Niemedyczne forum zdrowia
25-04-2024, 20:20 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dynia na wiele sposobów - przepisy  (Przeczytany 55037 razy)
Bronia82
« : 11-09-2009, 13:15 »

Pojawiła się u mnie na targu dynia. Warto z niej skorzystać właśnie teraz, kiedy nie jest jeszcze przerośnięta. Smakuje rewelacyjnie zarówno na surowo jak i po ugotowaniu czy też usmażeniu. Jeśli macie jakieś ciekawe przepisy umieszczajcie je tutaj. W przepisach uwzględniałam osoby będące na DP. Część z nich nadaje się już od drugiego etapu DP. Większość to desery, nadające się na przekąskę, drugie śniadanie, czy na kolację. Są też potrawy nadające się na główny posiłek, po dodaniu sztuki mięsa. Oczywiście proporcje można zmieniać.

Sałatka z dyni z jabłkami
 
Surową dynię zetrzeć na tarce i zmieszać z pokrojonymi jabłkami. Dodać sok z cytryny i miód. Całość posypać rozgniecionymi orzechami ( uwzględniając DP, w drugim etapie orzechy laskowe lub migdały, w trzecim etapie włoskie). Można dodać cynamon.
Na 500 g dyni: 3 jabłka, sok z 1 cytryny, 3 łyżki miodu, pół szklanki orzechów.

Surówka z dyni

Dynię zetrzeć na tarce z dużymi otworami. Jabłko i pomidor pokroić w kostkę. Wszystkie składniki wymieszać z majonezem. Przyprawić do smaku solą, pieprzem, sokiem z cytryny. Posypać natką. Podawać do wędlin, mięs.

Mus z dyni

Dynię pokroić w kostkę. Jabłka obrać, pokroić na kawałki. Podgotować w małej ilości wody dynię i jabłka, po czym zmiksować. Z białek ubić sztywną pianę, po czym dodać miód. Wymieszać pianę z przestudzoną masą jabłkowo-dyniową, stale ubijając, dodać cynamon, otarta skórkę z cytryny, szczyptę imbiru. Mus przełożyć do salaterki i oziębić. Można podać z świeżo ubitą śmietaną.
Na 30 dag dyni, 2 kwaśne jabłka, pół szklanki wody, 2 łyżki miodu, pół łyżeczki cynamonu, miód do smaku.

Budyń z dyni

Dynię oczyścić, pokroić w plasterki, włożyć do garnka, zalać wodą ( tak, aby płyn przykrył plasterki) i ugotować. Przecedzić, zemleć i wystudzić. Dodać masło, cynamon, sól, miód i ubite żółtka, łyżkę mąki kukyrydzanej. Dobrze wymieszać dodać ubite białko, przełożyć do posmarowanego masłem i posypanego maką gryczaną garnka, czy też foremki na desery. Najlepiej sprawdziły się małe żaroodporne salaterki. Piec w piecyku.
Na pół małej dyni: 3 łyżki miodu, płaska łyżeczka cynamonu, szczypta imbiru, 3-4 jajka, łyżka masła, sól do smaku.
Budyń wyszedł mi dość mokry, ponieważ nie odcedziłam dokładnie dyni. Warto o tym pamiętać.

Słodka zupa z dyni

Dynię pokroić w drobne kawałki i dusić w osolonej wodzie, następnie zemleć. Dodać śmietanę, miodu do smaku, tartą skórkę cytrynową. Przed podaniem dodać odrobinę masła i cynamon. Zupa bardzo dobrze smakuje z kasza jaglaną, którą należy wcześniej ugotować. Posypać pestkami dyni i słonecznika.

Dynia zapiekana z jajem

Dynię pokroić w cienkie plasterki i podsmażyć, posolić. Następnie przełożyć do formy, posmarowanej masłem, zalać jajem i upiec. Posypać koperkiem lub inną zieleniną.  Przyprawy według gustu.

Dynia zapiekana w sosie pomidorowym – od trzeciego etapu DP

Dynię pokroić w grubą kostkę, ułożyć na półmisku do zapiekania, skropić wodą, wstawić do nagrzanego piekarnika na 5 min. Przyrządzić sos pomidorowy według upodobań. Zetrzeć ser na grubej tarce. Gdy dynia jest miękka, wyjąć, zalać sosem pomidorowym, posypać tartym serem, wstawić do piekarnika do czasu, gdy ser się zarumieni. Można posypać zieleniną.

Dynia zapiekana z ryżem- od trzeciego etapu DP

Ryż ugotować na sypko. Cebulę obrać, pokrajać w kostkę, usmażyć na tłuszczu. Dynię zetrzeć na tarce o dużych otworach. Wymieszać z ryżem i cebulą, ułożyć na półmisku do zapiekania. Zalać sosem pomidorowym. Posypać tartym serem wstawić na kilka minut do piekarnika.

Dynia z papryką i śmietaną

Cebulę obrać, pokroić w talarki, włożyć do rondla, dodać pokrojoną w cienkie paseczki paprykę. Zalać niewielką ilością wrzącej  wody, osolić, dodać tłuszcz i dusic pod przykryciem. Po kilku minutach włożyć obraną i pokrojoną w grubsze słupki dynię, dusic około 8-10 minut. Oprószyć mąką gryczaną lub też nie, zagotować, wymieszać z śmietaną. Posypać siekaną zieleniną.
« Ostatnia zmiana: 11-09-2009, 13:36 wysłane przez Bronia82 » Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #1 : 11-09-2009, 16:35 »

Mam pytanie, może glupie ale..kto pyta nie błądzi. Nigdy nie mialam do czynienia z dynią. Dynia jest duża. Jak się ją przechowuje po rozkrojeniu? Ze względu na gabaryty, jakoś nie widzę jej w lodówce. Wczoraj chodziłam koło dyni jak koło jeża  biggrin  bo nie wiedziałam co z nią potem będę robić.
Zapisane
Bronia82
« Odpowiedz #2 : 11-09-2009, 16:55 »

Pokroić na pół, wyciągnąć miękki miąższ z pestakami, resztę dyni pokroić na ćwiartki, obrać skórkę. Po tym zabiegu nie ma jej wcale tak dużo. Ja pierwszą połówkę dyni zużyłam na dwa razy. Część poszła na surówki, część na koktajle, reszta do zupy. Pestki wyłożyłam na papier. Cząstki dyni, bez miąższu, można przechowywać na dnie lodówki. Zostawiłabym tylko skórkę.
« Ostatnia zmiana: 11-09-2009, 17:02 wysłane przez Bronia82 » Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #3 : 11-09-2009, 17:05 »

Dziękuję bardzo. Teraz dynia mi niestraszna  biggrin.
« Ostatnia zmiana: 11-09-2009, 18:07 wysłane przez Iza38K » Zapisane
Bronia82
« Odpowiedz #4 : 11-09-2009, 17:16 »

To są  moje pierwsze kupione dynie w życiu. Nie miałam pojęcia, że mogą tak dobrze smakować.Te dojrzałe, miękkie, w smaku przypominają mi melony. Koktajl dyniowy z dodatkiem cytryny, miodu i śmietany jest dla mnie rewelacyjny.
Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #5 : 11-09-2009, 18:09 »

Zachęciłaś mnie Broniu. Coś kojarzę z dzieciństwa ale to chyba była jakaś zacierana dynią zupa mleczna a ja nie cierpiałam mleka. Wiem, że dynia to samo dobro więc teraz wyposażona w Twoje przepisy spróbuję ją podegustować.
Zapisane
Zuza
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-07-2008
Wiedza:
Skąd: Podkarpacie
Wiadomości: 683

« Odpowiedz #6 : 15-09-2009, 10:28 »

Zrobiłam wczoraj surówkę z dynią. Utarłam marchewkę i dynię, dodałam małą łyżeczkę cukru (na pewno nie w DP, ale ja nie stosuję), sok z cytryny i śmietana.
Bardzo smaczna i delikatna. Córka była mile zaskoczona. Na "dzień dobry" stwierdziła, że nie je surówki z dynią a potem...brała dokładkę!
Zapisane

Isa
« Odpowiedz #7 : 16-09-2009, 11:38 »

Zupa dyniowa z imbirem

Kawałki dyni (dużo) w garnku powinno być 3/4 wysokości, podlać troszkę oliwą i wodą i dusić, dodać świeży imbir ok. 1 cm korzenia, mleko kokosowe, sól – zmiksować dodać śmietankę lub nie.

W II etapie DP posypać parmezanem lub innym ostrym serem.

Pyszna i świetna na katar (imbir ostry uwaga z dawkowaniem).
« Ostatnia zmiana: 16-09-2009, 12:45 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #8 : 02-10-2009, 12:00 »

Zrobiłam wczoraj surowkę z dyni z jabłkiem, orzechami, miodem, cytryną i śmietaną i najbardziej rozśmieszył mnie przy stole mąż. Najpierw kręcił nosem a potem "wmłócił" 60 % ( nie żebym Mu coś wypominała- niech Mu pójdzie na zdrowie) surówki. Dzisiaj robię replay bez cynomanu bo wydaje mi się, że on zagłuszył smak dyni. Jutro zrobię słono-kwaśną wersję. Koktajl z dyni poszedł do toalety. Nikomu nie smakował, mnie aż zmulił. To samo mam z koktajlem z buraka. Surówkę uwielbiam ale ten sam burak zmiksowany z ziarnami mnie odrzuca.
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #9 : 02-10-2009, 12:28 »

A ja wczoraj popełniłam sałatkę z dyni, marchewki, selera, z łyżką chrzanu i śmietany – pycha, polecam!
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #10 : 02-10-2009, 12:44 »

Bo chrzan jest dobry smile i można fajny sos chrzanowy do jajka zrobić i do ozorków…Oj o kuchni to można długo gadać jak się trafi na podatny grunt.
Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #11 : 02-10-2009, 18:07 »

Dzisiaj zrobię koktajl z dyni z jabłkiem. Zobaczymy. Ja chyba za dużo dałam tej dyni i ona "rosła w ustach". Surówka bez cynamonu lepsza. Jutro zrobię w innej wersji. To jest moja korzyść z forum. Wielka.
Zapisane
Lilijka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 22.09.2009
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #12 : 26-10-2009, 16:23 »

Odpowiadam Lence, gdyż pytała. Tzw. grilowane kanapeczki z dyni- polecam tym,którzy zrezygnowali z chleba- ale po prostu kanapeczki lubią. Robię je sobie codziennie(jak akurat zakupię dynię na pestki) - wrzucam kawałki dyni- pokrojone jak chleb na kanapki- do tostera- i trzymam parę cykli ( wyskoczą - wciskam, wyskoczą wciskam) - w tym czasie przygotowuje pozostałe składniki "kanapeczki". Najbardziej smakują mi z pastą jajeczną, którą również robię sama- na parę dni - różne wersje- np.jajka gotowane,śmietana,oliwki,tuńczyk,cebula.  Albo tylko jajka,śmietana,świeża pietruszka, trochę majonezu (zmiksowane blenderem).
Po efekcie "grillowania" dynia jest przygotowana do kanapeczki. Smaruję pastą jajeczną, wkładam kawałek ogórka kiszonego - i jak dla mnie- rewelacja. smile
Podobnie postępuję z bakłażanem i cukinią- toster jest niezawodny szybko i sprawnie- tylko,że bakłażana to akurat ja muszę obrać ze skóry- bo nie lubię, i nieco dłużej trzymać w tosterze- wczesniej posolonego:) suuuuuper.
Pasty jajeczne przygotowuję różne- gdyż uwielbiam jajka i konsystencję twarożków. Zrezygnowałam z kupnych twarożków - allmete itp- mimo, że je uwielbiałam- gdyż niestety są mega chemiczne. Produkuję więc sama- najprzeróżniejsze. Bardzo mi smakują. I starczają na parę dni- więc i roboty nie za wiele. smile mniam smile
Zapisane
Lenka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.07.09
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 567

« Odpowiedz #13 : 26-10-2009, 18:06 »

Dzięki, Lilijko. Nie mam tostera ale zapiekacz i sandwiczer, więc mogę chyba to samo w nich zrobic.  Czy ta dynia musi byc chrupiąca i podpieczona? W takim tosterze nie stanie się za miękka, sflaczała? Nie puści soku?

Czy nabiał, twaróg nie jest "zabroniony". Przecież kazeina itd.
Zapisane
Zuza
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-07-2008
Wiedza:
Skąd: Podkarpacie
Wiadomości: 683

« Odpowiedz #14 : 26-10-2009, 18:44 »

Jeśli dobrze rozumiem, Lilijka przygotowuje pasty jajeczne o konsystencji twarożku ale nie dodaje do nich sera.
Zapisane

Lilijka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 22.09.2009
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #15 : 26-10-2009, 21:35 »

Tak Zuzo. Dobrze zrozumiałaś. Niedokładnie się może wyraziłam- chodziło mi o konsystencję twarożku- taki do rozsmarowywania - a nie o dodawanie sera - choć zdaje mi się,że można od czasu do czasu dodać nieco tłustego, wiejskiego twarogu- ale na pewno nie na codzień.

Lenka, dynia po mojej obróbce termicznej - nie jest ani sflaczała, ani nie puszcza soku. (kroisz dosc grube plastry- ale nie za grube). Sama po paru próbach dojdziesz do tego czy i jaka Ci smakuje. Akurat z mojego tostera wychodzi jak zgrillowana i bardzo mi to odpowiada.

Z bakłażanem różnie- czasem wyjdzie mi "sflaczały" ale i tak z pastą i ogóreczkiem, albo świeżą cebulką albo co tam lubisz w kanapeczkach- będzie zjadliwe.
Ja tak robię- gdyż czasami nie mam możliwości zabrania ze sobą sałatki,kaszy,mięs. Więc robię kanapeczki- zawijam- zabieram - a potem wcinam. ( chciałam koniecznie uniknąć chleba, bułek, płatów ryżowych czy też kukurydzianych, wasy itp - a chciałam mieć kanapkę smile
Zapisane
Lenka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.07.09
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 567

« Odpowiedz #16 : 26-10-2009, 22:05 »

Dzięki, na pewno wypróbuję , już mi ślinka cieknie.
Uwielbiam też pastę jajeczną. Choc dopiero uczę sie odżywiac w zdrowy sposób.
Nie napisałaś niezrozumiale, to ja źlę przeczytałam. Miałam ciężki dzień, że nawet nie miałam siły robic KB.Teraz przeczytałam jeszcze raz i wszystko jest jasne. Ja też lubię konsystencję takich twarożków. Ale to chyba można zrobic tylko na majonezie lub śmietanie? 
A szkoda, bo nie przepadam za majonezem. Zbyt ostry lub coś w tym rodzaju.

W jaki sposób zawijasz te kanapeczki? Jeden duży kawałk dyni faszerujesz i zwijasz w rulonik? Nie rozwala się wszystko?
Zapisane
Lilijka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 22.09.2009
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #17 : 26-10-2009, 22:31 »

Lenka, ja też się uczę- ale uważam, że mi to nieźle wychodzi.

Tak, pasty głównie na śmietanie lub troszkę majonezu- też nie przepadam- poza tym co za dużo, niezdrowo. Myślałam jeszcze o bazie z oliwy- ale to niewypróbowane.

Lenka, zwijam? smile Nic nie zwijam. Z moimi dyniami to jest tak- muszę je mieć- bo tutaj gdzie mieszkam- zapomnij o dobrych pestkach z dyni. Więc za radą innego użytkownika- zaczęłam dynie kupować- i sama sobie wydłubuję pestki- a co.

Za "owocem" dyni - nigdy nie przepadałam. Owszem w surówkach jest ok- ale ileż tego można zjeść? A wiadomo - dyni kawałek zawsze jest.

Więc- kroje dynię na pół. Wydłubuję pestki. I teraz w zależności od wielkości dyni- ale normalnie kroję sobie kawałek taki- jak chleba. Grilluje 2 kawałki. W środek daję co tam chcę. I robię kanapkę. Kawałek dyni- środek - kawałek dyni. Jak wychodzę zawijam szczelnie folią- i wszystki składniki przechodzą sobą i później są jeszcze lepsze. smile . Mnie się nie rozwala. Jak chciałaś zawijać dynię? Przecież ona jest mega twarda. smile
« Ostatnia zmiana: 27-10-2009, 09:46 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Lenka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.07.09
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 567

« Odpowiedz #18 : 26-10-2009, 23:05 »

No tak, wiem, ale zastanawiałam się, czy nie można tych plastrów kroic trochę cieńszych , zapiekac, więc może lekko zmiękną , ale nadal będą chrupiące, nałoży się farsz i zawinie w rulonik, jak np. rollo. Potem w folię i do pracy.,]
Muszę popróbowac.
Ja dla pestek kupiłam w tym roku już dwie dynie. 1. 4-kg., 2. 11 kg. I jeszcze mam trochę w lodówce i trochę zamroziłam. smile
« Ostatnia zmiana: 26-10-2009, 23:07 wysłane przez Lenka » Zapisane
Isa
« Odpowiedz #19 : 27-10-2009, 09:38 »

Super pomysł, na te kanapeczki, ja planuję lasagne z kabaczka i mielonego mięsnego farszu, na wzór gołąbków dla leniwych czyli bez zawijania.
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!