Niemedyczne forum zdrowia
19-04-2024, 18:52 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jadłospis malucha  (Przeczytany 14946 razy)
Martucha
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 15-09-2008; Mężyk 14-09-2009
Skąd: Łódź
Wiadomości: 44

« : 13-10-2009, 10:26 »

Proszę o przeanalizowanie jadłospisu mojego 2-letniego synka. Nie wiem czy dobrze go karmię i czy dostaje wszystko to co młody organizm potrzebuje do wzrostu.
Od 2 miesięcy nie podaję już mleka (Bebilon pepti) i mam wątpliwości czy dobrze zrobiłam.

I śniadanie (ok. godz. 8): Jajecznica na maśle z 1 jajka + mały pomidor lub\i mały ogórek kiszony.
II śniadanie (ok. 10): Owoc (jabłko, gruszka, brzoskwinia, banan)
Obiad (14-15): Kasza (gryczana, jaglana, manna - rzadko), warzywa sezonowe gotowane (2-3 rodzaje), mięsko (raz w tygodniu gotuję większą ilość np. szynki i kawałek wołowiny, czasem piersi z kurczaka, mielę i mrożę). To wszystko razem podgrzewam z dodatkiem oliwy lub masła. Do tego surówka z marchewki, kapusty kiszonej lub ogórek kiszony.
Podwieczorek: Owoc
Kolacja (ok. 19): To co na obiad ale bez mięsa.

Do picia dostaje rozcieńczone soki (1:3) lub wodę z miodem i cytryną.
Czasem w ciągu dnia zje biszkopta, kilka paluszków słonych, łyżeczkę miodu.

Czekam na uwagi i sugestie.
Zapisane
Stańczyk
« Odpowiedz #1 : 13-10-2009, 10:55 »

Od 2 miesięcy nie podaję już mleka (Bebilon pepti) i mam wątpliwości czy dobrze zrobiłam.
A co dziecku dobrego daje takie mleko? Dwudziesto-miesięczne dziecko zjada już wszystko, więc nie potrzebuje mleka matki, a co dopiero takiego sztucznego szajsu.
Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #2 : 13-10-2009, 12:05 »

Do jajecznicy można jeszcze podawać (tak samo, jak dla dorosłych) fasolkę szparagową, cukinię - póki jest, warzywa korzeniowe. Pomidory już coraz mniej warte, a ogórek kiszony bardziej pasuje do obiadu.

Na obiad lepiej byłoby dawać mięsko świeżo przygotowane, nie - mrożone i potem odgrzewane. Mrożone produkty powinno się podawać raczej wyjątkowo.

Najzdrowsze mięso:
-  świeży tatarek uskrobany w domu z kawałka polędwicy przy pomocy ostrego noża, z żółtkiem, oliwą, cebulką i przyprawami,
- gotowane mięso rosołowe (rostbef, szponder, pręga - ze względu na szpik),
- mielona cielęcina lub wieprzowina na pulpeciki, kotlety (można ugotować, udusić lub usmażyć),
- pieczone mięso (oprócz wieprzowiny mamy przecież inne gatunki, na przykład baranina, królik, zdrowsze od drobiu, ale i drób, jeśli swojski, można czasami podawać).
Zwłaszcza wieprzowinę i drób powinno się bardzo troskliwie doprawiać i nie nadużywać (jeść na okrągło przez kilka dni), gdyż te gatunki mięsa są wychładzające i działają śluzotwórczo na organizm.

Takie jedzenie, jak biszkopt czy słone paluszki nie zawiera żadnych wartościowych składników odżywczych - są to "puste kalorie". A więc nie na co dzień.

Napoje z soków oraz z dodatkiem cytryny działają wychładzająco, do przyjęcia w upały, a poza upałami nie codziennie, raczej wyjątkowo. Najzdrowsze napoje, to:
- woda źródlana lub kranówka (zależy od jakości miejscowej wody) z filtra, w którym wkład wymienia się nie rzadziej, niż co miesiąc - zimna lub gorąca,
- koktajl błonnikowy - niezbyt gęsty z dodatkiem wody źrólanej lub mineralnej (niewielkie ilości, wyłącznie niegotowanej),
- niektóre herbaty oryginalne (wyłącznie świeżo parzone, ale niemocne) lub ziołowe, kawy zbożowe z dodatkiem miodu, słodkiej śmietanki (nie-UHT),
- lekkie kompoty (podgrzewane do zagotowania, nie gotowane długo).
Z miodem w napojach także nie należy przesadzać, wystarczy 1-2 razy dziennie ten dodatek.
Zapisane
Martucha
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 15-09-2008; Mężyk 14-09-2009
Skąd: Łódź
Wiadomości: 44

« Odpowiedz #3 : 13-10-2009, 13:20 »

Dziękuję Grażynko za odpowiedź.
Czyli dodam inne rodzaje mięs i nie tylko gotowane.
Posiłki przygotowuję zawsze wieczorem a babcia podgrzewa i podaje małemu na obiad.
Wiem, że lepsze jest jedzenie świeżo przygotowane ale nie mam takiej możliwości.

Co do mleka modyfikowanego to teraz wiem, że jest małemu do niczego niepotrzebne a wręcz szkodliwe. Ale presja otoczenia jest ogromna. Bo jak to dziecko nie pije mleka, przecież rośnie, potrzebuje wapnia - powtarzają mamy, babcie, koleżanki, ...
I tak uważają mnie za dziwoląga bo gotuję obiadki (przecież gerberki są takie zdrowe), przestałam szczepić, nic nie robię jak dziecko kicha i kaszle a teraz skazuję dziecko na połamanie wszystkich kończyn bo nie pije mleka i nie je danonków.
Zapisane
Novalijka
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 05-01-2008
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #4 : 13-10-2009, 13:36 »

Cytat
I tak uważają mnie za dziwoląga bo gotuję obiadki (przecież gerberki są takie zdrowe), przestałam szczepić, nic nie robię jak dziecko kicha i kaszle a teraz skazuję dziecko na połamanie wszystkich kończyn bo nie pije mleka i nie je danonków.

Tak, wyrodna matka msn-wink
Witaj w klubie Martucha, mnie też otoczenie nie rozumie, cóż to ich problem smile
Zapisane

Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica, a dziś to dar losu, z darów należy się cieszyć smile
Grazyna
« Odpowiedz #5 : 13-10-2009, 13:54 »

Dlatego (z powodu wapnia) należy dodać więcej jaj i zielonych warzyw - szczypiorku, jarmużu, brokułów, brukselki, kapusty, fasolki szparagowej oraz fasoli (zupa fasolowa, fasola z warzywami i boczkiem). Koktajl jest dobrym źródłem wapnia (nasiona słonecznika, orzechy).
Bardzo bogatym źródłem wapnia jest maślanka (tyle, co mleko).
Zapisane
jomich
« Odpowiedz #6 : 14-10-2009, 07:24 »

Dopiszę się tutaj z dwoma pytaniami.
A jeśli 18-to miesięczny maluch nie może jeść jajek (b ostre wymioty po dowolnej ilości żółtka), to jak te cenne jajkowe składniki uzupełnić?

Synek miał przedłużającą się żółtaczkę i kiepskie próby wątrobowe - od jakiego oleju powinniśmy zacząć MO?






« Ostatnia zmiana: 10-09-2012, 19:16 wysłane przez Klara27 » Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #7 : 14-10-2009, 07:40 »

Najlepiej jednak rozpocząć od oliwy i zapewnić po kolei ochronę całego układu pokarmowego.

Jajek nie można zastąpić niczym innym - nie ma nic równie wartościowego. W jakiej postaci podawałaś jajka, z jakim tłuszczem? Można jedynie próbować jaj przepiórczych. Czy już próbowałaś?
Zapisane
jomich
« Odpowiedz #8 : 14-10-2009, 09:07 »

Podawałam jajka w zupce  i same gotowane i zawsze reakcja byla taka sama.Nawet b minimalna ilośc żółtka wywoływała ogromne wymioty.

Przepiórcze spróbowałam raz-było to samo.

Może podejmę jeszze jedną próbę z przepiórczymi.
Zapisane
Martucha
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 15-09-2008; Mężyk 14-09-2009
Skąd: Łódź
Wiadomości: 44

« Odpowiedz #9 : 15-10-2009, 10:10 »

Czy dobrym pomysłem byłoby dodawanie zmielonego słonecznika i orzechów (ok. 1 łyżeczki) do obiadku? Młody za nic nie chce pić KB.
Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #10 : 15-10-2009, 14:31 »

Czy dobrym pomysłem byłoby dodawanie zmielonego słonecznika i orzechów (ok. 1 łyżeczki) do obiadku? Młody za nic nie chce pić KB.

Facet to zawsze ma muchy w nosie - może szklaneczkę whisky?
Porównaj http://bioslone.pl/forum2/index.php?topic=6811.msg81800#msg81800

Masz pewnie na myśli świeżo obrane (słonecznik bez łusek)? Chyba dobry byłby specjalny młynek do orzechów, bo w blenderze to tłuste będzie się źle rozdrabniało. Ale można dodawać, jeśli dziecko dobrze je toleruje.
Zapisane
Martucha
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 15-09-2008; Mężyk 14-09-2009
Skąd: Łódź
Wiadomości: 44

« Odpowiedz #11 : 16-10-2009, 10:46 »

Myślałam o słoneczniku łuskanym suszonym. A ziarna i orzechy do koktajlu mielę w młynku do kawy i nie ma żadnych grudek.
Mój mąż jak zobaczył z czego robię koktajl to powiedział, że tego nie będzie pił. Ale wypił.
Ach ci faceci, czasem gorzej niż z dziećmi.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!