Niemedyczne forum zdrowia
29-04-2024, 22:47 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Współczesna dieta  (Przeczytany 5920 razy)
darek82
« : 11-10-2009, 12:14 »

Witam,
Jak powinna wyglądać współczesna dieta?
Co jadać na śniadania, obiady, kolacje?
Kiedy w ciągu dnia uzupełniać płyny? - Czy można pić po jedzeniu?

Jestem chwilowo inwalidą na wózku i muszę przyjmować Nootropil 2_x_dziennie (na śniadanie i obiad). Jak na razie po posiłkach popijam go herbatą.
Zapisane
Solan
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 31
MO: 1.08.2008
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #1 : 12-10-2009, 16:09 »

Produkty powinny być jak najmniej przetworzone i jak najbardziej proste, ponieważ właśnie takie są dla organizmu najwartościowsze i najlepiej przyswajalne (aczkolwiek należy przy tym wspomnieć, że fundamentem dobrego wchłaniania jest mikstura). Dobrze by było, gdyby kupowana żywność pochodziła z miejsc bliskich miejscu zamieszkania. Mięso, w miarę możliwości, zdobywać od jakiegoś sprawdzonego hodowcy, który nie karmi zwierząt hormonami lub antybiotykami, a jeśli się takowego nie znajdzie, to uzdatniać sklepowe mięso do spożycia (Oświecenie, str. 81); podobnie rzecz ma się z jajkami - jeśli zdobywamy je w sposób inny niż sklepowy, to warto dowiedzieć się, czym karmione są kury i jak są traktowane. Oczywiście, nie można dać się zwariować, od czego w końcu mamy MO.
Dieta raczej nie powinna zawierać mleka (Oświecenie, rozdział 14) a także glutenu, przynajmniej do momentu, w którym układ pokarmowy nie będzie wystarczająco uszczelniony i sprawny, aby móc sobie z nim poradzić. By do tego doszło, niezłym pomysłem jest rozpoczęcie Diety Prozdrowotnej, która opisana jest tutaj: http://bioslone.pl/forum/index.php?topic=269.0, a także w Niezbędniku Zdrowia, str. 30.

Dobrym uzupełnieniem diety są również koktajle błonnikowe (http://www.bioslone.pl/koktajl, lub Niezbędnik Zdrowia, str. 12).

Jeśli nie masz pomysłu na skomponowanie posiłków, poczytaj wątki znajdujące się tutaj:
http://bioslone.pl/forum2/index.php?board=7.0
lub tu:
http://bioslone.pl/forum2/index.php?board=55.0

Radzę zapoznać się także z zasadami zdrowego odżywiania:
http://bioslone.pl/forum/index.php?board=10.0
albo z 6 rozdziałem Oświecenia (najlepiej przeczytaj całe, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś).

Pić jest na ogół najlepiej wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie.
"Pij, kiedy masz ochotę: jeśli przed posiłkiem poczujesz pragnienie - napij się, jeśli podczas posiłku poczujesz pragnienie - napij się, jeśli po posiłku poczujesz pragnienie - napij się. Ale nie pij tylko po to, aby przełknąć kęs pożywienia, którego nie chciało ci się dokładnie pogryźć." - Oświecenie, str. 53

A Nootropil chyba lepiej będzie popijać wodą.

« Ostatnia zmiana: 12-10-2009, 16:35 wysłane przez Solan » Zapisane

Piszemy "naprawdę", a nie "na prawdę"!
darek82
« Odpowiedz #2 : 13-10-2009, 20:38 »

Dziękuję za odpowiedź na większość pytań.
Nie mam jeszcze jednej istotnej odpowiedzi.
Mam nadzieje, że Państwo eksperci doradzą mi, tak jak kld, co do głównych posiłków tzn. co kiedy?
cytat:
"Może spróbujmy ułożyć dla Kamila jakiś jadłospis, popatrz, Zibi, co Ty na to.

Śniadanie 8-9 (nie później): omlet z 8 jaj przepiórczych na maśle, do tego pół cukinii (obranej ze skóry), smażonej na niewielkiej ilości oliwy z zeszkloną cebulą http://bioslone.pl/forum2/index.php?topic=7854.msg73239#msg73239

II śniadanie ok. 12..."
« Ostatnia zmiana: 13-10-2009, 20:40 wysłane przez Darek82 » Zapisane
darek82
« Odpowiedz #3 : 26-10-2009, 21:55 »

Bardzo proszę o pomoc. Czytam dość długo forum , ale nadal nie potrafię przygotować sobie całodziennego menu.
Na śniadanie dzisiaj jajecznica i kasza gryczana, bo czytałem że jajka rano pobudzają mózg.
Na obiad: kasza jęczmienna "mazurska", kotlet mielony, mizeria.
Kolacja: 4 grubsze plastry gotowanego boczku i ogórki kiszone.

Czytając forum odniosłem wrażenie, że tak powinienem dobierać posiłki, tzn. na śniadania - jajka i węglowodany, obiad - dowolnie, kolacja - mięso i surówka.

Dzisiaj na forum napotkałem stwierdzenie, że na kolacje surówek nie.

Już się całkiem zaplątałem wacko. Pomocy!
Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #4 : 26-10-2009, 23:51 »

Cytat
Dzisiaj na forum napotkałem stwierdzenie, że na kolacje surówek nie.
To indywidualna sprawa. Do sprawdzenia na sobie.

Cytat
Czytając forum odniosłem wrażenie, że tak powinienem dobierać posiłki, tzn. na śniadania - jajka i węglowodany, obiad - dowolnie, kolacja - mięso i surówka.
Obiad: zupa na kościach, warzywna, poza tym raczej białkowy, z równoważącymi mięso surówkami, także z warzywami gotowanymi i duszonymi oraz z węglowodanami (kasze, ziemniaki). Oczywiście nie ma obowiązku jeść wszystkiego na raz. Rozdzielność białka i węglowodanów stosują osoby chcące kontrolować wysoką wagę  oraz te, u których połączenie tych składników w jednym posiłku powoduje problemy trawienne.

Kolacja: dowolna. Jednak na forum przeczytasz także o zaleceniach jedzenia na kolację węglowodanów i warzyw lub owoców, a także koktajlu. Dotyczy to szczególnie osób nerwowych i mających problemy ze snem. Węglowodany jako łatwiej i szybciej trawione ułatwiają wyciszenie i spokojny sen.

Pomiędzy posiłkami poleca się koktajl błonnikowy.

Resztę bardzo ładnie zebrała Solan smile.
Zapisane
darek82
« Odpowiedz #5 : 27-10-2009, 07:45 »

Dziękuję za odpowiedź.

Cytat
Resztę bardzo ładnie zebrała Solan
Czy chodzi o ten tekst powyżej, bo innego nie znajduję.

Koktajle oczywiście piję, 2 razy dziennie - na drugie śniadanie i podwieczorek, tyle że z tym nie mam problemów to nie pisałem.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!