 05:27 »

Cytat
Zamiast podawać żelazo i inne świństwa, zacznij podawać synkowi MO (jeżeli jeszcze nie podajesz) a wtedy sluzówka zołądka sie zregeneruje i zacznie wytwarzać czynnik białkowy.
Właśnie. Zamiast od razu maskować objaw, jak ma w zwyczaju fabryka chorób, czy nie rozsądniej jest usunąć przyczynę? Jeśli ktoś nie doczytał, przypominam, że w normalnym pożywieniu żelaza jest 10 razy więcej niż potrzeba organizmowi. Podawanie zwiększonej ilości żelaza, by przy pomocy witaminy C wymusić na organizmie jego wchłonięcie jest po stokroć bardziej szkodliwe, niż lekka odchyłka hemoglobiny od medycznej normy. A przecież naszym celem jest uzyskanie zdrowia metodami niemedycznymi - w zgodzie z naturą.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!