Niemedyczne forum zdrowia
25-08-2019, 00:32 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Czwarty tom "Zdrowia na własne życzenie" --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odczulanie, czyli sranie w banie  (Przeczytany 76690 razy)
kroko
« : 11-10-2009, 11:14 »

Czy można w jakiś domowy sposób sprawdzić czy się ma alergię na dany produkt? Pamiętam, że Lacky w swoim dziale kiedyś podał sposób na sprawdzenie alergii na propolis - można by też w podobny sposób sprawdzić inne rzeczy?
« Ostatnia zmiana: 03-01-2013, 20:03 wysłane przez K'lara » Zapisane
Piotrb111
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 40
MO: 2007-03-06
Wiedza:
Wiadomości: 570

« Odpowiedz #1 : 11-10-2009, 11:35 »

No ja rozpoznawałem w prostu sposób. Jeżeli bo zjedzeniu czegoś miałem dyskomfort no to sprawa była jasna.
Przy jednym był to dyskomfort jelitowy, przy innym skórny.
Zapisane
kroko
« Odpowiedz #2 : 11-10-2009, 13:22 »

Sęk w tym, że przy moich problemach z żołądkiem po każdym posiłku odczuwam pewien dyskomfort, więc nie mogę jednoznacznie ocenić w ten sposób na co mam alergię. Szukam innego sposobu.
Zapisane
pawell
« Odpowiedz #3 : 11-10-2009, 14:41 »

Podepnę się pod temat, mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe.
U mnie zaraz po zjedzeniu niektórych produktów pojawiają się "krostki" na podniebieniu miękkim. Produkty te pokrywają się z tymi, które stopniowo się włącza w etapie trzecim diety prozdrowotnej, chyba najbardziej nie służą mi truskawki, a najlepiej z warzyw pasuje mi surówka z marchwi i selera lub pietruchy, wnioskuję to po stanie podniebienia.
Przed odstawieniem glutenu nie miałem takich objawów.

Czy to znaczy, że powinienem być na oleju z oliwek do czasu, aż objaw ten zniknie(krosty pojawiają się po niecałej minucie od zjedzenia) i nie spożywać produktów po których opisany objaw występuje?

Kroko ostatnio zastanawiałem się jak wygląda medyczny test na alergie pokarmowe, może to byłby sposób na rozwiązanie twoich wątpliwości. Może ktoś z użytkowników forum robił taki test i wie czy ma on w ogóle sens. Można również przeprowadzić dietę prozdrowotną od początku do końca. Odstawiłeś gluten?
« Ostatnia zmiana: 11-10-2009, 16:26 wysłane przez pawell » Zapisane
kroko
« Odpowiedz #4 : 11-10-2009, 17:25 »

Zastanawiam się nad zrobieniem takiego badania krwi na parę produktów które "podejrzewam". Gluten odstawiłem parę miesięcy temu, nie zauważyłem żadnych zmian w tym czasie.
Zapisane
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 38
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
NIA: 15.02.2013 przez ok 6 miesiecy
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #5 : 12-10-2009, 13:10 »

Pawell nie czekaj na oliwie, aż krostki znikną, ja ciągnęłam na niej prawie półtora roku, ale to był błąd - lecz cały układ pokarmowy, po kolei.
« Ostatnia zmiana: 12-10-2009, 13:12 wysłane przez Biedrona » Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
csq
« Odpowiedz #6 : 15-10-2009, 19:11 »

Testów na alergie jest kilka, zatem po kolei:

1.
Testy skórne, które są najlepsze i stosunkowo niedrogie( do 100 zł). Badamy alergeny wziewne i pokarmowe. Samo badanie polega na tym, że najpierw na skórę nakrapiamy po kropelce z danego alergeny i nakłuwamy malutką igiełką. Czekamy i po ok. 10min mamy wynik w postaci bąbelków na skórze. Testy te są wiarygodne.

W ten sposób sprawdzamy tzw. szybką reakcje alergiczna, związaną z przeciwciałami IgE. Reakcja występuje szybko, np. po 30 min lub 2h. Są różne objawy alergii, ale najczęściej to pokrzywka, katar, duszności.
Ogólnie jest przyjęte, że jeśli mówi się o alergii to chodzi właśnie o taki typ.

Możemy również zrobić badania z krwi. Trzeba pamiętać, że tzw. badania panelowe, czyli na np. 10 - 20 alergenów, są niedokładne i nie warto ich robić. Najlepiej zrobić IgE całkowite i pojedyncze alergeny, które podejrzewamy lub, które wyszły nam w teście skórnym i chcemy je potwierdzić np. roztocze, pyłki, mleko itp. Koszt na pojedynczy alergen to ok 30zł.

Trzeba pamiętać, że alergeny wziewne uczulają raczej na stałe ( roztocze, pleśnie, pyłki), natomiast wyniki dotyczące alergenów pokarmowych często ulegają zmianie, lub nawet zmieniają się jak w kalejdoskopie. Gdy wprowadzimy dietę eliminacyjną, co jakiś czas warto powtórzyć testy na dany pokarm, być może już nas nie uczula!!!

2
. Drugim testem, jest test na tzw. nietolerancje pokarmową, opóźnioną alergie. Wykrywamy wtedy przeciwciała IgG. Alergia ta jest związana, z tym o czym wszyscy z forum bioslone dobrze wiedzą, czyli z nadżerkami w jelicie! Alergia ta powstaje wtedy, gdy nie w pełni strawione składniki pokarmu przenikają przez ścianę jelita do krwiobiegu i są rozpoznawane jako elementy obce dla ustroju. Reakcja następuje po ok. 8 - 72h.
Objawy są wielorakie:
- problemy skórne (organizm oczyszcza się przez skórę)
- wieczny katar (oczyszczanie)
- choroby z autoagresji, niestrawione cząsteczki, po przeniknięciu do krwi odkładają się w ciele, prowokując reakcje ukł. odp. przeciwko własnym komórkom, najbardziej podejrzaną lektyną pokarmową jest tutaj gluten i białka mleka
- migreny, bóle zatok
- i inne.

Oczywiście takie alergie często współistnieją z kandydozą. Wiadomo, problem nadżerek.
Najbardziej podejrzane są tu: gluten, mleko, jaja.
Właśnie przy kandydozie najczęściej dochodzi do nietolerancji glutenu i mleka. Przy celiace ( niet. glutenu), również często nietolerowane są mleko i jaja. Przy nietolerancji mleko często dochodzi soja. Ale oczywiście możemy mieć opóźnioną alergie na naprawdę wiele produktów.

Dostępne testy na rynku:

*
Test ImuPro w Instytucie-Mikroekologii w Poznaniu.
Koszt: 200zł ProScreening, badamy czy wogóle mamy jakieś alergie. Potem możemy dopłacić do 800zl, na test ImuPro100 na 100 produktów, lub 1450zł na test ImuPro300 na bodaj 256 produktów, ale dokładnie nie pamiętam.
Wyniki po 10 dniach. Test robimy na miejscu lub po otrzymaniu pocztą od Instytutu paczki z próbówką, odsyłamy ją z naszą surowicą. Oczywiście musimy pobrać krew w laboratorium, gdzie maja wirówki i jak ich ładnie poprosimy to nam odwirują surowice z krwi co trwa z 15min.

Mnie wyszło: jaja, gluten, mleko i soja. Oraz test wykazał, że posiadam przeciwciała przeciwko Candida Albicans.

* Test FoodDetective, koszt: 400zł, 59 produktów. Test robimy sami w domu, wyniki po 40min. Robiłem go ok miesiąc temu, próba wyszła dobrze, ale nie wykazał żadnych przeciwciał, co po ok. półtorarocznej diecie jest myślę wynikiem poprawnym i oczekiwanym. Ale oczywiście ciężko mi  ten test polecać lub odradzać. Ale czytając w sieci wychodzą ludziom różne rzeczy więc jest chyba ok.

* Możemy również sprawdzić nietolerancję na sam gluten. Robimy badania, które są polecane przy podejrzeniu cieliakii, czyli:
- IgG i IgA przeciwciała gliadynowe ok. 50zł
- IgG i IgA przeciwciała przeciw endomysium (obecnie rzadziej) koszt ok .50zł

Jeżeli wyjdą nam pozytywne wyniki w klasie IgG i IgA wskazuje to jednoznacznie na celiakie.
Natomiast jeżeli wyjdzie samo IgG wskazuje to raczej na właśnie typową nietolerancje taką jak w teście ImuPro czy FoodDetective. Może również wskazywać na celiakie, bo niektórzy mogą mieć niedobór przeciwciał IgA i można zrobić dodatkowe badania jeżeli podejrzewamy celiakie, ale raczej wskazuję to właśnie zwykłą nietolerancje.

Oczywiście na nietolerancje pokarmowe wskazują wszelkie dolegliwości ze strony ukł. pokarmowego:
biegunki, zatwardzenia, parcie na jelita i przymus wypróżnienia zaraz po posiłku itp.

Pozdrawiam i życzę udanych testów  biggrin
« Ostatnia zmiana: 15-10-2009, 22:24 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Iwoneska
Częsty gość
**


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 33
MO: 17.12.2011; oliwa-1.04.12(przerwa 1.06-1.07)
Skąd: pomorze/Niedersachsen
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #7 : 28-03-2012, 09:18 »

Dopiszę tutaj. Mam pytanie odnośnie czasu reakcji alergicznej na alergen.
http://www.mamazone.pl/tv/film,4133,testy-alergiczne-z-krwi.aspx
Pediatra wypowiada się, że testy z krwi są miarodajne, gdy reakcja alergiczna jest wczesna. Rozumiem przez to, że dziecko natychmiast po spożyciu pokarmu alergizującego - ma objawy typu wysypka, kaszle etc. A co znaczy opóźniana reakcja na pokarm? Czy wówczas dziecku ma objawy alergii np. po kilku dniach i w tym przypadku testy z krwi nie są miarodajne?
Zapisane

Nawet stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Lilly
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 43
MO: 01.07.2011+ DP+KB
NIA: 28.03.2013
Skąd: Poznań
Wiadomości: 196

« Odpowiedz #8 : 28-03-2012, 15:19 »

Z tego, co wiem to testy są miarodajne. Jeśli jest się uczulonym na jakiś pokarm to mamy we krwi przeciwciała. Czas spożycia pokarmu nie ma tu znaczenia. Pierwsze słyszę, że ważny jest czas. Kiedyś się skusiłam i córce wykonałam takie badania i potwierdziły moje przypuszczenia.
Zapisane
Voldin
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.06.2008 - 30.05.2011
Wiadomości: 309

« Odpowiedz #9 : 28-03-2012, 16:59 »

Zdaje się, że przy alergii, której objawy są nagłe występują przeciwciała IgA, a przy nietolerancji, której objawy mogą być opóźnione nawet o parę dni IgE. I na oba rodzaje są pewnie osobne testy. Miałem wykonywane testy na przeciwciała IgE i jedynym zaleceniem było, że jeżeli z jakiejś grupy produktów zrezygnowałem jakiś czas temu, to żebym przed badaniem raz po raz je zjadł.
Zapisane
Iwoneska
Częsty gość
**


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 33
MO: 17.12.2011; oliwa-1.04.12(przerwa 1.06-1.07)
Skąd: pomorze/Niedersachsen
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #10 : 28-03-2012, 21:02 »

Miałem wykonywane testy na przeciwciała IgE i jedynym zaleceniem było, że jeżeli z jakiejś grupy produktów zrezygnowałem jakiś czas temu, to żebym przed badaniem raz po raz je zjadł.

To skoro nie jadłam pokarmów, na które były robione testy przez kilka miesięcy to wyniki nie są prawdziwe, gdyż nie były obecne przeciwciała IgE we krwi, które wykrywają alergeny.
Wygląda na to, że mieszali "czystą" krew z alergenami. Czy tak?

Mnie się wydaje, ze jednak czas reakcji naszego organizmu na alergen jednak ma jakiś wpływ tylko nie potrafię tego wytłumaczyć. Czy może ktoś pomóc to zrozumieć?
« Ostatnia zmiana: 29-03-2012, 09:28 wysłane przez Klara27 » Zapisane

Nawet stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Iwoneska
Częsty gość
**


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 33
MO: 17.12.2011; oliwa-1.04.12(przerwa 1.06-1.07)
Skąd: pomorze/Niedersachsen
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #11 : 11-04-2012, 22:29 »

Z tego co wyczytałam z różnych źródeł, testy z krwi na obecność przeciwciał IgE da się wykryć tylko jeśli reakcja organizmu na pokarm jest wczesna. Czyli organizm reaguje na alergen wysypką, kaszlem itp. krótko po dostaniu się alergenu do organizmu (do 2 h). Jeśli zaś "alergia" jest późna (do kilkunastu/kilkudziesięciu godzin po kontakcie z alergenem), wówczas immunoglobuliny E nie wytwarzają się tak, jak ma to miejsce w typowej, wczesnej alergii. Testy skórne nie wykrywają późnych reakcji. Czas reakcji na alergię więc ma duże znaczenie w końcowym wyniku testów. Przypuszczam, że moja córka ma alergię IgE-niezależną, stąd ciężko jest "wyłapać" alergen, i mam wrażenie, że uczula ją wszystko. Często czytam, że testy nie są miarodajne. Uważam, że mogą być pomocne, jeśli znamy specyfikę testów, czy też procesów, jakie zachodzą w organizmie na drodze kontaktu z alergenem.  Testy mogą pomóc uniknąć długiej diety eliminacyjnej, co oczywiście nie wyklucza zasad zdrowego odżywiania.
Nie wiem, czy dobrze rozumuję, ale czy "alergia" IgE-niezależna to jest to samo, co nietolerancja pokarmowa?
Czy ktoś z Was korzystał z testów na nietolerancję pokarmową, np. Testy Food Detective, które można wykonać samemu w domu?
Czy jeśli organizm ma reakcję późną, to udział biorą IgG? A co wówczas np. z IgE?

"Immunoglobulina G (IgG): stanowią około 75% przeciwciał krążących we krwi, wytwarzane są dopiero 3 tygodnie po pierwszym kontakcie z antygenem. Po ponownym kontakcie z tą samą substancją ich ilość szybko rośnie."
Źródło: http://dooktor.pl/slownik-medyczny/i/immunoglobuliny.html

Jeśli ktoś ma wiedzę, jest zainteresowany tym tematem, będę wdzięczna za odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: 12-04-2012, 00:34 wysłane przez Solan » Zapisane

Nawet stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.344

« Odpowiedz #12 : 11-04-2012, 23:01 »

Moim zdaniem nie ma sensu zagłębiać się w tę wiedzę szczegółową. Co Ci da, że będziesz wiedziała jak się nazywa twojego dziecka choroba, skoro i tak głupotą jest iść po pomoc do lekarza. Jeśli nie zaczniesz używać swojego logicznego myślenia, to marne szanse, na pomoc córce. Karm ją tym co może jeść, nawet, jeśli jest tych pokarmów niewiele. I oczywiście regeneruj układ pokarmowy.

A! Jeszcze jedno! Testy często są inwazyjne i pogarszają sytuację.
« Ostatnia zmiana: 12-04-2012, 09:16 wysłane przez Klara27 » Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Iwoneska
Częsty gość
**


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 33
MO: 17.12.2011; oliwa-1.04.12(przerwa 1.06-1.07)
Skąd: pomorze/Niedersachsen
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #13 : 11-04-2012, 23:15 »

Karm ją tym co może jeść, nawet, jeśli jest tych pokarmów niewiele.

To może pomóż mi logicznie pomyśleć i powiedz co ona może jeść. Czytaj uważnie. Takie odpowiedzi to o kant d... rozbić.
Uważam, że warto poznać wroga jakby się nie nazywał, a forum jest po to żeby wymieniać się swoimi poglądami i czerpać wiedzę od mądrzejszych od siebie. I takich szukam, stad piszę. Widzisz, nie radzę sobie ze wszystkim, jestem tylko człowiekiem, czasem chciałabym się wepsrzeć i robię to na swój sposób.
A! Jeszcze jedno! Testy często są inwazyjne i pogarszają sytuację.
Cała drżę.

Tym samym proszę o konstruktywne wypowiedzi w tym temacie, który powinien raczej brzmieć "czas reakcji na alergen" bo w tym chcę się zagłębić; testy na alergie swoją drogą.
Zapisane

Nawet stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 40
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.253

« Odpowiedz #14 : 11-04-2012, 23:25 »

Zanim trafiłam na Biosłone miałam robione testy skórne na alergię wziewną i pokarmową. W moim przypadku wyniki testu pokrywały się z rzeczywistą reakcją alergiczną. Testy miałam robione w wieku 6 lat i było to niewiele alergenów. Nie sprawdzono wtedy np. orzechów laskowych i kiwi. Potem jak byłam starsza tuż po zjedzeniu kiwi lub orzechów okazało się, że mam natychmiastową bardzo silną reakcję alergiczną - dusiłam się i puchłam w ustach i przełyku. Tak więc od lat nie jem kiwi i orzechów laskowych. Przy atakach astmy w 2002 roku znów miałam robione testy i wtedy wyszło, że jedyne pokarmy na jakie jestem uczulona to kiwi i orzechy, plus pyłki różnego rodzaju.
« Ostatnia zmiana: 12-04-2012, 09:18 wysłane przez Klara27 » Zapisane
Iwoneska
Częsty gość
**


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 33
MO: 17.12.2011; oliwa-1.04.12(przerwa 1.06-1.07)
Skąd: pomorze/Niedersachsen
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #15 : 11-04-2012, 23:36 »

Twój przypadek jest dowodem na wczesną reakcję organizmu na alergen, IgE-zależną. W reakcji późnej jest o tyle bezpieczniej, że nie ma (nie powinno być) tych silnych reakcji, tak jak np. u Ciebie Wheno - duszenie się i puchnięcie.
Nie mogę dokopać się do wiedzy bardziej szczegółowej na temat późnej reakcji, wszędzie tylko IgE- zależne, testy skórne, z krwi.
Przydatne książki w zakresie IgE-niezależnej i zależnej też, autorstwa Danuty Myłek. Jak ktoś ma inną lekturę, chętnie poznam.
Zapisane

Nawet stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Liwia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 34
MO: IV.2010-XII.2012 z przerwami
NIA: 16.XII.2012
Wiedza:
Skąd: Gdańsk
Wiadomości: 237

« Odpowiedz #16 : 12-04-2012, 09:54 »

Cytat od: Iwoneska
To może pomóż mi logicznie pomyśleć i powiedz co ona może jeść.

A czym w tej chwili karmisz córeczkę?
Przy trudnych przypadkach alergii, zalecana jest monodieta, której trzon stanowi mięso, biała kapusta i ziemniaki. Jest to kierunek działania, produkty do monodiety dobierasz na podstawie obserwacji reakcji dziecka.
Dieta monotematyczna w ciężkich przypadkach alergii (nietolerancji pokarmowych): http://bioslone.pl/dietamonotematyczna
« Ostatnia zmiana: 12-04-2012, 16:04 wysłane przez Klara27 » Zapisane

Zmiany na lepsze.
Iwoneska
Częsty gość
**


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 33
MO: 17.12.2011; oliwa-1.04.12(przerwa 1.06-1.07)
Skąd: pomorze/Niedersachsen
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #17 : 12-04-2012, 15:17 »

Od początku roku córka nie dostaje glutenu, nabiału, poza śmietaną (kupna), słodyczy, cukier w minimalnych ilościach. Kapustę już znienawidziła niestety. Kilka razy zjadła gluten, ale nie na wszystko mam wpływ. Bazujemy na kaszach, ryżu, zupach, z warzyw ostatnio burak, owoce - głównie jabłko. Mam monodietę na uwadze, ale same ziemniaki, kapusta i mięso nie przejdzie; ostatnio jadła sporo ziemniaków, ale nawet po nich bolał ją brzuch; często ją boli brzuch po jedzeniu, a po zupie (fasola biała, ziemniaki, kasza gryczana, indyk) miała silny ból, wskazywała na serce.
MO nie pije, oleju nie może znieść, pije alocit 20 ml rano, na czczo, choć i to opornie jej idzie. Za to z chęcią zamieniła by to na cytrynę.
Zapisane

Nawet stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Agnieszka
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 43
MO: 01.11.2009, DP i KB 01.01.2010
Wiedza:
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 690

« Odpowiedz #18 : 11-07-2012, 08:01 »

Hej Iwoneska,
Proszę napisz co u Twojej córci, jak alergia? Pije MO, czy dalej alocit? Może wprowadziłaś jej ocet jabłkowy z olejem? Jak monodieta?
Jestem bardzo ciekawa - napisz proszę.
Zapisane

Aga smile mama Mateuszka (11 l.), Jasia (8 l.) Mareczka (6 l.), Oli (4 l.) i Łukaszka (2 l.)
Iwoneska
Częsty gość
**


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 33
MO: 17.12.2011; oliwa-1.04.12(przerwa 1.06-1.07)
Skąd: pomorze/Niedersachsen
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #19 : 24-07-2012, 18:51 »

Hej. Zrobiłam córce testy. Ogólnie było trochę zamieszania, bo drugi rodzic zrobił córce testy na alergię wczesną, i nic nie wykazało, co z resztą przypuszczałam, a na późną wykazało sporo produktów. I mimo przestrzegania diety przeze mnie, znowu miała przerwaną przez drugą stronę, nie na wszystko mam wpływ. MO nie pije, Aloesu też nie. Ostatnie 2 tygodnie alergia wyszła jej na nowo, na pewno wzmożył to stres, ponieważ córka ma znowu sporo zmian, niestety. Monodiety też jej nie wprowadzę, to byłby dla niej kolejny stres. Ze skórą było już prawie idealnie; teraz jest bardzo nerwowa, stan skóry się pogorszył, ja zaciskam zęby...
......

Gdy odstawiłam produkty uczulające, które wykazały testy na alergię późną, było naprawdę dobrze, po drodze jeszcze była na wakacjach, gdzie pewnie dieta też nie była do końca przestrzegana - przyjechała i na nowo bóle brzucha, teraz się normuje, ale z kolei sporo stresu, ciągle kołomyja.
« Ostatnia zmiana: 24-07-2012, 18:55 wysłane przez Iwoneska » Zapisane

Nawet stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Strony: [1] 2 3 ... 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!