Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 23:59 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zaczynanie zdania dużą (wielką literą)  (Przeczytany 23976 razy)
michael27
« : 02-08-2009, 09:45 »

Na tym forum piszemy poprawnie, zdania zaczynamy dużą literą.

[/quote]

Przepraszam, nie wiedziałem. smile Gwoli ścisłości to nie dużą, tylko wielką. smile
Zapisane
Heniek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 14-05-2008
Wiadomości: 853

« Odpowiedz #1 : 02-08-2009, 11:05 »

Zdania można zaczynać dużą literą. Potwierdzenie masz w linku poniżej.

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4090
« Ostatnia zmiana: 02-08-2009, 11:10 wysłane przez Heniek » Zapisane

Nadciąga noc komety \ Ognistych meteorów deszcz \ Nie dowiesz się z gazety \ Kto przeżyje swoją śmierć
michael27
« Odpowiedz #2 : 18-09-2009, 21:23 »

To jeszcze raz ja. smile Duża litera to rusycyzm, a ja mam alergię na to co ruskie. smile Ale oczywiście forma sama w sobie jest poprawna.
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #3 : 18-09-2009, 21:25 »

Widać uchwały w III RP piszą dalej pod dyktando.
Zapisane
Heniek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 14-05-2008
Wiadomości: 853

« Odpowiedz #4 : 18-09-2009, 22:23 »

Duża litera to rusycyzm, a ja mam alergię na to co ruskie. smile

Obawiam się, że się mylisz. Rusycyzmem nie jest zwrot "duża/wielka litera" ale konstrukcja gramatyczna "z dużej/wielkiej litery". Co do określenia "duża litera" to Rosjanie użyliby raczej zwrotu "bolszaja bukwa" (zapis fonetyczny spolszczony).

Wikipedia ma niezłe zestawienie powszechnie popełnianych błędów językowych i wśród nich zajmuje się także wspomnianą zruszczoną i błędną konstrukcją gramatyczną.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Powszechne_b%C5%82%C4%99dy_j%C4%99zykowe
« Ostatnia zmiana: 18-12-2015, 22:32 wysłane przez Gloria » Zapisane

Nadciąga noc komety \ Ognistych meteorów deszcz \ Nie dowiesz się z gazety \ Kto przeżyje swoją śmierć
Zbigniew Osiewała (Zibi)
« Odpowiedz #5 : 19-09-2009, 08:30 »

To jeszcze raz ja. smile Duża litera to rusycyzm, a ja mam alergię na to co ruskie. smile Ale oczywiście forma sama w sobie jest poprawna.
...to raczej bolszewizm...
Zapisane
michael27
« Odpowiedz #6 : 19-09-2009, 11:13 »

Duża litera to rusycyzm, a ja mam alergię na to co ruskie. smile

Obawiam się, że się mylisz. Rusycyzmem nie jest zwrot "duża/wielka litera" ale konstrukcja gramatyczna "z dużej/wielkiej litery". Co do określenia "duża litera" to Rosjanie użyliby raczej zwrotu "bolszaja bukwa" (zapis fonetyczny spolszczony).

Wikipedia ma niezłe zestawienie powszechnie popełnianych błędów językowych i wśród nich zajmuje się także wspomnianą zruszczoną i błędną konstrukcją gramatyczną.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Powszechne_b%C5%82%C4%99dy_j%C4%99zykowe

Czy się mylę? Ja tak po prostu byłem wychowany i w domu i na lekcjach polskiego. Do dziś słyszę głos mojego polonisty, który mówi że forma "duża litera" to rusycyzm i dalej mówi, używajcie formy "wielka litera" powtarzał to tak skutecznie, że mi zostało. Polonista, jakich już dziś nie ma, taki prawdziwy przedwojenny. Mówił nie tylko pięknie o języku, ale też o historii.
« Ostatnia zmiana: 18-12-2015, 22:32 wysłane przez Gloria » Zapisane
michael27
« Odpowiedz #7 : 19-09-2009, 12:14 »

Rusofobi nie miał, zapewniam Cię. A ja byłem raczej pojętnym uczniem, temat był wałkowany wielokrotnie, dlatego też dobrze go zapamiętałem.
Zapisane
Heniek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 14-05-2008
Wiadomości: 853

« Odpowiedz #8 : 19-09-2009, 12:23 »

Rusofobi nie miał, zapewniam Cię. A ja byłem raczej pojętnym uczniem, temat był wałkowany wielokrotnie, dlatego też dobrze go zapamiętałem.

Twój polonista wydaje mi się podejrzany ... językowo oczywiście. Podejrzenia moje wzbudził fakt, że zamiast poprawnie napisać "rusofobii" (2 x "i" na końcu wyrazu) użyłeś niepoprawnej formy, zwłaszcza że byłeś pojętnym uczniem. Natomiast mój polonista przyczepiłby się do mnie, gdybym w jakiejkolwiek pracy pisemnej zaczął zdanie od od zwrotu "A ja", albo "Więc". Dla wyrazu "więc" czasem robię wyjątek, ale jestem świadomy że łamię pewną zasadę stylistyczną.  
Zapisane

Nadciąga noc komety \ Ognistych meteorów deszcz \ Nie dowiesz się z gazety \ Kto przeżyje swoją śmierć
michael27
« Odpowiedz #9 : 19-09-2009, 13:08 »

Ja wam podałem jeden przykład, ten który zapamiętałem. Teraz wyciągnijcie moje wszystkie wątki z forum i szukajcie błędów. smile
Zapisane
Stańczyk
« Odpowiedz #10 : 19-09-2009, 13:14 »

Teraz wyciągnijcie moje wszystkie wątki z forum i szukajcie błędów. smile
Nie podpowiadaj takich rzeczy, bo to zrobią.
Zapisane
Lilijka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 22.09.2009
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #11 : 04-04-2010, 18:28 »

Poprawna pisownia jest niezmiernie ważna. Wyrażamy w ten sposób szacunek i kłaniamy się Czytelnikowi. W zasadzie każde forum w sieci ( nie tylko polskie ) jest ogromnie zanieczyszczone ortograficznie, stylistycznie, logicznie. Ciężko czasami odszyfrować o co w tym wszystkim naprawdę chodzi. Jakbyśmy się czuli czytając np. książkę, w której roi się od błędów, nie tylko dotyczących poprawnej pisowni, ale również merytorycznych? Nasze forum jest zbyt ważne, by toczyć tu różnego rodzaju przepychanki ( z empatią, czy też bez ). Nie chodzi też o to, by pisać, pisać, pisać dużo i byle jak. Warto przemyśleć, co ja wniosę tą wypowiedzią w dany temat? Jak to pomoże innym?
   Żeby oszczędzić cenny czas Moderatorom, zastanowiłabym się nad wprowadzeniem takiego programu ( czy jest to technicznie możliwe? ), który automatycznie zwracałby taką wiadomość nadawcy, która zawierałaby błędy ortograficzne. Z notatką: „Proszę zastosować zasady poprawnej pisowni".
   Przyznam, że na początku tego nie rozumiałam. " O co chodzi z tymi znakami polskimi? Ojej, taka awantura o jeden przecinek, przecież liczy się treść itp." - myślałam.  Otóż nie. Wszystko jest ważne. Czytajmy ( i piszmy Wspólnie ) Nasze Forum jak najpiękniejszą książkę.
   
« Ostatnia zmiana: 04-04-2010, 18:36 wysłane przez Lilijka » Zapisane
Iyana
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 13.04.2009
Skąd: małopolskie
Wiadomości: 143

« Odpowiedz #12 : 04-04-2010, 19:09 »

Poprawna pisownia jest niezmiernie ważna. Wyrażamy w ten sposób szacunek i kłaniamy się Czytelnikowi...
   Przyznam, że na początku tego nie rozumiałam. " O co chodzi z tymi znakami polskimi? Ojej, taka awantura o jeden przecinek, przecież liczy się treść itp." - myślałam.  Otóż nie. Wszystko jest ważne. Czytajmy ( i piszmy Wspólnie ) Nasze Forum jak najpiękniejszą książkę.  

Lilijko, nie wiem czy ktoś już zwracał Ci uwagę odnośnie wyrażeń w nawiasach. Jeśli nie, to będę pierwsza. Notorycznie wstawiasz spacje między nawiasem otwierającym a wyrażeniem oraz końcem wyrażenia a nawiasem zamykającym. Przykład: ( i piszmy Wspólnie ) powinien wyglądać tak (i piszmy Wspólnie).
Zapisane
Effectus
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.12.2009
Skąd: Władysławowo
Wiadomości: 166

« Odpowiedz #13 : 04-04-2010, 19:12 »

Ja też wstawiałem spacje
Zapisane
Lilijka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 22.09.2009
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #14 : 04-04-2010, 19:18 »

Lilijko, nie wiem czy ktoś już zwracał Ci uwagę odnośnie wyrażeń w nawiasach. Jeśli nie, to będę pierwsza. Notorycznie wstawiasz spacje między nawiasem otwierającym a wyrażeniem oraz końcem wyrażenia a nawiasem zamykającym. Przykład: ( i piszmy Wspólnie ) powinien wyglądać tak (i piszmy Wspólnie).

   Oj, to wspaniała wiadomość. Tyle pracy kosztowało mnie wstawianie tych spacji smile. Dziękuję, Iyano, to naprawdę cenna rada. Już spieszę do jej wdrożenia (jestem otwarta na inne sugestie i pomoc w odświeżaniu znajomości poprawnej pisowni naszego, jakże pięknego, języka polskiego) smile.
« Ostatnia zmiana: 04-04-2010, 19:20 wysłane przez Lilijka » Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #15 : 04-04-2010, 21:42 »

A mój polonista zachęcał do wyrażania własnych myśli za pomocą konstrukcji: "A ja...". Przypomniał mi się wierszyk pana Brzechwy: "Kud ku dak, a ja owszem, a ja tak." Mój polonista także preferował wyrażenie: "wielką literą", choć litery jak wiadomo, są małe i duże.

Poprawne pisanie bardzo mi się tutaj podoba. W dużej mierze, właśnie to mnie tu trzyma. Nie lubię tylko minusa w roli myślnika... msn-wink Nie zawsze mam pod ręką "Mocny akcent" albo podobne udogodnienia. Mój edytor najczęściej bywa prymitywny --- a niech tam Mistrz się złości msn-wink.
« Ostatnia zmiana: 04-04-2010, 21:54 wysłane przez Antonio » Zapisane

I'm going through changes
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!