Niemedyczne forum zdrowia
28-04-2024, 20:01 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Isy pomysły na potrawy dietetyczne, smaczne i miłe dla oka  (Przeczytany 22789 razy)
Isa
« : 23-09-2009, 11:34 »

Pomysł na kolorowy obiad I etap DP

•   Szpinak świeży kroimy, wrzucamy na masełko do rondla, solimy, czekamy aż się poddusi, doprawiamy łyżką śmietany, startą gałką muszkatołową, ząbkiem czosnku.
•   Kasza jaglana gotowana z odrobiną soli i kurkumą – po ugotowaniu mieszamy z natką pietruszki.
•   Wołowina ( bitki): przyprawione mięso( pieprz ziołowy, kminek, sól, odrobinka octu winnego dla smaku, oleju 1-2 łyżki w zależności od ilości mięsa) - odkładamy na 30 min, żeby się zamarynowało ( im dłużej tym lepiej).
      Rozgrzewamy patelnię/ rondel, dodajemy tłuszcz, mięso obsmażamy z obu stron, podlewamy wodą, dokładamy posiekaną cebulę – dusimy do miękkości
« Ostatnia zmiana: 23-09-2009, 13:50 wysłane przez Rysiek » Zapisane
Isa
« Odpowiedz #1 : 23-09-2009, 11:56 »

Sałatka z dyni i papryki

Wykrawamy z dyni i papryki żółtej, zielonej i białej, plastry/ paski
Rozgrzewamy patelnię grillową.
Warzywa obsmażamy niezbyt długo ( tylko tyle żeby straciły surowość).
Układamy na talerzu, możemy dodać pokrojone w paski pieczone mięso z piersi kurczaka lub indyka, w późniejszych etapach diety widziałabym tu ser mozzarella lub lazur i pomidor, posypujemy natką pietruszki, świeżą bazylią lub kolendrą, pestkami dyni, słonecznikiem
Polewamy sosem winegret ( łyżeczka musztardy, sok z połowy cytryny, mały ząbek czosnku, oliwa)
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #2 : 24-09-2009, 10:41 »

Sałatka z kaszą jaglaną

Kasza jaglana  
Papryka żółta
Cebula
Ogórek kiszony
(składniki warzywne posiekać i zmieszać z kaszą – wszystko w proporcjach równych, cebuli trochę mniej)
Sok z cytryny
Pieprz
Natka pietruszki
Oliwa extra vergin

Składniki: 15 dkg kaszy jaglanej, 15 dkg żółtej papryki, 15 dkg kiszonego ogórka, 10 dkg cebuli.
Dodatki: sok z cytryny, pieprz, sól, natka pietruszki, oliwa extra vergin.
Wykonanie: kaszę ugotować na sypko i ostudzić. Paprykę, ogórki i cebulę posiekać, a następnie wymieszać z kaszą. Dodać do smaku dodatki.
« Ostatnia zmiana: 05-11-2009, 00:33 wysłane przez Mistrz » Zapisane
Isa
« Odpowiedz #3 : 28-09-2009, 09:49 »

Dyniowe leczo

Składniki podaję w kolejności wrzucania do garnka na rozgrzany olej ( troszkę):

Seler pocięty w słupki ( pół dużego)
Papryka pocięta w kostkę 2x2cm ( żółta, białą, zielona)
Cebula pocięta w kostkę 2x2 cm
Przyprawy do utłuczenia w moździerzu: kolendra, kminek, kawałek cynamonu,
Pół łyżeczki kurkumy, 2cm korzenia świeżego imbiru posiekanego
Dynia ok. 1 kg w kostkę ok. 3x3 cm
2 małe cukinie ( wielkość jak ogórki gruntowe)
Dusić, dosolić.

Dobrze pasuje do pieczeni, rolad, bitek z mięsa wołowego ( sprawdzone wczoraj).



Koktajle warzywne ostatnio ulubione:

1. Ziarna, kapusta kiszona, imbir świerzy, kminek

2. Ziarna, dynia, marchewka, śmietana, cynamon ( substytut jak się chce czegoś słodkiego i energetycznego)



« Ostatnia zmiana: 11-03-2012, 11:12 wysłane przez Klara27 » Zapisane
Lenka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.07.09
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 567

« Odpowiedz #4 : 28-09-2009, 21:33 »

Fajne przepisy, masz talent. Ja nigdy bym nie umiała tak tworzyć. Na pewno wypróbuję, tym bardziej, że cukinie i dynia już są w lodówce.
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #5 : 29-09-2009, 13:37 »

W wątku dynia na wiele sposobów http://bioslone.pl/forum2/index.php?topic=8468.0
są równie ciekawe pomysły i moja zupa smile.
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #6 : 06-10-2009, 10:27 »

W II etapie diety prozdrowotnej


Gołąbki z mięsem i soczewicą
(z góry przepraszam, jeśli piszę zbyt łopatologicznie, ale zakładam, że będą czytać także osoby mniej w kuchni biegłe)

Kapusta do gołąbków – włoska, liście blanszowane, ścięty gruby nerw, (aby się ładnie zwijało)
Mięso zmielone( dałam łopatkę wieprzową ) ok. 1kg + soczewica ugotowana w podobnej ilości
Zeszklona cebula (2 duże posiekane w kostkę)
Przyprawy: pieprz ziołowy, sól, bazylia, majeranek
4 jajka surowe  smile
Masę dobrze wymieszać, nadziewać gołąbki, układać w naczyniu przeznaczonym do zapiekania, podlać rosołem i dusić w piekarniku do skutku (garnek wyłożony na dnie liśćmi kapusty, gołąbki na wierzchu też przykryte liśćmi)

Podawać z sosem pieczarkowym ze śmietaną



Sałatka ziemniaczana na drugie śniadanie

4 ziemniaki ugotowane w mundurkach
2 jajka ugotowane na twardo
1 duża cebula pokrojona w piórka
3 duże ogórki kiszone
Oliwa, pieprz, sól, (jeśli trzeba, dla mnie wystarczy, że ogórki kiszone dają słony smak)
« Ostatnia zmiana: 06-10-2009, 10:28 wysłane przez Isa » Zapisane
Isa
« Odpowiedz #7 : 20-10-2009, 13:48 »

Naleśniki z mąki gryczanej

Składniki:
250 g maki gryczanej drobnej
0, 5 łyżeczki soli morskiej
1 jajko
600 ml wody

Ciasto na naleśniki przed smażeniem powinno odstać przynajmniej pół godziny – dzięki temu naleśniki będą lepiej się smażyć.
Jak przygotować:
1. W misce wymieszaj dokładnie mąkę, sól, jajko i wodę. Przykryj folią i pozostaw na 30 minut w temperaturze pokojowej lub na całą noc w lodówce.
2. Na patelni na mocnym ogniu rozgrzej olej, usuń nadmiar papierowym ręcznikiem i usmaż na nim cieniutkie naleśniki. Układaj naleśniki w stosik i przykryj drugim talerzem, żeby nie wyschły.

Nadziewamy serkiem śmietankowym z pesto, farszem warzywnym, farszem z mielonego mięsa itp. – można zabrać do pracy na drugie śniadanie
« Ostatnia zmiana: 20-10-2009, 13:54 wysłane przez Isa » Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #8 : 20-10-2009, 15:37 »

Ta sałatka ziemniaczana w wersji bez jajka jest dobrym dodatkiem do mięs.
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #9 : 21-10-2009, 08:58 »

A z dodatkiem zamiast jajka płatów śledzia solonego z oleju (pokrojonego w kawałki) również samodzielnym pysznym posiłkiem smile
Zapisane
Misia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01.02.2007
Wiadomości: 115

« Odpowiedz #10 : 21-10-2009, 18:17 »

Isa, czy tą mąkę gryczaną to kupujesz czy samam mielisz kaszę gryczaną? Jeśli mielisz - to jaką? Paloną cz nie paloną?
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #11 : 22-10-2009, 08:42 »

Mąkę kupiłam na targu, ale myślę, że można zmielić. Bardziej wartościowa byłaby z niepalonej kaszy. Pierwsze naleśniki mogą nie udawać się, trzeba wyczuć ilość ciasta wlewanego na patelnię, tłuszczu, trochę inaczej się rozlewa niż przy cieście z mąką pszenną. Po usmażeniu odkładam pojedynczo itd na talerz i przykrywam drugim (w cieple i wilgoci robią się bardziej elastyczne i lepiej się je później nadziewa).
Zapisane
Matylda
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: maj 2007
Skąd: Poznań
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #12 : 22-10-2009, 11:38 »

Kupna mąka gryczana jest z kaszy palonej (przynajmniej tak smakuje). Polecam mąkę z kaszy niepalonej, czyli ze zmielonej kaszy.
Dzięki za pomysł nadzienia serkiem śmietankowym, którego do tej pory w ogóle nie używałam - muszę wypróbować.
Ze swojej strony polecam naleśniki gryczane ze szpinakiem.
Farsz: szpinak, cukinia drobno pokrojona w kostkę (to dla uzyskania większej ilości nadzienia - z kilograma szpinaku wychodzi tylko kilka naleśników), cebula, odrobina czosnku, sól i gałka muszkatołowa. Do naleśników można dodać sera mozzarella i zapiec na patelni lub w piekarniku. Pycha!
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #13 : 22-10-2009, 13:29 »

Mam podobne odczucia smakowe co do mąki, spróbuję zmielić niepaloną kaszę, będzie porównanie.
Fajny może być ten farsz szpinakowy! Wypróbuję.
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #14 : 02-11-2009, 15:49 »

Lasagne z kabaczka

Kabaczek tniemy wzdłuż na płaty
Farsz:
Mięso z rosołu gotowane mielemy, dodajemy przesiekaną kapustę kiszoną ( 1:1), cebulę - siekaną w kostkę - przesmażamy na smalcu,
Przyprawy: chińska 5 smaków, pieprz, sól, tymianek, układać warstwami, podlać rosołem, dusić do miękkości.

Kopytka fasolowe

Ugotować fasolę, przepuścić przez maszynkę, dodać 1/4 objętości mąki ziemniaczanej, posolić
Formować kopytka, wrzucać na wrzątek

Podawać z bryndzą i cebulką przesmażoną lub przesmażonym boczkiem, cebulką, lub jak kto chce biggrin surówka mile widziana biggrin

Sałatka ziemniaczana

ziemniaki w mundurkach 6szt
kiełbasa swojska - 15 dkg
puszka groszku zielonego
ogórki kiszone 4
cebula
3 jajka ugotowane na twardo

Kroimy składniki w kostkę – mieszamy.

Sosik: oliwa z oliwek + ocet winny biały+ sól, pieprz (sporo), łyżeczka musztardy – wymieszać, zalać sałatkę, jeść po schłodzeniu w lodówce

Gicz cielęca duszona z rozmarynem

Gicz przerąbaną na 3 części obsmażamy z każdej strony na smalcu.
Przekładamy do garnka, dodać 2 cebule posiekane, 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, roztarty rozmaryn, 1 listek laurowy, ziele angielskie, startą skórkę cytrynową, pół szklanki białego wytrawnego wina, bulion, prawie żeby przykryć mięso.
Dusić do skutku, aż mięso będzie odchodzić od kości.
Obrać mięso włożyć do garnka, sos/ wywar odcedzić, resztę przetrzeć przez sito
Doprawić masłem, czosnkiem, natką pietruszki - dobra na ciepło, ale na zimno na drugi dzień ( stężała w lodówce) w charakterze galarety z nóżek również pycha.
« Ostatnia zmiana: 06-11-2009, 02:28 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Misia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01.02.2007
Wiadomości: 115

« Odpowiedz #15 : 02-11-2009, 21:46 »

Mam jedno ale do tych przepisów. Z tego co wiem, to mięsa nie powinno łączyć z ziemniakami. A kiełbasa to mięso.
Zastanawia mnie też dodawana przyprawa chińska 5 smaków - trochę chemii w tych przyprawach jest. Może zastąpić ją pojedynczymi przyprawami np. papryka, majeranek itp.?
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #16 : 03-11-2009, 09:34 »

Przyprawa chińska 5 smaków składa się z kopru włoskiego, pieprzu czarnego, goździków, cynamonu i kminu rzymskiego ( można oczywiście samemu skomponować inną mieszankę, lub czytać na opakowaniu czy nie ma chemii).
Zamieszczane przeze mnie przepisy mają być inspiracją dla innych i dziennikiem mojego żywienia a nie ścisłą wskazówką.
Natomiast w diecie prozdrowotnej akurat papryka przyprawowa (ani jako warzywo czerwone) nie jest wskazana w I i II etapie diety. Co do łączenia mięsa i węglowodanów - to, jeśli komuś nie szkodzi to połączenie jest dozwolone, a ziemniak jest dozwolony gotowany w mundurku lub pieczony od II etapu diety.

(więcej w temacie przyklejonym "Ziemniaki w kolejnych etapach diety...")
« Ostatnia zmiana: 03-11-2009, 10:49 wysłane przez Isa » Zapisane
Misia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01.02.2007
Wiadomości: 115

« Odpowiedz #17 : 03-11-2009, 18:35 »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź smile
Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #18 : 05-11-2009, 18:18 »

Szkoda, że już nigdzie nie widzę kabaczków. Widziałam cukinię na targu ale taką wyrośnięta. I co? Co z pestkami ? Mam na myśli to lasagne z kapustą. Jedyną potrawą jaką mi brakuje w diecie to łazanki z kapustą  lol. To byłby jakiś substytut.
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #19 : 06-11-2009, 08:57 »

Miałam ostatnio podobny problem … kabaczek miał zdrewniałą skórkę, obrałam a inaczej mówiąc obłupałam go z niej, wydrążyłam pestki i pokroiłam to, co zostało w cienkie plastry i układałam warstwami na przemian z mięsem itd., też wyszło dobre biggrin
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!