Niemedyczne forum zdrowia
28-04-2024, 21:20 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Isy pomysły na potrawy dietetyczne, smaczne i miłe dla oka  (Przeczytany 22790 razy)
Isa
« Odpowiedz #20 : 06-11-2009, 09:15 »

Dla Izy38K znalazłam w necie do łazanek - chyba też wypróbuję smile
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przepisy/przepis/81/

Makaron bezglutenowy:

•   szklanka mąki kukurydzianej,
•   pół szklanki mąki ziemniaczanej,
•   łyżeczka oleju,
•   jajko,
•   ciepła woda.
Wszystkie składniki oprócz wody umieszczamy w misce i mieszamy. Zagniatamy, dodając pomalutku wody. Dolewamy jej tyle, żeby ciasto było miękkie, ale nie kleiło się do rąk.
Ciasto z mąki kukurydzianej i ziemniaczanej kruszy się, więc trudno je rozwałkować. Nadaje się najlepiej na łazanki i makaron do zupy. Wtedy robimy wałeczek grubości 2 cm i kroimy nożem cienkie plasterki grubości 1 mm. Gotujemy w małej ilości dość mocno osolonej wody, bo mąka kukurydziana jest słodka. Gotować trzeba małymi partiami po 3-4 minuty, delikatnie mieszając, by kluski się nie sklejały.


Iso, jak kopiujemy coś z internetu to podajemy źródło //Rysiek
« Ostatnia zmiana: 06-11-2009, 09:40 wysłane przez Rysiek » Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #21 : 06-11-2009, 11:38 »

Dziękuję ! Poproszę męża, żeby zrobił bo ja akurat w kwestii makaronów i pierogów..jestem beztalenciem.
Zapisane
Isa
« Odpowiedz #22 : 05-02-2010, 10:58 »

Dawno nic nie pisałam, bo w jakąś rutynę ( warzywa, mięso, kasza, jajka …) wpadłam i nic ciekawego nie miałam moim zdaniem do zaproponowania. Jakiś czas temu w TV Agnieszka Kręglicka proponowała „inne” dania z kaszy, potem było w dodatku do gazety wyborczej na ten temat. Zainspirowana przepisem na babeczki – muffinki z kaszy gryczanej upiekłam z powodu braku formy na muffinki swoją babkę z kaszy. W oryginale były następujące składniki:

Babka z kaszy gryczanej

1-1,5 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej
100g gotowych kasztanów ( obranych i ugotowanych)
50g łuskanych orzechów włoskich
1 cebula
3 łyżki oliwy
Sól, pieprz
0,5 szklanki śmietany kremówki
2 jaja
Masło
Bułka do wysypania foremek

Ja dałam zamiast kasztanów ćwierć dużego selera startego na grubej tarce.
Zamiast orzechów włoskich dodałam garść łuskanego słonecznika, rodzynki, orzechy laskowe.
Cebulę zeszkliłam na smalcu własnego przetopu.
Śmietany nie dawałam, zamiast bułki kaszkę mannę kukurydzianą.

Wykonanie moje:
-orzechy posiekałam
-cebulę posiekałam i zeszkliłam na smalcu, połączyłam z posiekanymi orzechami, garstką słonecznika i rodzynek, mocno doprawiłam solą i pieprzem
- starłam seler
- wymieszałam kaszę z selerem, cebulą uprażoną z ziarnami, rodzynkami i orzechami
- po przestudzeniu masy dodałam 2 roztrzepane jajka
- wysmarowałam formę masłem, wysypałam kaszką kukurydzianą
- przełożyłam masę do formy
- wstawiłam do nagrzanego na 200 stopni C piekarnika
- piekłam ok. 40 minut do lekkiego zrumienienia wierzchu babki
- wyjęłam po przestudzeniu z formy

Próbowałam jeść na ciepło ( rozpada się), na zimno z serkiem kozim i ogórkiem kiszonym lepsze, dobre również z masłem ( cienkim plasterkiem), a także smalcem własnej roboty i ogórkiem kiszonym. Muszę powiedzieć, że to przebój ostatnich dni!
« Ostatnia zmiana: 05-02-2010, 11:01 wysłane przez Isa » Zapisane
Zuza
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-07-2008
Wiedza:
Skąd: Podkarpacie
Wiadomości: 683

« Odpowiedz #23 : 15-04-2010, 07:40 »

Nie wiem czy ktoś próbował już ten przepis na makaron bezglutenowy http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=8671.msg85116#msg85116 . Według mnie ten przepis to nieporozumienie, po ugotowaniu wychodzi guma, której nie da się pogryźć.
Zapisane

Isa
« Odpowiedz #24 : 15-04-2010, 13:13 »

Znalazłam ten przepis i spontanicznie dla Izy38K zamieściłam, ale nie wypróbowałam...Z ciekawości sprawdzę. Może wymaga modyfikacji smile
Zapisane
Zuza
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-07-2008
Wiedza:
Skąd: Podkarpacie
Wiadomości: 683

« Odpowiedz #25 : 15-04-2010, 13:15 »

Jest tu za dużo mąki ziemniaczanej i to powoduje, że wychodzi guma.
Zapisane

Loret
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosuję.
Wiadomości: 415

« Odpowiedz #26 : 15-04-2010, 14:32 »

Jeżeli ktoś nie może się obejść bez makaronu, to ostatecznie można kupić ryżowy lub ryżowo - kukurydziany (nitki lub wstążki). Zawsze to jakaś alternatywa smile.
« Ostatnia zmiana: 22-04-2010, 06:49 wysłane przez Szpilka » Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko mądrość.
Isa
« Odpowiedz #27 : 11-12-2010, 21:07 »

Mam epokowe jak dla mnie odkrycie pysznej potrawy:
naleśniki gryczane "galettes" z energetycznym nadzieniem

Przepis na ciasto:
0,5 kg drobnej maki gryczanej
dwie szczypty soli morskiej
1 jajko
1 litr wody
-wcześniej podawałam już przepis na naleśniki gryczane, ten nieznacznie się różni, ale ważna rzecz, zdecydowanie lepiej wychodzi jak ciasto przez noc odpocznie przed smażeniem

      -ciasto robimy na noc, żeby napęczniało,
      -smażymy  naleśnik z jednej strony, obracamy,
      -na środek naleśnika wbijamy jajko,
      -wokół jajka kładziemy przesmażone siekane podgardle wędzone z cebulką i pieczarką,
      -zaginamy brzegi, aby utworzyć kwadrat z żółtkiem w środku, i przykrywamy patelnię pokrywką,
      -trzymamy na małym ogniu i czekamy, aż jajko stanie się "sadzone"
      -sól, pieprz do smaku

Bon Appetit! - mówię Wam, to ostatnio u nas przebój kulinarny! A swoją drogą polecam film "Julie&Julia" smile.
« Ostatnia zmiana: 11-12-2010, 21:14 wysłane przez Isa » Zapisane
Isa
« Odpowiedz #28 : 15-12-2010, 17:04 »

Mieszanka przyprawowa do dań na indyjską nutę, rozgrzewająca

1 łyżeczka kminu rzymskiego (ew. kminku)
1 łyżeczka kurkumy
0,5 łyżeczki kolendry
0,5 łyżeczki gorczycy
kilka ziaren pieprzu
przyprawy utłuc  w moździerzu

Warzywa duszone energetyczne

1 marchew
1 cebula
¼ selera
fasola lub cieciorka (1 szklanka ugotowanej)
na patelnię na rozgrzany tłuszcz wrzucić przyprawy i zaczekać aż będą pachnieć
dołożyć czosnek pocięty w plasterki i 1 cm korzenia świeżego imbiru posiekanego
potem warzywa w kolejności od najtwardszych: marchew, seler, cebula przesmażyć i podlać odrobiną wody, poddusić, dodać fasolę ugotowaną lub cieciorkę
na zakończenie dodać 2 łyżki śmietany, zamieszać
podawać z kukurydzianą tortillą (w Indiach takie placki nazywają się inaczej i są z mąki pszennej)

W tej mieszance przyprawowej fajnie też wychodzi pocięte w paski mięsko zamarynowane i usmażone, podane w tortilli + surówka warzywna wedle upodobań.

tortilla
20 dag mąki kukurydzianej
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka smalcu lub masła
1/4 l wody
składniki zagnieść jak na makaron, najpierw mąkę z tłuszczem i solą, wodę dolewać stopniowo
odłożyć na 0,5 godz aby odpoczęło
wałkować małe placuszki (wielkości małego naleśnika) i piec z obu stron na suchej patelni aż będą na powierzchni pojawiać się pęcherzyki

A do tortilli jak najbardziej inne nadzienia też pasują, np.:meksykańskie, tureckie czy marokańskie w charakterze, tylko niestety w niektórych przypadkach potrzebna jest ostra papryka, która nie każdemu służy.


Zapisane
Lucy
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15-12-2006
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 299

« Odpowiedz #29 : 16-12-2010, 13:46 »

Isa, twoje przepisy sa rewelacyjne. Wypróbowałam prawie wszystkie i zawsze sie udawały. Wprowadzają nową nutę w kuchni . Co najważniejsze - nie są przekombinowane, proste w wykonaniu i baaaaardzo smaczne.
W swoim imieniu i mojego małżonka - serdeczne dzięki. Prosimy o dalsze przepisy.
Zapisane

Wyimaginowane dolegliwości są nieuleczalne.
Isa
« Odpowiedz #30 : 16-12-2010, 14:13 »

Miło mi bardzo, bardzo! Cieszę się, że trafiłam w Wasz gust kulinarny. Mój mąż mówi, że ja gotuję z uczuciem i dlatego wychodzi dobre, jest to część prawdy, bo gotuję nie tylko z uczuciem do tych, których kocham, ale również do sztuki kulinarnej. To trochę jak z malowaniem, tylko bawimy się oprócz koloru smakiem i zapachem. Pomyślę jeszcze co takiego bywało przebojem w naszej kuchni, a będzie zgodne z dietą, bo taką zasadę przyjęłam w zamieszczaniu tu swoich pomysłów i coś spiszę. A na razie: herbatki na zimowe chłody.

herbatka aromatyczna
do imbryka wrzućcie czarną herbatę, kawałek startego świeżego imbiru, kardamon, cynamon, goździk i kolendrę (wszystkiego po trochu wg uznania, byle nie przesadzić z ilością) i zalać wrzątkiem

herbatka czarodziejska mojego Taty
zaparzyć w imbryku czarną herbatę
w kubeczku plasterek cytryny rozgnieść z łyżeczką/ łyżką miodu
wlać herbatę; zrobiona w tak magiczny sposób nigdy nie gorzknieje
Zapisane
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!