Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 23:07 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Cebula  (Przeczytany 90138 razy)
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« : 07-04-2007, 10:58 »

Często słyszy się, że żywność powinna być lekarstwem. To nieprawda. Zadaniem żywności jest dostarczenie organizmowi substancji budulcowych, energetycznych i regulacyjnych. I tyle! Jednak pewne dodatki poprawiające smak potraw istotnie wykazują właściwości lecznicze. Należą do nich naturalne przyprawy ziołowe oraz surowe warzywa.
 Jednym z nich jest niedoceniana cebula zawierająca wprost zawrotne ilości witaminy C, a także β-karoten (będący prowitaminą A) i witaminy: B1, B2 i B3 (zwana witaminą PP) oraz olejki eteryczne, saponiny, flawonoidy, ponadto organiczne związki: siarki, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, cynku i selenu. Świeży szczypior zawiera także istotne ilości witaminy B9 (zwanej kwasem foliowym) niezwykle ważnej w procesie wydalania z organizmu toksyn.
Lecznicze oddziaływanie cebuli na organizm jest tak wszechstronne, że zamiast rośliną przyprawową, powinno się ją nazwać rośliną paramedyczną, bowiem na takie miano z pewnością zasługuje.
Trudno wymienić wszystkie dobrodziejstwa płynące z jedzenia cebuli, ale niektóre z nich to:
 naughty  Ze względu na zawartość sporej ilości witaminy C, cebula zapobiega stanom zapalny dziąseł, a stan naszych dziąseł jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i, niestety, nagminnie bagatelizowany. Tymczasem każdy niedobór witaminy C ma swoje odzwierciedlenie w zmianach dziąseł. Niestety, te zmiany (tworzące się od dzieciństwa) nigdy nie ustępują całkowicie i w wieku średnim, a nawet wcześniej, dają o sobie znać objawami paradentozy – zmianami ropnymi przyzębia, ruszaniem się zębów i bólem utrudniającym, albo wręcz uniemożliwiającym dokładne pogryzienie pokarmu. Stąd już tylko krok do chorób przewodu pokarmowego i szkodliwej w gruncie rzeczy diety zdominowanej przez pokarmy niewymagające gryzienia.
 naughty  Zapach i lecznicze właściwości cebuli wynikają z organicznych związków siarki, które mają działanie bakteriobójcze nawet w stosunku do bakterii odpornych na antybiotyki. Owe związki mają także istotne znaczenie w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego.
 naughty  Saponiny zawarte w cebuli zwiększają wytwarzanie plwociny i rozrzedzają ją, co ułatwia oczyszczanie oskrzeli z zalegającego je śluzu zmieszanego z kurzem oraz zarazkami, wychwyconymi z wdychanego powietrza.  
 naughty  Czynne związki zawarte w cebuli zwiększają wydalanie moczu, a z nim toksycznych produktów przemiany materii, przede wszystkim mocznika, w związku z czym cebula skutecznie zapobiega kamicy moczanowej. Ponadto działanie moczopędne cebuli wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
 naughty  Niezwykle ważna jest także zawartość w cebuli łatwo przyswajalnych substancji mineralnych, takich jak: cynk – ważny czynnik odporności przeciwwirusowej, selen – czynnik przeciwmiażdżycowy, fosfor i wapń – budulce kości i zębów, żelazo – składnik hemoglobiny.
Reasumując: cebula zapobiega procesom przedwczesnego starzenia się organizmu, ergo: wpływa na długowieczność. Toteż zamiast wydawać ciężkie pieniądze na martwe w gruncie rzeczy suplementy  naughty  jedzmy cebulę!  naughty  Co najmniej jedną średniej wielości główkę albo ½ pęczka szczypiorku codziennie.
« Ostatnia zmiana: 20-12-2008, 18:30 wysłane przez Grażyna » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
iwomis
« Odpowiedz #1 : 12-10-2007, 08:19 »

Witam, zawsze dodaje cebule w miarę możliwości do  potraw. Dzieci uwielbiają jajecznicę z cebulką i  pizzę.  Robię kanapki z pomidorem i cebulą. Nawet nie narzekają, że piecze. Chyba organizm jej  potrzebuje: biggrin. Pozdrawiam
Zapisane
Shpeelka
« Odpowiedz #2 : 12-10-2007, 08:24 »

Tam u dołu tekstu Pana Sloneskiego przesuwa sie napis, ze wkrotve pojawia sie informacje dotyczace leczniczych wlaciwosci cebulii pokrzywy wraz z przepisami.
Bylo to w kwietniu , czy cos sie pojawi wkrotce?   naughty mowia,ze jak sie czlowiek poparzy pokrzywa to wyjdzie mu to na zdrowie  naughty
Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #3 : 12-10-2007, 08:41 »

Cytat od: Mistrz
niedoceniana [glow=black]cebula[/glow] zawierająca wprost zawrotne ilości witaminy C, a także β-karoten (będący prowitaminą A) i witaminy: B1, B2 i B3 (zwana witaminą PP) oraz olejki eteryczne, saponiny, flawonoidy, ponadto organiczne związki: siarki, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, cynku i selenu. Świeży szczypior zawiera także istotne ilości witaminy B9 (zwanej kwasem foliowym) niezwykle ważnej w procesie wydalania z organizmu toksyn.



Jestem ciekawa ile z tych wartosciowych skladnikow zostaje w cebuli po jej ugotowaniu czy uduszeniu?
Zapisane
iwomis
« Odpowiedz #4 : 17-10-2007, 10:22 »

cebula jest wskazana nawet chorym na żołądek -tylko po przegotowaniu, więc chyba zostaje wiele dobrych składników...
Zapisane
Evaa8
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-04-2004
Skąd: S.W.
Wiadomości: 315

« Odpowiedz #5 : 17-10-2007, 14:41 »

Masz racje. Na chora watrobe tez, np. uduszona.
Zapisane

evaa
"Wiedza jest skarbem, który możemy wszędzie ze sobą zabrać".
Elowen
« Odpowiedz #6 : 19-10-2007, 16:10 »

Dzieki za odpowiedz!
Macie racje, ale gotowane warzywa tez dzialaja pozytywne na organzm. Jednak sposob przygotowania ich zmienia zastosowanie po prostu.
Jednak jestem ciekawa w jakim stopniu warzywa (i owoce) traca witaminy po ugotowaniu ... i czy w ogole traca?
Zapisane
Evaa8
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-04-2004
Skąd: S.W.
Wiadomości: 315

« Odpowiedz #7 : 19-10-2007, 18:25 »

Traca chyba z 1/4...gdzies bylo.
Zapisane

evaa
"Wiedza jest skarbem, który możemy wszędzie ze sobą zabrać".
Zibi
« Odpowiedz #8 : 21-10-2007, 13:46 »

Minerały są bardziej odporne na obróbkę kulinarną niż witaminy, ale za to znaczne straty ich można ujawnić podczas wyługowywania, tj.: płukania, zamaczania, odlewania wywarów. W przypadku odlewania straty składników mineralnych wynoszą: 31-63 potasu; 16-69 magnezu; 14-69-miedzi;19-43 % cynku. Dlatego też warzywa przeznaczone do gotowania powinny być zalane małą ilością wody wrzącej, gotowane krótko i mało rozdrobnione. Najlepiej gotować na parze.

Straty witamin rozpuszczalnych w tłuszczach są związane z procesem utleniania, zaś wit. z grupyB oraz wit. C -ulegają ubytkom podczas procesów gastronomicznych, gdyż są łatwo rozpuszczalne w wodzie i wykazuja dużą wrażliwość na czynniki środowiskowe, tj.: wysoką temp., zmianę ph lub działanie światła.W warzywach i owocach do znacznych strat wit., a szczególnie C i folianów dochodzi na skutek blanszowania, gotowania i sterylizacji.
Np. straty wit. C podczas moczenia ziemniaków - do 10%; w surówkach podczas przetrzymywania - do 50 %.

Mrożenie jest najlepszym sposobem na mniejsze ubytki - do 10%.

W wyniku obróbki mięso traci do ok.40% wit. 'TIANINY i wit. B6.
Mięso, im mniej zawiera tłuszczu, tym więcej zawiera wit. z grupy B.


Aby nie dopuścić do dużych strat w warzywach i owocach należy:
- myć przed obieraniem;
- obierać b. cienko;
- obrane warzywa i owoce szybko płukać i nie przetrzymywać długo w wodzie /można je gotować w tej samej
   wodzie co się uprzednio moczyły/;
- nie płukać i nie trzymać w wodzie warzyw, które już zostały rozdrobnione;
- rozdrabniać przed dalszą obróbką bezpośrednio, aby uniknąć dodatkowych strat składników odżywczych;
- warzywa i owoce obrane, lub rozdrobnione należy chronić przed światłem i dostępem tlenu; można dolać do nich
  olejów lub jogurtów;
- do rozdrabniania używać tylko narzędzi nierdzewnych i przechowywać w niealuminiowych pojemnikach.
 smile
« Ostatnia zmiana: 26-11-2009, 18:16 wysłane przez Zibi » Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #9 : 23-10-2007, 07:12 »

Dzięki zibi! :padam:
Zapisane
tamary
« Odpowiedz #10 : 25-01-2008, 19:42 »

Moja córkę z powiekszonych kilka lat wezłów wyleczyła pani doktor - powiedziała nie mam juz pomyslu jedynie cebula!!! Okład z cebuli utartej 3 dni smrodu w domu i porzegnałysmy wezły, z którymi walka trwała pare lat ok 5 . Pozdrawiam Tamara .
Zapisane
Misia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01.02.2007
Wiadomości: 115

« Odpowiedz #11 : 25-01-2008, 20:14 »

Ja bardzo lubię cebulkę. Smaruję kromkę majonezem, na to drobno posiekana cebulka, pieprz i troszkę soli. Mnie tak smakuje
Zapisane
Nela_23
« Odpowiedz #12 : 25-01-2008, 21:29 »

Do Tamary: szkoda, że ta pani doktor nie zaczęła od tej cebuli właśnie nie minęłoby 5 lat tylko trzy dni. jednak lepiej póżno niż za późno
Zapisane
DorotaO
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 51
MO: 01.10.2007
Skąd: małopolska
Wiadomości: 20

« Odpowiedz #13 : 29-01-2008, 21:37 »

Zgadzam się z tym, że cebula i czosnek to "naturalne antybiotyki", bo kiedyś bardzo dużo jadłam. Niestety w obecnej chwili po zjedzeniu cebuli nie mówiąc już o czosnku mam okropne gazy, wzdęcie, ból brzucha i ogólny nieład w żołądku i jelitach. Nawet kiedy piję MO nie ma poprawy.
Natomiast mój syn (2,5 roku) przy piciu syropu z cebuli na kaszel (cebula+miód) reaguje luźną kupką i "warczeniem w jelitach jakby miały za chwilę wyskoczyć z brzuszka". Jaka jest tego przyczyna, czy można temu jakoś zaradzić?
Zapisane

dorota
tamary
« Odpowiedz #14 : 01-02-2008, 11:55 »

Oczywiscie że lepiej póżno niz wcale. Ale ta cebula to tylko dlatego ze to był poszukujacy lekaz i nie pchał dziecku antybiotyków Pozdrawiam smile
Zapisane
fiona50
« Odpowiedz #15 : 13-05-2008, 17:56 »

Witam
Pytacie ile wlasciwsci traci cebula po ugotowaniu,czy duszeniu. Chyba niewiele. Kiedys bardzo dokuczaly mi hemoroidy,a wiem z autopsji ze moja babcia stosowala na takie dolegliwosci wlasnie cebule. Ugotowalam, wlasciwie to rozgotowalam 1sztuke i wyjelam z niej ten rdzen od kielkow, po czym zalozylam doodbytniczo jak czopek. trktowalam moj odbyt cebula kilka dni z rzedu, a po pierwszym juz poczulam ulge. po tygodniu problem zniknal na 33 lata,bo dzialo sie to po porodzie mojej corki, a spokoj z ta przykra dolegliwoscia mam do dzis.
Pozdrawiam
Zapisane
Mr. R
Stały bywalec
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: 27.09.2007
Wiadomości: 295

« Odpowiedz #16 : 07-07-2008, 19:35 »

Cebula czerwona jest w smaku łagodniejsza od białej, słodsza - pieczona, jest pysznym dodatkiem do np. polędwiczek wieprzowych.

Właśnie,po upieczeniu jest bardzo słodka... różni się ilością  cukrów od zwykłej, białej cebuli ? Wiadomo jaki jest jej IG ? Jest dozwolona w I etapie leczenia ?
Zapisane
eviluk
« Odpowiedz #17 : 20-07-2008, 11:07 »

Tamary,
A  mogłabyś dokładniej powiedzieć jak tą cebulę nałożyć i jak długo trzymać? Bo też walczę z węzłem u synka. Pozdrawiam,
Ewa
Zapisane
tamary
« Odpowiedz #18 : 20-12-2008, 14:04 »

Tamary,
A  mogłabyś dokładniej powiedzieć jak tą cebulę nałożyć i jak długo trzymać? Bo też walczę z węzłem u synka. Pozdrawiam,
Ewa
Sprawa jest bardzo prosta - Natłuszczasz szyje i okład robisz z tartej cebuli na małych oczkach np. na wacie i owijasz. Dalej owijasz ceratką i ciepłym szalikiem . I to wszystko Pozdrawiam Tamara
Zapisane
Grażyna
« Odpowiedz #19 : 20-12-2008, 18:22 »

Tamaro, wzruszasz mnie doprawdy swą chęcią przyjścia z pomocą.  msn-wink

Dawno tu nie zaglądałaś. Jeśli mogę Ci jakoś pomóc w sprawnym poruszaniu się po Forum, to pytaj. Może na początek wyświetl stronę główną i poczytaj ostatnie posty - według daty. Zorientujesz się, co Cię najbardziej interesuje - tematy ogólne, czy może dziecięce. A może dyskusje w Hyde Parku... Powodzenia.  thumbsup

Aha, i uzupełnij profil, po zmianach  technicznych trzeba to zrobić na nowo.
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!